Nr 4/2019 (LXIII) ISSN 2083-7321
Barbara Giedrojć
Oddział Zbiorów Specjalnych i Zabytkowych WBP w Opolu

Damian Drzazga
Dział Wspomagania Procesów WBP w Opolu


Wrześniowa wizyta w Bibliotece Naukowej w Ołomuńcu


Od 3 do 5 września 2019 r. delegacja pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu w składzie: Mirosława Koćwin, Barbara Giedrojć, Rafał Kurdziel, Damian Drzazga i Robert Dudek gościła w czeskim Ołomuńcu. Celem była Biblioteka Naukowa w tymże mieście (Vědecká knihovna v Olomouci), a główne wydarzenie, w którym uczestniczyła delegacja, stanowił wernisaż wystawy „Legenda Piłsudski”.

Biblioteka Naukowa w Ołomuńcu jest książnicą, z którą opolska biblioteka współpracuje bardzo intensywnie od 2010 r. Pracownicy obu tych bibliotek każdego roku przygotowują wspólne wystawy, podczas których prezentują wzajemnie swoje zbiory.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości opolscy bibliotekarze przygotowali ekspozycję „Przecież tylko Polsce służę... Józef Piłsudski w zbiorach WBP w Opolu”, która zainteresowała naszych czeskich przyjaciół. Należało jednak ją przeformować – Piłsudski nie jest postacią w Czechach znaną. Jednak dzięki zaangażowaniu pracowników Działu Zbiorów Zabytkowych – Lubomira Novotnego oraz Perty Kubičkovej – wystawa została nie tylko z sukcesem zaadoptowana do warunków wystawowych ołomunieckiej biblioteki, ale i przetłumaczona na język czeski. Uroczyste otwarcie wystawy „Legenda Piłsudski” odbyło w dzień przyjazdu delegacji, o godzinie 17.00 w Galerii Biblio. W wernisażu udział wzięli m.in. Jitka Holásková – emerytowana dyrektor VKOL oraz Jindřich Garčic – były kierownik Wydziału Kultury i Opieki nad Zabytkami w Urzędzie Krajowym, zaangażowany w kontakty z Opolem. Wystąpienie współautorki ekspozycji Barbary Giedrojć, które otworzyło wernisaż, przetłumaczył dr Michał Hanczakowski, pracownik Uniwersytetu Palackiego.
Wędrując uliczkami Ołomuńca, można natrafić na piękną architekturę, która przejawia się zarówno w mniejszych formach, takich jak rzeźby czy pomniki, jak i w zdecydowanie większych, w postaci fasad kamienic czy kościołów. Szczególną uwagę zwraca architektura secesyjna z charakterystycznymi ornamentami, wijącymi się liniami czy kamiennymi twarzami wpatrzonymi dumnie i srogo wprost na oglądającego. W Ołomuńcu nie spotkamy tego stylu szczególnie dużo, jednak jest on zauważalny i zdecydowanie cieszy oko. Powszechne są antykwariaty, sklepy z pamiątkami oraz czeskimi wyrobami ze szkła („bohemia glass”). Tworzy to bardzo przyjemny nastrój. W remoncie niestety był ratusz oraz jeden z kościołów, jednak nawet w stanie nieco mniej reprezentacyjnym budynki te wyglądały ciekawie.


Miasto jest bardzo zadbane i czyste. Urokliwe, kręte uliczki tworzą niepowtarzalny klimat. Ołomuniec jest w pierwszej dziesiątce największych czeskich miast. Warto zaznaczyć, że posiada też drugą największą starówkę zaraz po Pradze. Mimo to czuć tam spokój, życie wydaje się płynąć powoli, a mieszkańcom czas mija z kufelkiem dobrego, czeskiego piwa.

Kolejny dzień przewidziany był na zwiedzanie nowego oddziału Ołomunieckiej Biblioteki Naukowej, który jest nieco oddalony od centrum. Budynek oraz jego wyposażenie prezentuje się niezwykle ciekawie. Książki umieszczone są w specjalnych nieprzechodnich magazynach, wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane, a zbiory mają tam optymalne warunki.


Na parterze mieści się też introligatornia, obejrzeć tam mogliśmy maszyny niezbędne do pracy działu, zarówno współczesne, jak i te nieco bardziej tradycyjne i wiekowe. Na kolejnych piętrach znajdowała się również pracownia konserwacji z licznymi urządzeniami do czyszczenia książek czy badania składu mikrobiologicznego. Wszystko to robiło duże wrażenie, ponieważ znaczna większość wyposażenia była nowa, pracownicy mieli tam dużo przestrzeni roboczej, a cały budynek był tworzony z myślą właśnie o potrzebach biblioteki – stąd chociażby tak duże przestrzenie magazynowe.


Tego samego dnia pojechaliśmy do Muzeum Komeńskiego w Přerovie. W renesansowym zamku zwiedziliśmy wystawę poświęconą Janowi Ámosowi Komeńskiemu – wybitnemu czeskiemu pedagogowi i myślicielowi protestanckiemu. Niezwykłą atrakcją muzeum były pozostałe wystawy poświęcone archeologii okolicy, etnografii regionu Haná oraz prezentujące imponujące zbiory minerałów i motyli.

Ostatnim i jednym z najciekawszych punktów zwiedzania nowego budynku Ołomunieckiej Biblioteki Naukowej była pracownia digitalizacji. Zaprezentowana została nam praca trzech skanerów. Szczególnie interesujący był jeden, który skanował umieszczoną w nim książkę w pełni automatycznie, wymagał tylko osoby, która kontrolowałaby pracę maszyny i np. rozdzielała strony, z którymi nie poradził sobie skaner. Sama praca w pracowni digitalizacji i obsługa pozostałych urządzeń nie różniła się zbytnio od tego, jak wygląda to w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Inne są zbiory, urządzenia i oprogramowanie, na których pracują pracownicy Ołomunieckiej pracowni digitalizacji, jednak schemat działania pozostaje ten sam. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to pracownia nowa i świetnie wyposażona. Po oprowadzeniu i wspólnej wymianie doświadczeń dzień upłynął pod znakiem podziwiania ołomunieckiej starówki i pysznego jedzenia.


Ostatniego dnia zwiedziliśmy jedno z najnowszych miejsc na turystycznej mapie Ołomuńca – „Twierdzę Poznania” (Pevnost poznání). Jest to interaktywne muzeum nauki, które poprzez zabawę pomaga przybliżyć wiedzę zwiedzającym w każdym wieku. Twierdza mieści się w nowocześnie zaadaptowanym XIX-wiecznym budynku byłego magazynu wojskowego. Ekspozycja podzielona została na cztery części: „Nauka w Twierdzy”, która poświęcona jest ołomunieckiej fortecy i zaznajamia z historią miasta, „Żywa woda” przedstawia nie tylko budowę rzeki, ale i przybliża jej mieszkańców, „Rozum w garści” prezentuje, jak funkcjonuje ludzki umysł, „Światło i ciemność” demonstruje właściwości światła. Dzięki interaktywnej ekspozycji i zaangażowanym przewodnikom „Twierdza Poznania” jest wyjątkowym miejscem.


Podczas ostatniego spaceru po mieście zajrzeliśmy jeszcze do Muzeum Regionalnego (Vlastivědné muzeum v Olomouci) i – na specjalną prośbę opolskiej delegacji – zwiedziliśmy wystawę „Pozdravy ze starých časů”, prezentującą ponad 115 pocztówek miasta Ołomuńca z kolekcji Muzeum.


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska