Nr 4/2018 (LXII) ISSN 2083-7321
Małgorzata Pindera
Dział Udostępniania Zbiorów WBP w Opolu

Audiobooki z bibliotecznej kolekcji


Kosmos / Tomasz Rożek.
Warszawa : Biblioteka Akustyczna 2018.
1 płyta audio (CD) (4 godz. 19 min)
Nauka - to lubię / Tomasz Rożek

Jak wielki jest wszechświat? Jakie tajemnice przed nami kryje? Jak doszło do Wielkiego Wybuchu? Dlaczego gwiazdy świecą? Skąd się biorą czarne dziury? Dlaczego Pluton nie jest już planetą lecz obiektem planeto-podobnym?

Wszystkich, którzy chcą znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań, zapraszam do zapoznania się z treścią audiobooka Tomasza Rożka pt. "Nauka – to lubię : Kosmos".

Autor porusza w nim całe spectrum tematów i zagadnień. Opowiada m.in. o teorii Wielkiego Wybuchu (Big Bang) - wyjaśniającej powstanie wszechświata. Teoria ta głosi, że cała kosmiczna materia i energia powstała w jednym momencie - około 14 mld lat temu. Wszechświat, który skoncentrowany był wówczas w jednym małym „punkcie” - eksplodował i zaczął się rozrastać (i rozrasta się do dziś).

Dzięki audiobookowi odbędziemy niezwykłą podróż wśród planet, gwiazd, komet, galaktyk i mgławic. Zahaczymy też o czarne dziury – miejsca (znajdujące się również w centrum naszej galaktyki). Albo lepiej nie... Czarne dziury lepiej omijać z daleka, ponieważ tych tajemniczych obszarów czasoprzestrzeni nie da się już opuścić. Posłuchamy o obiektach, które przekraczają naszą wyobraźnię. O nieziemskich rozmiarach i odległościach.

Autor próbuje wyjaśnić nam kosmos. Opisuje jednak zaledwie niewielki jego wycinek, zbadany dotychczas przez naukowców. Podkreśla też, że w obrębie naszej (wydawać by się mogło dobrze znanej) planety jest jeszcze wiele do odkrycia. Ziemia bowiem wciąż pełna jest tajemnic, niezbadanych zjawisk, nieznanych organizmów.

Autor mierzy się z pytaniami, na które do dziś nie znamy odpowiedzi (i nie wiadomo, czy kiedykolwiek je poznamy). Są to pytania z pogranicza fizyki, filozofii i teologii: Co było przed Wielkim Wybuchem? Czy poza Ziemią występuje (inteligentne) życie? Jak będzie przyszłość wszechświata? ***

Książka jest ciekawie skonstruowana. Napisana została w formie dialogów. Dziecko: zadaje pytania, uczony: na nie odpowiada. W audiobooku usłyszymy Wojciecha Chorążego i Joannę Pach-Żbikowską.

Książka adresowana jest do młodych i starszych odbiorców. Do wszystkich ciekawych świata i wszech-świata. Do tych, którzy wraz z upływem lat, nie przestali dziwić się, nie przestali zadawać pytań. Do tych, którzy czasem chcą się oderwać od „szarej, zwykłej codzienności”, od „przyziemnych spraw”, by spojrzeć w niebo i zastanowić się „co jest po tamtej stronie chmur”. ***

Tomasz Rożek jest doktorem fizyki, dziennikarzem naukowym, popularyzatorem wiedzy. Znany jest z programów telewizyjnych. Przystępnie wyjaśnia skomplikowane zagadnienia i udowadnia, że nauka może być fascynująca. Publikował artykuły m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Przekroju” i „National Geographic Polska”. Prowadzi w Katowicach Śląską Kawiarnię Naukową. W 2008 roku otrzymał tytuł „Popularyzatora nauki” przyznawany przez MNiSW oraz PAP.

W 2011 roku opublikował „Naukę po prostu – wywiady z wybitnymi”. Nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazały się jego kolejne publikacje „Nauka – to lubię : od ziarenka piasku do gwiazd” (2012) i „Nauka – to lubię: Człowiek” (2015). Wszystkie pozycje dostępne są w Wypożyczalni WBP w Opolu.


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska