Nr 4/2019 (LXIII) ISSN 2083-7321
Halina Lubacz
Dyrektor GBP w Murowie
z zespołem Bibliotekarek


Narodowe Czytanie edycja 2019 w GBP w Murowie


Narodowe Czytanie to akcja organizowana pod patronatem Pary Prezydenckiej od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W tegorocznej edycji zaproponowano do czytania Nowele polskie.

Nasza biblioteka bierze udział w akcji od kilku lat. Uznałyśmy, że jest to doskonały sposób na integrację różnych grup wokół szeroko rozumianej promocji literatury i czytania.

Wraz z nauczycielką języka polskiego, panią Edytą Blasczyk, wybrałyśmy Katarynkę Bolesława Prusa. Jest to krótki utwór ukazujący świat, który minął. Z jednej strony piękna XIX- wieczna Warszawa, mieszczańskie salony, teatr i mecenas Tomasz, z drugiej bieda i trudne warunki życia samotnej matki i jej niewidomej córki.

Całe wydarzenie odbyło się w kompleksie zabytkowej huty w Zagwiździu, po której z wielkim zaangażowaniem oprowadził grupę młodzieży pan Andrzej Puławski.

Zgromadzone w młotowni eksponaty, zabytkowe wnętrza i jesienne słońce, które oświetlało pomieszczenie stworzyły niepowtarzalną atmosferę całego spotkania.


Uczniowie PSP w Zagwiździu, bibliotekarki, zaproszeni goście (w tym roku grupa młodzieży z Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim pod opieką bibliotekarki, pani Sabiny Lazik-Wodarz), Wójt Gminy Murów, pan Michał Golenia, odczytali kolejne fragmenty tekstu. Obejrzeliśmy też prezentację multimedialną dotyczącą konotacji literackich, muzycznych, plastycznych i frazeologicznych związanych z katarynką. Ten arcyciekawy instrument został właściwie zapomniany. Dzieci były zaskoczone, gdy odtworzyliśmy brzmienie katarynki ( fragmenty nagrań można znaleźć na platformie You Tube).

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki i słodki poczęstunek. Impreza zakończyła się zwiedzaniem zagwiździańskiego ogrodu botanicznego, który o tej porze prezentuje się szczególnie pięknie.

Bibliotekarki starają się, żeby każde spotkanie w ramach Narodowego Czytania miało uroczysty charakter. Zawsze dokonujemy rejestracji na oficjalnej stronie i zaznaczamy na mapie lokalizację. Traktujemy to jako promocję działań biblioteki i naszej małej ojczyzny. Ma to być prawdziwe święto literatury, książki i wspólnego czytania. Chętnie wykorzystujemy lokalne zabytki, urokliwe miejsca i przede wszystkim ludzi, którzy są jak „żywe książki” i z pasją potrafią opowiedzieć ciekawe historie.

W przyszłym roku lekturą Narodowego Czytanie będzie Balladyna Juliusza Słowackiego. Już planujemy to wydarzenie i wiemy, że przed nami kolejna przygoda. Tym razem zabawimy się w teatr!   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska