Nr 4/2019 (LXIII) ISSN 2083-7321
Ewa Dorosz
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu


Relacja z wyjazdu studyjnego bibliotekarzy do Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu


Grupa 22 bibliotekarzy z bibliotek publicznych w powiecie opolskim ziemskim odwiedziła 27 września 2019 r. MultiCentrum oraz filię nr 44 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Wyjazd zorganizowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu w ramach działań biblioteki powiatowej.


Delegacja z Opola wraz z pracownikami z MultiCentrum

Wizyta w MultiCentrum – Interaktywnym Centrum Edukacyjnym, gdzie nauka odbywa się poprzez zabawę – stanowiła nowe doświadczenie dla bibliotekarzy. Pracownicy w ciekawy, profesjonalny sposób opowiedzieli o realizowanych ostatnio projektach, nowych metodach i technologiach promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Zajęcia, które prowadzą, skierowane są do przedszkolaków oraz uczniów ze szkół podstawowych. Mają na celu rozwijać zdolności twórcze i kreatywność młodego człowieka oraz sprawiać mu szczególną radość. W trakcie zajęć wykorzystywane są m.in. tablety, klocki lego i K’nex, roboty, drukarka 3D.


W MultiCentrum

Dużym zainteresowaniem bibliotekarzy cieszyła się dotykowo-dźwiękowa gra pamięciowa typu „memory” dla dzieci niewidomych i niedowidzących, która powstała przy wykorzystaniu drukarki 3D w ramach projektu grantowego Fajne Granty T-Mobile 2018 pt. „3D – Drukuj Dotknij Doświadczaj”.

Po przetestowaniu gry dotykowo-dźwiękowej, miksowaniu dźwięków oraz zabawie klockami K’nex i robotami „Ozobotami” bibliotekarze gościli w filii nr 44 mieszczącej się w tym samym budynku.


W filii nr 44


Zabawa Ozobotami


Testowanie gry dotykowo-dźwiękowej dla dzieci niewidomych i niedowidzących

Przestronne wnętrze biblioteki wraz z osobnym działem dla najmłodszych zrobiło duże wrażenie na bibliotekarzach. Filia posiada również przyjazne miejsce dla mam karmiących, jakiego nie ma jeszcze w żadnej opolskiej bibliotece. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest antresola, na której znajdują się stanowiska komputerowe z dostępem do internetu, komiksy dla dzieci i młodzieży oraz „strefa ciszy”. W bibliotece mieści się także przestrzeń dla młodzieży oraz kącik relaksu. Księgozbiór jest przede wszystkim dostosowany do potrzeb młodych czytelników, ale dorośli również znajdą coś dla siebie wśród literatury pięknej i popularnonaukowej. W zbiorach dostępne są także gry planszowe, lektury, czasopisma i prasa bieżąca.


Miejsce dla mam karmiących w filii nr 44


Widok z antresoli na ladę biblioteczną oraz wejście do oddzielonego działu dla najmłodszych

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu realizuje wiele ciekawych projektów. Dużym zainteresowaniem czytelników cieszą się mobilne gry terenowe, które są wykorzystywane w działaniach z dziećmi także w filiach bibliotecznych. Najmłodszym podobają się akcje zbierania punktów za przeczytaną książkę . Projekt „Mała książka wielki człowiek” cieszy się sporym zainteresowaniem. Podobną akcję pt. „Wakacyjne wyzwanie czytelnicze” filia przeprowadzała w okresie wakacji. Dzieci w wieku od 6 do 15 lat zbierały naklejki za czytanie książek, które wklejały w dowolną z dróg prowadzących po ramionach ośmiornicy Frani. Przeczytane książki premiowane były gadżetami bibliotecznymi.


Ośmiornica Frania, każde jej ramię to droga, którą należy wykleić naklejkami otrzymanymi za przeczytane książki. Po dotarciu do mety otrzymuje się upominek.


Legitymacja do zbierania naklejek w akcji pt. „Wakacyjne wyzwanie czytelnicze”

Po inspirującej prezentacji wybranych działań filii bibliotekarze zwiedzili pomieszczenia biblioteczne, zachwycając się przestrzenią na regałach oraz wieloma nowymi książkami.

Dodatkową atrakcję wyjazdu stanowiła wizyta w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i możliwość zwiedzenia Panoramy Racławickiej.


Podczas zwiedzania Panoramy Racławickiej

Wizyta w MultiCentrum oraz w filii nr 44 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu była okazją do wymiany doświadczeń i doskonalenia kompetencji zawodowych. Opolscy bibliotekarze wrócili do swoich bibliotek pełni wrażeń i pomysłów, które będą mogli wykorzystać w dalszej pracy.


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska