Łukasz Brudnik
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu


Kwartał w opolskich Dyskusyjnych Klubach Książki
(lipiec-sierpień-wrzesień 2023)


Czy możliwe są wakacje od książki – taki urlop wypoczynkowy bez literatury? Piękna pogoda, bezchmurne niebo, szum morza bądź po horyzont górskie pejzaże. A może tylko leżak w przydomowym ogródku. Zresztą nieważne gdzie, byle z dala od czytania. Dla „nieksiążkoholików” wizja ta nie stanowi nic nadzwyczajnego, jednak takich w Dyskusyjnych Klubach Książki na szczęście próżno szukać. Tu spotyka się ludzi, dla których dzień bez przeczytania choćby jednej stroniczki jest stracony. Dlatego nie dziwi, że pomimo letniej aury w bibliotekach można było zobaczyć osoby rozmawiające o książkach.

Wakacje jednak minęły, co raczej nie zasmuciło klubowiczów, gdyż wraz z nastaniem września znów mieli okazję spotkać się z ulubionymi pisarzami. Najpierw DKK w Piotrówce, Dylakach oraz Dobrzyniu odwiedziła Krystyna Mirek, a następnie DKK w Zębowicach, Popielowie, Niemodlinie, Przyworach, MBP w Opolu – Filia nr 7, Pakosławicach i Nysie gościły Joannę Jax.


Joanna Jax (z prawej) w rozmowie z czytelniczką (fot. Ł. Brudnik)

We wrześniu moderatorzy Dyskusyjnych Klubów Książki uczestniczyli w wykładzie zatytułowanym „Literatura Young Adult – co warto zaproponować?”, który poprowadziła Agnieszka Kocznur – doktorantka w Instytucie Filologii Polskiej UAM, członkini Zespołu Badań nad Literaturą i Kulturą Dziecięcą. Oprócz tytułów wartych uwagi prelegentka wskazała też między innymi te, które wypadałoby omijać z daleka, omówiła niebezpieczeństwa związane z zakupem literatury Young Adult, a także opisała praktyki nie do końca idące w parze z etyką, a stosowane przez wydawnictwa w celu podbicia sprzedaży swych książek.


Wykład dotyczący literatury Young Adult (fot Ł. Brudnik)

We wrześniu zaczęły również spływać pierwsze prace na konkurs „Uchwyceni przy czytaniu” polegającym na wykonaniu zdjęcia obrazującego osobę (indywidualnie lub w większej liczbie) czytającą książkę w nietypowej, intrygującej scenerii lub obrazujące zwierzę w kompozycji z książką. Każdy klub maksymalnie może zgłosić trzy fotografie.

Trzeci kwartał szybko minął, płynnie przechodząc w czwarty. Przed klubami kolejne wyzwania, następne intrygujące, budzące wiele emocji dyskusje. Moderatorzy będą mogli wziąć udział w warsztacie z pisania recenzji, w wykładzie poświęconym literaturze japońskiej oraz w Dyskusyjnych Targach Książki. Rozstrzygnięty zostanie wspominany wcześniej konkurs „Uchwyceni przy czytaniu”, a i spotkań autorskich nie zabraknie. Reasumując, będzie się dużo działo.



Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska