Nr 4/2018 (LXII) ISSN 2083-7321
Łukasz Kluza
MiGBP w Prudniku - Mediateka

Coś z niczego, czyli jak
podnieść atrakcyjność Naszej Biblioteki


W dzisiejszych czasach bardzo często bibliotekarze stają przed trudnym wyzwaniem: jak pozyskać nowych czytelników. Wydaje się, że pole ich działalności jest w wielu przypadkach ograniczone przez fundusze jakimi dysponuje Biblioteka, a co za tym idzie wiele z ciekawych i interesujących pomysłów przepada. Nic bardziej mylnego, ponieważ najważniejszą rzeczą w budowaniu potencjału i atrakcyjności Biblioteki w XXI wieku, jest przede wszystkim innowacyjność bibliotekarza. Kiedy ma już w swojej głowie niebanalny i nowatorski pomysł to naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadził go w życie. Wystarczy odrobina chęci i cierpliwości.


Odkąd w Bibliotece Publicznej w Prudniku funkcjonuje Dział Multimedialny, głównym zadaniem, jakie postawili sobie jego pracownicy było zainteresowanie mieszkańców zupełnie nową formą książki, jaką jest audiobook. Początkowo spotykało się to ze sceptycyzmem tłumaczonym przyzwyczajeniem do tradycyjnej, papierowej książki. Wielu z odwiedzających Naszą Bibliotekę nie zdawało sobie sprawy z tego, że posiadamy agendę, która gromadzi i udostępnia audiobooki i filmy DVD, w której można bezpłatnie skorzystać z Internetu. Bibliotekarze postanowili to zmienić i rozpoczęli szeroko zakrojoną akcję promocyjną. Zaczęli od utworzenia profilu Biblioteki w mediach społecznościowych, które mają zdecydowanie większy zasięg niż tradycyjne, papierowe ulotki. Szczególny nacisk na potencjalnych czytelników Działu Multimedialnego został położony na dwie grupy wiekowe - młodzież, która mogłaby skorzystać z lektur w formie książki mówionej oraz osoby starsze, którym z racji wieku z pewnością odsłuchanie książki sprawi większą łatwość niż jej przeczytanie. Stopniowo grupa aktywnych wypożyczających audiobooki zaczęła rosnąć, co z kolei stało się kolejnym katalizatorem do uatrakcyjnienia standardowej bibliotecznej oferty. Niespotykanym dotąd w Prudniku i okolicach był pomysł na utworzenie miejsca dla koneserów muzyki, od fanów utworów klasycznych po słuchaczy pop czy rock. Mobilizacja wśród bibliotekarzy znów wygrała, ponieważ dzięki staraniom i namowom mieszkańców Prudnika, w 2017 roku mogliśmy zrealizować projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego, dzięki któremu zostaliśmy wyposażeni w jedną z najnowocześniejszych stacji odsłuchowych. Wtedy też stanęliśmy przed kolejnym wyzwaniem. Skromne fundusze nie pozwalały na zakupy płyt muzycznych, a Muzoteka – jak ją nazwaliśmy- musiała zacząć funkcjonować i przyciągać coraz to więcej czytelników. Pomysł na uzupełnienie Muzoteki był prosty i nie wymagał żadnych nakładów finansowych - do najbardziej znanych i popularnych rozgłośni radiowych wysłaliśmy prośby o wsparcie rzeczowe i przesłanie dowolnej ilości płyt. Początkowo na nasze pisma nie otrzymywaliśmy żadnych odpowiedzi, lecz po czasie zaczęły spływać do Biblioteki pierwsze paczki z muzycznymi darami. Warto zaznaczyć, że wśród rozgłośni, które wysłały nam przesyłki były m.in. Radio RMF FM oraz Polskie Radio S.A. Kilka składanek z autografem przesłali nam również: Redaktor Marek Niedźwiecki, słynny prowadzący Listę Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia, Zespół Pectus, Zespół Perfect i Zespół Wilki. Po niespełna dwóch miesiącach od pomysłu powstania Muzoteki, w naszych zasobach znalazło się blisko 50 płyt, które spotykają się teraz z coraz większym zainteresowaniem i z pewnością przyniosły Mediatece większą ilość czytelników. Sądząc po aktywności mieszkańców Prudnika, reagujących na kolejne posty zamieszczane na profilu Biblioteki na Facebooku, pomysł Muzoteki był strzałem w dziesiątkę.

Bibliotekarze Mediateki zwrócili także uwagę na niesłusznie odchodzące do lamusa tradycyjne gry planszowe. Z roku na rok, kiedy dostępność tzw. gier on-line staje się coraz bardziej powszechna, zdecydowaliśmy, że warto przypomnieć mieszkańcom naszego miasta o prawdziwej frajdzie i przyjemności wynikającej z rodzinnego spędzania czasu przy grach planszowych. Znowu stanęliśmy jednak przed prozaicznym problemem - braku środków finansowych. Wtedy wpadliśmy na pomysł, aby poprosić największych producentów i dystrybutorów zabawek i gier dla dzieci o wsparcie naszej inicjatywy. Bardzo pozytywnie odebraliśmy ich reakcję, kiedy kolejni pracownicy firm kurierskich przyjeżdżali do Biblioteki z coraz to większymi przesyłkami. W taki sposób Mediateka do swojej oferty mogła dodać wypożyczalnię gier, która ku naszemu szczeremu zdziwieniu, zyskała dużą popularność i jest chętnie odwiedzana przez całe rodziny. Z ich opinii wynika, że bardzo dużym ułatwieniem jest możliwość wypożyczenia gier planszowych, a nie ich zakup, ponieważ ceny rynkowe tego typu atrakcji są wysokie i nie każdego na nie stać.


Wracając do popularyzacji audiobooków, która stała się naszym priorytetem i głównym zadaniem. Co prawda widzimy znaczny wzrost osób zainteresowanych książkami mówionymi, lecz ciągle staramy się docierać do mieszkańców z informacjami o ich dostępności w naszej Bibliotece. Zauważyliśmy, że jednym z działań marketingowych wydawców i producentów książek audio jest zatrudnianie znanych i popularnych aktorów, osób znanych z ekranów telewizorów oraz pierwszych stron gazet, co z pewnością przyciąga potencjalnych nabywców. Pomysł na kolejną promocję Mediateki zrodził się niemal samoistnie. Postanowiliśmy namówić słynne medialne postacie, aby podarowały Bibliotece swoje fotografie z autografami oraz dedykacjami dla czytelników, które zostaną umieszczone w specjalnie stworzonej Galerii Głosów Mediateki Biblioteki Publicznej w Prudniku. Zdobycie adresów e-mail znanych i lubianych aktorów czasami nie było łatwe, ale kiedy wiedzieliśmy, w którym teatrze pracują lub dla której stacji telewizyjnej nagrywają serial, tam właśnie wysyłaliśmy nasze prośby o zdjęcie z podpisem. Do tej pory otrzymaliśmy autografy m.in Cezarego Żaka czy Krystyny Czubówny. Od agentów i producentów telewizyjnych dostaliśmy informację o tym, że w najbliższym czasie dotrą do naszej Biblioteki podpisy Macieja Stuhra, Mariusza Bonaszewskiego oraz Jerzego Treli. Należy przyznać, że po raz kolejny zostaliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni, że tak niewiele potrzeba do tego, aby bez środków finansowych zrealizować ciekawe i atrakcyjne inicjatywy przyciągające chętnych do odwiedzenia i skorzystania ze zbiorów Biblioteki.

Przed nami kolejne pomysły, które mamy nadzieję realizować. Głównym z nich jest aktywne wpisanie się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym celu rozpoczęliśmy kampanię informującą o szeregu lekcji i wykładów dotyczących historii naszego kraju. Dla prudnickich szkół przygotowaliśmy specjalną ofertę zajęć, które mają pokazać odzyskiwanie przez Polskę niepodległości oraz jej dzieje na przestrzeni ostatnich stu lat z całkiem innej, nieznanej z podręczników do nauki historii, perspektywy. 19 października 2018 roku Mediateka organizuje Prudnicki Quiz Historyczny dla uczniów prudnickich szkół średnich. Należy zaznaczyć, że po raz kolejny wydawcy i instytucje okazali się być bardzo przychylnymi. Nagrody dla uczestników quizu otrzymaliśmy m.in z Wydawnictwa Znak, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Wydawnictwa Jaguar, Biura Programu Niepodległa.pl , Kancelarii Sejmu RP oraz Muzeum Historii Polski. Mamy nadzieję, że Prudnicki Quiz Historyczny stanie się imprezą cykliczną organizowaną co roku.

Naszym najnowszym pomysłem, którego realizację dopiero rozpoczynamy jest konkurs literacki „Kryminalna Biblioteka”. W związku z coraz większą popularnością, jaką cieszą się kryminały, postanowiliśmy zorganizować konkurs, w którym należy napisać krótkie, maksymalnie pięciostronicowe opowiadanie kryminalne, w którego tle znajduje się Biblioteka Publiczna w Prudniku. Jesteśmy bardzo ciekawi, jaką wyobraźnią wykażą się autorzy, dla których z pewnością zapewnimy ciekawe i interesujące nagrody.

Zapraszamy do odwiedzania strony bibliotekaprudnik.pl oraz Naszego profilu na Facebooku.

Zdjęcia z archiwum MiGBP w Prudniku


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska