Nr 4/2018 (LXII) ISSN 2083-7321
Hanna Jamry
Dział Informacji, Bibliografii i Promocji
Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu

„Kobiety, które chcą więcej”


W 100-lecie wprowadzenia praw kobiet Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaproponowała czytelnikom cykl imprez pod wspólnym hasłem „Kobiety, które chcą więcej”. Poprzez spotkania, warsztaty, wystawy, koncerty, lekcje biblioteczne starano się Opolankom pokazać aktywność kobiet na różnych polach działalności literackiej, artystycznej, popularyzującej naukę oraz zainspirować do rozwijania własnej twórczości i pasji.


Dotychczas w ramach zadania mieliśmy okazję spotkać się w maju z bohaterkami 9. Forum Opolskich Środowisk Literackich, reprezentującymi różne dziedziny życia - literaturę, naukę, dziennikarstwo, teatr i muzykę. Gośćmi biblioteki były: poetka Elżbieta Lisak-Duda, historyk prof. Anna Pobóg-Lenartowicz, dziennikarka radiowa Danuta Starzec, aktorka Teatru im. J. Kochanowskiego Arleta Los-Pławszewska i Basia Beuth, artystka tworząca piosenki poetyckie. Panie rozmawiały o swojej twórczości, kulisach pracy, o poruszających tematach, które miały wpływ na ich twórczość, o tym, czym jest dla nich Słowo – pisane i mówione, dzieliły się anegdotami.


Również w maju Jolanta Szostak, artystka należąca do Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa”, zaprezentowała w Galerii WuBePe wystawę malarstwa i rysunku „Szare myśli o kolorze”. W czasie wernisażu artystka podkreślała: „ Malowanie i rysowanie to moja pasja. Szczególnie pociąga mnie rysowanie ludzi, aby wychwycić, mimikę, wyraz twarzy, emocje, młodość, ale i dojrzałość...".

Wakacyjną przerwę nasze czytelniczki wykorzystały na edukację i wzięły udział w warsztatach genealogicznych „Podróż w krainę przodków” prowadzonych przez Agnieszkę Misiurską ze stowarzyszenia Opolscy Genealodzy. Na zajęciach uczono się: jak rozpocząć poszukiwania swoich przodków, jak skonstruować drzewo genealogiczne, poznano metodologię prowadzenia badań oraz podstawowe bazy danych dostępne w Internecie, pogłębiano wiedzę na temat pochodzenia rodzin oraz słownictwa, zawartego w księgach metrykalnych.


13 września zaproponowano Opolanom zespół imprez pod wspólnym tytułem „Świat oczami kobiet”. Przed południem warsztaty „Kobiety na trzech kontynentach” prowadził Piotr Kowalczyk, geograf, podróżnik, fotograf, organizator wypraw do Azji południowo-wschodniej i Afryki, autor serwisu Globtroterzy.net. Nie unikał on tematów trudnych i w czasie zajęć starał się pokazać, że świata nie można oceniać jednoznacznie, zwrócił uwagę na medialne stereotypy, konfrontował je z lokalną rzeczywistością. „Kobiety na trzech kontynentach” to historie z życia kobiet spotkanych podczas podróży w odległe i odmienne kulturowo miejsca na świecie. Uczestnicy warsztatów byli więc z wizytą w Pakistanie, gdzie poznali obrosłą mitami islamską rzeczywistość z pierwszej ręki. Odwiedzili saharyjskie miasteczko w Mauretanii – państwo tranzytowe w drodze do Czarnej Afryki, gdzie jednak warto się zatrzymać, bo znaleźć można tam wiele niespodzianek. W Kambodży odwiedzili rodzinę która zajmuje się łapaniem i sprzedażą ptaszników z pobliskiej dżungli.


Po południu zaprosiliśmy na spotkanie „Świat nie jest taki zły” z Haliną Kunicką, które poprowadziła Sylwia Gawłowska z Muzeum Polskiej Piosenki. W 2015 roku pod tym tytułem ukazała się biografia damy polskiej piosenki, będąca wywiadem, jakiego udzieliła i który spisała razem z Kamilą Drecką. Halina Kunicka to muzyczna legenda. Jej piosenki nuciła cała Polska, a teksty dla niej pisali Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski i Ernest Bryll. W twórczości wspierał ją mąż Lucjan Kydryński, dziennikarz i publicysta. Została uwieczniona w wierszu Zbigniewa Herbarta. W czasie wieczoru opowiadała o przebiegu swojej kariery, a na pytanie o piosenkarki, które dziś robią karierę, odpowiedziała: „Od lat, w których śpiewałam, do dziś zmienił się świat. Więc zmieniły się i kobiety, zmieniły się artystki. Obserwuję dziewczyny, które się teraz pojawiają na estradzie. Niektóre fantastycznie utalentowane. Zdolne i wspaniałe. One mają w sobie niesłychaną pewność siebie. I to nas różni. Dla nich nie istnieje coś takiego jak przerażenie tym, że stają przed tysięczną publicznością. My, chyba przez szacunek dla publiczności, odczuwałyśmy tremę. Występy na festiwalach to nie było to, co lubiłam najbardziej, bo wtedy, przy współzawodnictwie najbardziej się denerwowałam. Ogarniało mnie przerażenie. Ale wiedziałam, że w Opolu trzeba być. Kto tu nie przyjeżdżał, ten nie istniał”. Na zakończenie Halina Kunicka zaśpiewała, także z publicznością.


A wcześniej, w piątkowy wieczór 7 września) Opolanie spotkali się z pisarką i dziennikarką Anną Dziewit-Meller. A. Dziewit-Meller wydała dwa zbiory wywiadów: „Głośniej! Rozmowy z pisarkami”, „Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami”. Wraz z mężem Marcinem Mellerem napisała książkę będącą zapisem ich wspólnych podróży po Gruzji: „Gaumardżos. Opowieści z Gruzji”. W ostatnich dwóch latach ukazały się jej dwie książki o kobietach, które w swoim życiu zrobiły naprawdę wiele: „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” oraz „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy”. Spotkanie prowadziła Agnieszka Zientarska.


O „Trudnej sztuce reportażu” opowiadała Teresa Kudyba, reportażystka, dokumentalistka, producentka tv, realizatorka filmów m.in. : Opowieść o księdzu Dzierżonie, Dinozaury z Krasiejowa, Edith Stein - śląska święta, Gra z pamięcią. Jerzy Grotowski w Opolu, Śląska Samarytanka. Maria Luiza Merkert. W czasie rozmowy z Dorotą Wodecką-Lasotą, dziennikarką „Gazety Wyborczej”, również świetną reportażystką, opowiadała o swoich doświadczeniach w reportażu prasowym, radiowym i telewizyjnym, o swoich mistrzach-nauczycielach, którzy ją przygotowywali (Marianie Buchowskim, Janie Płaskoniu). Dziennikarka, która obecnie mieszka na Kujawach i realizuje wiele filmów edukacyjnych związanych z Opolszczyzną skarżyła się na brak zainteresowania tymi dokumentami przez opolskie media. W spotkaniu uczestniczyło wiele osób opolskiej nauki i kultury, padały deklaracje związane z realizacją filmu o prof. Dorocie Simonides w związku ze zbliżającym się jubileuszem 90-lecia.


Jesień w bibliotece zapowiada się równie ciekawie.
W październiku będzie można wziąć udział w warsztatach edukacyjnych dotyczących integracji dzieci sprawnych z niepełnosprawnymi pt. „Oczami dziecka”. Mają na celu wskazanie mamom dobrych praktyk i pozwolą na spotkania dzieci sprawnych i niepełnosprawnych bez obaw i strachu. Warsztaty poprowadzi dr Agnieszka Kossowska z Politechniki Opolskiej.


Pod koniec października i w listopadzie biblioteka zaprasza na dwa spotkania „Kobiety w nauce” z paniami prowadzącymi badania i edukującymi, czyli siłaczkami akademickimi. Gościem biblioteki będzie prof. dr hab. Magdalena Środa, znana polska etyk i filozofka, redaktor naczelna kwartalnika „Przegląd Filozoficzny” i sekretarz rocznika „Etyka”, w rządzie Marka Belki była wiceministrem, pełnomocniczką do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn.


Naukę opolską będzie reprezentować prof. dr hab. Janina Hajduk-Nijakowska, badaczka folkloru, kulturoznawczyni, w kręgu jej zainteresowań badawczych są zagadnienia pamięci społecznej i potocznej świadomości historycznej, genologia folklorystyczna, funkcjonowanie folkloru w dobie rozwoju środków masowego przekazu i nowych mediów oraz e-folklor. Wiele osób pamięta bohaterki opolskiej literatury i będzie mogło podzielić się swoimi wspomnieniami i spostrzeżeniami na ich temat w czasie „Zaduszek literackich” 6 listopada o godz. 17.00. Ten wieczór wspomnieniowy poświęcony będzie opolskim pisarkom i poetkom, które odeszły w ostatnich latach: Ninie Kracherowej, Henryce Wolnej Van-Das, Karolinie Turkiewicz-Suchanowskiej i Irenie Wyczółkowskiej.


Wszystkie były członkiniami Związku Literatów Polskich bądź Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. O opolskich twórczyniach opowiadać będą: Elżbieta Duda, Teresa Zielińska, Marian Buchowski i Jan Feusette. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa prezentująca ich sylwetki i dorobek literacki oraz koncert „Literackie anioły” z udziałem Basi Beuth z zespołem.

Biblioteka w najbliższych miesiącach zaprosi również do obejrzenia wystawy„W kobiecym kręgu – brytyjskie powieściopisarki Jane Austen, siostry Bronte, George Eliot, Virginia Woolf…”, na której zaprezentowane będą dokonania największych pisarek angielskich, różnorodność używanych przez nie gatunków literackich i zastosowanych nowatorskich form literackich. Również młodzież opolskich szkół będzie mogła skorzystać z lekcji w języku angielskim oraz polskim o wybitnych paniach w literaturze angielskiej. Na zakończenie projektu, w grudniu, poetyckie spotkanie wigilijne „Wiersze pachnące jedliną” (pod hasłem autorstwa zmarłej 11 lat temu poetki i powieściopisarki Karoliny Turkiewicz-Suchanowskiej) słowem i muzyką wprowadzi czytelników w świąteczny klimat. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu organizuje spotkanie we współpracy z Nauczycielskim Klubem Literackim. Projekt „Kobiety, które chcą więcej” realizowany jest dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Opolskiego.   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska