W obiektywie bibliotecznym. Spotkania - wernisaże – jubileusze


Zdjęcia z XI Dni Kresowych (5.07.2023)

5 lipca odbyły się organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego XI Opolskie Dni Kresowe.

Program zawierał m.in. podsumowanie konkursu „Opowiem Ci o Kresach – wspomnienia, relacje, pamiątki” odbywającego się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego, a także występy Jana Sowy i Anety Staniszewskiej, czyli biesiada kresowa.



Zdjęcia ze Spotkania Kultur (29.07.2023)

29 lipca odbyło się u nas Spotkanie Kultur skierowane do zaangażowanych w pomoc mieszkańców Polski, Niemiec i Ukrainy. Wspólnie dyskutowano o wsparciu, długofalowej integracji i funkcjonowaniu uchodźców w nowych realiach. W spotkaniu poza rodzinami uczestniczyli:
Agnieszka Łukasińska – koordynatorka Centrum Aktywizacji Społecznej (PL)
Beata Czech – nauczycielka, polityk CDU, przewodnicząca Unii Kobiet Tetlow-Fläming (DE)
Yuliia Ukolova – wolontariuszka punktu recepcyjnego (UA).

O oprawę muzyczną zadbały:
Julia Ledwoch-Muskała (polski, niemiecki)
Olha Yurieva (ukraiński)
Wydarzenie poprowadził Pavlo Denysov.

Projekt dofinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.



Zdjęcia z wernisażu wystawy "Takie jest opolskie. Prudnik 2023" (1.08.2023)

1 sierpnia w naszej Galerii WuBePe odbył się wernisaż wystawy "Takie jest opolskie. Prudnik 2023" Każdego roku grupa fotografów i krajoznawców Fotoklubu Opole działającego przy Oddziale Regionalnym PTTK Śląska Opolskiego odwiedza atrakcyjną miejscowość, która staje się miejscem spotkań z ludźmi, zabytkami, tradycjami, przejawami zwykłego codziennego życia. Tegoroczna wystawa przedstawia Prudnik i jego okolice, Prudnik znany i nieznany, Prudnik dawny i dzisiejszy. Autorzy zdjęć:
Jacek Baranowski
Damian Drzazga
Michał Hertmanowski
Wojciech Hertmanowski
Paweł Hęciak
Roman Hlawacz
Kamila Jamioł
Bogusław Laitl
Jakub Łabędzki
Mirosław Mokrzycki
Marcin Podolan
Jolanta Smerkowska-Mokrzycka
Aleksandra Szulimowska-Hertmanowska
Jerzy Tomczak



Zdjęcia z wernisażu wystawy "Pełno ich nigdzie" (11.08.2023)

11 sierpnia odbył się w WBP wernisaż wystawy plenerowej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN "Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej". Ekspozycja prezentuje wybór około 30 murali upamiętniających przedwojenną żydowską społeczność, powstałych na terenie Polski. Wystawa opowiada o wybranych wątkach historii polskich Żydów oraz przybliża współczesne sposoby przywracania pamięci o relacjach polsko-żydowskich przez aktywistów miejskich i stowarzyszenia lokalne.

O wystawie opowiedziała Anna Miczko z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a wernisaż uświetnił recital pieśni żydowskich w wykonaniu:
Urszula Makosz – wokal
Paweł Pierzchała – fortepian
Michał Półtorak – skrzypce, mandolina



Zdjęcia ze spotkania z Konstantym Gebertem (16.08.2023)

16 sierpnia naszym gościem był Konstanty Gebert – autor podcastu Ziemia zbyt obiecana, dziennikarz, publicysta, w stanie wojennym publikujący pod pseudonimem Dawid Warszawski. Przez niemal 33 lata dziennikarz „Gazety Wyborczej” – był jej korespondentem podczas wojny w Bośni, a przy tym współpracownikiem specjalnego sprawozdawcy ONZ Tadeusza Mazowieckiego, relacjonował też wydarzenia m.in. z Turcji, Indii (Kaszmir) i Birmy, przez lata śledził konflikt izraelsko-palestyński, badał skutki ludobójstwa w Rwandzie. Był jednym z architektów odrodzenia życia żydowskiego w Polsce, współzałożycielem niezależnego Żydowskiego Uniwersytetu Latającego i Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz twórcą i pierwszym naczelnym żydowskiego miesięcznika „Midrasz”. Od 2022 roku stały współpracownik „Kultury Liberalnej”. Autor książek, m.in. o obradach Okrągłego Stołu i o wojnie w Bośni, o europejskim XX wieku i o polskich Żydach. Za esej Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło został uhonorowany Nagrodą im. Beaty Pawlak, Nagrodą Klio, Nagrodą im. Marcina Króla oraz nominowany do Literackiej Nagrody Nike. W maju, przy okazji 75-lecia powstania Państwa Izrael ukazała się jego książka Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela.

Spotkanie poprowadziła Monika Ostrowska. Na polski język migowy tłumaczyła Iwona Błaszczyk.

Spotkanie zorganizowano w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie plenerowej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN "Pełno ich nigdzie".



Zdjęcia ze spotkania z Moniką Braun (29.08.2023)

29 sierpnia w Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Opolu odbyło się wspaniałe spotkanie z Moniką Braun, autorką beletryzowanej biografii Mona. Opowieść o życiu malarki.

Spotkanie moderowała Bogna Piter.

Spotkanie zorganizowano w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie plenerowej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN "Pełno ich nigdzie".



Zdjęcia ze spotkania z Julią Fiedorczuk (4.09.2023)

4 września naszą gościnią była Julia Fiedorczuk – pisarka, poetka, tłumaczka i wykładowczyni Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Propagatorka ekokrytyki, która w swojej twórczości wybija na pierwszy plan relacje między ludźmi a pozaludzką przyrodą i podkreśla światotwórczą siłę literatury. W lipcu 2023 nakładem wydawnictwa literackiego najnowsza powieść autorki Dom Oriona.

Spotkanie moderowała Agnieszka Wolny-Hamkało

Spotkanie w ramach projektu „Biblioteka pełna emocji” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia ze spotkania z Przemkiem Kossakowskim (8.09.2023)

8 września Biblioteka Obcojęzyczna WBP Opole zorganizowała spotkanie z Przemkiem Kossakowskim – dziennikarzem, podróżnikiem i autorem książek.

Spotkanie przetłumaczono na język migowy dzięki współpracy z Polskim Związkiem Głuchych.

Spotkanie w ramach projektu „Cool-turalnie [kulturalnie] z pasją przez cały rok”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia ze spotkania z Wojciechem Tochmanem (12.09.2023)

12 września odwiedził nas Wojciech Tochman, jeden z najważniejszych polskich reporterów i autorów literatury faktu. W swoim ostatnim reportażu – Historia na śmierć i życie – powrócił do jednej z najgłośniejszych i najbrutalniejszych zbrodni w nowej Polsce, a także do jednej z najważniejszych polskich reporterek, Lidii Ostałowskiej.

Spotkanie poprowadził Tomasz Zacharewicz.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Spotkania z literaturą” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia ze spotkania z Walterem Pyką (14.09.2023)

14 września obył się u nas jubileusz 80. urodziny poety i aptekarza Waltera Pyki.

Wydarzenie uświetnił występ chóru Gold Singers pod dyrekcją Ewy Wocial.

Spotkanie poprowadziła Ludmiła Sobolewska


Zdjęcia z warsztatów z Piotrem Łąckim (14.09.2023)

14 września odbyły się warsztaty dla seniorów z aktywnego życia, ćwiczenia funkcji poznawczych i radzenia sobie ze stresem, które poprowadził psycholog Piotr Łącki.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Biblioteka pełna emocji” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia ze spotkania z Magdaleną Żelazowską (15.09.2023)

15 września odbyło się spotkanie autorskie z Magdaleną Żelazowską – dziennikarką, pisarką, podróżniczką.

Spotkanie, które moderowała Agnieszka Zientarska, tłumaczono na polski język migowy dzięki współpracy z Polskim Związkiem Głuchych.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Cool-turalnie [kulturalnie] z pasją przez cały rok” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia ze spotkania z Zośką Papużanką (18.09.2023)

18 września odwiedziła nas Zośka Papużanka ze swoją najnowszą książką pt. Żaden koniec.

Spotkanie poprowadziła Katarzyna Jakubowiak.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Spotkania z literaturą” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia ze spotkania z dr. Sławomirem Kuźnickim (19.09.2023)

19 września gościliśmy Sławomira Kuźnickiego – doktora nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, autora monografii Margaret Atwood’s Dystopian Fiction: Fire Is Being Eaten (2017) oraz artykułów naukowych z zakresu literackich kontekstów rocka.

Spotkanie poprowadził dr hab. Kamil Minkner, prof. UO.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Spotkania z literaturą” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia ze spotkania "Prawda i fikcja" (19.09.2023)

19 września odbyły się u nas rozmowy o polityce i służbach wywiadowczych poprowadzone przez Vincenta V. Severskiego.

Gośćmi byli: gen. Radosław Kujawa i Tomasz Siemoniak.



Zdjęcia ze spotkania z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel (20.09.2023)

20 września odwiedziła nas Roksana Jędrzejewska-Wróbel, autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz scenariuszy filmowych i sztuk teatralnych.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka pełna emocji” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia ze spotkania z Jurijem Andruchowyczem (20.09.2023)

20 września odwiedził nas Jurij Andruchowycz ze swoją najnowszą książką pt. Radio noc.

Spotkanie poprowadził Tomasz Różycki.

Wydarzenie odbyło się w ramach Festiwalu Filmowego Ukraina w Opolu i na Opolszczyźnie.

Festiwal Filmów Ukraińskich dofinansowany jest z budżetu Urzędu Miasta Opola oraz Samorządu Województwa Opolskiego, objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły.



Zdjęcia ze spotkania z Andrzejem Kohutem (25.09.2023)

25 września gościliśmy u nas Andrzeja Kohuta – amerykanistę, eksperta Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, specjalistę ds. nowych mediów w Ośrodku Studiów Wschodnich oraz twórcę popularnego podcastu Po amerykańsku.

Spotkanie przetłumaczono na polski język migowy dzięki współpracy z Polskim Związkiem Głuchych.



Zdjęcia ze spotkania z Aleksandrą Wojtaszek (27.09.2023)

27 września naszą gościnią była Aleksandra Wojtaszek (ur. 1991) – bałkanistka, dziennikarka i tłumaczka, doktor literaturoznawstwa, asystentka w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka książki reportażowej Fjaka. Sezon na Chorwację.

Moderował Grzegorz Pielak.

Spotkanie przetłumaczono na polski język migowy dzięki współpracy z Polskim Związkiem Głuchych.



Zdjęcia ze spotkania z Anną Cieplak (28.09.2023)

28 września odwiedziła nas Anna Cieplak, jedna z najbardziej wyrazistych pisarek młodego pokolenia. Animatorka kultury, działaczka społeczna.

Moderowała Dagmara Cioska.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka pełna emocji” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia ze spotkania z Sylwią Izabelą Schab i koncertu Andrei Loužecká (28.09.2023)

28 września odwiedziła nas Sylwia Izabela Schab – filolożka duńska, tłumaczka i literaturoznawczyni związana z Katedrą Skandynawistyki UAM.

Moderowała Aleksandra Wojtaszek.

Po spotkaniu mogliśmy wysłuchać wspaniałego koncertu znanej słowackiej piosenkarki i uczestniczki Superstar Słowacja, Andrei Loužecká.



Zdjęcia z podpisania Porozumienia Współpracy (29.09.2023)

229 września podpisano Porozumienie Współpracy pomiędzy Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Emanuela Smołki w Opolu a Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Języka Niemieckiego – oddziały w Opolu, Katowicach i Częstochowie. Porozumienie parafowała zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Violetta Łabędzka oraz prezes oddziału PSNJN w Opolu Barbara Chyłka.

W ramach podpisanego porozumienia strony wyrażają wolę zacieśnienia współpracy naukowej, dydaktycznej i kulturalnej w zakresie języka, literatury i kultury krajów niemieckojęzycznych w szczególności: współpracy pomiędzy stronami i ich pracownikami, prowadzenia wybranych zajęć warsztatowo-wykładowych dla uczniów i nauczycieli, realizacji wspólnych projektów edukacyjnych, w tym prowadzenia wykładów, warsztatów i in., współpracy w realizacji konkursów, projektów naukowych i kulturalnych oraz udziału w przedsięwzięciach. Podpisanie porozumienia odbyło się w Centrum Wystawienniczo-Dokumentacyjnym Niemców (Oddziale WBP) w ramach Dnia Języka Niemieckiego organizowanego we współpracy z PSNJN Oddział Opole, Europe Direct, pod patronatem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.



Zdjęcia ze spotkania z Edmundem Borzemskim (29.09.2023)

W ubiegły piątek odbyło się spotkanie z Edmundem Borzemskim promującym nowy tomik poezji Maraton Cienia.



Zdjęcia z koncertu zespołu szantowego Ryczące Dwudziestki (30.09.2023)

30 września odbył się koncert zespołu szantowego Ryczące Dwudziestki.

Zespół Ryczące Dwudziestki zaprezentował się fenomenalnie. Od pierwszych dźwięków ich charakterystycznego brzmienia publiczność była poruszona i czuła się jak w innym świecie. Niezapomniane piosenki, emocje, energia i atmosfera sprawiły, że poczuliśmy się jak na statku płynącym po szerokim morzu. To niezwykłe wydarzenie na długo pozostanie w naszej pamięci. Czekamy na kolejny koncert tej utalentowanej grupy.



Więcej fotorelacji z imprez w WBP w Opolu można obejrzeć na stronie WBP w Opolu w zakładce „Galerie” www.wbp.opole.pl
                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska