









Czy możliwe są wakacje od książki – taki urlop wypoczynkowy bez literatury? Piękna pogoda, bezchmurne niebo, szum morza bądź po horyzont górskie pejzaże. A może tylko leżak w przydomowym ogródku. Zresztą nieważne gdzie, byle z dala od czytania. Dla „nieksiążkoholików” wizja ta nie stanowi nic nadzwyczajnego, jednak takich w Dyskusyjnych Klubach Książki na szczęście próżno szukać. Tu spotyka się ludzi, dla których dzień bez przeczytania choćby jednej stroniczki jest stracony. Dlatego nie dziwi, że pomimo letniej aury w bibliotekach można było zobaczyć osoby rozmawiające o książkach.
Wakacje jednak minęły, co raczej nie zasmuciło klubowiczów, gdyż wraz z nastaniem września znów mieli okazję spotkać się z ulubionymi pisarzami. Najpierw DKK w Piotrówce, Dylakach oraz Dobrzyniu odwiedziła Krystyna Mirek, a następnie DKK w Zębowicach, Popielowie, Niemodlinie, Przyworach, MBP w Opolu – Filia nr 7, Pakosławicach i Nysie gościły Joannę Jax.
We wrześniu moderatorzy Dyskusyjnych Klubów Książki uczestniczyli w wykładzie zatytułowanym „Literatura Young Adult – co warto zaproponować?”, który poprowadziła Agnieszka Kocznur – doktorantka w Instytucie Filologii Polskiej UAM, członkini Zespołu Badań nad Literaturą i Kulturą Dziecięcą. Oprócz tytułów wartych uwagi prelegentka wskazała też między innymi te, które wypadałoby omijać z daleka, omówiła niebezpieczeństwa związane z zakupem literatury Young Adult, a także opisała praktyki nie do końca idące w parze z etyką, a stosowane przez wydawnictwa w celu podbicia sprzedaży swych książek.
We wrześniu zaczęły również spływać pierwsze prace na konkurs „Uchwyceni przy czytaniu” polegającym na wykonaniu zdjęcia obrazującego osobę (indywidualnie lub w większej liczbie) czytającą książkę w nietypowej, intrygującej scenerii lub obrazujące zwierzę w kompozycji z książką. Każdy klub maksymalnie może zgłosić trzy fotografie.
Trzeci kwartał szybko minął, płynnie przechodząc w czwarty. Przed klubami kolejne wyzwania, następne intrygujące, budzące wiele emocji dyskusje. Moderatorzy będą mogli wziąć udział w warsztacie z pisania recenzji, w wykładzie poświęconym literaturze japońskiej oraz w Dyskusyjnych Targach Książki. Rozstrzygnięty zostanie wspominany wcześniej konkurs „Uchwyceni przy czytaniu”, a i spotkań autorskich nie zabraknie. Reasumując, będzie się dużo działo.
Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego