Nr 2/2019 (LXIII) ISSN 2083-7321
Izabela Mazur
Biblioteka Publiczna w Prudniku


Biblioteka w Prudniku rozdaje wyprawki czytelnicze dla trzylatków!


Czy pierwsza wizyta naszego dziecka w Bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody z książką? Uznaliśmy, że tak. Dlatego Biblioteka Publiczna w Prudniku przystąpiła do projektu „Mała książka-wielki człowiek”.

W ubiegłym roku nasz pracownik przypadkiem znalazł informację o projekcie skierowanym do najmłodszych czytelników realizowanym przez Instytut Książki. Projekt finansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizatorem był Instytut Książki w Krakowie, a Patronem honorowym Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Termin jego realizacji zaplanowany był na okres od września do 31 grudnia 2019 roku.


Plakat promujący projekt

Wystarczył jeden telefon do pani Eweliny (przesympatycznej pani koordynator, która odpowiadała na wszystkie pytania dotyczące całej akcji) i już wiedzieliśmy – wysyłamy zgłoszenie do udziału w projekcie. Jak się później okazało, był to ostatni dzień zgłoszeń. W lipcu, po podpisaniu stosownego porozumienia z Instytutem Książki w Krakowie, oczekiwaliśmy już tylko na wyprawki czytelnicze oraz materiały promocyjne.

Ten pilotażowy projekt skierowany został do dzieci z rocznika 2015, czyli do wszystkich trzylatków. Akcja wydawania wyprawek poprzedzona została promocją projektu. Instytut Książki promował akcję m.in. ciekawymi spotami reklamowymi. W jednym z nich uczestniczył znany polski dziennikarz Maciej Dowbor ze swoją żoną Joanną Koroniewską. Natomiast nasi pracownicy z plakatami, ulotkami oraz specjalnymi listami do rodziców udali się do przedszkoli, przychodni, sklepów, naszych filii bibliotecznych oraz innych instytucji Kultury, aby promować projekt. Promocja odbywała się również poprzez naszą stronę internetową, Facebooka oraz w lokalnej prasie.

Każdy trzylatek, który przyszedł do naszej Biblioteki i został zapisany, otrzymywał w prezencie tzw. „Wyprawkę Czytelniczą” : książkę „Pierwsze wiersze dla…” (tu podział był na książeczki dla dziewczynek i chłopców), poradnik dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” oraz kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki, nasi nowi czytelnicy otrzymywali naklejkę, a po zebraniu dziesięciu – imienny dyplom potwierdzający ich czytelnicze zainteresowania.


Wyprawki dla 3-latków

Dyplomy przekazał nam Instytut Książki drogą mailową, więc na bieżąco można było je drukować i wręczać naszym małym czytelnikom.

Jako partner projektu do 5 dnia każdego miesiąca byliśmy zobligowani przesłać do Instytutu raport z przebiegu akcji. Wzór raportu był gotowy do pobrania na stronie www.wielki-czlowiek.pl w zakładce „Trzylatki”. Tutaj trzeba było wykazać : liczbę wydanych wyprawek z podziałem na „starych” i „nowych” czytelników, liczbę wydanych dyplomów oraz przesłać linki do informacji o projekcie na naszym terenie. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze można było skorzystać z pomocy koordynatorów projektu: pani Agnieszki oraz pani Eweliny.

Liczba przyznanych wyprawek danej bibliotece zależna była od liczby przedszkoli na podległym jej terenie, a tym samym liczby dzieci w wieku przedszkolnym – tutaj 3-latków. Jak informował Instytut, wyprawki można było odebrać w prawie 3 tys. bibliotek na terenie całej Polski. Biblioteka Publiczna Prudniku wydawała wyprawki w centrali biblioteki oraz w filiach: Filii nr 2 w Prudniku, w Szybowicach, w Łące Prudnickiej, w Moszczance i Rudziczce.

W sumie od września do grudnia pozyskaliśmy 60 małych czytelników, którzy, co ważne, ciągle aktywnie korzystają z naszych zbiorów. Wyprawki, które pozostały z pilotażowego projektu, nadal rozdajemy, tym razem z uwzględnieniem dzieci z rocznika 2016.

Serdecznie zachęcamy wszystkie biblioteki do udziału w kolejnym projekcie Instytutu Książki, tym razem skierowanym do przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat. Udział w projekcie dla bibliotek, dzieci oraz rodziców jest bezpłatny. Wszystkie informacje o nowym projekcie znajdą Państwo na stronie internetowej www.wielki-czlowiek.pl. My zgłosiliśmy się już 19 marca.

Obecnie termin został przedłużony i ostatecznie biblioteki mogą zgłaszać się do 10 kwietnia.

Gorąco polecamy taką formę popularyzacji książki wśród najmłodszych i ich rodziców. Korzyści wynikające z kontaktu dziecka ze słowem czytanym od najmłodszych lat będą procentować przez całe życie, zgodnie z przysłowiem „Czym skorupka za młodu nasiąknie...”.


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska