Nr 4/2018 (LXII) ISSN 2083-7321
Hanna Jamry, Małgorzata Pindera, Monika Wójcik-Bednarz
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu

Relacja z wizyty bibliotekarzy z WBP w Landesbibliothekszentrum w Koblencji


W dniach 18-21.09.2018 delegacja bibliotekarzy z WBP w składzie: Hanna Jamry, Monika Wójcik-Bednarz, Małgorzata Pindera i Tadeusz Zarwański przebywała z wizytą Landesbibliothekszentrum w Koblencji.


Głównym celem wyjazdu było trójstronne sympozjum bibliotek: Landesbibliothekszentrum Rheinland-Pfalz w Koblencji (LBZ), Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu i Środkowoczeskiej Biblioteki Naukowej w Kladnie. Spotkanie dotyczyło digitalizacji w zbiorów w bibliotekach regionalnych, portali i serwisów bibliotecznych oraz egzemplarza obowiązkowego zbiorów cyfrowych i archiwizowania stron internetowych. W czasie sympozjum łączono się poprzez Skype z przedstawicielem Ministerstwa Nauki, Edukacji i Kultury Nadrenii Palatynatu dr. Kai-Michaelem Sprengerem, który omówił cyfryzację Nadrenii-Palatynatu, przedstawił portale informacyjne o kulturze regionu. Głównym zadaniem ministerstwa jest stworzenie „wirtualnego domu o historii regionu”. Z kolei Christoph Mayr (LBZ) zaprezentował ofertę wypożyczalni online na urządzenia mobilne. Utworzone konsorcjum LBZ (4 co do wielkości w Niemczech) zrzesza 76 bibliotek, a sukcesem jest zaproszenie do udziału bibliotek w miejscowościach poniżej 5000 mieszkańców. W 2018 roku e-wypożyczenia przekroczą milion. Veronika Ježková z Kladna omówiła działalność pracowni digitalizacji zbiorów, która funkcjonuje Środkowoczeskiej Biblioteki Naukowej od kilku lat. Nasza koleżanka, Małgorzata Pindera (WBP), zaprezentowała funkcjonujące portale i serwisy biblioteczne w środowisku cyfrowym w Polsce na przykładzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Cyfrowemu egzemplarzowi obowiązkowemu i archiwizacji stron internetowych dotyczących regionu poświęcony był ostatni referat Larsa Jendrala (LBZ).Gospodarze przygotowali dla bibliotekarzy z Polski i Czech atrakcyjny program pobytu. Zwiedziliśmy jedne z najnowocześniejszych bibliotek publicznych w Niemczech w Ludwigshafen oraz Ingelheim.

Biblioteka Miejska w Ludwigshafen (ok. 160 000 mieszkańców) otwarta została w tym roku po kapitalnym remoncie. Podzielono ją na strefy: pomysłów, gier, wiedzy, ciszy, odpoczynku. Strefa pomysłów oferuje szeroki program kursów i warsztatów, wyposażona jest w urządzenia i akcesoria do robotyki, materiały rzemieślnicze (m.in. krawieckie, fotograficzne, plastyczne), a także laptopy, tablety, drukarkę 3D.W strefie gier dzieci i młodzież grają w grupach w wybrane przez bibliotekę odpowiednie do wieku i zachęcające do kreatywnego myślenia gry komputerowe, sprawdzają swoje możliwości biorąc udział w turniejach. Sala wyposażona jest w konsolę PlayStation, a zamontowane kamery umożliwiają oglądanie trójwymiarowego świata.

W strefie wiedzy z wolnym dostępem zbiorów są również miejsca wydzielone do cichej pracy czytelników indywidualnych i grupowych. Można tu wypożyczyć samodzielnie netbook.

Obok, w fonotece, dla wielbicieli wygody i czerpania pełni przyjemności ze słuchania muzyki obrotowe fotele kompatybilne z Bluetooth (dla lepszego odsłuchu).

Ciekawym miejscem, z którego korzysta wyłącznie młodzież jest strefa retro. Meble stylizowane na lata 50-te (te biblioteczne, wykonane również przez bibliotekarzy), kanapa przerobiona z legendarnej marki Cadillaca pozwalają młodym ludziom poczuć magię minionych lat.Jak zapewniała nas szefowa biblioteki liczba czytelników od dnia otwarcia placówki po remoncie podwoiła się – 15 000 aktywnych czytelników, 550 000 wypożyczeń – to statystyka od początku roku do września. Biblioteka jest również miejscem otwartym i przyjaznym dla licznie odwiedzających ją imigrantów. Na uwagę zasługuje również fakt, że w bibliotece można samodzielnie wypożyczyć i zwrócić książkę korzystając z samoobsługowych stanowisk. Zwrot książek możliwy jest o każdej porze dnia (również po zamknięciu biblioteki) dzięki zewnętrznym terminalom. Kupując kartę Mertopol (20 Euro) – czytelnik może korzystać ze wszystkich bibliotek regionalnych, może wypożyczyć łącznie aż 50 materiałów (książki, e-booki, multimedia) na 4 tygodnie (z możliwością dwukrotnej prolongaty).

Budynek Biblioteki Miejskiej w Ingelheim (ok. 25 000 mieszkańców) charakteryzuje się jasną kolorystyką oraz przestrzenną architekturą, tworzy spójną całość doskonale komponującą się z zielonym otoczeniem. Ściany biblioteki, pokryte żywymi ogrodami, prezentują się pięknie.Bibliotekę otwarto po remoncie w 2017 roku. Ze względu na bliskie sąsiedztwo szkoły jest przede wszystkim miejscem spotkań dzieci i młodzieży. Biblioteka postawiła na edukację i wypoczynek. Oprócz lekcji bibliotecznych, zwiedzania z przewodnikiem, organizowane są przedstawienia teatralne, sesje gier planszowych, wypożyczane są Toniboxy – małe, kolorowe pudełka kryjące we wnętrzu sprzęt multimedialny, a figurki przedstawiające postaci z bajki, czytają treść audiobooka.W internetowych katalogach bibliotecznych wyodrębniono stronę „Top 20” – czyli listę najchętniej wypożyczanych zbiorów (z podziałam na kategorie np. literatura piękna, audiobooki dla dzieci, dla dorosłych itp.) z poprzedniego roku z informacją, czy dana pozycja jest dostępna i z linkiem do rezerwacji. Na zewnątrz biblioteki znajdują się terminale do przyjmowania zwrotów o każdej porze dnia.

Dodatkową atrakcją w czasie pobytu w Nadrenii-Platynacie był przejazd kolejką linową nad Renem do twierdzy Ehrenbreitstein. Każdego dnia towarzyszyła nam piękna pogoda, a wieczorem w iście letniej temperaturze serwowano lokalne smakołyki w nadbrzeżnych restauracjach.Na spotkaniu podsumowującym nasz pobyt w gościnnej Koblencji przedstawiono obszary przyszłej współpracy, m.in. gospodarze przedłożyli tematy wystaw, a także zaproponowali tygodniową wymianę stażową dla pracownika mówiącego w języku niemieckim lub angielskim. Hanna Jamry zgłosiła propozycję tytułu kolejnego sympozjum trójstronnego bibliotek – Koblencja-Kladno-Opole: „Formy promocji biblioteki i aktywizacji czytelników”, który dotyczyłby wielu aspektów wzmożenia aktywności czytelniczej m.in.: niekonwencjonalnych metod wspierania czytelnictwa, czytelnika niepełnosprawnego w bibliotece, użytkownika zagranicznego w bibliotece, roli mediów społecznościowych w bibliotece. Wyjazd był dla nas cennym i inspirującym doświadczeniem zawodowym. Mamy nadzieję, że nasza współpraca w dalszym ciągu będzie przebiegać równie owocnie.   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska