Nr 3/2019 (LXIII) ISSN 2083-7321
W obiektywie bibliotecznym. Spotkania - wernisaże – jubileusze


Zdjęcia z 10. Opolskich Dni Kresowych (28.06.2019)

28 czerwca na błoniach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej świętowano 10. Opolskie Dni Kresowe. Wyróżniający się przedstawiciele środowisk kresowych zostali z tej okazji uhonorowani przez marszałka województwa odznaką „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”.Zdjęcia z konferencji „Oblicza polskiej transformacji” (25.06.2019)

25 czerwca w pałacyku WBP odbyła się konferencja pod hasłem: „Oblicza polskiej transformacji”, współorganizowana przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych „HORYZONTY”.Zdjęcia z 3. Festiwalu Kultur i Języków Świata (15.06.2019)

15 czerwca na błoniach WBP odbył się 3. Festiwal Kultur i Języków Świata.Zdjęcia z koncertu „Muzyka w Galerii, czyli galeria muzyki” (13.06.2019)

13 czerwca w Galerii WuBePe wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu w ramach kolejnego koncertu z cyklu „Muzyka w Galerii, czyli galeria muzyki”.Zdjęcia ze spotkania z Emilią Krakowską – 4. Festiwal Książki w Opolu (9.06.2019)

9 czerwca w czytelni ze swoimi wielbicielami spotkała się Emilia Krakowska. Fragmenty książki Aktorzyca czytała Aurelia Sobczak.Zdjęcia ze spotkania z Tomaszem Kubą Kozłowskim - 4. Festiwal Książki w Opolu (9.06.2019)

9 czerwca w czytelni swoją prezentację „Od Moniuszki do Palestra, Kilara i Niemena. Poczet kompozytorów z Kresów” przedstawił czytelnikom Tomasz Kuba Kozłowski.Zdjęcia ze spotkania z Tomaszem Sekielskim (8.06.2019)

8 czerwca w ogrodzie WBP z czytelnikami spotkał się Tomasz Sekielski – dziennikarz śledczy, reporter, pisarz i reżyser.Zdjęcia z wernisażu wystawy „Z kresowego albumu” (7.06.2019)

7 czerwca w Galerii WuBePe odbył się wernisaż wystawy „Z kresowego albumu”.Zdjęcia ze spotkania z Teresą Nietykszą (4.06.2019)

4 czerwca w pałacyku WBP z czytelnikami spotkała się Teresa Nietyksza. Poetyckie spotkanie prowadził Piotr Żarczyński.Zdjęcia z Czeskiej Nocy Kultury (31.05.2019)

31 maja w czytelni i Małej Galerii odbyła się Czeska Noc Kultury. Goście WBP mieli okazję wziąć udział w prezentacji dr Ilony Gwóźdź-Szewczenko, spotkaniu z Mariuszem Szczygłem, a także obejrzeć wystawę „Lech i Czech, czyli co sądzą o sobie sąsiedzi zza miedzy”.Zdjęcia ze spotkania z Bogusławem Szybkowskim „Dziecięcy świat w obiektywie dawnych fotografów” (30.05.2019)

30 maja w czytelni o dawnych zdjęciach i fotografach opowiadał Bogusław Szybkowski.Zdjęcia ze spotkania z Teresą Hreczaniuk (28.05.2019)

28 maja w pałacyku WBP swój tomik wierszy Dom nad łąkami promowała Teresa Hreczaniuk. Spotkanie prowadziła Małgorzata Sobolewska.Zdjęcia ze spotkania z Kacprem Śledzińskim (22.05.2019)

22 maja w pałacyku WBP z czytelnikami spotkał się Kacper Śledziński, autor książki Cichociemni. Elita polskiej dywersji.Zdjęcia ze spotkania z Teresą Zielińską (21.05.2019)

21 maja w pałacyku WBP swoją książkę – 3. tom Tryptyku opolskiego: Sławni, zapomniani – promowała Teresa Zielińska.Zdjęcia ze spotkania z egiptologiem prof. Andrzejem Niwińskim (20.05.2019)

20 maja w pałacyku WBP o swojej książce Faraon – opus magnum Bolesława Prusa. Najnowsze badania i najnowsza edycja opowiadał egiptolog prof. Andrzej Niwiński.Zdjęcia z X Opolskich Spotkań Fantastycznych (18.05.2019)

20 maja w pałacyku WBP odbyły się X Opolskie Spotkania Fantastyczne. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Marta Kisiel oraz Robert M. Wegner.Zdjęcia z X Forum Opolskich Środowisk Literackich (14.05.2019)

14 maja w czytelni odbyło się X Forum Opolskich Środowisk Literackich pod hasłem „Polsko-czeskie fascynacje literackie”.

Gośćmi WBP byli: prof. František Všetička z Ołomuńca, działacz mniejszości polskiej Stanisław Gawlik z Zaolzia, kierownik artystyczny Sceny Polskiej w teatrze w Czeskim Cieszynie Bogdan Kokotek, prof. UO Joanna Czaplińska oraz poeta i pisarz Harry Duda. Spotkanie poprowadził Janusz Ireneusz Wójcik.

Forum zorganizowano w ramach projektu „Kalejdoskop językowo-kulturowy”, realizowanego dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Opolskiego.Zdjęcia z Dni Otwartych Funduszy Europejskich (10-11.05.2019)

10 i 11 maja w WBP odbyły się Dni Otwarte Funduszy Europejskich pod hasłem „Konserwacja cennych starodruków Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu”.

Wykład na temat odnowionych zbiorów wygłosiła mgr Mirosława Koćwin, kierownik Oddziału Zbiorów Specjalnych i Zabytkowych WBP.Zdjęcia z koncertu Muzyka w Galerii, czyli galeria muzyki (9.05.2019)

9 maja w Galerii WuBePe wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu w ramach kolejnego koncertu z cyklu „Muzyka w Galerii, czyli galeria muzyki”. Tym razem koncert w całości poświęcony był twórczości Stanisława Moniuszki.Zdjęcia z finału konkursu „O tytuł najlepszej wiejskiej filii bibliotecznej w woj. opolskim” (8.05.2019)

8 maja na zamku w Rogowie Opolskim odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „O tytuł najlepszej wiejskiej filii bibliotecznej w woj. opolskim” za 2018 r.

Główną nagrodę zdobyła, prowadzona przez panią Katarzynę Szober, znajdująca się w Białej Nyskiej filia Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nysie.

Uroczystości towarzyszył recital Judyty Paradzińskiej „Takie małe coś” z piosenkami Hanki Ordonówny w reż. Andrzeja Czernika z Teatru Eko-Studio.Zdjęcia z wernisażu wystawy „Wielcy stąd. Znane osobowości z powiatu opolskiego” (30.04.2019)

30 kwietnia w czytelni przy ul. Piastowskiej 18 miał miejsce wernisaż wystawy „Wielcy stąd. Znane osobowości z powiatu opolskiego".Zdjęcia ze spotkania autorskiego z Witoldem Repetowiczem (27.04.2019)

27 kwietnia w pałacyku WBP swoją książkę Allah Akbar. Wojna i pokój w Iraku promował Witold Repetowicz.Zdjęcia z wernisażu wystawy „Żegnaj monarchio” (16.04.2019)

16 kwietnia w Galerii WuBePe odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Żegnaj Monarchio” zorganizowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Bibliotekę Naukową w Ołomuńcu. Otwarciu ekspozycji towarzyszył koncert solisty Teatru Morawskiego w Ołomuńcu Jakuba Rouska i pianistki Milady Jedlinowej.Zdjęcia z wykładu dr. Radosława Łazarza (16.04.2019)

16 kwietnia w ramach Dni Słowiańskich, dr Radosław Łazarz przeprowadził w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu wykład zatytułowany „Czeskie i śląskie zagrania. Wokół ikonografii kart do gry XIX i XX wieku”.Zdjęcia z finisażu wystawy Pawła Hęciaka „Blizny” (13.04.2019)

13 kwietnia w Galerii WuBePe odbył się finisaż wystawy fotograficznej Pawła Hęciaka zatytułowanej „Blizny”.Zdjęcia z koncertu „Muzyka w Galerii, czyli galeria muzyki” (11.04.2019)

11 kwietnia w Galerii WuBePe wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu w ramach kolejnego koncertu z cyklu „Muzyka w Galerii, czyli galeria muzyki”.Zdjęcia ze spotkania autorskiego z Ewą Kassalą (9.04.2019)

9 kwietnia Wojewódzka Biblioteka Publiczna gościła Ewę Kassalę - autorkę jedynej na świecie trylogii o królowych egipskich i powieści o królowej Saby.Zdjęcia z Półfinału i Finału XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy „Austria – kraj i mieszkańcy” (4.04.2019)

4 kwietnia w pałacyku WBP odbył się Półfinał i Finał XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy „Austria – kraj i mieszkańcy” organizowany przez Bibliotekę Austriacką WBP.Zdjęcia ze spotkania z Markiem Szymaniakiem (2.04.2019)

2 kwietnia w pałacyku WBP swoją książkę Urobieni. Reportaże o pracy promował Marek Szymaniak. Spotkanie prowadził Tomasz Zacharewicz.Zdjęcia z koncertu z okazji 19. Wiosny Austriackiej (1.04.2019)

1 kwietnia w Filharmonii Opolskiej miał miejsce koncert z okazji 19. Wiosny Austriackiej. Przed publicznością wystąpił Aron Quartett z Austrii w składzie: LUDWIG MÜLLER – I skrzypce, BARNA KOBORI – II skrzypce, GEORG HAMANN – altówka, CHRISTOPHE PANTILLON – wiolonczela.

Kwartet w swoim programie zaprezentował następujące utwory: III kwartet smyczkowy Viktoa Ullmanna, II Kwartet smyczkowy op. 22. Gerharda Diessa, III kwartet smyczkowy Ericha Wolfganga Korngolda. Wydarzenie zostało zorganizowanie we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie.Więcej fotorelacji z imprez w WBP w Opolu można obejrzeć na stronie WBP w Opolu w zakładce „Galerie” www.wbp.opole.pl

   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska