Nr 1/2019 (LXIII) ISSN 2083-7321
Małgorzata Pindera
Dział Udostępniania Zbiorów WBP w Opolu

W „mieście z morza i marzeń” – relacja z pobytu w MBP w Gdyni w ramach projektu „Praktyka dla praktyka”


W dniach 22-26 października 2018 r. miałam okazję odbyć tygodniową praktykę w MBP w Gdyni. Wszystko odbyło się w ramach projektu zatytułowanego „Praktyka dla praktyka”. Projekt ten polega na tygodniowej wymianie pracowników różnych typów bibliotek z całej Polski. Po raz pierwszy usłyszałam o nim podczas wakacji. Po zapoznaniu się z jego z zasadami stwierdziłam, że chciałabym wziąć udział w takim tygodniowym „bibliotecznym Erasmusie”. Rzutem na taśmę wysłałam zgłoszenie i po jakimś czasie okazało się, że zostałam przyjęta. Już wkrótce miałam zamienić się miejscem pracy z panią Renatą Rzepecką-Stenką, kierownikiem Biblioteki Grabówek (filia MBP w Gdyni).


Termin mojej praktyki przypadł na 22-26 października. Większość czasu spędziłam w Bibliotece Grabówek przy ul. Morskiej w Gdyni, gdzie wraz z pracownikami: Elżbietą Dalecką-Kapicą i Dariuszem Domagalskim poznawałam specyfikę pracy w tamtejszej filii. Biblioteka ta zaspakaja potrzeby czytelnicze mieszkańców osiedla Grabówek. Składa się z Wypożyczalni dla dzieci, Wypożyczalni dla dorosłych i Czytelni. Mimo wielu różnic pomiędzy MBP w Gdyni, a WBP w Opolu, praca w wypożyczalni w obu bibliotekach wygląda raczej podobnie. Tematów do rozmów nam nie brakowało. Czas upływał bardzo szybko.


Podczas praktyki poznałam system biblioteczny Patron (w WBP w Opolu korzystamy z SOWY), udostępniałam zbiory czytelnikom. Miałam także okazję uczestniczyć w kilku interesujących wydarzeniach.

We wtorek (23.10) brałam udział w Dyskusyjnym Klubie Fantastyki. Spotkanie to (ciekawe nawet dla osób niewtajemniczonych w tematykę) prowadził pracownik Biblioteki Grabówek, autor książek historycznych i fantasy, Dariusz Domagalski. Gościnnie wziął w nim udział, zaprzyjaźniony z prowadzącym, pisarz Rafał Dębski. Rozmowa dotyczyła najważniejszych w historii książek literatury fantastycznej.

Środa (24.10.) była dniem wyjazdowym. Wraz z koordynatorką Projektu – Agnieszką Pękałą krążyłyśmy po Trójmieście. Odwiedziłyśmy następujące biblioteki:

  1. Stację Kultury w Rumi – biblioteka ta mieści się na stacji dworca kolejowego. Placówka otrzymała wiele prestiżowych nagród, została uznana m.in. za najpiękniejszą bibliotekę na świecie. Zobaczyłyśmy nie tylko jej reprezentacyjną część ale też liczne, ukryte pracownie, np. salę do zajęć z ceramiki, salę do gier planszowych, miejsce do gier w brydża. Poznałyśmy też Łukasza Kowalczuka – autora komiksów, współpracującego z biblioteką.
  2. Następnie zwiedziłyśmy Sopotekę – Galerię Kultury Multimedialnej w Sopocie. Biblioteka ta również znajduje się na stacji dworca kolejowego. Zaprojektował ją ten sam architekt, który był pomysłodawcą Stacji Kultury (Jan Sikora). Biblioteka ma ciekawy wystrój i kolorystykę. Znajdziemy tam stanowiska do pracy indywidualnej, przypominające parawany oraz liczne nawiązania do plaży i morza. Biblioteka nastawiona jest na młodego odbiorcę. Oferuje m.in. gry planszowe i multimedialne.
  3. Potem przyszedł czas na Bibliotekę Manhattan w Gdańsku (filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku). Mieści się ona w Galerii Handlowej Manhattan w Gdańsku – udostępnia liczne zbiory, w tym multimedia, płyty winylowe, filmy, audiobooki. Wystrojem przypomina nowoczesną księgarnię.
  4. Na końcu naszej trójmiejskiej wycieczki odwiedziłyśmy nowoczesną filię MBP w Gdyni – Bibliotekę z Pasją. Oferuje ona wiele gier planszowych, gry wideo, podręczniki do gier strategicznych, pokaźną kolekcję „Star Wars” (gry, książki), multimedia, mangi, komiksy. Zaopatrzona jest w drukarkę 3D. Biblioteka gromadzi wyłącznie nowe książki – nasuwają się skojarzenia z EMPIK-iem. W tej filii najczęściej odbywają się spotkania autorskie.
Wszystkie te miejsca emanują pozytywną energią. Pachnące nowością książki, multimedia, gry planszowe, filmy wyglądają imponująco, zachęcają do wypożyczenia. Świetnie zaaranżowane wnętrza sprawiają, że chce się tam zostać na dłużej, zanurzyć się w fotelu z ulubioną książką i po prostu spędzić wolny czas. We wszystkich tych bibliotekach wydawana i honorowana jest Metropolitalna Karta do Kultury. Karta umożliwia wypożyczanie w bibliotekach partnerskich w Trójmieście i okolicach. Dzięki niej można uzyskać zniżki na bilety wstępu do ośrodków kultury.


W czwartek (25.10) pracowałam ponownie w Filii nr 3 – w Bibliotece Grabówek. Wieczorem uczestniczyłam w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bibliotece Wzgórze (filia MBP w Gdyni). Do dziś miło wspominam ten wieczór. Panowała na nim ciepła, rodzinna atmosfera. Przy kawie, herbacie i domowych wypiekach wymienialiśmy się refleksjami na temat książki Pawła Sołtysa „Mikrotyki”. W spotkaniu wzięła też udział związana z Pomorzem pisarka Salcia Hałas, autorka książki „Pieczeń dla Amfy”, za którą otrzymała Literacką Nagrodę Gdynia w 2017 roku.

W piątek (26.10) cały dzień spędziłam w Bibliotece Grabówek. W tym dniu miałam okazję porozmawiać z panią Alicją, która przyjechała na zastępstwo do tej filii. Na co dzień pani Ala pracuje w remontowanej obecnie Filii MBP w Gdyni (Biblioteka Chylonia). Bibliotekarka prowadzi tam DKK oraz spotkania pod nazwą „Smakosze życia”. Odbywają się one (podobnie jak DKK) raz w miesiącu. Dotyczą tematyki kulinarnej. Członkowie klubu wymieniają się przepisami kulinarnymi, informacjami na temat diet. Spotkania połączone są z degustacją potraw (każdy uczestnik przynosi przygotowaną przez siebie potrawę).

Tydzień wymiany bibliotecznej minął błyskawicznie. Praktyka była dla mnie cennym doświadczeniem zawodowym. Czasem wypełnionym ciekawymi spotkaniami z bibliotekarzami i pisarzami. Tygodniem pełnym rozmów o książkach, pracy i literaturze. Warto było się zgłosić, pojechać i poznać nowe osoby z branży. A w wolnym czasie odwiedzić świetne muzea, przespacerować się po plaży (morze jesienią jest naprawdę piękne) i pooddychać innym (morskim) powietrzem. Wszystkim gorąco polecam udział w projekcie „Praktyka dla praktyka”! (Więcej informacji na ten temat na stronie internetowej praktykadlapraktyka.pl)


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska