Nr 1/2019 (LXIII) ISSN 2083-7321
Łukasz Kluza
Mediateka w Bibliotece Publicznej w Prudniku

Pasjonaci – artyści – niezwykli ludzie na rzecz opolskich bibliotek
Niezwykli Czytelnicy, czyli Mistrzyni Polski w Bibliotece Publicznej w Prudniku


O wielu osobach można powiedzieć, że są niezwykłe. Ale czy tak naprawdę w pełni rozumiemy sens tego określenia? Biblioteki, to miejsca, do których przybywają ludzie z różnymi potrzebami – od chęci porozmawiania, czy zasięgnięcia pomocy do skorzystania ze zbiorów. Odkąd Mediateka Biblioteki Publicznej w Prudniku wzbogaciła się o nowoczesne stanowisko komputerowe, profesjonalnie przystosowane do potrzeb osób niedowidzących, zyskała ważną i niezwykłą Czytelniczkę. Pani Barbara Gołębiowska- Fryga, która zgodziła się być bohaterką tego artykułu, jest osobą nietuzinkową. Mamy bowiem do czynienia z czterokrotną drużynową Mistrzynią Polski, zdobywczynią wielu wyróżnień (takich jak np. XXIII miejsce w Mistrzostwach Świata). Same zdobyte medale i dyplomy mogłyby świadczyć o niezwykłości Pani Barbary. Jednak co najważniejsze, Pani Gołębiowska- Fryga wszystkie sportowe splendory zdobywa w szachach i warcabach dla niewidomych i niedowidzących.


Nasza bohaterka

Tworząc w Mediatece stanowisko komputerowe dla osób z niepełnosprawnością wzrokową, zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że będzie ono czymś nowatorskim i z pewnością dla odbiorców stanie się dużym ułatwieniem. Nie spodziewaliśmy się jednak, że dzięki temu będziemy mieli możliwość poznać Panią Barbarę, która swoją pozytywną energią i niespożytymi pokładami dobrych emocji zaraża nas wszystkich. Zaczęło się nadzwyczaj prozaicznie. Pewnego dnia do Mediateki przybyła osoba, która poprosiła o pomoc przy wyszukaniu konkretnych informacji z Internetu. Na wstępie zaznaczyła, że ma problemy ze wzrokiem. Potrzebne informacje zostały oczywiście wyszukane, a zadowolona Czytelniczka zapewniła nas, że będzie w razie potrzeby powracać do biblioteki. Podczas kolejnych wizyt okazało się, że problemy ze wzrokiem w żaden sposób nie stoją na przeszkodzie aby aktywnie uprawiać sport i osiągać sukcesy, a nawet znaleźć się w Reprezentacji Polski.


Identyfikator i rozpisana partia szachowa

Rozmowy z Panią Barbarą Gołębiowską- Fryga to niepowtarzalna lekcja dla każdego. Sama ilość zdobytych tytułów i wyróżnień robi wielkie wrażenie. W dodatku są one zdobywane w tak trudnej dyscyplinie jak szachy i warcaby dla osób niewidomych i słabowidzących. Nasze konwersacje to niezwykłe podróże po Polsce i po świecie, to postrzeganie otaczającej rzeczywistości przez pryzmat zmysłów innych niż wzrok. W Naszych relacjach, z tą niezwykłą kobietą utarło się, że kiedy odwiedza Mediatekę zazwyczaj wiemy, że będziemy wyszukiwali w Internecie połączeń PKP do miejsc, w których odbywać się będą kolejne zawody szachowe. Każda wizyta pani Barbary to kolejna ciekawa historia z zawodów sportowych. Dowiedzieliśmy się na przykład, jak wygląda profesjonalna szachownica przeznaczona dla osób z problemami wzrokowymi, z jakimi zawodnikami grała nasza Czytelniczka oraz jakie są najnowsze produkty ułatwiające codzienne życie ludziom niedowidzącym i niewidomym. Należy w tym miejscu wspomnieć, że kiedy Mediateka podjęła współpracę ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix”, która zaowocowała dostępem do urządzeń „Czytak”, to właśnie radość pani Barbary była dla nas największą nagrodą. Rzetelnie, co pewien czas przychodzi do Biblioteki z prośbą o nagranie nowych audiobooków na „Czytaka”.


Pani Barbara Gołębiowska- Fryga sportowo gra w szachy i warcaby od 2006 roku. Sama przyznaje, że to zajęcie to niezwykła odskocznia od życia codziennego. Zawody, na które jeździ w najdalsze zakątki naszego kraju, to również okazja do poznania i zaprzyjaźnienia się z nowymi ludźmi. Pani Barbara choruje na jaskrę i nie widzi całkowicie na jedno oko. Ciekawostką jest to, że treningi często odbywają się przez telefon. Nasza bohaterka zdradziła nam sekret, że standardowo raz w tygodniu wykonuje telefon do Jana Sekuły, który jest jej trenerem. Wtedy przełącza aparat telefoniczny w tryb głośnomówiący i rozpoczyna grę na tzw. dwie plansze. Sama jednak przyznaje, że większą frajdę sprawia jej granie z innymi zawodnikami. W szachach pani Basia uczestniczyła między innymi w zawodach w Mielnie, Mistrzostwach Europy w ukraińskim Truskawcu (gdzie zajęła wysokie dziesiąte miejsce). Bardzo ważnym osiągnięciem jest uplasowanie się na dwudziestym trzecim miejscu podczas Mistrzostw Świata odbywających się w tym roku w Solcu Zdrój. Kiedy opowiadała nam o tym wydarzeniu, w jej głosie słychać było wielką dumę, że reprezentowała nasz kraj np. w starciu z obywatelką Szwecji, czy Indochin. Niezwykłość pani Barbary przejawia się choćby w tym, że pewnego razu zwierzyła się, iż próbowała grać w warcaby „na pamięć”. Zrezygnowała jednak z takiej formy gry, ponieważ... myliła się po 15 ruchach. Podejrzewam, że wiele dobrze widzących osób grając w taki sposób, nie wykonałoby poprawnie chociażby dwóch ruchów.

Pani Barbara Gołębiowska- Fryga jest osobą, która w pełni zasługuje na określenie jej mianem niezwykła. Warto pamiętać, że właśnie takie osoby, przekraczające progi Bibliotek, stanowią o ich wyjątkowości.
Bibliotekarze – bądźmy dumni z naszych Niezwykłych Czytelników, a każdemu z Was życzę sposobności spotkania takich osób w codziennej pracy.   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska