Nr 3/2019 (LXIII) ISSN 2083-7321
Justyna Jurasz
Nauczyciel bibliotekarz
Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu

Biblioterapeuci z całej Polski po raz trzeci w Opolu!


14 i 15 listopada 2019 r. odbędzie się III Ogólnopolska Konferencja Biblioterapeutyczna, V edycja opolska „Biblioterapia - obszary spotkań i dialogu z literaturą”, której organizatorami są RZPWE Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu i Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne. Konferencja skierowana jest do bibliotekarzy, nauczycieli, wychowawców, psychologów, terapeutów oraz wszystkich zainteresowanych stosowaniem elementów biblioterapii w swojej codziennej pracy zawodowej. Cykliczne spotkanie o ugruntowanej tradycji łączy rozważania teoretyczne z prezentacją dobrych praktyk osób zaangażowanych w popularyzację terapii literaturą. Głównym celem konferencji, oprócz konsolidacji środowiska biblioterapeutycznego, jest omówienie zadań i funkcji literatury młodzieżowej w aspekcie działań profilaktycznych dotyczących współczesnych zagrożeń i zachowań ryzykownych. Przedsięwzięcie stanowi bramę otwierającą dyskusję na temat dylematów i zadań współczesnej literatury w kontekście wzmacniania zdrowia psychicznego młodego człowieka. Forum wymiany informacji i poglądów odbywa się pomiędzy środowiskiem akademickim, bibliotekarskim, nauczycielskim, literackim i wydawniczym. Patronat honorowy nad konferencją objęli Marszałek Województwa Opolskiego - Andrzej Buła oraz Opolski Kurator Oświaty - Michał Siek. Medialnie konferencję wspierać będą portale bibliotekarskie: SBP, Lustro Biblioteki, Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna; prasa: Biblioteka w Szkole, Biblioterapeuta, Nowa Trybuna Opolska oraz Radio Opole i Radio Doxa.

Konferencja ma charakter warsztatowo-szkoleniowy. Podzielona jest na trzy bloki: metodyczny, merytoryczny i metodyczno-warsztatowy, których realizacja odbywać się będzie w trzech różnych miejscach: w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu (kino „Studio”), w Urzędzie Marszałkowskim (sala im. Orła Białego) i w Ośrodku Szkoleniowym RZPWE w Niwkach.

Metodyczny blok konferencji rozpocznie projekcja filmu dotyczącego kryzysu wartości młodzieży. Następnie odbędzie się panel dyskusyjny, moderowany przez Bolesława Drochomireckiego – koordynatora programu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”, w którym zostaną zaprezentowane skuteczne narzędzia terapii literaturą i filmem.

Drugi blok merytoryczny otworzy wykład inauguracyjny pt. „Synergia słowa i obrazu w dialogu z literaturą”, który wygłosi dr Wanda Matras-Mastalerz z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, prezes PTB. Analizy współczesnej literatury dla młodzieży dokona prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński z Uniwersytetu Warszawskiego w wykładzie: „Książka - przechadzające się po gościńcu zwierciadło młodości”. Z kolei powieściopisarki: Katarzyna Ryrych i Marta Fox przedstawią rozważania na temat literatury i jej wpływu na życie człowieka. Katarzyna Ryrych omówi model kształtującej się rodziny XXI oraz terapii rodzinnej na podstawie książek Tove Jansson, zaś Marta Fox jako „wariatka, która czyta” opowie o książkach, które zmieniły jej sposób postrzegania świata. Jolanta Liczkowska – Czakyrowa - psychoterapeuta psychoanalityczny - przybliży słuchaczom zagadnienie wykorzystania picturebooka w psychoanalizie. Blok merytoryczny w pierwszym dniu konferencyjnym kończą dwa wykłady: dr Magdaleny Cyrklaff - Gorczycy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dotyczący „Działań profilaktycznych z wykorzystaniem biblioterapii w pracy z młodzieżą zagrożoną uzależnieniami substancjalnymi i medialnymi” oraz „Depresja dzieci i młodzieży” – dr Elżbiety Zubrzyckiej, psychologa, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Drugi dzień konferencyjny odbywa się w Ośrodku szkoleniowym w Niwkach ma charakter metodyczno- warsztatowy. Każdy uczestnik konferencji bierze udział w czterech warsztatach prowadzonych przez Jolantę Liczkowską-Czakyrową, dr Elżbietę Zubrzycką, dr Magdalenę Cyrklaff–Gorczycę, Jolantę Marchlewską. Praktyczne zajęcia dotyczyć będą postawy empatycznej, dystymii, osobowości depresyjnej, pracy z picturebookiem oraz materiałów audiowizualnych w pracy z młodzieżą uzależnioną.

Podczas konferencji zostaną zaprezentowane wystawy: Historia opolskiej biblioterapii i Wystawa prac artystów malujących ustami i nogami oraz kiermasz wydawnictw.

Koszt uczestnictwa w konferencji wynosi 390 zł i 290 zł.

Cena 390 zł obejmuje: opłatę konferencyjną, nocleg z wyżywieniem, bilet na seans filmowy, przejazd uczestników na trasie Opole-Niwki- Opole.

Cena 290 zł obejmuje: opłatę konferencyjną, catering, materiały konferencyjne, bilet na seans filmowy.

Rejestracja osób zainteresowanych odbywa się do dnia 18 października 2019 r. poprzez formularz:

  • z noclegiem kursy.rcre.opolskie.pl/rejestracja/1835
  • bez noclegu kursy.rcre.opolskie.pl/rejestracja/1838

    Więcej informacji na stronie konferencyjnej: konferencja.pedagogiczna.pl/

    Serdecznie zapraszamy!

  •        "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska