









5 lipca odbyły się organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego XI Opolskie Dni Kresowe.
Program zawierał m.in. podsumowanie konkursu „Opowiem Ci o Kresach – wspomnienia, relacje, pamiątki” odbywającego się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego, a także występy Jana Sowy i Anety Staniszewskiej, czyli biesiada kresowa.
29 lipca odbyło się u nas Spotkanie Kultur skierowane do zaangażowanych w pomoc mieszkańców Polski, Niemiec i Ukrainy. Wspólnie dyskutowano o wsparciu, długofalowej integracji i funkcjonowaniu uchodźców w nowych realiach. W spotkaniu poza rodzinami uczestniczyli:
Agnieszka Łukasińska – koordynatorka Centrum Aktywizacji Społecznej (PL)
Beata Czech – nauczycielka, polityk CDU, przewodnicząca Unii Kobiet Tetlow-Fläming (DE)
Yuliia Ukolova – wolontariuszka punktu recepcyjnego (UA).
O oprawę muzyczną zadbały:
Julia Ledwoch-Muskała (polski, niemiecki)
Olha Yurieva (ukraiński)
Wydarzenie poprowadził Pavlo Denysov.
Projekt dofinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
1 sierpnia w naszej Galerii WuBePe odbył się wernisaż wystawy "Takie jest opolskie. Prudnik 2023" Każdego roku grupa fotografów i krajoznawców Fotoklubu Opole działającego przy Oddziale Regionalnym PTTK Śląska Opolskiego odwiedza atrakcyjną miejscowość, która staje się miejscem spotkań z ludźmi, zabytkami, tradycjami, przejawami zwykłego codziennego życia. Tegoroczna wystawa przedstawia Prudnik i jego okolice, Prudnik znany i nieznany, Prudnik dawny i dzisiejszy.
Autorzy zdjęć:
Jacek Baranowski
Damian Drzazga
Michał Hertmanowski
Wojciech Hertmanowski
Paweł Hęciak
Roman Hlawacz
Kamila Jamioł
Bogusław Laitl
Jakub Łabędzki
Mirosław Mokrzycki
Marcin Podolan
Jolanta Smerkowska-Mokrzycka
Aleksandra Szulimowska-Hertmanowska
Jerzy Tomczak
11 sierpnia odbył się w WBP wernisaż wystawy plenerowej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN "Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej". Ekspozycja prezentuje wybór około 30 murali upamiętniających przedwojenną żydowską społeczność, powstałych na terenie Polski. Wystawa opowiada o wybranych wątkach historii polskich Żydów oraz przybliża współczesne sposoby przywracania pamięci o relacjach polsko-żydowskich przez aktywistów miejskich i stowarzyszenia lokalne.
O wystawie opowiedziała Anna Miczko z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a wernisaż uświetnił recital pieśni żydowskich w wykonaniu:
Urszula Makosz – wokal
Paweł Pierzchała – fortepian
Michał Półtorak – skrzypce, mandolina
Zdjęcia ze spotkania z Konstantym Gebertem (16.08.2023)
16 sierpnia naszym gościem był Konstanty Gebert – autor podcastu Ziemia zbyt obiecana, dziennikarz, publicysta, w stanie wojennym publikujący pod pseudonimem Dawid Warszawski. Przez niemal 33 lata dziennikarz „Gazety Wyborczej” – był jej korespondentem podczas wojny w Bośni, a przy tym współpracownikiem specjalnego sprawozdawcy ONZ Tadeusza Mazowieckiego, relacjonował też wydarzenia m.in. z Turcji, Indii (Kaszmir) i Birmy, przez lata śledził konflikt izraelsko-palestyński, badał skutki ludobójstwa w Rwandzie. Był jednym z architektów odrodzenia życia żydowskiego w Polsce, współzałożycielem niezależnego Żydowskiego Uniwersytetu Latającego i Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz twórcą i pierwszym naczelnym żydowskiego miesięcznika „Midrasz”. Od 2022 roku stały współpracownik „Kultury Liberalnej”. Autor książek, m.in. o obradach Okrągłego Stołu i o wojnie w Bośni, o europejskim XX wieku i o polskich Żydach. Za esej Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło został uhonorowany Nagrodą im. Beaty Pawlak, Nagrodą Klio, Nagrodą im. Marcina Króla oraz nominowany do Literackiej Nagrody Nike. W maju, przy okazji 75-lecia powstania Państwa Izrael ukazała się jego książka Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela.
Spotkanie poprowadziła Monika Ostrowska. Na polski język migowy tłumaczyła Iwona Błaszczyk.
Spotkanie zorganizowano w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie plenerowej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN "Pełno ich nigdzie".
29 sierpnia w Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Opolu odbyło się wspaniałe spotkanie z Moniką Braun, autorką beletryzowanej biografii Mona. Opowieść o życiu malarki.
Spotkanie moderowała Bogna Piter.
Spotkanie zorganizowano w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie plenerowej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN "Pełno ich nigdzie".
4 września naszą gościnią była Julia Fiedorczuk – pisarka, poetka, tłumaczka i wykładowczyni Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Propagatorka ekokrytyki, która w swojej twórczości wybija na pierwszy plan relacje między ludźmi a pozaludzką przyrodą i podkreśla światotwórczą siłę literatury. W lipcu 2023 nakładem wydawnictwa literackiego najnowsza powieść autorki Dom Oriona.
Spotkanie moderowała Agnieszka Wolny-Hamkało
Spotkanie w ramach projektu „Biblioteka pełna emocji” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
8 września Biblioteka Obcojęzyczna WBP Opole zorganizowała spotkanie z Przemkiem Kossakowskim – dziennikarzem, podróżnikiem i autorem książek.
Spotkanie przetłumaczono na język migowy dzięki współpracy z Polskim Związkiem Głuchych.
Spotkanie w ramach projektu „Cool-turalnie [kulturalnie] z pasją przez cały rok”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
12 września odwiedził nas Wojciech Tochman, jeden z najważniejszych polskich reporterów i autorów literatury faktu. W swoim ostatnim reportażu – Historia na śmierć i życie – powrócił do jednej z najgłośniejszych i najbrutalniejszych zbrodni w nowej Polsce, a także do jednej z najważniejszych polskich reporterek, Lidii Ostałowskiej.
Spotkanie poprowadził Tomasz Zacharewicz.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Spotkania z literaturą” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
14 września obył się u nas jubileusz 80. urodziny poety i aptekarza Waltera Pyki.
Wydarzenie uświetnił występ chóru Gold Singers pod dyrekcją Ewy Wocial.
Spotkanie poprowadziła Ludmiła Sobolewska
14 września odbyły się warsztaty dla seniorów z aktywnego życia, ćwiczenia funkcji poznawczych i radzenia sobie ze stresem, które poprowadził psycholog Piotr Łącki.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Biblioteka pełna emocji” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
15 września odbyło się spotkanie autorskie z Magdaleną Żelazowską – dziennikarką, pisarką, podróżniczką.
Spotkanie, które moderowała Agnieszka Zientarska, tłumaczono na polski język migowy dzięki współpracy z Polskim Związkiem Głuchych.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Cool-turalnie [kulturalnie] z pasją przez cały rok” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
18 września odwiedziła nas Zośka Papużanka ze swoją najnowszą książką pt. Żaden koniec.
Spotkanie poprowadziła Katarzyna Jakubowiak.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Spotkania z literaturą” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
19 września gościliśmy Sławomira Kuźnickiego – doktora nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, autora monografii Margaret Atwood’s Dystopian Fiction: Fire Is Being Eaten (2017) oraz artykułów naukowych z zakresu literackich kontekstów rocka.
Spotkanie poprowadził dr hab. Kamil Minkner, prof. UO.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Spotkania z literaturą” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
19 września odbyły się u nas rozmowy o polityce i służbach wywiadowczych poprowadzone przez Vincenta V. Severskiego.
Gośćmi byli: gen. Radosław Kujawa i Tomasz Siemoniak.
20 września odwiedziła nas Roksana Jędrzejewska-Wróbel, autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz scenariuszy filmowych i sztuk teatralnych.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka pełna emocji” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
20 września odwiedził nas Jurij Andruchowycz ze swoją najnowszą książką pt. Radio noc.
Spotkanie poprowadził Tomasz Różycki.
Wydarzenie odbyło się w ramach Festiwalu Filmowego Ukraina w Opolu i na Opolszczyźnie.
Festiwal Filmów Ukraińskich dofinansowany jest z budżetu Urzędu Miasta Opola oraz Samorządu Województwa Opolskiego, objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły.
25 września gościliśmy u nas Andrzeja Kohuta – amerykanistę, eksperta Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, specjalistę ds. nowych mediów w Ośrodku Studiów Wschodnich oraz twórcę popularnego podcastu Po amerykańsku.
Spotkanie przetłumaczono na polski język migowy dzięki współpracy z Polskim Związkiem Głuchych.
27 września naszą gościnią była Aleksandra Wojtaszek (ur. 1991) – bałkanistka, dziennikarka i tłumaczka, doktor literaturoznawstwa, asystentka w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka książki reportażowej Fjaka. Sezon na Chorwację.
Moderował Grzegorz Pielak.
Spotkanie przetłumaczono na polski język migowy dzięki współpracy z Polskim Związkiem Głuchych.
28 września odwiedziła nas Anna Cieplak, jedna z najbardziej wyrazistych pisarek młodego pokolenia. Animatorka kultury, działaczka społeczna.
Moderowała Dagmara Cioska.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka pełna emocji” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
28 września odwiedziła nas Sylwia Izabela Schab – filolożka duńska, tłumaczka i literaturoznawczyni związana z Katedrą Skandynawistyki UAM.
Moderowała Aleksandra Wojtaszek.
Po spotkaniu mogliśmy wysłuchać wspaniałego koncertu znanej słowackiej piosenkarki i uczestniczki Superstar Słowacja, Andrei Loužecká.
229 września podpisano Porozumienie Współpracy pomiędzy Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Emanuela Smołki w Opolu a Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Języka Niemieckiego – oddziały w Opolu, Katowicach i Częstochowie. Porozumienie parafowała zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Violetta Łabędzka oraz prezes oddziału PSNJN w Opolu Barbara Chyłka.
W ramach podpisanego porozumienia strony wyrażają wolę zacieśnienia współpracy naukowej, dydaktycznej i kulturalnej w zakresie języka, literatury i kultury krajów niemieckojęzycznych w szczególności: współpracy pomiędzy stronami i ich pracownikami, prowadzenia wybranych zajęć warsztatowo-wykładowych dla uczniów i nauczycieli, realizacji wspólnych projektów edukacyjnych, w tym prowadzenia wykładów, warsztatów i in., współpracy w realizacji konkursów, projektów naukowych i kulturalnych oraz udziału w przedsięwzięciach. Podpisanie porozumienia odbyło się w Centrum Wystawienniczo-Dokumentacyjnym Niemców (Oddziale WBP) w ramach Dnia Języka Niemieckiego organizowanego we współpracy z PSNJN Oddział Opole, Europe Direct, pod patronatem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.
W ubiegły piątek odbyło się spotkanie z Edmundem Borzemskim promującym nowy tomik poezji Maraton Cienia.
30 września odbył się koncert zespołu szantowego Ryczące Dwudziestki.
Zespół Ryczące Dwudziestki zaprezentował się fenomenalnie. Od pierwszych dźwięków ich charakterystycznego brzmienia publiczność była poruszona i czuła się jak w innym świecie. Niezapomniane piosenki, emocje, energia i atmosfera sprawiły, że poczuliśmy się jak na statku płynącym po szerokim morzu. To niezwykłe wydarzenie na długo pozostanie w naszej pamięci. Czekamy na kolejny koncert tej utalentowanej grupy.