Nr 3/2019 (LXIII) ISSN 2083-7321
Łukasz Brudnik
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu

X Opolskie Spotkania Fantastyczne


18 maja bieżącego roku po raz kolejny w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu odbyły się Opolskie Spotkania Fantastyczne, jednodniowa impreza mająca charakter mini konwentu. Jej organizatorem, obok Wojewódzkiej Biblioteki, był Opolski Klub Fantastyki „Fenix”.

Całość rozpoczęła się o godzinie 10:00, wówczas to na zainteresowanych czekały gry planszowe, karciane i komputerowe (m.in. Mortal Kombat XL, Diablo 2, Heroes of Might & Magic III).


Figurki do jednej z gier (fot. Ł. Brudnik)

Pierwsi autorzy przybyli w południe. Najpierw z czytelnikami spotkał się Mariusz Futyma. Przedstawił on projekt, w ramach którego wydał książkę „Pościg Łowcy” oraz grę karcianą nawiązującą do tej, w jaką grają bohaterowie w jego powieści. Kolejny gość Magdalena Pioruńska wyjaśniała powody napisania opowiadania „3 dni miłości”. Przy okazji poinformowała, kiedy nastąpi premiera jej najnowszej książki, stanowiącej kontynuację dobrze przyjętej „Twierdzy Kimerydu”. O nowej książce mówiła również Agata Suchocka. „Jesienny motyl”, gdyż taki tytuł nosi, ma zostać wydany w sierpniu. Marta Kisiel, laureatka Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla za opowiadanie „Szaławiła”, opowiedziała o swojej dotychczasowej twórczości, inspiracjach Joanną Chmielewską, pełnieniu funkcji tłumacza i redaktora, przyczynach napisania książki dla dzieci oraz planach na przyszłość.

X Opolskie Spotkania Fantastyczne zakończyło spotkanie z jednym z najwybitniejszych twórców fantasy w Polsce Robertem M. Wegnerem. Pisarz zdradził, co sprawiło, że zainteresował się fantastyką, dlaczego zdecydował się na współpracę z wydawnictwem Powergraph, jakie znaczenie mają dla niego otrzymywane nagrody (jest między innymi pięciokrotnym laureatem „Nagrody Zajdla”, dwukrotnym laureatem Srebrnego Wyróżnienia, przyznanego przez Jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a także dwukrotnym laureatem Sfinksa), w jakich warunkach najlepiej mu się pracuje, gdzie szuka informacji, które wykorzystuje przy pisaniu książek bądź, czy od samego początku zakładał, że świat Meekhanu będzie cyklem.

Tradycyjnie w trakcie Opolskich Spotkań Fantastycznych odbyło się podsumowanie konkursu literackiego „Literacki Fenix”. W tym roku zwyciężyła Alicja Marynowicz, zdobyła nagrodę za opowiadanie „Koszmar”. Drugie miejsce przypadło Kacprowi Sumińskiego za opowiadanie „Sadzawka Życzeń”. Na najniższym stopniu uplasował się Samuel Gidel za opowiadanie „Podwózka”. Dodatkowo jury postanowiła wyróżnić Szymona Płuska i Sarę Helscher za opowiadania, odpowiednio, „Czerwone Słońce” oraz „Porządek i Chaos”. W trakcie ogłaszania wyników i wręczania nagród organizatorzy zapowiedzieli wydanie zbioru opowiadań pokonkursowych. Zawarte w nim utwory będą mogły być nominowane do Nagrody Zajdla.

Od lewej: Marta Kisiel i Marcin Rusnak (fot. Łukasz Brudnik)

Od lewej: Robert M. Wegner i Marcin Rusnak (fot. Łukasz Brudnik)

Nie mogło zabraknąć też LARPa. Tym razem gracze przenieśli się do Polski za sto lat, gdzie władzę przejęła młodzież. Powstały cztery partie decydujące o najważniejszych kwestiach dotyczących kraju, na przykład o dopuszczeniu do sprzedaży modyfikowanej żywności Każdy z uczestników wcielał się w polityka jakiejś frakcji. Wygrywał ten, którego postać zrealizowała swoje cele.

X Opolskie Spotkania Fantastyczne należy uznać za bardzo udane, na co niewątpliwie mieli wpływ zaproszeni goście. Jedynie trochę szkoda, że nie odbył się żaden wykład tematyczny (z przyczyn niezależnych od organizatorów odwołana została prelekcja na temat „Czeskiej fantastyki: od księżny Libuszy do mrocznych wizji przyszłości”), ale to tylko taka mała uwaga.


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska