Nr 4/2018 (LXII) ISSN 2083-7321
Anna Maciołek, Iwona Mróz-Nowińska, Maria Thomanek
MiGBP w Zdzieszowicach

Pasjonaci – artyści – niezwykli ludzie na rzecz opolskich bibliotek
Arthur Schulwitz – człowiek wielu talentów w MiGBP w Zdzieszowicach


Arthur Schulwitz to mieszkaniec Zdzieszowic - rzeźbiarz, rysownik, muzyk, pisarz, poeta, gawędziarz, lokalny historyk - człowiek wielu talentów.
Pana Arthura i jego twórczość poznaliśmy bliżej przy okazji cyklu spotkań z lokalnymi artystami, które były organizowane w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdzieszowicach. Już wtedy okazał się człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym, a dalsza z nim współpraca utwierdziła nas w przekonaniu, że jest osobą nieprzeciętną, zasługującą na przedstawienie szerszemu gronu.


(Fot. z archiwum biblioteki)

Arthur Schulwitz urodził się w 1934 roku w Rozwadzy. Od najmłodszych lat interesował się sztuką, a ponieważ nie miał możliwości kształcenia się w tym kierunku, jego pasja na lata została uśpiona. Powrócił do niej już na emeryturze, by w pełni rozwinąć się jako twórca.

Jest autorem wielu dzieł sakralnych, które zdobią wnętrza kościołów w Rozwadzy, Krępnej, Zdzieszowicach, Kalinowicach i Wysokiej. Jego rzeźby można oglądać w zdzieszowickiej bibliotece, w izbach regionalnych w Żyrowej i Rozwadzy oraz w ośrodku kultury. Były także wystawiane w Ludwigsfelde k. Berlina, Opolu, Gliwicach, Świętochłowicach, Tarnowskich Górach, Krapkowicach, Mosznej, Żyrowej, Zdzieszowicach, Rozwadzy oraz na Międzynarodowej Wystawie Amatorów w Katowicach.


Spotkanie autorskie z Arthurem Schulwitzem w MiGBP w Zdzieszowicach (fot. z archiwum biblioteki)

Chcąc ocalić od zapomnienia historię „małej ojczyzny” pan Arthur postanowił ją spisać. Przez wiele długich wieczorów pilnie stukając w klawiaturę przeniósł swoje wspomnienia do komputera. W ten sposób powstały: „Moja Rozwadza – znane i zapomniane piękne zakątki Rozwadzy”, „Rozwadza. Notatki historyczne”, „Anegdoty rozwadzkie. Po naszymu”, „Rozprouwki po naszymu”, „Rozprouwki po naszymu. Douwny fachmany”. Zachęcony przez bibliotekarki zajął się pisaniem historii Zdzieszowic. Efektem jego pracy jest książka; „Zdzieszowice. Notatki historyczne”, która ukazała się w Wydawnictwie Studio Impreso w 2018 roku. Książka o Zdzieszowicach nie jest jego pierwszą wydaną publikacją. Jest nią „Drewno i cierpienie”, będące w pewnym stopniu biografią autora. Swoje książki autor ilustruje własnoręcznie wykonanymi rysunkami i szkicami. Teksty pana Arthura zamieszczane są na łamach lokalnej prasy.


Wystawa rzeźby Arthura Schulwitza w MiGBP w Zdzieszowicach (fot. z archiwum biblioteki)

Pan Arthur jest częstym gościem w naszej Bibliotece. Grą na ustnej harmonijce uświetnia wiele naszych imprez. Postać pana Schulwitza zainspirowała znaną polską autorkę, która umieściła Go w jednej ze swoich książek. Katarzyna Enerlich w „Prowincji pełnej złudzeń” pod postacią Arthura Szulca opisuje wspomnienia naszego bohatera.


Spotkanie z Katarzynką Enerlich (fot. z archiwum biblioteki)

Jako propagator języka śląskiego bierze udział w wielu konkursach. Jest zwycięzcą Regionalnego Konkursu Literackiego w Łubianach w roku 2011 i 2017.

Za swoją twórczość pan Arthur Schulwitz został wyróżniony Listem Gratulacyjnym Marszałka Województwa Opolskiego oraz odznaczony „Zasłużony dla Miasta i Gminy Zdzieszowice”


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska