Nr 4/2019 (LXIII) ISSN 2083-7321
Łukasz Brudnik
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu

Kwartał w opolskich Dyskusyjnych Klubach Książki
lipiec – sierpień - wrzesień 2019


Wakacje to czas, kiedy większość klubów zawiesza swoją działalność. Nie oznacza to jednak, że nikt się nie spotyka i nie rozmawia o książkach. Wśród omawianych w tym okresie lektur były m.in. Rzeczy, których nie wyrzuciłem Marcina Wichy, Lud. Z grenlandzkiej wyspy Ilony Wiśniewskiej, Ślepnąc od świateł Jakuba Żulczyka, Dotyk słońca Karoliny Wilczyńskiej, Dziewczyna z Brooklynu Musso Guillaume. Dodatkowo w lipcu DKK w Kamieniu Śląskim zorganizował spotkanie z lokalną autorką Anielą Michną.


Spotkanie moderatorów DKK (fot. D. Drzazga)

We wrześniu opolskie kluby dla dorosłych odwiedziła Karolina Wilczyńska. Autorka spotkała się z klubowiczami z Tarnowa Opolskiego – filia w Przyworach, Olesna, Namysłowa, Popielowa, Lubszy – filia w Kościerzycach oraz Lewina Brzeskiego. Z kolei kluby dziecięce mieszczące się w Kamienniku, Otmuchowie – filia Kałków, Opolu – Biblioteka Austriacka, Baborowie, Walcach i w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej gościły Joannę Jagiełło.

Spotkanie z Karoliną Wilczyńską w DKK w Oleśnie (fot. Ł. Brudnik)

Spotkanie z Joanną Jagiełło w DKK w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej (fot. Ł. Brudnik)

10 września w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbył się wykład dla moderatorów DKK „Literatura skandynawska wydawana w Polsce”, który wygłosiła Justyna Czechowska, literaturoznawczyni oraz tłumaczka literatury szwedzkiej i norweskiej. Natomiast 26 września dr hab. Joanna Ławnikowska-Koper, pracownik Wydziału Filologiczno-Historycznego na Uniwersytecie Częstochowskim, poprowadziła spotkanie pod tytułem „Literatura niemieckojęzyczna wydawana w Polsce”.

Wykład „Literatura skandynawska wydawana w Polsce” (fot. Ł. Brudnik)

Klubowicze DKK w Murowie wzięli udział w akcji Narodowe Czytanie. 7 września przeczytali, a następnie dyskutowali ze zgromadzonymi uczestnikami o Katarynce Bolesława Prusa.

Licząc od początku roku, odbyło się ponad 200 spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki, w których udział wzięło ponad 500 klubowiczów. Wśród najchętniej czytanych autorów byli: Katarzyna Michalak, Krystyna Mirek, Magdalena Witkiewicz, Marcin Wicha, Sabina Waszut, Mariusz Szczygieł oraz Karolina Bednarz.

Do końca października można przesyłać prace na konkurs „Laudacja dla książki”. Każdy klub biorący w nim udział musi napisać jedną mowę pochwalną, czyli laudację, dla książki, która w sposób szczególny zapadła w pamięć klubowiczów. Wybrana książka musiała być wcześniej omawiana podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.

Przed nami ostatni kwartał. Kolejne spotkania autorskie, wykłady, a przede wszystkim dyskusje o książkach. W klubach na pewno będzie się wiele ciekawego działo, podejmowane będą intersujące inicjatywy, dlatego w imieniu opolskich Dyskusyjnych Klubów Książki wszystkich miłośników literatury zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniach.


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska