Nr 2/2019 (LXIII) ISSN 2083-7321
Łukasz Brudnik
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu

Kwartał w opolskich Dyskusyjnych Klubach Książki
Styczeń-luty-marzec 2019


Rok 2019 dla polskich Dyskusyjnych Klubów Książki, a tym samym i dla opolskich, rozpoczął się od pytań dotyczących przyszłości projektu, jakim są Dyskusyjne Kluby Książki, ponieważ Instytut Książki przez bardzo długi czas wstrzymywał się z ogłoszeniem naboru do programu dotacyjnego „Dyskusyjne Kluby Książki 2019”. Opóźnienie to sprawiło liczne przesunięcia związane z zakupem książek, organizacją spotkań czy wykładów. Dopiero na kwiecień zaplanowane zostało spotkanie opolskich moderatorów DKK, podczas którego tradycyjnie przedstawiane są propozycje różnych inicjatyw oraz plan działań klubów na rok 2019.

Pomimo zaistniałych trudności klubowicze nie zaprzestali się spotykać, a zamiast o zamówionych nowościach wydawniczych dyskutowali o wybranych książkach dostępnych w bibliotekach. Wśród autorów dla dorosłych największą popularnością cieszyli się Krystyna Mirek, Helen Klein Ross, Katarzyna Michalak, Steve Sem-Sandberg oraz Karolina Bednarz, z kolei u młodzieży królowała Nela Mała Reporterka i Joanna Jagiełło.


Ponadto niektóre kluby brały udział w organizowanym przez Instytut Książki w konkursie „Klubowicze do klawiatur!” oraz w konkursie skierowanym dla dzieci na najlepszą recenzję rysowaną.


Recenzja rysowana do książki Holly Webb „Kto pokocha Psotkę?” powstała w DKK w Zielinie

W 2019, analogicznie jak w roku ubiegłym, w województwie opolskim działa 55 klubów, z tą różnicą, że klub funkcjonujący wcześniej przy bibliotece w Lubszy przeniósł się do Dobrzynia (filia GBP w Lubszy). Poza tym o książkach dyskutuje się również w: Baborowie, Brzegu, Głubczycach (Wypożyczalnia i Oddział dla Dzieci), Głuchołazach, Gogolinie, Kamieniu Śląskim (filia GBP w Gogolinie), Malni (filia GBP w Gogolinie), Grodkowie, Jemielnicy, Piotrówce (filia GBP w Jemielnicy) Kamienniku, Kędzierzynie-Koźlu, Kluczborku, Krapkowicach, Lewinie Brzeskim, Łosiowie (filia MiGBP w Lewinie Brzeskim), Kościerzycach (filia GBP w Lubszy), Jasienicy Dolnej (filia BP w Łambinowicach), Murowie, Namysłowie, Niemodlinie, Nysie, Białej Nyskiej (filia MiGBP w Nysie), Oleśnie, Olszance, Opolu – WBP Biblioteka Austriacka, MBP – wypożyczalnia centralna, filia nr 7, filia nr 18, Oddział Dziecięcy, Otmuchowie, Kałkowie (filia BP w Otmuchowie), Paczkowie, Pakosławicach, Prusinowicach (filia GBP w Pakosławicach), Pokoju, Popielowie, Karłowicach, (filia GBP w Popielowie), Starych Siołkowicach (filia GBP w Popielowie), Strzelcach Opolskich – w filii miejskiej, Zielinie (filia GBP w Strzeleczkach), Nakle – klub dla dzieci i dla dorosłych (filia GBP w Tarnowie Opolskim), Przyworach (filia GBP w Tarnowie Opolskim), Raszowej (filia GBP w Tarnowie Opolskim), Tułowicach, Walcach, Zębowicach, Zdzieszowicach, Żyrowej (filia MiGBP w Zdzieszowicach).

Zapraszamy wszystkich miłośników książek do uczestnictwa w Dyskusyjnych Klubach Książki.


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska