Martyna Stanowska
Gminna Biblioteka Publiczna w Strzeleczkach


Wspólne czytanie to dobra zabawa
Spotkania z przedszkolakami z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania już na stałe wpisały się w kalendarz imprez organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Strzeleczkach. Pod koniec września panie bibliotekarki z filii w Komornikach i Zielinie udały się z wizytą do miejscowych przedszkoli, by z dziećmi świętować ten wyjątkowy dzień. Maluchy w obu placówkach z ogromnym entuzjazmem powitały gości, a następnie razem z nimi rozpoczęły „wielkie czytanie”.

W Komornikach Pani Aldona zaprosiła przedszkolaków do wspólnego czytania wiersza pt. „Na wyspach Bergamutach” Jana Brzechwy. Nasi milusińscy bez trudu poradzili sobie z wyzwaniem, mimo że nie znają jeszcze literek, ponieważ część wyrazów w tekście zastąpiono kolorowymi rysunkami. Taka zabawa dała maluchom dużo satysfakcji i zachęciła do sięgnięcia po kolejne książeczki. Z kolei w Zielinie dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Słoniątko Trąbiątko”, a następnie razem z bibliotekarką rozwiązywały zwierzakowe zagadki i grały w kalambury. Wszyscy otrzymali także medale dzielnego przedszkolaka.

Kilka dni później najmłodsi mieszkańcy gminy zawitali do Oddziału dla dzieci w Strzeleczkach, gdzie z zapartym tchem słuchali czytanych im bajek i opowiadań. Tradycyjnie już wśród czytających znalazł się także Wójt Gminy Strzeleczki Marek Pietruszka, który z przyjemnością przyjął zaproszenie i przyznał, że to jedno z wydarzeń, które sprawia mu szczególną radość.Jak wielką frajdą może być dla dzieci wspólne czytanie książek, przekonali się tegoroczni „czytacze”, którzy nie mieli chwili wytchnienia, ponieważ obecne w bibliotece maluchy błyskawicznie odnajdywały na półkach kolejne interesujące je pozycje i podsuwały dorosłym. Zwyczajowo największą popularnością wśród naszych milusińskich cieszyła się urocza Kicia Kocia i jej kolega Pacek, a także samochodzik Franek. Po bajkowych, czytelniczych podróżach znalazła się też chwila na zabawę. Tym razem pracownicy biblioteki w Strzeleczkach przygotowali dla swoich gości garść zagadek związanych ze zmianami pogody oraz trójwymiarowe drzewko, które trzeba było ozdobić owocami, listkami, pąkami kwiatów bądź płatkami śniegu, stosownie do prezentowanej pory roku.

Na zakończenie nie mogło zabraknąć też czasu na wspólne zdjęcie, pogaduchy i słodką niespodziankę dla wszystkich.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska