Nr 2/2019 (LXIII) ISSN 2083-7321
Katarzyna Ostrowska-Pałyga
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu


Kronika działalności bibliotek publicznych
w województwie opolskim w 2018 r.


I. Podstawowe dane liczbowe
31 grudnia 2018 r. w województwie opolskim działało 311 bibliotek publicznych i ich filii. W bibliotekach zarejestrowano 153 267 czytelników, którzy dokonali wypożyczeń na zewnątrz i na miejscu 3 457 997 jednostek inwentarzowych.

II. Współpraca międzynarodowa WBP w Opolu w 2018 roku
W dniach 4-6 kwietnia 2018 r. gościliśmy delegację bibliotekarzy ze Środkowoczeskiej Biblioteki Naukowej w Kladnie. W Galerii WuBePe 5 kwietnia odbył się wernisaż wystawy „Via Hrabal” (organizatorzy: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego, Stowarzyszenie SERPENS Środkowoczeska Biblioteka Naukowa w Kladnie).

W dniach 14-18 maja 2018 r. delegacja bibliotekarzy z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w składzie: Agnieszka Hałubiec, Kordian Michalak i Robert Dudek przebywała z wizytą w Państwowej Bibliotece Naukowej w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Pracownicy WBP uczestniczyli w XVII Seminarium naukowym dla bibliotekarzy i specjalistów ds. informacji pod hasłem „TLib - Trendy w bibliotekach. Trendy w praktyce biblioteki”, w którym uczestniczyli również bibliotekarze ze słowackich, czeskich i niemieckich bibliotek.

W dniach 19-25 czerwca 2018 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu gościła delegację bibliotekarzy z Obwodowej Publicznej Biblioteki Naukowej z Iwano-Frankiwska na Ukrainie w składzie: Lyudmyla Babij – dyrektor OPBN, Oksana Ivanus – radca prawny Wydziału Kultury, Olha Voitychuk – kierownik wydziału języków obcych, Liubov Fedyk – zastępca dyrektora OPBN, Mariia Rybchak– dyrektor ЦБС w Rożniatowie, Igor Turchyn – kierowca. Goście zwiedzili Wojewódzką Bibliotekę Publiczną, jej agendy oraz oddziały. Bibliotekarze z Ukrainy odwiedzili także m.in.: Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, sanktuarium na Jasnej Górze oraz bibliotekę publiczną w Częstochowie, zabytki Góry św. Anny, MiGBP w Kędzierzynie-Koźlu i Park Miniatur Olszowa. Wzięli także udział w „Dniu Bibliotekarza” w Rogowie Opolskim.

W dniach 1-6 października 2018 r. delegacja bibliotekarzy z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w składzie Tadeusz Chrobak – Dyrektor WBP Opolu, Aleksandra Okulus – pracownik Działu Udostępniania Zbiorów, Joanna Cichosz – pracownik Działu Wspomagania Procesów Bibliotecznych, Jolanta Zakrawacz – pracownik Działu Instrukcyjno- Metodycznego, Robert Dudek – pracownik Działu Administracyjno-Organizacyjnego oraz Henryk Graczyk – specjalista ds. BHP przebywała w Obwodowej Publicznej Bibliotece Naukowej im. I. Franki w Iwano-Frankiwsku. Opolska delegacja zwiedziła Bibliotekę w Bohorodczanach, Bibliotekę Centralną w Horodence, Filię w Tyszkowcach, Filię w Czerniatynie, Centralną Bibliotekę w Kałuszu, Bibliotekę Centralną w Rożniatowie, Obwodową Publiczną Bibliotekę Naukową w Iwano-Frankiwsku oraz Muzeum Sztuki Przykarpacia, Muzeum Oleksego Dowbusza, Muzeum Iwana Franki.

III. Konferencje i narady
17 kwietnia 2018 r. odbyła się Konferencja dyrektorów i kierowników bibliotek publicznych województwa opolskiego. W programie przewidziano m.in. podsumowanie i omówienie działalności bibliotek publicznych w woj. opolskim w 2017 r. oraz zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego w Opolu.

9 maja 2018 r. IX Forum Opolskich Środowisk Literackich. Bohaterkami Forum były Opolanki reprezentujące różne dziedziny życia - literaturę, sztukę, naukę, dziennikarstwo i teatr - Elżbieta Lisak-Duda, prof. Anna Pobóg-Lenartowicz, Danuta Starzec, Arleta Los-Pławszewska oraz Basia Beuth. Spotkaniu uświetnił mini recital w wykonaniu Basi Beuth z towarzyszeniem Jakuba Mitoraja (gitara) Forum poprowadził Kordian Michalak.

8 października 2018 r. odbyła się Konferencja dyrektorów i kierowników bibliotek publicznych województwa opolskiego. W programie przewidziano m.in.: omówienie wyników działalności bibliotek publicznych w I półroczu 2018 r. oraz spotkanie z  Mateuszem Adamkowskim, dyrektorem Departamentu Mecenatu Państwa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

IV. Szkolenia
W 2018 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki była organizatorem 40 szkoleń o zróżnicowanej tematyce mających na celu wzrost kompetencji zawodowych pracowników bibliotek publicznych w województwie opolskim. Zorganizowano szkolenia w formie wykładów, warsztatów, konferencji i seminariów. Ciekawsze działania podjęte przez WBP w Opolu w zakresie doskonalenia zawodowego to m.in.:
1. szkolenia poświęcone systemowi bibliotecznemu Mak +
2. cykl szkoleniowy „Tablety w bibliotece”
3. szkolenie „Opracowanie rzeczowe dokumentów z wykorzystaniem UKD”
4. szkolenie „Deskryptory, fasety i encje”
5. szkolenie „Ochrona danych osobowych
6. szkolenie „Pisanie scenariuszy zajęć biblioterapeutycznych”
7. szkolenie „Zasady korzystania z przepisów kancelaryjno-archiwalnych”
8. szkolenie „Program graficzny GIMP”
9. kurs dla pracowników nowo zatrudnionych w bibliotekach publicznych.

W 2018 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu pozyskała środki na realizację szkoleń pt. „Bibliotekarz doskonały” w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2018 „Partnerstwo dla książki”. W ramach projektu zrealizowano
1. „Po pierwsze użytkownik. Właściwa komunikacja i rozwiązywanie konfliktów”
2. „Jak cię widzą tak o tobie mówią – na przekór stereotypom”
3. „Efektywne zarządzanie pracownikami”

V. Wystawy objazdowe
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu udostępniła 23 wystawy objazdowe:
„Anatomia Zbrodni Literackiej”. Wystawa przedstawia powieść kryminalną od jej rozwoju do współczesności. Prezentuje odmiany powieści kryminalnej, najważniejszych twórców gatunku – autorów polskich i zagranicznych. Wystawa zawiera również ważne pojęcia związane z literaturą kryminalną, prezentuje serie wydawnicze, a także przedstawia nawiązania filmowe. Eksponowana w Prudnickim Ośrodku Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku.
„Gdzie teraz jesteście dzieci kochane...? – Muzycznie o Powstaniu Warszawskim”. Powstanie Warszawskie było i wciąż jest źródłem inspiracji dla wielu twórców. Do dziś ten heroiczny zryw ma wielki wpływ na artystów – powstają inspirowane Powstaniem filmy, dramaty, powieści, a także utwory muzyczne. Współcześnie teksty i muzykę o Powstaniu tworzą i śpiewają zespoły oraz soliści, polscy i zagraniczni wywodzący się z wielu różnych gatunków muzycznych: rocka, popu, piosenki literackiej, a nawet rapu, hip-hopu czy muzyki alternatywnej, np.: Lao Cze, Sabaton, Marduk czy Hemp Gru. Eksponowana w Gminnym Ośrodku Informacji, Kultury i Czytelnictwa w Zębowicach.
„Gol! Gool! Goool! Piłka nożna w literaturze”. „Futbol jest piękny, bo nieprzewidywalny. Każde następne mistrzostwa stanowią kolejną zagadkę. Odkrywają swoje karty dopiero na samym końcu, gdy jest już po wszystkim. Chwilę potem przechodzą do historii, dopisując jej kolejne rozdziały. Wyczekują ciągu dalszego. I tak co cztery lata”. (Konrad Wojciechowski: Kronika mistrzostw Europy). Wystawa prezentuje piłkę nożną opisaną słowami, m.in. Williama Szekspira, Tadeusza Boya Żeleńskiego, Kazimierza Wierzyńskiego, Włodzimierza Wysockiego. Eksponowana w Gminnej Bibliotece Publicznej w Reńskiej Wsi, Prudnickim Ośrodku Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku, Gminnym Ośrodku Informacji, Kultury i Czytelnictwa w Zębowicach.
„Jan Goczoł – wystawa przygotowana z okazji 80. rocznicy urodzin poety”. Wystawa poświęcona jest życiu i twórczości Jana Goczoła. Eksponowana była w Łubniańskim Ośrodku Kultury, Zespole Szkół w Izbicku, Gminnej Bibliotece Publicznej w Reńskiej Wsi.
„Kraina Petera Schrata. Fotograficzne zapiski znad Małej Panwi I i II”. Dolina Małej Panwi to malowniczy zakątek Górnego Śląska, którego niezwykłe piękno uwiecznili uczestnicy plenerowych warsztatów fotograficznych przeprowadzonych w latach 2013-2017 pod opieką Jerzego Stemplewskiego. Zapiski znad Małej Panwi to podążanie śladami Georga Hauptstocka, który w książce zatytułowanej: „Peter Schrat. Zapiski myśliwego znad Małej Panwi” poetycko opisał te tereny w I połowie XX wieku. Eksponowana była w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pokoju, Bibliotece Publicznej w Paczkowie.
„Miasto królewskie Székesfehérvár – pocztówki ze zbioru Vörösmarty Mihály Könyvtár”. Wystawa prezentuje pocztówki przedstawiające ważne zabytki Székesfehérvár – najstarszego miasta na Węgrzech, które przez 500 lat było siedzibą królewską i pierwszą historyczną stolicą Węgier. Eksponowana była w Bibliotece Publicznej w Paczkowie, Gminnej Bibliotece Publicznej w Reńskiej Wsi.
„Moje Camino”. Fotografie Małgorzaty Durkalec-Żytyńskiej związanej z Opolskim Towarzystwem Fotograficznym oraz należącej do ZPAP PSU. Prezentowane na wystawie fotografie zostały wykonane w Hiszpanii, na trasie Santiago de Compostela – Fisterra – Muxia. Zdjęcia są osobistą refleksją na temat drogi, ludzkiego trudu, pokazują piękno katedry w Santiago, a także wyjątkowy nastrój panujący na szlaku. Eksponowana w Prudnickim Ośrodeku Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku.
„Na umrzyka skrzyni – literackie portrety ludzi morza”. Wystawa przedstawia najbardziej charakterystyczne postaci ludzi morza obecne w literaturze i sztuce. Ukazuje piratów, marynarzy i wielorybników z wybitnych powieści marynistycznych. Komentarz do omawianych tekstów stanowią fragmenty szant i pieśni żeglarskich. Eksponowana była w Gminnym Ośrodku Informacji, Kultury i Czytelnictwa w Zębowicach.
„Nigdy nie chadzał w wieńcu sławy”. Wystawa jest prezentacją życia i twórczości Bolesława Prusa, któremu rodacy wypisali na nagrobku słowa: „Serce serc”. Żaden inny pisarz takiego dowodu uznania od współczesnych nie uzyskał. Wystawa przedstawia postać autora, którego współczesny obraz nie odpowiada jego rzeczywistej randze. Eksponowana była w Gminnej Bibliotece Publicznej w Reńskiej Wsi.
„Parnas literacki”. Wystawa prezentuje najbardziej prestiżowe nagrody literackie przyznawane w Polsce po 1945 roku oraz nowe, ustanowione po przełomie 1989 roku. Ekspozycja składa się z 17 plansz. Wśród prezentowanych nagród znalazły się, m.in.: Nagroda Literacka Gdynia, Nagroda Fundacji im. Kościelskich, Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus, Nagroda Literacka Nike. Wystawa przestawia genezę poszczególnych nagród, fundatorów oraz laureatów z poszczególnych lat. Eksponowana była w Prudnickim Ośrodku Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku.
„Polscy laureaci literackiej Nagrody Nobla”. Wystawa przybliża sylwetki i twórczość polskich noblistów – Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Eksponowana była w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Niemodlinie, Gminnym Ośrodku Informacji, Kultury i Czytelnictwa w Zębowicach.
„Sławni Opolanie”. Wystawa prezentuje sylwetki wybranych postaci osób pochodzących z Opolszczyzny i związanych z ziemią opolską, zwłaszcza z powiatem opolskim ziemskim. Są to osoby żyjące w różnych okresach historycznych i działające w różnych sferach życia, takich jak nauka, kultura, polityka i sport. Eksponowana była w Gminnej Bibliotece Publicznej w Murowie.
„Słowem malowane – ilustracje do dzieł Henryka Sienkiewicza”. Wystawa przedstawia dzieła malarskie inspirowane powieściami Henryka Sienkiewicza. Wśród prezentowanych prac znajdują się prace Piotra Stachiewicza do „Quo Vadis” oraz „Rodziny Połanieckich”, „Bartka Zwycięzcy”, seria rysunków Juliusza Kossaka do „Ogniem i mieczem”. Wśród ilustratorów dzieł Sienkiewicza znajdziemy również Konstantego Górskiego, Adama Setkowicza, Józefa Brandta, Stanisława Batowskiego, Włodzimierza Tetmajera i współczesnych nam m.in.: Jana Marcina Szancera, Szymona Kobylińskiego, Janusza Stannego, Franciszka Maśluszczaka. Eksponowana była w Gminnym Ośrodku Informacji, Kultury i Czytelnictwa w Zębowicach.
„Śpiewamy Tuwima”. Wystawa powstała w ramach obchodów roku Juliana Tuwima. Prezentuje teksty poety, które ubrane w dźwięki, przetrwały w postaci niebanalnych utworów muzycznych. Twórczość Tuwima zainspirowała kompozytorów różnorakiej muzyki. Jego wiersze doczekały się aranżacji i wykonań zarówno artystów teatralnych, kabaretowych, jak i wykonawców popowych, rockowych czy punkowych. Na wystawie przedstawiana jest plejada niezwykłych wykonawców. Od Hanki Ordonówny, Mieczysława Fogga, Marka Grechuty czy Czesława Niemena po współczesne zespoły takie jak Strachy na Lachy, Buldog czy Akurat. Eksponowana była w Gminnej Bibliotece Publicznej w Reńskiej Wsi.
„Tatry i Pieniny. Śladami pierwszych turystów i fotografów. Jarek Majcher”. Wystawa się składa się z 67 plansz formatu 100 x70. Ukazuje Tatry i Pieniny takimi, jakimi widzieli je odkrywcy i dawni turyści, podążający za wskazówkami pierwszych przewodników, drukowanych w XIX wieku. To impresja o przemijaniu, porównanie przeszłości odległej i tej nieco bliższej z teraźniejszością. Możliwa tylko dlatego, że za turystami wyruszyło w góry kilkunastu fotografów, którzy wykonali pionierską pracę dokumentacyjną i artystyczną. Uzupełnieniem starych zdjęć są odpowiednio dobrane cytaty z dawnych opracowań naukowych, wspomnień, powieści, listów i materiałów prasowych. Czasem udaje się połączyć dwie linie pamięci – obraz i tekst – w jeden kształt. Współczesne fotografie górskie Jarka Majchera są materiałem porównawczym dla starych zdjęć i jednocześnie autorską wizją Tatr z różnych okresów. Stąd obok fotografii cyfrowej obecność fotogramów wykonanych techniką kolorowanej odbitki bromowej lub sepiowanej, a także zdjęć w podczerwieni, ukazujących świat gór w niewidocznej dla ludzkiego oka szacie półtonów. Pozostaje więc porównać stare i współczesne zdjęcia. To jak podróż w czasie. Eksponowana była w Gminnej Bibliotece Publicznej w Reńskiej Wsi, Bibliotece Publicznej w Paczkowie, Gminnej Bibliotece Publicznej w Pokoju.
„We mnie jest płomień, który myśli – Zbigniew Herbert (1924-1998)”. Wystawa prezentuje życie i twórczość Zbigniewa Herberta. Przedstawia zdjęcia z albumu rodzinnego, uzupełnione o wspomnienia siostry poety Hanny Herbert-Żebrowskiej oraz przyjaciół m.in. Jana Józefa Szczepańskiego. Wystawę uzupełniają wiersze poety ilustrujące jego życie oraz rękopisy i rysunki. Eksponowana była w Gminnym Ośrodku Informacji, Kultury i Czytelnictwa w Zębowicach, Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Niemodlinie, Ośrodku Kultury Bibliotece Publicznej w Byczynie, Gminnej Bibliotece Publicznej w Pokoju, Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Ozimku, Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Kluczborku.
„Wielkanoc na dawnej pocztówce”. Wystawa prezentuje 90 najstarszych przedwojennych pocztówek wielkanocnych pochodzących z wydawnictw polskich, niemieckich, francuskich, rosyjskich oraz węgierskich. Kartki te zdumiewają swoją tematyczną różnorodnością i motywami, na co z pewnością niemały wpływ miał fakt, że ich projektem zajmowali się niejednokrotnie znani rysownicy oraz ilustratorzy. Wszystkie pocztówki pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Eksponowana była w Gminnym Ośrodku Informacji, Kultury i Czytelnictwa w Zębowicach, Gminnej Bibliotece Publicznej w Murowie.
„William Shakespeare – wystawa z okazji 450. rocznicy urodzin dramatopisarza”. Wystawa William Shakespeare przygotowana została z okazji 450. rocznicy urodzin dramatopisarza. Poświęcona jest postaci pisarza, jego twórczości poetyckiej i dramatycznej, a także specyfice teatru elżbietańskiego, który rozwijał się za czasów Shakespeare’a. Eksponowana była w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Opolu.
„Wisława Szymborska i Kornel Filipowicz”. Wystawa prezentuje poetkę oraz pisarza, z którym nasza noblistka była związana ponad 20 lat. Ciekawostki z życia obojga twórców, ich zwyczaje, żartobliwe teksty, ciekawe informacje oraz zdjęcia – to wszystko znalazło się na dwunastu planszach wystawy. Eksponowana była w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pokoju, Gminnym Ośrodku Informacji, Kultury i Czytelnictwa w Zębowicach.
„Wybrane legendy i podania powiatu opolskiego”. Wystawa prezentuje wybrane legendy z 13 gmin powiatu opolskiego: Chrząstowic, Dąbrowy, Dobrzenia Wielkiego, Komprachcic, Łubnian, Murowa, Niemodlina, Ozimka, Popielowa, Prószkowa, Tarnowa Opolskiego, Tułowic, Turawy. Wystawa ma na celu przypomnienie oraz pogłębienie wiedzy o legendach i podaniach powiatu opolskiego. Eksponowana była w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowie Opolskim, Gminnej Bibliotece Publicznej w Reńskiej Wsi.
„Z huculskiej skrzyni I i II”. Wystawa prezentuje przyrodę, kulturę oraz tradycje związane z Huculszczyzną – regionem położonym w zachodniej części Ukrainy, na obszarze Karpat Wschodnich, w widłach Prutu, Czeremoszu i Cisy, u stóp Czarnohory i Gorganów, obejmującym część Pokucia i Bukowiny. Na planszach widoczne są elementy stroju huculskiego: pięknie, ręcznie zdobione koszule, serdaki i keptary, biżuterię (zgardy, krywulki czy czeprahy), a także charakterystyczne nakrycia głowy (ręcznie haftowane męskie kapelusze tzw. krzesanie czy kobiece białe czepce tzw. peremitki). Na planszach zobaczyć można również elementy izby huculskiej. Eksponowana była w Bibliotece Publicznej w Paczkowie, Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Ozimku.
„Z kresowego albumu – pocztówki”. Wystawa prezentuje kolekcję przedwojennych pocztówek miast i miasteczek kresowych, pochodzących ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Podziwiać można karty pocztowe ukazujące architekturę i widoki m.in. Lwowa, Stanisławowa, Kołomyji, Brzeżan, Stryja, Wilna, „kresowej Oklahomy”, czyli Borysławia i Drohobycza, miejscowości turystycznych jak Jaremcze, Worochta, Zaleszczyki oraz uzdrowiska – Truskawca czy Lubienia Wielkiego. Eksponowana w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pokoju, Prudnickim Ośrodku Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku.
„Z pogorzeliska”. Wystawa poświęcona jednemu tomowi opolskiego poety Jana Goczoła. Jan Goczoł publikował swoje wiersze rzadko. Tak więc tom „Z pogorzeliska” jest wydarzeniem wyjątkowym. Wiersze pochodzą z ostatnich kilkunastu lat, w większości są podsumowaniem przeżytych 77 lat poety. Goczoł opowiada swój „odmarsz” z niezwykłą subtelnością i mądrością, zmęczenie i rozczarowanie światem łączy z pogodzeniem z losem. To ważny zbiór wierszy, bogaty, różnorodny, skupiony, intymny, sumujący własne doświadczenia poety. Eksponowana była w Łubniańskim Ośrodku Kultury, Gminnej Bibliotece Publicznej w Reńskiej Wsi.
„Zamki i Pałace Śląska Opolskiego”. Wystawa przedstawia zamki i pałace znajdujące się na Śląsku Opolskim w początkach XX wieku. Fotograf Robert Weber utrwalił urok niejednokrotnie nieistniejących już dziś czy popadających w ruinę obiektów. Eksponowana była w Prudnickim Ośrodku Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku.

VI. Spotkania autorskie
W 2018 r. WBP w Opolu zorganizowała 77 spotkań autorskich, w tym 42 w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki

VII. Programy i projekty
W 2018 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna i. E. Smołki w Opolu zrealizowała następujące projekty:
„BO... jesteśmy na językach!” Zadanie finansowane przez Instytut Książki w ramach
programu dotacyjnego „Partnerstwo dla książki”
„Bibliotekarz doskonały” Zadanie finansowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Partnerstwo dla książki”
„Jesteśmy” Program finansowany przez Narodowe Centrum Kultury
„Kobiety, które chcą więcej” Zadanie finansowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Partnerstwo dla książki”
„Pamięć Kresów” Zadanie finansowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Promocja czytelnictwa”
„Pisarz w trasie” Zadanie finansowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Partnerstwo dla książki”
„…przecież tylko Polsce służę”. Józef Piłsudski w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu” Zadanie finansowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Promocja czytelnictwa”.
Zadanie w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych” Program finansowany ze środków Biblioteki Narodowej

„Dyskusyjne Kluby Książki 2018” zadanie „Dyskusyjne Kluby Książki w woj. opolskim” jest finansowane ze środków Instytutu Książki.

Analiza Funkcjonowania Bibliotek
Analiza Funkcjonowania Bibliotek jest projektem realizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przy współpracy Konferencji Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych, Konferencji Dyrektorów Bibliotek Pedagogicznych oraz Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich. Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie jednolitych metod oraz narzędzi systematycznej oceny działania bibliotek naukowych, pedagogicznych i publicznych opartych na analizie i porównaniach danych statystycznych oraz wskaźników funkcjonalności w obrębie poszczególnych typów bibliotek, włączając w to badania satysfakcji odbiorców usług bibliotecznych. W projekcie uczestniczyło 61 bibliotek publicznych z województwa opolskiego.

Dyskusyjne Kluby Książki
W województwie opolskim w 2018 r. działo 55 Dyskusyjnych Klubów Książki. Kluby funkcjonują przy bibliotekach publicznych w: Baborowie, Brzegu, Głubczycach (Wypożyczalnia i Oddział dla Dzieci), Głuchołazach, Gogolinie, Kamieniu Śląskim (filia GBP w Gogolinie), Malni (filia GBP w Gogolinie), Grodkowie, Jemielnicy, Piotrówce (filia GBP w Jemielnicy) Kamienniku, Kędzierzynie-Koźlu, Kluczborku, Krapkowicach, Lewinie Brzeskim, Łosiowie (filia MiGBP w Lewinie Brzeskim), Lubszy, Kościerzycach (filia GBP w Lubszy), Jasienicy Dolnej (filia BP w Łambinowicach), Wierzbiu (filia BP w Łambinowicach), Murowie, Namysłowie, Nysie, Białej Nyskiej (filia MiGBP w Nysie), Oleśnie, Olszance, Opolu – WBP Biblioteka Austriacka, MBP – wypożyczalnia centralna, filia nr 7, filia nr 18, Oddział Dziecięcy, Otmuchowie, Kałkowie (filia BP w Otmuchowie), Paczkowie, Pakosławicach, Prusinowicach (filia GBP w Pakosławicach), Pokoju, Popielowie, Karłowicach, (filia GBP w Popielowie), Starych Siołkowicach (filia GBP w Popielowie), Prudniku – filia nr 1, Strzelcach Opolskich – w filii miejskiej, Zielinie (filia GBP w Strzeleczkach), Nakle – klub dla dzieci i dla dorosłych (filia GBP w Tarnowie Opolskim), Przyworach (filia GBP w Tarnowie Opolskim), Raszowej (filia GBP w Tarnowie Opolskim), Tułowicach, Walcach, Zębowicach, Zdzieszowicach, Żyrowej (filia MiGBP w Zdzieszowicach).

Konsorcjum Opolskie Biblioteki Publiczne
Od 15 grudnia 2012 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im E. Smołki w Opolu działa Konsorcjum Opolskie Biblioteki Publiczne, które oferuje swoim czytelnikom darmowy dostęp do książek elektronicznych znajdujących się na platformie IBUK Libra należącej do Wydawnictwa PWN. W 2018 r. w konsorcjum uczestniczyło 17 bibliotek publicznych województwa opolskiego, a ich czytelnicy mieli bezpłatny dostęp do ponad 1743 publikacji elektronicznych z zakresu: nauk ekonomicznych, humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych, społecznych oraz informatyki, medycyny, prawa i literatury faktu. Aby skorzystać z oferty, czytelnicy mogą się zgłaszać do bibliotek po indywidualne kody aktywacyjne dostępu do platformy IBUK Libra.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2 Infrastruktura bibliotek 2016-2020.
Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu otrzymała dotację w wysokości 1 199 998,00 na utworzenie filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu w miejscowości Żłobizna – modernizacja części budynku oraz pomieszczeń po byłej Szkole Rolniczej w Żłobiźnie.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna w Gorzowie Śląskim otrzymała dotacje w wysokości 121 036,00 zł na remont zdegradowanej Miejskiej i Gminnej Biblioteki w Gorzowie Śląskim.

System biblioteczny MAK +
MAK+ jest elektronicznym, zintegrowanym systemem bibliotecznym, stworzonym i rozwijanym przez Instytut Książki. System umożliwia tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeń i udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej. Praca odbywa się poprzez przeglądarkę internetową.
Jednolity, centralny system komputerowy MAK+ oferowany jest wszystkim bibliotekom bez względu na formę organizacyjną.
W 2018 r. w woj. opolskim z systemu MAK + korzystało 25 bibliotek głównych1
1. Ośrodek Kultury Biblioteka Publiczna w Byczynie 
2. Gminna Biblioteka Publiczna w Chrząstowicach
3. Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach 
4. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna w Głogówku
5. Centrum Kultury. Biblioteka Publiczna w Głuchołazach
6. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna w Kietrzu
7. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kolonowskiem
8. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korfantowie
9. Gminna Biblioteka Publiczna w Lasowicach Wielkich
10. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim
11. Gminny Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna w Łambinowicach
12. Namysłowski Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna
13. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Biblioteka Publiczna w Olszance
14. Dom Kultury w Ozimku. Miejska i Gminna biblioteka Publiczna w Ozimku
15. Biblioteka Publiczna w Paczkowie 
16. Gminna Biblioteka Publiczna w Pakosławicach
17. Gminna Biblioteka Publiczna w Pokoju
18. Gminna Biblioteka Publiczna w Polskiej Cerekwi
19. Gminna Biblioteka Publiczna w Popielowie 
20. Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu
21. Gminna Biblioteka Publiczna w Świerczowie
22. Tułowicki Ośrodek Kultury Biblioteka Publiczna w Tułowicach
23. Gminna Biblioteka Publiczna w Turawie 
24. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Zawadzkiem 
25. Gminny Ośrodek Informacji Kultury i Czytelnictwa w Zębowicach 

Zakup nowości wydawniczych do bibliotek
Program finansowany ze środków Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”. Celem Programu, realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020, jest wzbogacenie i odnowienie księgozbiorów bibliotek publicznych. Zadaniem Programu jest wzmocnienie bibliotek publicznych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek.

Ranking Bibliotek 2018
W 2018 r. Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodziły samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy.
W kategorii Najlepsze w województwie:
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach zajęła 77. miejsce w Polsce i 1. miejsce w województwie opolskim
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Grodkowie zajęła 129. miejsce w Polsce i 2. w województwie opolskim
Miejska Biblioteka Publiczna w Brzegu zajęła 142. miejsce w Polsce i 3. w województwie opolskim.

VIII. Nagrody dla bibliotek
Gminna Biblioteka Publiczna w Strzeleczkach, filia w Zielinie i Gminna Biblioteka Publiczna w Jemielnicy, filia w Piotrówce otrzymały ex aequo nagrodę dyrektora WBP w Opolu w ramach II edycji konkursu „O tytuł najlepszej wiejskiej filii bibliotecznej województwa opolskiego”
Miejska Biblioteka Publiczna w Brzegu otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego „Najlepsza Przestrzeń Publiczna województwa opolskiego. Kategoria obiekt”
Gminna Biblioteka Publiczna w Strzeleczkach, filia w Zielinie otrzymała nagrodę Instytutu Książki za recenzję rysowaną „Znikający króliczek"
Gminna Biblioteka Publiczna w Strzeleczkach, filia w Zielinie otrzymała nagrodę Instytutu Książki za recenzję rysowaną „Szczurki mają apetyt”

IX. Jubileusze bibliotek
26 kwietnia 2018 r. uroczyste obchody 70-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu
25 maja 2018 r. uroczyste obchody 70-lecia działalności Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Namysłowie
2 czerwca 2018 r. uroczyste obchody 70-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Cisku
8 czerwca 2018 r. obchody 55-lecia działalności Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Ozimku
6 października 2018 r. obchody 5-lecia działalności Powiatowego Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich

XI. Wybrana działalność promocyjna bibliotek
Gminna Biblioteka Publiczna w Baborowie
styczeń – Bajkowy turniej dla dzieci
maj – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
maj – Spotkanie autorskie z Joanną Olech
maj – Czytamy sobie... Kamishibai – papierowy teatr
maj – Spotkanie z Robertem Gondkiem „Spotkanie z Afryką”
lipiec – Wakacyjny piknik
lipiec – Letnie warsztaty florystyczne
wrzesień – Narodowe Czytanie 2018
październik – Spotkanie z Sylwią Winnik
listopad – Dzień Pluszowego Misia
grudzień – Warsztaty z tworzenia wianków wykonanych z żywej jedliny „Idą Święta”

Miejska Biblioteka Publiczna w Brzegu
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
styczeń – Ferie zimowe w Oddziale dla Dzieci
marzec – Eliminacje Powiatowe 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
kwiecień – Spotkanie Klubu Literackiego
kwiecień – Spotkanie z Jackiem Bocheńskim
kwiecień – Spotkanie z Romaną Więczaszek
kwiecień – Gra miejska „Książęce Manewry”
kwiecień – Reaktywacja Komputerowego Klubu Seniora
maj – Rajd rowerowy „Majówka z książką”
maj – Przedstawienie kabaretowe z okazji Święta Matki pt. „Wszystko dla Ciebie… Mamo”
maj – Spotkanie z Teresą Zielińską
czerwiec – Spotkanie z Magdaleną Knedler
sierpień – Spotkanie z Magdaleną Majcher
sierpień – Spotkanie z Magdaleną Kordel
wrzesień – Spotkanie z Filipem Springerem
październik – Koncert, „Kogo nasza miłość obchodzi”
październik – Koncert muzyki argentyńskiej – Santi Pacheco, prowadzenie Jacek Horęzga
październik – Spotkanie autorskie z Martą Kisiel
październik – Syfon – 20. konfrontacje literackie
listopad – Turniej szachowy 100 partii na 100-lecie odzyskania niepodległości Partyjka w Bibliotece VIII
listopad – Koncert Zbigniewa Wojciechowicza
listopad – Spotkanie autorskie z Jolantą Szwalbe
listopad – Spotkanie z Alicją Baran „Mózg – jak wspomóc jego funkcjonowanie”

Gmina Biblioteka Publiczna w Domaszowicach
styczeń – Spotkanie przy kawie z seniorami. Spotkanie ze strażakiem z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Namysłowie
styczeń – Ferie w bibliotece „Niech żyje bal!”
marzec – VI edycja Gminnego Konkursu pt. „Stroik Wielkanocny”
maj – Warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej w Domaszowicach „3 Maj Święto Konstytucji”
maj – Wycieczka dla uczniów z klas Szkoły Podstawowej w Domaszowicach „Poznajemy zabytki Namysłowa”
grudzień – Spektakl „Bałwankowe święta”
grudzień – V edycja Gminnego Konkursu pt. „Stroik Bożonarodzeniowy

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna w Głogówku
styczeń – Spotkanie z księgową Iwona Hruzik w ramach cyklu „Zawodowcy”
styczeń – Spotkanie z zawodowym strażakiem Dariuszem Frączkiem
marzec – Spotkanie z krawcową Karoliną Popiela
kwiecień – Spotkanie autorskie z Romanem Pankiewiczem
kwiecień – Spotkanie z myśliwym Klaudiuszem Janikiem
kwiecień – Edukacyjne zajęcia integracyjne „Dzień Ziemi”
maj – Spotkanie autorskie z Ryszardem Ściborem
maj – Spotkanie autorskie „Śpiewająca biblioteka” – Edyta i Robert Zarębscy
czerwiec – Wystawa pokonkursowa „Jan Cybis- plener malarski”
czerwiec – Zajęcia dla dzieci i młodzieży z Litwy i Ukrainy „Opolski strój ludowy”
lipiec – Warsztaty z dogoterapeutą – GrażynąWięcław pt „ Bądź bezpieczny z dobrym psem”
lipiec – Spotkanie z historykiem Dragomirem Rudym „Spotkanie z historią”
wrzesień – Współorganizacja festynu „Pożegnanie lata”
październik – Spotkanie autorskie z Teresą Zielińską
listopad – Zajęcia integracyjne „Dzień Pluszowego Misia”

Centrum Kultury. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
styczeń – Konkurs pięknego czytania
luty – Dzień Bezpiecznego Internetu – Tworzymy kulturę szacunku w sieci
marzec – Spotkanie kobiet z pasjami „Naprawdę jaka jesteś, nie wie nikt”
maj – XIV Biesiada Czytelnicza (Do)wolność czytania
czerwiec – Odjazdowy Bibliotekarz
październik – Dyktando ortograficzne
listopad – X Święto Pluszowego Misia
grudzień – Konkurs jednego Wiersza im. Michała Lisowskiego XXI edycja

Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
styczeń – „Mistrz Głośnego Czytania" – Ferie zimowe
styczeń – Świętujemy Dzień Babci i Dziadka
kwiecień – Spotkanie autorskie z Romanem Pankiewiczem
kwiecień – Spotkanie z Dorotą Zawadzką
maj – Promocja książki pt. „Jerzy Lipka – życie i twórczość”
czerwiec – Gra miejska „Poznawaj, bawiąc się – baw się, poznając”, „Tropem perełek Gogolina”
czerwiec – Spotkanie z Magdaleną Majcher
czerwiec – Spotkanie z pisarką Karoliną Wilczyńską
lipiec-sierpień – Wakacje w Bibliotece
wrzesień – Rajd „Śladami krzyży i kapliczek” w ramach projektu „Perły krajobrazu małej architektury sakralnej w Gminie Gogolin”
listopad – Spotkanie z pisarką dla dzieci Wiolettą Piasecką
listopad – Spotkanie z Tomaszem Sobanią w szkołach w Gogolinie

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Grodkowie
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
styczeń – Wystawa „Strój i ubiór ludowy na Śląsku Opolskim”
styczeń – Ferie zimowe – zajęcia literacko-plastyczne z elementami biblioterapii oraz gry planszowe dla dzieci
styczeń – Gry planszowe i zabawy szachowe
styczeń – Zajęcia cykliczne „Plastyka w bibliotece”
styczeń-marzec – I tura szkoleń komputerowych dla dorosłych
luty – Wystawa „Świat zwierząt w obiektywie Renaty i Grzegorza Lenartów”
luty – Wystawa „Pałac w Kopicach”
luty – Warsztaty decoupage dla dorosłych
luty – Szkolenie „Biblioterapia dla bibliotekarzy z powiatu brzeskiego”
marzec – Spotkania w ramach akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”
marzec – Zajęcia dla najmłodszych czytelników „Wielkanocne tradycje”
kwiecień – Wystawa „Rok Zbigniewa Herberta”
kwiecień – Wystawa „Piwo od Schefflera, nocleg pod trzema koronami, maszyny rolnicze od Klingsa”
kwiecień – Konkurs regionalny dla gimnazjów „Z przeszłości i teraźniejszości miasta i gminy Grodków”
kwiecień – Zajęcia biblioteczne z grupami przedszkolnymi z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci
kwiecień – Cykl zajęć „Polska – nasza Ojczyzna”
kwiecień – Zajęcia biblioteczne „Zwyczaje i tradycje Wielkanocne”
kwiecień – Pokaz filmu o rodzinie Schaffgotsch
kwiecień – Wykład dr B. Bednarka „W labiryntach kultury. Krew w perspektywie kulturowej”
kwiecień – Spotkania w ramach akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”
maj – Wystawa „Piwo od Schefflera, nocleg Pod Trzem Koronami, maszyny
rolnicze od Klingsa – czyli przemysł i usługi dawnego Grodkowa”
maj – Tydzień Bibliotek
maj – Czytanie w plenerze
maj – Wspólne Czytanie Herberta – wybrane teksy Herberta czytane wspólnie przed Biblioteką
maj – Wycieczka przedszkolaków i uczniów „Poznajemy Bibliotekę w Ratuszu”
maj – Spotkanie autorskie z Małgorzatą Żółtaszek
maj – „Józef Elsner – znany grodkowianin”
maj – Wykład dr B. Bednarka „W labiryntach kultury. Złoto. Między kruszcem a symboliką”
maj – Spotkania w ramach akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”
czerwiec – Wystawa plenerowa „Grodków dawniej i dziś”
czerwiec – Spotkanie z Karoliną Wilczyńską w ramach DKK
czerwiec – XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – spotkania z grupami przedszkolnymi
czerwiec – IV Gra Miejska
czerwiec – Impreza plenerowa z okazji 700-lecia lokacji miasta aktywny udział biblioteki w przygotowaniu części historycznej
lipiec-sierpień – Wystawa plenerowa „Świat zwierząt w obiektywie Renaty i Grzegorza Lenartów”
lipiec-sierpień – Wystawa „Książka na lato”
lipiec-sierpień – Zajęcia edukacyjno-plastyczne „Morze, góry, łąka, las”
wrzesień – Wystawa Anny Adasiak „Pranie”
wrzesień – Narodowe czytanie „Przedwiośnia” S. Żeromskiego
wrzesień – Uroczysta sesja rady miejskiej z okazji 700-lecia, część historyczna przygotowana i prowadzona przez Bibliotekę, także wystawa plenerowa oraz publikacja
wrzesień – Dzień Głośnego Czytania – zajęcia z przedszkolakami
wrzesień – Pasowanie na czytelnika biblioteki
październik – Spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką w ramach projektu WBP „Pisarz w trasie”
październik – Zajęcia biblioteczne „Październik Miesiącem Dobroci dla Zwierząt”
październik – Wystawa plenerowa „Zapiski o Grodkowie”
październik – Spotkanie literacko-plastyczne dla dzieci i rodziców „Sobota w bibliotece”
październik – Cykl spotkań czytelniczo-plastycznych pt. „Gang Słodziaków”
październik – Cykl zajęć biblioteczne pt. „Jesienne spotkania w bibliotece”
listopad – Wystawa „100 lat odzyskania niepodległości”
listopad –Cykl zajęć dla najmłodszych „Odzyskanie niepodległości”
listopad – Warsztaty plastyczne „Malowanie bombek”
listopad – Światowy dzień pluszowego misia, zajęcia biblioteczne
listopad – Spotkanie autorskie z Zofią Stanecką
listopad – Spotkanie literacko-plastyczne dla dzieci i rodziców
listopad – Spotkanie autorskie z Teresą Zielińską
grudzień – Warsztaty plastyczne „Świąteczny obrazek”
grudzień – Spotkanie autorskie z Piotrem Załuskim
grudzień – Zajęcia biblioteczne „Tradycje Bożego Narodzenia”

Gminna Biblioteka Publiczna w Izbicku
luty – Wystawa „J. Verne”
marzec-maj – Lekcje biblioteczne
lipiec – Wystawa „Wisława Szymborska”
październik – Teatrzyk „Marzenia Wojtka Strażaka”
listopad – Wystawa „Leopold Staff”

Gminna Biblioteka Publiczna w Jemielnicy
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
maj – Dzień Bibliotekarza
czerwiec – Spotkanie autorskie z Karoliną Wilczyńską

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Biblioteka Publiczna w Kamienniku
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
styczeń – Wieczór kolęd
styczeń – Dzień Babci i Dziadka
styczeń – Bal przebierańców dla najmłodszych czytelników
luty – Zabawa choinkowa
marzec – Gminny Konkurs Recytatorski – Jan Brzechwa
marzec – Warsztaty dietetyczne
kwiecień – Konkurs plastyczny – Polskie przysłowia i tradycje
maj – Festyn majowy
maj – Obchody z okazji Dnia Matki
czerwiec – Obchody z okazji Dnia Dziecka
lipiec – „Piknik na Florydzie” – wycieczka dla dzieci i młodzieży
wrzesień – Spotkanie autorskie z Małgorzatą Żółtaszek
październik – Spotkanie z najmłodszymi czytelnikami
listopad – Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej
listopad – Wieczornica związana z rocznicą Odzyskania Niepodległości
listopad – Tradycje andrzejkowe – zabawa dla dzieci i rodziców
grudzień – Zabawa Mikołajkowa

Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
styczeń – Salon Muzyki i Literatury pt. „Kolędowanie w bibliotece”. Gość salonu: ks. Łukasz Libowski – śpiew i świąteczne rozważania, Izabela Migocz – akompaniament i prowadzenie, Krystian Migocz – skrzypce
styczeń – Wernisaż wystawy fotografii podróżnika Przemysława Supernaka pt. „Spotkani w drodze”
styczeń – Spotkanie autorskie z pisarką Ewą Kassalą  
styczeń – Spotkanie dla dzieci z Morsami z Dębowa
styczeń – Ekoferie w bibliotece
styczeń – Wręczenie nagród laureatom konkursu na pracę plastyczną „Z babcią, z dziadkiem w książkową przygodę” oraz pokonkursowy wernisaż wystawy prac dzieci
styczeń – Spotkanie autorskie i warsztaty z Wojciechem Mikołuszko „Jak poznawać przyrodę” – autorem książek pt. „Z tatą w przyrodę”, „Dzieci doktora motyla”
styczeń – Spotkanie z poetką – „Lacrimosa” Marta Fox
styczeń – Rodzinne czytanki „Zimowe łamigłówki dla każdego”
styczeń – Spotkanie dla dzieci z Natalią Usenko „Bractwo-piractwo. Przygoda Przyrodnicza”
styczeń – Spotkanie autorskie z prof. Piotrem Greinerem „Nobliści ze Śląska”
styczeń – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki nt. książki Anny Brzezińskiej „Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach”
styczeń – Klub Dyskusyjny Miłośników Filmów DVD – spotkanie inauguracyjne
luty – IX finał czytelniczo-ekologicznej akcji dla przedszkolaków pt. „Przyjaciel przyrody i książek”
luty – Wernisaż wystawy pt. „Najpiękniejsza? Wystawa zdjęć z Kuby” Renaty Matusiak
luty – Spotkanie autorskie z Jarosławem Makowskim uczniem ks. prof. Józefa Tischnera autorem książki „Wariacje Tischnerowskie”
luty – Konkurs Najpiękniejszej Wymowy Języka Ojczystego, ogłoszenie wyników
luty – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce „Grunt pod nogami” Jana Kaczkowskiego
luty – Wernisaż wystawy z okazji Jubileuszu 70-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu
marzec – Klub Podróżnika: spotkanie z Andrzejem Mellerem dziennikarzem, reportażystą, podróżnikiem nt. książki „Czołem, nie ma hien. Wietnam, jakiego nie znacie.”
marzec – Podsumowanie konkursu na Czytelnika Roku. Wręczenie nagród oraz spektakl Teatru Blaszany Bębenek pt. „Alicja w krainie Czarów”
marzec – „Znani i lubiani polecają i wypożyczają książki na weekend” – spotkanie z Honoratą Czech plastykiem oraz uczniami z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte. Warsztaty plastyczne
marzec – Warsztaty dla dorosłych pt. „Wielkanocne ekorękodzieło”. Prowadzenie Jolanta Tyszkowska
marzec – Konferencja w ramach obchodów Jubileuszu 70-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej pod Honorowym Patronatem Sabiny Nowosielskiej Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle pt. „Biblioteka miejscem spotkań na przełomie tradycji i nowoczesności”
kwiecień – Spotkanie z Marzeną Popławską współautorką książki pt. "Nam Thar. Podróż. Miłość. Wyzwolenie". Otwarcie wystawy pt. „Budda w Podróży. Jak mądrość wschodu dotarła na Zachód”. Wydarzenie realizowane we współpracy z Buddyjskim Ośrodkiem Medytacyjnym Diamentowej Drogi Kędzierzyn-Koźle
kwiecień – Spotkanie z Katarzyną Jabłońską, współautorką książki pt. „Na początku był sens” rozmowy z ks. Krzysztofem Grzywoczem. Prowadzenie Andrzej Kerner
kwiecień – Warsztaty literacko-fotograficzne dla młodzieży realizowane w ramach projektu „Złote książki w górach i miastach”. Prowadzenie Justyna Łabuś. Projekt Złote książki w górach i miastach jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice
kwiecień – Piknik proekologiczny dla dzieci z okazji Światowego Dnia Ziemi i happening ph. „Oddychajmy czystym powietrzem”
maj – Tydzień Bibliotek: Spotkanie autorskie z Jackiem Fedorowiczem
maj – Tydzień Bibliotek: Ekslibris – warsztaty tworzenia pieczęci techniką linorytu. Prowadzenie Agnieszka Urban i Ewa Pietruszewska
maj – Dni Otwarte Funduszy Europejskich
maj – Tydzień Bibliotek: Rodzinne czytanki – „Tydzień bibliotek – jestem bibliotekarzem” – gry i zabawy dla dzieci i rodziców, czytamy „Franklin i książka z biblioteki”
maj – Targi książki nad Odrą Kędzierzyn-Koźle 2018
czerwiec – Spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką w ramach projektu „Złote książki w górach i miastach”
czerwiec – Spotkanie autorskie z Łukaszem Dębskim w ramach Dni Literatury dla Dzieci i Młodzieży
czerwiec – Spotkanie autorskie z Kazimierzem Szymeczko w ramach Dni Literatury dla Dzieci i Młodzieży
czerwiec – Noc Bibliotek
czerwiec – Spotkanie z Mariuszem Szczygłem w ramach projektu „Złote książki w górach i miastach”
czerwiec – Finał konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży Małe Krajobrazy Słowa
lipiec – Otwarcie Oddziału dla młodzieży „Studnia Otwarta Kultura
lipiec – Spotkanie autorskie z Markiem Pindralem pt. „Indie, czyli świat” i otwarcie wystawy fotografii pt. „Hindusi”
sierpień – Warsztaty pt. „Sztuka plakatu”. Prowadzenie Sebastian Huczyński - artysta malarz, historyk sztuki
wrzesień – Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego
wrzesień – Spotkanie autorskie z Moniką Juraszek „Sekrety zdrowego i pięknego umysłu”
wrzesień – Prelekcja pt. „Księstwo Kozielsko-Bytomskie między koroną czeską i polską”. Prowadzenie: dr Szymon Solak
wrzesień – Inauguracja Jesieni Literackiej. Salon Muzyki i Literatury pt. „Muzy poetów i kompozytorów
październik – Obchody Międzynarodowego Dnia Starszych – Kampania „Senior znaczy szacunek”
październik – Jesień Literacka w Kędzierzynie-Koźlu: Spotkanie autorskie z Teresą Zielińską na temat książki „(O)Polskie Antypody”
październik – Jesień Literacka w Kędzierzynie-Koźlu: Spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem w ramach akcji „Zaczytane opolskie”
październik – Spotkanie z autorami tekstów Avi & Louis Villain
listopad – „Zbigniew Herbert” – wystawa w 20. rocznicę śmierci poety przygotowana ze zbiorów własnych biblioteki
listopad – Wystawa pt. „Żołnierz i policjant zawsze wierny Polsce. Życie i służba Wiktora Ludwikowskiego” stworzona na podstawie materiałów red. Bogusława Rogowskiego w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości
listopad – Spotkanie autorskie z Mariuszem Kolmasiakiem nt. książki pt. „Belweder oraz jego mieszkańcy i użytkownicy (1818-2014)” i prelekcja w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości
listopad – „Barwy naszych myśli” – wernisaż wystawy rękodzieła uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Koło” w Kędzierzynie-Koźlu
listopad – Tydzień ekologiczny: „Antarktyka, czyli z wizytą w Raju” spotkanie z Mikołajem Golachowskim, autorem książki „Czochrałem antarktycznego słonia”
listopad – Wieczór Gier Planszowych
listopad – „Uroda Życia” – spotkanie autorskie z Anną Maruszeczko, redaktor naczelną miesięcznika, reportażystką, poetką, pisarką
grudzień – „Komputerowe zmagania”
grudzień – „Malowane emocjami” – wernisaż wystawy prac Artystów Malujących Ustami i Nogami z udziałem Stanisława Kmiecika, artysty Amun-u
grudzień – Finał akcji Rodzinne Czytanki w bibliotece.W programie m.in.: wręczenie nagród najlepszym czytankowiczom oraz spektakl ekologiczny pt. „O krzykliwym Skrzaciku i Magicznej Księdze"
grudzień – Spotkanie z autorami i promocja książki o Żołnierzach Niezłomnych z Ziemi Kozielskiej pt. „Żołnierze Wyklęci – ocalić od zapomnienia”, prowadzenie spotkania Michał Nowak

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
styczeń – Przedstawienie dla dzieci „Emmanuel” w wykonaniu Teatru Dobrego Serca z Warszawy
marzec – Wystawa „We mnie jest płomień, który myśli” na temat Zbigniewa Herberta, ze zbiorów WBP w Opolu
marzec – „Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej” w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, skierowany do uczniów szkół podstawowych Powiatu Kluczborskiego
kwiecień – Spotkanie z Magdą Durecką, w cyklu „Galeria Osobistości Ziemi Kluczborskiej”
maj – Spotkanie z Bożeną Kansy i promocja tomiku „Ziarenka liryczne i satyryczne” – w ramach Tygodnia Bibliotek i promocji lokalnych twórców
maj – Spotkanie z Jakubem Małeckim, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
czerwiec – Noc Bibliotek pod hasłem „RzeczpospoCzyta”
– „Upoluj książkę” – poszukiwanie książek ukrytych na terenie Kluczborka
– „Nocną Wymianę Książek" – bezgotówkową wymianę własnych książek pomiędzy uczestnikami wydarzenia
– prezentację gry „Odyssey” firmy Lupo Art Games
– „Biblioteczne Ekostworki” – zajęcia plastyczne dla dzieci
– inaugurację projektu „Planszowy Kluczbork”
– wystawę ilustracji Emilii Dziubak
– występ saksofonisty Dmytro Kulakovskiego, ucznia ZSO w Kluczborku
– pokaz filmu dla dzieci „Tarapaty”.
czerwiec – Wystawa ilustracji Emilii Dziubak, jednej z najlepszych polskich ilustratorek książek dla dzieci
czerwiec – „Spacer z Bajką” – głośne czytanie bajek dla przedszkolaków i uczniów na kluczborskim Rynku
czerwiec – Wystawa „Poezja zza krat – przegląd twórczości osób osadzonych w Zakładzie karnym w Kluczborku”
wrzesień – Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego
wrzesień – 12. Spotkanie z Agnieszką Chrobot i promocja tomiku „Jestem”
wrzesień – „Odjazdowy Bibliotekarz z Kluczborka i nie tylko” w ramach corocznego rajdu rowerowego bibliotekarz i miłośnicy książek odwiedzili Chałpkę Starzików w Bogacicy, zapoznali się z jej działalnością i zbiorami. Rajdowi towarzyszyła tradycyjnie akcja bookcrossingu
październik – Spotkanie z Olgą Rudnicką w ramach projektu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu „Pisarz w trasie”
listopad – „Senior dla Seniora w Bibliotece” spotkanie humorystyczno-artystyczne integrujące stowarzyszenia działające dla i wśród seniorów
grudzień – „Mikołajki z Książką” spotkanie dla dzieci i rodziców w klimacie świątecznym
grudzień – Spotkanie wigilijne „Jest taki dzień…”

Gminna Biblioteka Publiczna w Komprachcicach
kwiecień – Gminny Konkurs Pięknego Czytania
kwiecień – Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek
lipiec – Wakacje w bibliotece
październik – Gminny konkurs ładnego pisania
listopad – Wieczór poezji patriotycznej dla seniorów
listopad – Spotkanie autorskie z Urszulą Kozłowską
grudzień – Spotkanie autorskie z prof. Dorotą Simonides

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korfantowie
marzec – Konkurs Pięknego Czytania
maj – Spotkanie autorskie z Teresą Zielińską – dziennikarką Radia Opole
maj – Powiatowy Konkurs Recytatorski „Majowe Spotkania z Poezją”
wrzesień – Narodowe Czytanie „Przedwiośnie” S. Żeromskiego
grudzień – Gminny Konkurs Recytatorski „Boże Narodzenie w Poezji”

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
Cały rok „Grzeczność na co dzień” – lekcje biblioteczne promujące dobre zachowanie
styczeń – Impreza czytelnicza integrująca seniorów z wnukami „Dla Dziadka i Babci”
wrzesień – Występ chóru z gminy Zdzieszowice „Rozśpiewane Serce Opolszczyzny”
marzec – Wystawa, połączona z lekcjami czytelniczymi, obrazująca postać kobiet sławnych i tragicznych w literaturze „Kobiety sławne i tragiczne”
maj – Zajęcia biblioteczne z bajkoterapii, mające na celu naukę panowania nad pozytywnymi i negatywnymi emocjami „Recepta na uśmiech”
maj – Cykl imprez czytelniczych dla najmłodszego czytelnika, „Kocie opowieści”
maj-czerwiec – „Bajki kamishibai” – metoda czytania tekstu literackiego, który pomaga w edukacji starszych i młodszych użytkowników
czerwiec – Imprezy czytelnicze promujące głośne czytanie i zabawy z książką, „Dzień Dziecka”
lipiec-sierpień – Zajęcia wakacyjne dla dzieci i młodzieży „Biblioteczne wakacje”
wrzesień – zajęcia biblioteczne połączone z warsztatami dla dzieci starszych „Historia – też może być ciekawa”
wrzesień – Quiz literacki „Narodowe czytanie” – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego
październik – Spektakl teatralny dla seniorów „W Twoja stronę patrzę Boże”
październik – Cykl imprez mających na celu edukację patriotyczną od wczesnych lat przedszkolnych „Legendy polskie”, „Symbole Narodowe”
kwiecień – Spotkanie autorskie z Krystyną Mirek
maj – Spotkanie autorskie z Ewą Kassalą
październik – Turniej szachowy o puchar burmistrza
październik – „Miesiąc seniora” – przeprowadzony zgodnie z harmonogramem imprez czytelniczych
listopad – Wystawa połączona z lekcjami bibliotecznymi „100 lat Niepodległości”
listopad – Cykl imprez czytelniczych „Polskie symbole narodowe”
październik – Spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim
listopad – Zabawy Andrzejkowe – imprezy czytelnicze dla czytelników i społeczności lokalnej
grudzień – Spotkanie mikołajkowe „Mikołaj w bibliotece”
grudzień – Spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią
grudzień – Spotkanie opłatkowe – przeznaczone dla Warsztatów Terapii Zajęciowych, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku i czytelników biblioteki.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
styczeń – Dzień Babci i Dziadka
styczeń – Zima z Biblioteką
marzec – Warsztaty wielkanocne
kwiecień – Spotkanie autorskie z Krystyną Mirek w ramach DKK
maj – Biblioteka pod Ratuszem
maj – XI Gminny Konkurs Recytatorski
czerwiec – Spotkanie z Ciekawskim Georgem
lipiec-sierpień – Wakacje z Biblioteką
wrzesień – Narodowe Czytanie
wrzesień – Spotkanie autorskie z Magdaleną Kordel w ramach DKK
listopad – Wieczór andrzejkowy
grudzień – Warsztaty świąteczne

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Biblioteka Publiczna w Łambinowicach
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
styczeń – Kolędowanie z sercem
luty – Przegląd zespołów wokalnych
maj – Odjazdowy Bibliotekarz
czerwiec – „Noc świętojańska”
czerwiec – Dni Gminy Łambinowice
czerwiec – Dzień Rodziny
lipiec-sierpień – Noc w bibliotece
wrzesień – Piknik z Kulturą
październik – Powiatowy Konkurs Recytatorski Humoru i Satyry
październik – Dzień Seniora
grudzień – Wigilia dla osób samotnych

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Biblioteka Publiczna w Lubrzy
styczeń – Jasełka
styczeń – Dzień Babci i Dzień Dziadka
styczeń – Ferie zimowe dla dzieci i młodzieży
marzec – Dzień Kobiet, przedstawienie teatralne
marzec – Warsztaty wielkanocne, wystawa pocztówek z okresu II wojny światowej
maj – Dzień Matki, montaż słowno-muzyczny
lipiec-sierpień – Wakacje w bibliotece
wrzesień – Pomoc przy organizowaniu Dożynek Powiatowych
listopad – Zaduszki, montaż słowno-muzyczny
grudzień – Warsztaty bożonarodzeniowe

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Biblioteka Publiczna w Lubszy
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
styczeń – Ferie w bibliotece, warsztaty plastyczne z okazji „Dnia Babci i Dziadka”
marzec – Biesiada Wielkanocna
maj – Tydzień bibliotek
czerwiec – Obchody Dnia Dziecka
lipiec-sierpień – Wakacje w bibliotece (zabawy, konkursy, warsztaty plastyczno-techniczne, gry terenowe, wycieczki), realizacja warsztatów z enkaustyki
październik – Spotkanie autorskie z Romanem Pankiewiczem
październik – Spotkanie autorskie z Sabiną Waszut w ramach DKK
październik – Warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży w ramach projektu „Opolskie to dla mnie…”
Spotkania z przedszkolakami cztery razy w miesiącu w ramach akcji „Całą Polska czyta dzieciom”

Gminna Biblioteka Publiczna w Murowie
styczeń – Ferie w Bibliotece
luty – Wieczór z balladą. Koncert zespołu „Wiekowe Baszty”
marzec – Wielkanoc w bibliotece
maj – Spotkanie autorskie z poetką Agnieszkę Chrobot
czerwiec – Odjazdowy Bibliotekarz
czerwiec – Ogólnopolska akcja wspólnego czytania „Jak nie czytam, jak czytam!”
czerwiec – Noc w Bibliotece
lipiec-sierpień – Wakacje w bibliotece „Po pierwsze, nie nudzić!
wrzesień – Spotkanie autorskie z Magdaleną Kordel
wrzesień – Spotkanie w bibliotece z dietetykiem Weroniką Szumlak
październik – Święto ziemniaka z biblioteką
październik – Szafing – edycja jesienna
listopad – Spotkanie z przedszkolakami z okazji Święta Niepodległości
listopad – Spotkania Teresą Zielińską „Najważniejszy jest człowiek”
listopad – Andrzejkowe wróżby
listopad – Warsztaty świąteczne w bibliotece
listopad – Wystawa „Sławni Opolanie” ze zbiorów WBP w Opolu

Namysłowski Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna w Namysłowie
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
styczeń – Ferie zimowe w bibliotece
maj – Tydzień Bibliotek
czerwiec – Noc Bibliotek
czerwiec – „Akcja, jak nie czytam, jak czytam”
wrzesień – Narodowe czytanie

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Niemodlinie
styczeń – Ferie w bibliotece
kwiecień – Noc z Andersenem
maj – Tydzień Bibliotek
czerwiec – Cała Polska Czyta Dzieciom
czerwiec – Noc Bibliotek
wrzesień – Narodowe Czytanie
listopad – Czytam sobie w bibliotece
grudzień – Spotkanie mikołajkowe w bibliotece

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
Styczeń-luty – Wystawa z prywatnej kolekcji „Cudowny świat lalek”
luty-marzec – Wystawa „Otmuchów – Oblicza Miasta”
marzec – Konkurs Pięknego Czytania
marzec-kwiecień – Wystawa rzeźby Zbigniewa Kaczmarczyka „Tajemnice drewna”
marzec-Konkurs Pięknego Czytania
kwiecień – Spotkanie autorskie z Januszem Kamilem Gajdemskim promocja książki „Prawdy. Człowiek z blizną”
kwiecień – Wystawa prac Mirosława Zakrzewskiego „Spowiłości przestrzeni”
kwiecień – Konkurs na ilustrację do wierszy Ryszarda Ścibora (ilustracje ukazały się w książeczce dla dzieci R. Ścibora)
kwiecień-maj – Wystawa „Ku naprawie Rzeczypospolitej”- Konstytucja 3 Maja
maj – Spotkanie autorskie z Michałem Witkowskim
maj – Spotkanie autorskie połączone z promocją tomiku z aforyzmami „Myśli nieprzypadkowe” Ryszarda Ścibora
maj – Rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz” Nysa-Łambinowice
maj - czerwiec - Wystawa „Policyjny świat motoryzacji” – Arkadiusz Sokół
maj – Teatrzyk kukiełkowy dla dzieci „Urodziny królewny”
czerwiec – Promocja książki „Co pachnie ciszej” Małgorzaty Anny Bobak-Końcowej
czerwiec – Noc Bibliotek – Kasyno w bibliotece
lipiec – Wystawa Fortyfikacje Twierdzy Nysa
sierpień-wrzesień – Europejskie Dni Dziedzictwa – wystawa „Niepodległa dla wszystkich”
wrzesień – Narodowe czytanie
wrzesień – Noc w bibliotece dla dzieci „Kosmiczny kalejdoskop”
wrzesień – październik – Wystawa „Malarstwo” – Barbara Chomiczuk–Sroka
październik – listopad – Wystawa „100 lecie praw wyborczych kobiet”
październik – Giełda Płyt Winylowych
październik – Spotkanie autorskie z Piotrem Ibrahimem Kalwasem
październik – Spotkanie autorskie z Romanem Pankiewiczem
październik – Spotkanie autorskie dla dzieci z Agnieszką Tyszką
październik – Spotkanie autorskie z Teresą Zielińską
listopad – Spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem
listopad – Promocja książki „Ogniwa zakładowe i sekcje branżowe NSZZ „Solidarność” 1980-1989
listopad – Spotkanie autorskie dla dzieci z Krzysztofem Petkiem
listopad – Warsztaty „Robótki na drutach”
listopad – Teatrzyk kukiełkowy dla dzieci „Chatka Chałupeńka”
listopad-grudzień – Wernisaż wystawy prac plastycznych uczestników zajęć plastycznych Ogniska Artystycznego w Nysie „Okno na sztukę”
grudzień – Wernisaż prac uczestników ŚDS w Nysie „Zapachy Świąt”

Oleska Biblioteka Publiczna
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
Cykliczne spotkania z żywym słowem
styczeń – Popołudnie z książką
luty – Czytanie na żądanie
marzec – Wolność, niepodległość w literaturze polskiej – panel dyskusyjny z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości
kwiecień – Cudowny świat baśni Andersena – konkurs czytelniczy
maj – Konkurs czytelniczy „Dzieje książki i biblioteki”
maj – Konkurs czytelniczy „ABC wiedzy o książce i bibliotece”
maj – Konkurs czytelniczy „Z książką i biblioteką na TY”
czerwiec – XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie łączy!”
czerwiec – Warsztaty plastyczne „Olesno jak będę dorosły”
wrzesień – 26. Europejskie dni Dziedzictwa Narodowego w Oleśnie – koncert Natalii Kukulskiej, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, widowisko teatralne pt. „Piękna Róża i dzielny Woko – legendarni założyciele Olesna”, Olesno w twórczości ludowej i dla ludu – XIX-XX wiek – współorganizacja z Urzędem Miejskim w Oleśnie
wrzesień – Wystawa „Tradycje oleskiego drukarstwa”
wrzesień – Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego
wrzesień – Oleska literatura ludowa i dla ludu – czytanie na oleskim Rynku
wrzesień – Dzień otwarty w Oleskiej Bibliotece Publicznej z okazji zakończenia modernizacji gmach Oleskiej Biblioteki Publicznej
październik – Spotkanie autorskie z Iloną Wiśniewską
październik – Halloween – duchy, duszki i inne maszkary – impreza biblioteczna
listopad – Losy pisarzy polskich podczas I wojny światowej – wykład dra Grzegorza Brodackiego z okazji Jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości
listopad – Zajęcia biblioteczne „O hymnie i symbolach narodowych – 100-lecie odzyskania niepodległości”
listopad – (Ty)Dzień Pluszowego Misia
listopad – Konkurs plastyczny „Kubuś Puchatek i Przyjaciele”
listopad – Wernisaż wystawy Stanisława Pokorskiego „Akwarelą malowane”
grudzień – Mikołajki w bibliotece

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Biblioteka Publiczna w Olszance
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
styczeń – Karnawał czas zacząć. Bal karnawałowy”
styczeń – Spektakl teatralny „Przygody misia i Kacpra pirata”, Teatr edukacji „Maska” z Krakowa
styczeń – Wyjazd gminny do Wrocławia na wystawę edukacyjną klocków Lego
marzec – Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci
marzec – Gminny konkurs wielkanocny
kwiecień – Język angielski w bibliotece – lekcja biblioteczna dla kl. IV-V
kwiecień – Gminny Konkurs Recytatorski dla Przedszkoli
maj – Spotkanie autorskie z Joanną Olech w ramach DKK
maj – Dzień z Moniką Sawicką
maj – Warsztaty dziennikarskie dla uczniów gimnazjum
maj – Scrapbooking – warsztaty-kwiaty z papieru
czerwiec – „Jak nie czytam jak czytam”- lekcja biblioteczna dla kl. VI
lipiec – Piknik na Florydzie
lipiec – Światowy Dzień Czerwonego Kapturka
wrzesień – Dzień Postaci z Bajki – spotkanie biblioteczne z przedszkolakami
wrzesień – „Mały Miś w wielkiej literaturze” – spotkanie biblioteczne dla przedszkolaków
październik – Warsztaty literacko-plastyczne
październik – Spotkanie autorskie z Jakubem Skworzem „Adaś Mickiewicz-Łobuz i mistrz”
sierpień-październik – Wystawa fotograficzna „My kiedyś, My dziś”
wrzesień-listopada – Warsztaty plastyczno-literackie w ramach akcji czytelniczej „Mirabelka-kiełkująca historia”
listopad – Święto Pluszowego Misia. Bal Misia
listopad – Magiczny Dzień Andrzejkowy- wróżby, legenda o św. Andrzeju
grudzień – Boże Narodzenie w literaturze dziecięcej, teatrzyk dla przedszkolaków

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
100 lat niepodległości – wydarzenia w ciągu całego roku
Program „Mów po polsku” – realizowany od maja do listopada
Realizacja Programu Ameryka W Twojej Bibliotece (cały rok)
Przez cały rok współorganizacja Giełdy Kultury nad Młynówką
Warsztaty Czytelnicze w Domu Dziennego Pobytu w Groszowicach
styczeń – Spotkanie autorskie z Wojciechem Orlińskim
styczeń – Spotkanie autorskie z Jakubem Korhauserem
styczeń – Spotkanie z Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetką
marzec – VIII Międzyprzedszkolna zabawa literacka
marzec – Światowy Dzień Poezji
kwiecień – Spotkanie z Mikołajem Grynbergiem
kwiecień – 15. Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej Kto Ty jesteś?
kwiecień – Spotkanie z Mikołajem Grynbergiem
kwiecień – Spotkanie ze Zbigniewem Górniakiem
kwiecień – Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem w ramach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich
maj – Spotkanie z Jakubem Ekiertem
maj – Obchodów Dni Opola
maj – Kampania Społeczno-Edukacyjna (Do)Wolność Czytania
maj – 60+Kultura
maj – Dni Otwarte Funduszy Europejskich
maj-czerwiec – Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom Czytanie łączy
czerwiec – Spotkanie z Jackiem Tacikiem
czerwiec – Ogólnopolska Noc Bibliotek RzeczpospoCzyta
czerwiec – VIII Noc Kultury
czerwiec – Spotkanie z Teresą Zielińską
czerwiec – 3 Festiwal Książki – współorganizacja
czerwiec – Rodzinny festiwal podróżniczy „4 strony marzeń”
czerwiec – Ogólnopolska Noc Bibliotek Czytanie porusza, biblioteka przyciąga
wrzesień – Narodowe Czytanie Przedwiośnie
wrzesień – Spotkanie z Anną Brzezińską
wrzesień – Europejskich Dni Dziedzictwa – udział
wrzesień – Międzynarodowy Dzień Kropki
wrzesień – Światowy Dzień Umiejętności Czytania
październik-listopad – Esencja. Festiwal Komiksu w Miejskiej Bibliotece Publicznej
październik – Spotkanie z Maciejem Siembiedą
listopad – Gra miejska Agencja Bibliotecznego Wywiadu
listopad-grudzień – 16. Opolska Jesień Literacka
W Filii nr 3 cały rok realizowano cykl Szydełkomania
W Filii nr 4 cykl Z czwórką dookoła świata i Bibliotekarz w Klubie Seniora
W Filii nr 7 cykl Znajomi z sąsiedztwa
W Filii nr 15 Grudzicki Klub Książki i Pielęgnując Śląskie Tradycje
W Wypożyczalni Centralnej Dyskusyjny Klub Miłośników Fantastyki
W Dziale Informacji i Filii nr 4 i nr 3 organizowano zajęcia Kurs E-senior
Cykle rodzinnych spotkań Sobota z mamą i tatą
Spotkania Teatralne kamishibai, Spotkania z Panią Bajką (cały rok)

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
Cykliczne spotkania „Muzyka w Klubowym Fotelu”, „Muzyka w Galerii”
styczeń – Wernisaż wystawy prac członków i przyjaciół Stowarzyszenia „Mój Duch Przyjazny", „My ze strychu”
styczeń – Spotkanie z poetką Agnieszką Biegańską-Klimas, Stowarzyszenie „Mój Duch Przyjazny”
styczeń – Wystawa „Dawne Opole i Kościół św. Sebastiana”
luty – „Kolędowe Last Minute”, koncert zespołu „Canto con Gioia”
luty – Wernisaż wystawy „Tatry i Pieniny” Jarosław Majcher
luty – Rosenmontag w Bibliotece, wykład multimedialny o karnawale „Karnewal, Fastnacht, Fasching – karnawał w Niemczech. Zwyczaje w krajach niemieckojęzycznych”, (tydzień „Biblioteka z klasą”)
luty – „Moja pierwsza podróż po Niemczech” warsztaty literacko-językowe dla dzieci z książką „Mit Felix auf großer Deutschlandreise” Annette Langen (tydzień „Biblioteka z klasą”)
marzec – kwiecień - Wystawa „25 lat w Bibliotece Austriackiej”
marzec – „Od Brześcia i Rarańczy do Kaniowa”, spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim z Domu Spotkań z Historią
marzec - 18.WIOSNA AUSTRIACKA. I etap XXI konkursu wiedzy „Austria – kraj i mieszkańcy”
marzec – Wernisaż wystawy „Prawdy Polaków. Manifestacja odwagi i wiary”
marzec – Spotkanie Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy
marzec – 18.WIOSNA AUSTRIACKA. Warsztat Josef Kohout, Heinz Heger „Mężczyźni z różowym trójkątem – jak pracować z literaturą wspomnieniową? Prowadzenie – Rafał Grzenia
marzec – Tydzień Języka Francuskiego i Krajów Frankofońskich 2018 / Semaine de la langue française et de la francophonie 2018
marzec – „Wiersze w warkocze zaplatam”. Wieczór poetycki Magdaleny Wiącek
marzec – Spotkanie z Adrianą Rybicką-Simoncelli pt. „Zapach i kolory Indii"
kwiecień – Wernisaż wystawy Via Hrabal, (org. WBP, Wydział Filologiczny UO, Stowarzyszenie Serpens
kwiecień – IX Opolskie Spotkania Fantastyczne
kwiecień - Spotkanie z Magdaleną i Maksymilianem Rigamonti, promocja książki „Echo”
maj – Tydzień Bibliotek
maj – „Szare myśli o kolorze" – wernisaż malarstwa Jolanty Szostak
maj – IX Forum Opolskich Środowisk Literackich pod hasłem: „Te, które walczą piórem i słowem”. Spotkanie z: Elżbietą Lisak-Dudą, prof. Anną Pobóg-Lenartowicz, Danutą Starzec, Barbarą Beuth, Arletą Los-Pławszewską
maj – Dni Otwarte Funduszy Europejskich – wystawa starodruków w ramach zadania „Konserwacja z digitalizacją starodruków, rękopisów, grafik i kartografii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu
maj – Spotkanie z autorami książki „Słodziutki. Biografia cukru” Dariuszem Kortko i Judytą Watołą
maj – Jan Szczurek, promocja zbioru wierszy „W poszukiwaniu panaceum”, prowadzenie: Janusz Ireneusz Wójcik w ramach cyklu: Spotkania z członkami Nauczycielskiego Klubu Literackiego
czerwiec – Wernisaż wystawy „Z kresowego albumu – Wilno”
czerwiec – Spotkanie z Jackiem Dehnelem
czerwiec – II Festiwal kultur i języków świata
czerwiec – Festiwal Książki w Opolu
czerwiec – Spotkanie autorskie z Krzysztofem Vargą
czerwiec – Spotkanie autorskie z Piotrem Bukartykiem
czerwiec – NOC KULTURY – „Wileńska noc kultury w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu”
lipiec – Wernisaż „Szybko i wolno, czyli migawki z rajdów Festiwalowych – fotografie Janusz Malinowski, Judyta Sklanna
lipiec – „W kręgu oleskiego sanktuarium”. Wystawa z okazji 500-lecia konsekracji oleskiego sanktuarium pw. Św. Anny (współorganizacja Oddział Oleski Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego)
lipiec-sierpień – „In memoriam 1914-1918”. Wystawa Fundacji Krajczaros – dzieła artystów węgierskich, słowackich i polskich z okazji 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej
wrzesień – „W naszej bajce”. Wernisaż wystawy prac pacjentów – Samodzielny Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Księdza bp. Józefa Nathana w Branicach oraz Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Neuropsychiatryczny im. św. Jadwigi w Opolu
wrzesień – Spotkanie z pisarką i dziennikarką Anną Dziewit-Meller, prowadzenie Agnieszka Zientarska
wrzesień – „Świat nie jest taki zły” – spotkanie autorskie i recital Haliny Kunickiej, prowadzenie Sylwia Gawłowska
wrzesień – Spotkanie z reporterką Karoliną Bednarz, promocja książki „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet”, prowadzenie Agnieszka Zientarska
wrzesień – Spotkanie ze Sławomirem Kuźnickim, promocja tomiku „Kontury”, prowadzenie Radosław Wiśniewski
wrzesień – Międzynarodowy Dzień Języków
wrzesień – Spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim
październik – Wernisaż wystawy pokonkursowej „Stare Miasto Opole”
październik – „O trudnej sztuce reportażu”. Spotkanie autorskie z Teresą Kudybą
październik – XV Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Spotkanie z twórczością Janoscha POST FÜR DEN TIGER oraz zwiedzanie wystawy ilustracji rysowników niemieckich Julii Friese, Nadii Budde i Janoscha
październik – Spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem, poświęcone dwudziestoleciu międzywojennemu
październik –Spotkanie z Iloną Wiśniewską, promocja książki „Lud z grenlandzkiej wyspy”, prowadzenie spotkania Katarzyna Zawadzka
październik – Spotkanie z prof. Magdaleną Środą
październik – Spotkanie z Krzesimirem Dębskim, prowadzenie prof. S. S. Nicieja
listopad – Zaduszki literackie. Wieczór wspomnieniowy poświęcony opolskim pisarkom i poetkom, które odeszły w ostatnich latach: Irenie Wyczółkowskiej, Henryce Wolnej, Karolinie Turkiewicz-Suchanowskiej i Ninie Kracherowej
październik – Wernisaż wystawy„… Przecież tylko Polsce służę”. Józef Piłsudski w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu
październik – Jak funkcjonować żeby nie zwariować?. Spotkanie z psycholog Jagodą Migoń
listopad – Spotkanie z Rafałem Fronią, promocja książki „Anatomia Góry
listopad – Spotkanie z Harrym Dudą
listopad – Spotkanie z Piotrem Milewskim, promocja książki „Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat”, prowadzenie spotkania Grzegorz Pielak, spotkanie z udziałem tłumacza języka migowego
grudzień – Christmas Party, Biblioteka Obcojęzyczna
grudzień – „Wiersze pachnące jedliną”. Poetyckie spotkanie wigilijne. Prowadzenie Małgorzata Sobolewska, gitara i śpiew – Stanisław Młynarski (we współpracy z Nauczycielskim Klubem Literackim przy Zarządzie Okręgu Związku
Nauczycielstwa Polskiego w Opolu)

Dom Kultury w Ozimku. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Ozimku
styczeń – „Lekarstwo duszy” – cykl zajęć biblioterapeutycznych dla seniorów – podopiecznych Domu Opieki Sióstr Służebniczek NMP
styczeń-maj – „Spotkania z bajką terapeutyczną” – cykl zajęć biblioterapeutycznych dla trzecioklasistów
luty – Miejsko-gminne eliminacje XXIV Konkursu Recytatorskiego w języku niemieckim „Jugend trägt Gedichte vor – Młodzież recytuje poezję”
marzec – Miejsko-gminne eliminacje 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
maj – „Mały Piknik Czytelniczy” – impreza plenerowa dla przedszkolaków
czerwiec – Spotkania autorskie z Wiesławem Drabikiem
czerwiec – Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego dla przedszkolaków
pn. „Czytam z Mamą – czytam z Tatą”
czerwiec – „Wehikuł czasu” – jubileusz 55-lecia Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Ozimku oraz 65-lecia Domu Kultury w Ozimku
czerwiec – Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek
wrzesień – „Przestrzenie wolności” – warsztaty rozwoju personalnego zorganizowane w ramach projektu ”Twórcza Niepodległość – świętujemy razem”
październik – „Być wiernym swoim wartościom” – wykład poświęcony życiu i działalności księdza Piotra Gołąba zorganizowany w ramach projektu „Twórcza Niepodległość – świętujemy razem”
październik – Wernisaż wystawy „Śląskie kobiety – polskie twierdze” zorganizowany w ramach projektu „Twórcza Niepodległość – świętujemy razem”
Październik – Spotkania autorskie z Łukaszem Wierzbickim zorganizowane w ramach projektu „Twórcza Niepodległość – świętujemy razem”
październik – Spotkania autorskie z Pawłem Wakułą zorganizowane w ramach projektu „Twórcza Niepodległość – świętujemy razem”
wrzesień-październik – Współorganizacja powiatowego konkursu pn. „Obrazkowy regulamin biblioteki”
listopad – Miejski konkurs czytelniczy pn. „Mistrz Pięknego Czytania”
grudzień – Spotkanie autorskie z Teresą Zielińską

Biblioteka Publiczna w Paczkowie
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
styczeń – Akcja Ferie w bibliotece (cykl codziennych imprez dla dzieci)
luty – Wystawa pt. „Debiuty poetyckie”
marzec – Drugi Gminny Konkurs Pięknego Czytania
marzec – Wystawa pt. „Obietnice wiosny – malarskie impresje”
kwiecień – XXXVI Turniej Wiedzy o Paczkowie, eliminacje międzyszkolne
kwiecień – Wycieczka krajoznawcza dla młodzieży do Kotliny Kłodzkiej (nagroda dla młodzieży za udział w Turnieju Wiedzy o Paczkowie)
maj – Wystawa fotograficzna pt. „Japonia - kraj kwitnących wiśni”
czerwiec – Spotkanie autorskie z Janem Oporem – lokalnym poetą i działaczem „Solidarności”
czerwiec – Spotkanie autorskie z Michałem Szulimem – dziennikarzem radiowym, podróżnikiem, liderem zespołu muzycznego Plateau
czerwiec-sierpień – Kurs komputerowy dla seniorów
czerwiec – Wystawa pt. „Z huculskiej skrzyni”
lipiec-sierpień – Wystawa fotograficzna pt. „W dolinie Małej Panwi”
wrzesień – Spotkanie autorskie z Ewą Kassalą
wrzesień – Spotkanie autorskie z Magdaleną Kordel
wrzesień-październik – Akcja Gminne Czytanie „Przedwiośnia” Stefana . Żeromskiego
październik – Wystawa pt. „Tatry i Pieniny. Śladami pierwszych turystów i fotografów, Jarek Majcher"
listopad – Cykl lekcji bibliotecznych dla klas VI-VIII szkół podstawowych pt. „Współczesna literatura młodzieżowa. Autorzy i trendy literackie w Polsce i na świecie”
grudzień – Wieczór kresowy połączony ze spotkaniem autorskim ze Stanisławą Puchałą
grudzień – Wystawa pt. „Miasto królewskie Szekesfehervar

Gminna Biblioteka Publiczna w Pakosławicach
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
Cykliczne zajęcia z języka angielskiego i niemieckiego oraz kurs komputerowy dla dorosłych
styczeń – Spotkanie noworoczne dla czytelników – wieczór kolęd i jasełka
styczeń – Ferie w bibliotece
marzec – XVI Powiatowy Konkurs Poezji Dziecięcej wiersze Agaty Widzowskiej Pasiak
kwiecień – Wieczornica „Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie…” 13 rocznica śmierci św. Jana Pawła II
kwiecień – Tydzień Książek dla Dzieci
kwiecień – Spotkanie autorskie z Krystyną Mirek
maj – Gminny Konkurs plastyczno-literacki „Ojczyzna, kiedy myślę…” – 100 Lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości
maj – Tydzień Bibliotek „(Do)Wolność Czytania”
maj – Akcję „100 książek dla biblioteki na 100-lecie Niepodległości”
maj – Akcja „Dam Radę” czyli przeczytaj 100 książek na 100 - lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości
czerwiec – Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
czerwiec – Ogólnopolska akcji „Jak nie czytam, jak czytam”
czerwiec – Noc Bibliotek
czerwiec – VIII Gminny Rodzinny rajd rowerowy
lipiec – „Wakacje w bibliotece”
wrzesień – Narodowe Czytanie”
wrzesień – „Kartoflana biesiada” i turniej szachowy, wystawa o szachach „Historia Gońca”
listopad – Wieczornica 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę
listopad – Dzień Pluszowego Misia
grudzień – Mikołajki dla dzieci

Gminna Biblioteka Publiczna w Popielowie
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
kwiecień – Spotkanie dla przedszkolaków z Elżbietą Bednarczyk
czerwiec – Uroczyste podsumowanie konkursu „Test gwarowy” dla uczniów szkół podstawowych
czerwiec – Spotkanie autorskie z Karoliną Wilczyńską
czerwiec – Noc w bibliotece – spotkanie z Zygmuntem Wojtaskiem, opiekunem sekcji rowerowej Wandrusie
wrzesień – Narodowe czytanie
wrzesień – Spotkanie autorskie z Małgorzatą Żółtaszek (DKK)
październik-grudzień – Biblioteka włączyła się w akcję „Książka wspiera bohatera”
październik – Ogólnopolski dzień głośnego czytania
październik – Spotkanie autorskie z Sabiną Waszut (DKK)
Udział w konkursie organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną „Obrazkowy regulamin biblioteki”

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Praszka
kwiecień – Podsumowanie spotkania autorskiego z Arturem Zygmuntowiczem „Białoruś - kraina kontrastów"
kwiecień – Maluchy w bibliotece
czerwiec – Spotkanie z Elżbietą Bednarczyk
wrzesień – Narodowe czytanie „Przedwiośnia” S. Żeromskiego

Prudnicki Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Prudniku
Cykl wykładów organizowanych w Areszcie Śledczym w Prudniku
styczeń – Organizacja zabawy karnawałowej – filia Moszczanka
luty – Organizacja imprezy „Dzień Babci”, „Dzień Dziadka” – filia Rudziczka
luty – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – filia Szybowice
luty – I Międzyszkolne Dyktando
marzec – Warsztaty wielkanocne – filia Rudziczka
kwiecień – Międzynarodowy Dzień Książki – warsztaty dla uczniów ze szkoły w Dytmarowie
kwiecień – Akcja Żonkile - organizacja przy współpracy z Muzeum Historii Żydów
kwiecień – Spotkanie z prudnickim księgarzem Krystianem Tyrałą
maj – Spotkanie z Marcinem Domino „Prudnik u progu niepodległości”
czerwiec – Gościmy w naszej Bibliotece delegację z Ukrainy
czerwiec – Udział Biblioteki w XXI Wystawie Twórców Ludowych
czerwiec – Organizacja XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek
czerwiec – Dwa spotkania autorskie dla dzieci z panią Małgorzatą Żółtaszek
czerwiec – Noc w Bibliotece
sierpień – Akcja z prudnicką policją „Kierowco bądź ostrożny – Jabłko czy cytryna?”
wrzesień – Narodowe Czytanie na prudnickim rynku – udział przedstawicieli władz, ludzi kultury
wrzesień – III Konferencja Bibliotekarzy Powiatu Prudnickiego – „Biblioteka – kierunek nowoczesność”
wrzesień – Spotkanie autorskie w ramach DKK z Małgorzatą Źółtaszek
październik – Spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką w ramach projektu WBP „Pisarz w trasie”
październik – Konkurs internetowy „Jak dobrze znasz twórczość Marka Krajewskiego?”
październik – Skarby Prudnickiej Biblioteki Maxa Pinkusa
październik – I Prudnicki quiz historyczny „Niepodległa 2018”
październik – Spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim w ramach projektu WBP „Zaczytane opolskie”
październik – Jubileusz 70-lecia filii w Rudziczce
listopad – Biesiada wielopokoleniowa w Szybowicach
listopad – Spotkanie z Marcinem Domino „Historia Ewangelików i kościoła ewangelickiego w Prudniku”
grudzień – Organizacja zabawy mikołajkowej przy współpracy z POK – Filia Rudziczka grudzień – Organizacja Konferencji dla bibliotekarzy szkół podstawowych
grudzień – Warsztaty bożonarodzeniowe dla uczniów szkoły podstawowej w Łące Prudnickiej

Gminna Biblioteka Publiczna w Radłowie
styczeń – Pasowanie na czytelnika uczniowie kl. I
luty – Konkurs recytatorski w języku niemieckim
luty – Spotkanie autorskie z Edytą Zarębską
marzec – Warsztaty drukarskie dla klas I-II
maj – Konkurs czytelniczy pt. „Spotkanie z lekturą”, „Dziecię elfów”
maj – Konkurs wiedzy pt. „Żyj zdrowo” dla klas III – IV
maj – Warsztaty modeliny dla klas III – IV
maj – Warsztaty rękodzielnicze dla klas V-VII
maj – Spektakl edukacyjny pt. „Słoń Trąbalski” dla przedszkolaków
czerwiec – Konkurs wiedzy pt. „Jak dobrze znasz hymn Polski”
październik – Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem
listopad – Konkurs czytelniczy pt. „Spotkanie z lekturą „Nie płacz, koziołku”
listopad – Warsztaty tematyczne pt. „Kto Ty jesteś? – Polak mały”
grudzień – Konkurs plastyczny pt. „Jedz owoce i warzywa, to na zdrowie dobrze wpływa”
grudzień – Konkurs czytelniczy pt. „Kolorowy świat Janka Muzykanta”
grudzień – Warsztaty modeliny
grudzień – Warsztaty rękodzielnicze

Gminna Biblioteka Publiczna w Rudnikach
Cykliczne warsztaty „Czytam sobie”, Klub Moli książkowych
styczeń – Skrzaty, cienie, baśniowi ulubieńcy. Ferie w bibliotece
marzec – Warsztaty patriotyczne w bibliotece „Kto ty jesteś? – Polak mały”
kwiecień – Portret z książką – warsztaty fotograficzne w bibliotece
czerwiec – Noc Bibliotek w Rudnikach
lipiec – Magia czytania – podsumowanie zajęć czytelniczych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rudnikach
wrzesień – Narodowe czytanie „Przedwiośnia” S. Żeromskiego
październik – Biblioteczne spotkania z teatrem, „Kotek i Kogutek”
październik – „Wesołe Czytanie” w Dalachowie
listopad – Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem
grudzień – Chwila z poezją… – wieczór poetycki Agnieszki Chrobot
grudzień – W teatrze ilustracji – warsztaty kamishibai

Powiatowa Biblioteka Publiczna Powiatowego Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich
styczeń – Dzień Kubusia Puchatka
styczeń – Ferie dla dzieci w bibliotece
marzec – Spotkanie autorskie z Małgorzatą Żółtaszek
maj – Akcja promująca czytelnictwo „Ogród zagadek i czytelnicze wyzwania”
maj – Gra miejska „Filiżankarz”
czerwiec – Dzień Dziecka w bibliotece
sierpień – Wakacyjne zajęcia dla dzieci
wrzesień – Narodowe Czytanie
październik – Spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem
listopad – Halloween
listopad – Turniej wiedzy o powiecie strzeleckim „Co wiecie (o)powiecie”
listopad – Dzień Pluszowego Misia
listopad – Andrzejki z Harrym Potterem

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Strzelcach Opolskich
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
maj – Spotkanie autorskie z Iloną Wiśniewską w ramach DKK
maj – XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „(Do)Wolność czytania”
maj – Korowód najmłodszych czytelników z Publicznego Przedszkola Dziewkowicach
maj – Spotkanie autorskie z Magdaleną Majcher
maj – Odjazdowy Bibliotekarz pod hasłem „Strzelce grają , Strzelce czytają”
maj – „(Nie)oczywista twarz biblioteki”, prezentacja biblioteki, quizy i konkursy dla czytelników
maj – Akcja głośnego czytania „Raz, dwa, trzy – poczytaj mi”
maj – Spotkanie z podróżnikiem Robertem Gondkiem
wrzesień – Narodowe Czytanie „Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego
wrzesień – Spotkanie autorskie z Katarzyną Bondą

Gminna Biblioteka Publiczna w Strzeleczkach
styczeń – Wyjazd czytelników do Filii Bibliotecznej w Mosznej, zwiedzanie zamku i biblioteki, udział w przedstawieniu „Smocza legenda”
luty – Gminny konkurs recytatorki dla szkół podstawowych i uczniów gimnazjum
„We mnie jest płomień, który myśli” – poezja Zbigniewa Herberta
luty – Spotkania autorskie z pisarką Wiolettą Piasecką dla uczniów szkół podstawowych w ramach 100-lecia odzyskania niepodległości. Omówiona została m.in.: książka „ Ignaś” o Ignacym Paderewskim
luty – Teatr w bibliotece „O rycerzu, co ratował księżniczkę” oraz „ Kot Filon”
marzec – Dyskusja nad książką dla dzieci „12 ważnych opowieści” ,„Przeczytali, omówili, pogłówkowali”
marzec – W ramach poniedziałkowych spotkań rozmowy o Jadwidze Kauczor, mieszkance Strzeleczek „Nieznane losy więźniarki z Ravensbruk”
marzec – Spotkanie poetycko-muzyczne „Kobieta w poezji i muzyce”
kwiecień – Spotkanie z psychologiem Joanną Więcek-Miką „Magia słów”
maj – Wieczór poetycko-muzyczny „Miłość nigdy nie jest za coś, ale pomimo wszystko”
czerwiec – Bajka promująca czytelnictwo „Gdzie podziały się litery”. Przedstawienie dla klas I-III
czerwiec – Podsumowanie konkursu czytelniczego „Przyjaciel Biblioteki”
czerwiec – „Dzień z piłką nożną”. Wystawa książek. Wspólne kibicowanie „Mundial 2018”
lipiec – Wyjazd autokarowy do Filii Bibliotecznej w Mosznej. Podchody w parku „Na tropie książki”. Zwiedzanie z przewodnikiem biblioteki i zamku
lipiec – Wyjazd autokarowy do Filii Bibliotecznej w Dobrej. Poznanie historii biblioteki i pałacu w Dobrej. Zabawy literackie z klaunem Dyziem
sierpień – Spotkanie autorskie z Magdaleną Zarębską
wrzesień – Przemarsz w korowodzie dożynkowym „Objazdowa Biblioteka”
wrzesień – Spotkanie autorskie z Małgorzatą Żółtaszek w ramach DKK
wrzesień – Współudział w organizacji spotkania autorskiego z Katarzyną Bondą
październik – „Anioły mają ciała”, spotkanie poetycko-muzyczne z poezją Julii Hartwig
listopad – Spotkanie z psychologiem Joanną Więcek-Miką „Dlaczego warto się nudzić”
grudzień – Spotkanie autorskie przy kominku z Eweliną Czerwińską i Piotrem Kołkiem „Zamkowa Bajka”

Gminna Biblioteka Publiczna w Świerczowie
styczeń – Dzień Babci i Dziadka – impreza integrująca najmłodszych i najstarszych mieszkańców gminy
marzec – Kiermasz wielkanocny – promocja twórczości lokalnej
marzec-grudzień – Teatrzyk dla dzieci – interpretacje bajek i baśni dla dzieci
maj – Dzień Flagi
sierpień – Dożynki Gminne – kultywowanie lokalnych tradycji
październik – Pasowanie na czytelników pt. „Czytaj i baw się razem z nami”
listopad – Święto Niepodległości
grudzień – Kiermasz świąteczny – promocja twórczości lokalnej

Tułowicki Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna w Tułowicach
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
Cykliczne warsztaty „Pomysłowa biblioteka”
luty – Ferie w bibliotece „Czytam sobie w bibliotece”, zajęcia plastyczne, eksperymenty
czerwiec – Spotkanie autorskie z Karoliną Wilczyńską
maj – Tydzień Bibliotek

Gminna Biblioteka Publiczna w Turawie
styczeń – Kurs komputerowy dla seniorów w GBP w Turawie
styczeń – Warsztaty Teatralne w filii w Ligocie Turawskiej
luty-czerwiec – Zajęcia z warsztatów teatralnych w filii w Ligocie Turawskiej
maj – „Pasowanie na czytelnika’’ w filii w Ligocie Turawskiej
maj – Występ Teatru Maska z przedstawieniem „Opowieści z teczki profesora Książeczki”
czerwiec – Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską
wrzesień-październik – Konkurs „Obrazkowy regulamin biblioteki”
listopad – Światowy Dzień Pluszowego Misia, występ Teatru Maska z przedstawieniem „Na misiowych urodzinach najważniejsza jest rodzina”

Gminna Biblioteka Publiczna w Walcach
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
styczeń – Konkurs literacki „Kubuś Puchatek i przyjaciele”, „W krainie bajek” – głośne czytanie
luty – Teatrzyk kamishibai, sami tworzymy przedstawienie
marzec – Moja palma wielkanocna, konkurs
kwiecień – Postacie bajkowe, konkurs literacki i plastyczny
maj – Cykl spotkań „Poczytaj mi bajkę”
czerwiec – Projekcja bajek z kliszy „Moje lektury”, konkurs z znajomości lektur „Jak kiedyś bajki czytano”
lipiec – Konkurs rysunkowy „Cudowny świat ryb”
lipiec – Cykl spotkań „W świecie baśni”, „Czy krasnoludki są na świecie”
wrzesień – Narodowe czytanie „Przedwiośnie'' Stefana Żeromskiego
październik – Spotkanie z przedszkolakami „Nietuzinkowa postać Kubusia Puchatka”
listopad – Przedstawienie „Witajcie w naszej bajce”
listopad – Wystawa „Dzień Pluszowego Misia”
grudzień – Konkurs rysunkowy „Portret św. Mikołaja”
grudzień – Konkurs „Tradycje na Śląsku”

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołczynie
kwiecień – Spotkanie z Romanem Pankiewiczem „Polski żywioł”
kwiecień – Spotkania z dziećmi i młodzieżą dotyczące uzależnień od gier komputerowych, prowadzenie Krzysztof Piersa
czerwiec – Warsztaty teatralne dla młodzieży – Tomasz Stochniał
wrzesień – Warsztaty patriotyczne, Monika Sawicka

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Zdzieszowicach
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
styczeń – Ferie zimowe z książką, kolędowanie z zespołem „Rozśpiewane Serce Opolszczyzny”, Rozstrzygnięcie konkursu „Moja szopka betlejemska”, finałowa gala podsumowująca konkurs na Czytelnika Roku
luty – Warsztaty enkaustyczne
marzec – Kurs komputerowy dla dorosłych
marzec – Cykl spotkań grupy zabawowej – zajęcia dla dzieci i rodziców
marzec – Uroczyste pasowanie na czytelnika
marzec – Warsztaty wielkanocne
kwiecień – Teatrzyk kamishibai – z wizytą w przedszkolach naszej gminy
kwiecień – Noc z Andersenem
kwiecień – Cykl spotkań z przedszkolakami „Książka przyjacielem człowieka”
kwiecień – Spotkanie z podróżnikiem Radzimirem Burzyńskim
kwiecień – Spotkanie z Dariuszem Pacanem „Niebezpieczna wiara – o trudnej sytuacji na Bliskim Wschodzie”
maj – Cykl konsultacji dla seniorów „Facebook bez tajemnic”
maj – Spotkanie autorskie z Dorotą Zawadzką
maj – Piknik z okazji „Dnia Bibliotekarza”, połączony z wystawą i prezentacją multimedialną „Oni też byli bibliotekarzami”
maj – Spotkanie autorskie Arthurem Schulwitzem „Zdzieszowice. Notatki historyczne”
maj – Warsztaty malowania woskiem „Sztuka batiku”
maj – IX Wojewódzki Konkurs wypieku kołocza śląskiego – współorganizacja
czerwiec – Odjazdowy bibliotekarz na 100-lecie niepodległej – rajd rowerowy
lipiec – Wakacje z Biblioteką – Cyrk Adonis
lipiec - Spotkanie autorskie z podróżnikiem i fotografem Mariuszem Stachowiakiem
„Piękne zdjęcia ze smartfonu w zasięgu twojej ręki”
lipiec – Akcja masowego czytania „Jak nie czytam , jak czytam”
wrzesień – Spotkanie autorskie z Szymonem Hołownią
wrzesień – Spotkanie autorskie z Małgorzatą Żółtaszek
wrzesień – Spotkanie autorskie z Magdalena Kordel
październik – Współorganizacja Gminnego Dnia Seniora
październik – Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską
październik - Cykl spotkań wokół książki we współpracy z biblioteką szkolną PSP w Krępej „Czytanie na dywanie”
listopad – Spotkanie z Ryszardem Mozgolem, naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach „Polskie drogi do niepodległości”
listopad – Spotkanie autorskie z Ewą i Mirosławem Szatkowskimi „ Z jakich klocków zbudować ten dom. O realiach małżeńskich”
listopad – Obchody „Dnia Pluszowego Misia”
grudzień – Autorski wieczór poetycki z Danutą Małecką, mieszkanką Zdzieszowic, promocja tomiku poezji „Meandry miłości”
grudzień – „Mikołaj w bibliotece”
grudzień – Spotkanie autorskie z siostrą Dolores Zok promujące książkę „Matka Afryki”
grudzień – Spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią
grudzień – Jasełka w bibliotece we współpracy z biblioteką szkolną PSP w Żyrowej

Gminna Biblioteka Publiczna w Zębowicach
Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
styczeń – Ferie w bibliotece, gry zabawy, zwiedzanie wystawy lokalnej artystki
luty – Spotkanie z podopiecznymi z Domu Pomocy Społecznej w Radawie pt. „Poznajemy ciekawych ludzi, opowiadania o Gminie Zębowice
marzec – Spotkanie z książką pt. „Pierwszy dzień wiosny” czytanie książki o zwyczajach wielkanocnych
kwiecień – Spotkanie z dziećmi kl. I SP w Zębowicach pt. „Świat Bajek – bajki znane i mniej znane”
maj – Spotkanie autorskie z Joanną Olech
maj – Spotkanie z przedszkolakami XVII Tydzień Ogólnopolskiego czytania dzieciom
lipiec – Spotkanie z policjantem pod hasłem „Bezpieczne wakacje”
wrzesień – Rozstrzygnięcie konkursu „Najaktywniejszy czytelnik wakacji”
wrzesień – Spotkanie z przedszkolakami grupa „Wiewiórki” w Radawiu
październik – Spotkanie w SP Zębowice z kl. I z okazji „Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania
październik – Wyjazd klubowiczów DKK na spotkanie autorskie z Iloną Wiśniewską
październik – Spotkanie z poezją Wisławy Szymborskiej w wykonaniu Teatru Mimowolnego z Dobrodzienia
październik – Wystawa „Polscy laureaci literackiej nagrody Nobla” ze zbiorów WBP w Opolu
październik – Spotkanie autorskie z Sabiną Waszut
listopad – Spotkanie z przedszkolakami w Radawiu z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę
listopad – Spotkanie z przedszkolakami w Radawiu „Dzień Pluszowego Misia”


[1] Tamże, s. 143.


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska