Nr 1/2019 (LXIII) ISSN 2083-7321
Andrzej Sowa
GBP w Skarbimierzu

10-lecie powstania Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu.
Premiera musicalu „Alladyn” w nowej hali
widowiskowo-sportowej w Żłobiźnie


28 grudnia 2018 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu świętowała 10-lecie utworzenia tej szczególnej, jedynej w Gminie Skarbimierz instytucji kultury. Inauguracją jubileuszu było symboliczne otworzenie wyremontowanej hali widowiskowo-sportowej w Żłobiźnie. Hala została wyremontowana kosztem ponad 3 mln zł, z czego 500 tys. pochodziło z Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Symbolicznego otwarcia hali, przy 200-osobowej publiczności, dokonali Andrzej Pulit – wójt gminy Skarbimierz, Jacek Monkiewicz – starosta powiatu brzeskiego, Leszek Dyba –zastępca wójta gminy Skarbimierz oraz Adam Ciepichał – właściciel zakładu budowlanego z Lewina Brzeskiego, który wykonywał remont. Po przecięciu wstęgi młodzi artyści GBP Skarbimierz z Grupy Artystycznej „Loża”, Grupy Tanecznej „Lejdiss”, przy wsparciu aktorów z Grupy Teatralnej „Maski” wraz ze swoimi instruktorami przedstawili w wersji musicalowej swoją interpretację znanej baśni „Alladyn”.

Przepiękne kostiumy, wspaniała muzyka, perfekcyjnie wykonywane piosenki, świetne choreografie i gra aktorska, zaskakująca scenografia powodowały, że publiczność po 100-minutowym spektaklu zgotowała wykonawcom owację na stojąco. A była to wymagająca publiczność – goście jubileuszu 10-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu, przedstawiciele władz samorządowych gminy Skarbimierz, powiatu brzeskiego i gminy Olszanka, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, partnerzy niezliczonych działań kulturalnych biblioteki, przedstawiciele ościennych ośrodków kultury, stowarzyszeń i instytucji, radni i sołtysi gminy Skarbimierz i rodzice młodych artystów.


Dziękując wykonawcom „Alladyna” – najnowszej produkcji GBP Skarbimierz, wójt Andrzej Pulit podkreślił perfekcyjne przygotowanie spektaklu, wręczył instruktorom kwiaty, a młodzieży okolicznościowe symboliczne statuetki z lampą Alladyna i książką. Pogratulował też rodzicom młodych artystów.

Partnerem przygotowań i samej premiery „Alladyna” była firma Gaz System SA, której organizatorzy serdecznie dziękują za stałe wsparcie w pracy artystycznej z dziećmi i młodzieżą.

Scenariusz, choreografię, teksty piosenek przygotowała Aleksandra Ofmańska-Kowalczyk, choreografię Justyna Mencel, opracowaniem teatralnym zajęła się Aleksandra Bednarek, dźwiękiem i opracowaniem muzycznym Tomasz Jabłoński, kostiumy przygotowały Małgorzata Dziura i Irena Bednarek, a scenografię, światła i plakat – Krzysztof Kowalczyk. Wszyscy inni pracownicy biblioteki wspierali to dzieło. Było pięknie, wzruszająco i profesjonalnie. Dziękuję i gratuluję świetnego spektaklu całej załodze Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu.

Od spektaklu przeszliśmy do jubileuszu 10-lecia GBP Skarbimierz. Wręczyliśmy podziękowania za współpracę wszystkim tym, z którymi w różnorodny sposób współpracujemy. Był słodki poczęstunek przygotowany przez restaurację Inspiracja Łukasza Wasilewskiego, pyszne muffinki z Bombonierki Łukasza Grycana oraz pyszne ciasta przygotowane przez panie ze Stowarzyszenia Wilijki ze Żłobizny. Była okazja do rozmów o kulturze, wpływie działalności kulturalnej na życie mieszkańców gminy, o wszystkim, co ważne dla sołtysów, radnych i pracowników Urzędu Gminy, bowiem kolejny rok to nowe, ważne także dla biblioteki, zadania inwestycyjne i ok. 100 różnorodnych wydarzeń kulturalnych.

Podsumowując 10 lat GBP Skarbimierz, należy wspomnieć o tysiącach różnorodnych mniejszych i większych imprezach dla mieszkańców gminy, tysiącach dzieci, młodzieży i dorosłych biorących udział w różnorodnych formach zajęć artystycznych i środowiskowych, dziesiątkach premier zespołów artystycznych biblioteki, poprzez które zawsze zachęcamy do czytania, bo książka pozostaje niezwykle ważna w rozwoju człowieka. Pamiętajmy o tym.


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska