Nr 4/2019 (LXIII) ISSN 2083-7321
Zuzanna Gruszczyńska
MiGBP w Kluczborku


Znaleźli wspólny język w kluczborskiej bibliotece


Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku już po raz czwarty włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”. W tym roku znaleźliśmy się w gronie aż 1760 bibliotek.

W sobotę 5 października na uczestników „Nocy Bibliotek” (która w tym roku upływała pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”) czekało, jak zawsze, wiele atrakcji.

Już o godzinie 16:00 rozpoczęła się akcja „Upoluj Książkę” – na terenie Kluczborka poszukiwano 30 książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które zostały ukryte przez bibliotekarzy. Akcja, organizowana po raz trzeci, cieszyła się wielkim powodzeniem. Pomimo deszczowej pogody dzielni poszukiwacze odnaleźli wszystkie książki w ciągu 90 minut.


O godzinie 18:00 w budynku biblioteki przy ulicy Miarki 2 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie „Nocy Bibliotek”.

Pierwszym punktem programu było spotkanie z psim trenerem i zoopsychologiem Marcelem Midurą – „Co mówi twój pies, czyli jak zrozumieć język psa”. Było ono bardzo udane i dostarczyło sporej dawki wiedzy na temat zachowania naszych czworonożnych przyjaciół. Panu Marcelowi towarzyszyła siedmiomiesięczna Bella, przedstawicielka rasy pirenejski pies górski, która stała się ulubienicą najmłodszych uczestników „Nocy Bibliotek”.
Następnie odbyły się zajęcia plastyczne, których tematem przewodnim były psy. Dzieci wykonywały zakładki do książek oraz maski.


Uczestnicy wydarzenia szukali również wspólnego języka nad planszą do gry, biorąc udział w „Nocnym maratonie gier planszowych”. Najwytrwalsi gracze opuścili bibliotekę chwilę przed 22:00.

Przygotowaliśmy również atrakcję dla wielbicieli muzyki z czarnego krążka – odbyła się pierwsza w Kluczborku giełda płyt winylowych i kaset magnetofonowych. Poszukiwacze muzycznych „białych kruków” byli zadowoleni, mogąc kupić płyty swoich ulubionych wykonawców.


W temat tegorocznej „Nocy Bibliotek” wpisała się wystawa „Z huculskiej skrzyni” prezentowana w holu biblioteki. Wystawa przedstawia przyrodę, kulturę oraz tradycje związane z Huculszczyzną – regionem położonym w zachodniej części Ukrainy, na obszarze Karpat Wschodnich. Oglądający ekspozycję mogli zapoznać się m.in. z pięknymi strojami huculskimi oraz ciekawymi tradycjami. Wystawa pochodzi ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.


Przez cały czas trwania „Nocy Bibliotek” można było zapisać się do biblioteki oraz wypożyczać książki. Dzieci w wieku 3-6 lat odbierały Wyprawki Czytelnicze z projektu Instytutu Książki „Mała Książka – Wielki Człowiek”.

Uczestnikom zaproponowano również zabawę słowną – na tablicy wypisywali różne wyrazy zawierające słowo „sto”. Zabawa bardzo się spodobała i zapisano 110 wyrazów.

„Noc Bibliotek” zakończyła projekcja filmu familijnego „Ptyś i Bill”.

Uczestników nocnej imprezy bibliotecznej pożegnaliśmy o godzinie 22.

W imprezie uczestniczyło ogółem około 150 osób.

Do zobaczenia za rok!


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska