Beata Stępniak
Dział Bibliografii, Informacji WBP w Opolu


Nowości o Śląsku Opolskim –
propozycje do księgozbioru podręcznego


Kościoły drewniane na Śląsku / Jacek Kubik. Wydanie I. - Województwo opolskie : [Jacek Kubik], 2022. - 387 s. : fotografie, ilustracje, mapa, plany ; 31 cm.

Drugi tom monumentalnej pracy autorstwa Jacka Kubika to prawdziwa gratka dla miłośników architektury sakralnej oraz entuzjastów historii regionu opolskiego. Ta licząca prawie 400 stron bogato ilustrowana pozycja stanowi obecnie najpełniejsze kompendium wiedzy na temat kościołów drewnianych, które przetrwały do naszych czasów na terenie dzisiejszego województwa opolskiego (znajdziemy tu opis ponad 60 kościołów drewnianych zlokalizowanych na Opolszczyźnie).

Ta książka to nie tylko zbiór informacji o architekturze tak wyjątkowych obiektów, jakimi są drewniane kościoły, ale także fascynująca podróż przez historię i kulturę naszego regionu. Autor przedstawia nam opisy kościołów, przybliżając również ich kontekst historyczny, uświadamia ich znaczenie dla lokalnej społeczności oraz ukazuje bogactwo detali architektonicznych i artystycznych.

Kościoły drewniane na Śląsku – województwo opolskie to wyjątkowa pozycja, która na swoich kartach nie tylko zachwyca pięknem drewnianych kościołów i podkreśla ich znaczenie na płaszczyźnie kulturalnej, ale także dostarcza fascynujących informacji o historii i specyfice regionu opolskiego. To nieoceniona pozycja dla wszystkich, którzy interesują się dziedzictwem architektonicznym Polski oraz historią naszego malowniczego regionu.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska