Nr 2/2019 (LXIII) ISSN 2083-7321
Artur Szadkowski
Prezes Opolskiego Klubu Fantastyki „Fenix”


Dzień Grania w RPG i gry Planszowe


Co miesiąc w pałacyku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. E. Smołki w Opolu odbywa się wydarzenie, podczas którego można rozegrać sesję RPG bądź zagrać w gry planszowe. Dzień Grania w RPG i Planszówki jest skierowany przede wszystkim do osób, które nie miały do czynienia z taką formą spędzania wolnego czasu i chciałyby zobaczyć, na czym polegają gry RPG lub poznać więcej ludzi zafascynowanych grami planszowymi.

Gry RPG (Role Play Game), zwane również grami fabularnymi, pozwalają na przeżycie fantastycznych przygód w Śródziemiu Tolkiena, dalekiej przyszłości bądź też aktualnym czasie oraz wcielenie się w nadnaturalną postać – np. wilkołaka lub wampira. Gry fabularne umożliwiają wspólne spędzenie czasu, a przy tym rozwijają umiejętności społeczne – przemawianie, komunikację, wspólne rozwiązywanie problemów. W trakcie sesji postacie muszą pokonywać przeszkody postawione przed nimi przez Mistrza Gry – osobę, która kreuje cały świat rozgrywki oraz dba o jej przebieg. Zależą one w głównej mierze od uniwersum, w którym jest rozgrywana sesja – może to być pokonanie smoka zagrażającego królestwu, rozwiązanie zagadki rozprzestrzeniania się zarazy w mieście, odkrycie misternej intrygi premiera, która zagraża prezydentowi kraju bądź naprawa napędu statku kosmicznego. W trakcie rozgrywki gracze wcielają się w stworzone postacie – odgrywają je. Gracz, który jest żołnierzem szturmowym, nie będzie rozwiązywał problemu przegrzewania się reaktora – raczej będzie bronił naukowca, gdy to on będzie naprawiał stabilizator napięcia wyjściowego, w trakcie ataku obcych na statek. Losowość, właściwą dla gier, zapewniają rzuty kośćmi – każdy system ma opisaną mechanikę w podręczniku, według którego Mistrz Gry prowadzi rozgrywkę.

Gry planszowe w ostatnim czasie przeżywają renesans w Polsce – coraz więcej osób widzi w tej rozrywce radość. Powodem tego może być ogromne spektrum rodzajów planszówek. Są gry , które zabawią kilkuletnie pociechy, jak i takie, które zapewnią kilkanaście godzin pasjonującej rozgrywki starszym graczom. Pomiędzy są jeszcze dziesiątki innych – każdy jest w stanie coś dla siebie znaleźć. Poza tym pozwalają one na wspólną zabawę z innymi ludźmi – na żywo, bez patrzenia w ekran monitora. Oprócz wartości społecznych gry planszowe bardzo często wymagają wysilenia umysłu – ćwiczą logiczne myślenie i planowanie. Możemy wykorzystać nasze zdolności zależnie od gry – dla zapewnienia zwycięstwa sobie bądź swojemu zespołowi.


Sala z grami planszowymi

Opolski Klub Fantastyki „Fenix” organizuje Dni Grania w RPG i Planszówki od 2014 roku. Od połowy 2015 we współorganizacji z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu mają one miejsce w pałacyku Biblioteki przy ul. Piastowskiej 20 w Opolu. Impreza została pomyślana jako możliwość zapoznania się z tymi formami rozrywki bez posiadania dogłębnej wiedzy na ich temat – zarówno grania w RPG, jak i gry planszowe. Osoby, które chciałyby uczestniczyć w sesji RPG, na początku wydarzenia zostaną wprowadzone do świata przez doświadczonych graczy. Zainteresowani grami planszowymi mogą pojawić się również w każdym momencie wydarzenia i zagrać w kilka z około stu planszówek, które posiadamy w naszym klubie. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przyjść z własną grą i wspólnie w nią zagrać. Pragniemy jak najbardziej obniżyć próg wejścia do pasjonującej rozrywki.


Sesja RPG – Mistrz Gry pierwszy po prawej

Dni Grania w RPG i Planszówki to jedno z wielu działań kulturalnych realizowanych przez Opolski Klub Fantastyki „Fenix” i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu. Od pięciu lat tworzone są wspólne projekty edukacyjne, organizowane są wydarzenia, których celem jest pobudzanie aktywności kulturalnej i literackiej oraz szerzenie zamiłowania do literatury. Wśród wydarzeń wymienić należy: Noc Bibliotek, Opolskie Spotkania Fantastyczne czy spotkania autorskie oraz organizowane od 2015 r. raz w miesiącu Dni Grania w RPG i Gry Planszowe. Efektem świetnej współpracy jest podpisanie w marcu 2019 r. pomiędzy Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Opolskim Klubem Fantastyki „Fenix” oficjalnej Umowy o współpracy, zakładającej m.in. realizację wspólnych projektów kulturalnych i edukacyjnych, wymianę doświadczeń w różnych dziedzinach aktywności kulturalnej, a szczególnie zagadnień związanych z promocją literatury fantastycznej.


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska