Magdalena Dudek, Marzena Andruchowicz
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie


Oj, działo się, działo w nyskiej bibliotece!


Oj działo się, działo w tym roku w Oddziale Dziecięcym! Były warsztaty plastyczne, teatrzyki, spotkania z Harrym Potterem, rozgrywki bingo, Andrzejki i…

Ale zacznijmy od początku. Najwięcej emocji już od kilku lat wzbudzają rozgrywki o tytuł Mistrza BINGO. W październiku rozpoczęliśmy trzecią edycję, w której uczestnicy w każdą środę zdobywają punkty (i drobne nagrody), aby w czerwcu przyszłego roku otrzymać ten zaszczytny tytuł. Bo Mistrz może być tylko jeden! W tym roku mikołajki wypadły w środę, więc w ten dzień rozgrywki poprowadził sam Święty Mikołaj, a liczbę zdobytych punktów w czasie tej wyjątkowej potyczki każdy uczestnik mógł zwiększyć nawet czterokrotnie. Emocje sięgały zenitu!



Od lat książki o przygodach niezwykłego czarodzieja – Chłopca, Który Przeżył – cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem młodych czytelników. Nie inaczej jest w naszej bibliotece. Nie mogło więc zabraknąć spotkań z Harrym Potterem i jego przyjaciółmi. Taki wieczór dla starszych dzieci zorganizowaliśmy z okazji Dnia Harry`ego Pottera pod koniec kwietnia. Zapisy skończyły się, zanim zdążyliśmy na dobre wypromować imprezę, dlatego dla młodszych fanów przygotowaliśmy w listopadzie „Przystanek Hogwart”. Były to spotkania pełne czarodziejskiej zabawy. Oprócz tiary przydziału, która rozdzieliła uczestników na domy: Gryffindor, Slytherin, Hufflepuff i Ravenclaw, młodzi czarodzieje mogli zmierzyć się z ekstremalnie emocjonującym quizem, cytatami z książek o Harrym Potterze oraz fantastyczną wykreślanką.







Znalazło się też coś dla naszych małych artystów. Raz w miesiącu, w sobotę, w trakcie warsztatów plastycznych dzieci zapoznawały się z różnymi technikami artystycznymi (np. monotypia), wykonywały najprzeróżniejsze prace (np. na walentynki, Wielkanoc, Boże Narodzenie), a co najważniejsze – mogły zabrać je do domu i pochwalić się swoim talentem przed całą rodziną.





Chcąc przybliżyć i zainteresować młodych użytkowników tradycyjnymi polskimi obyczajami przygotowaliśmy „Wieczór wróżb andrzejkowych”. Okazało się, że niektóre dzieci pierwszy raz w życiu lały wosk, czy wróżyły z filiżanek. Poznały także tradycje wróżb w wigilie św. Katarzyny i św. Andrzeja. Nie zabrakło dobrego humoru, świetnej zabawy oraz słodkiego poczęstunku w kawiarence u ,,Katarzyny i Andrzeja”. A wbrew przesądom, na pomyślność w szkole i nie tylko, każde dziecko wykonało…czarnego kota!





W październiku rozpoczęliśmy popołudniowy cykl spotkań dla przedszkolaków. Raz w miesiącu proponujemy najmłodszym zabawy z książką (i nie tylko), ale także wiele innych rozrywek. Jak się piecze pizzę? Czy dzieci lubią szpinak? Czy owoce i warzywa są zdrowe? Jak przygotować zdrowe kanapki? O tym mogły się przekonać maluchy, które uczestniczyły w pierwszym spotkaniu z Mądrą Myszką. Nie zabrakło dobrego humoru i miłej atmosfery.

Bardzo głodna gąsienica autorstwa Erica Carle była tematem drugiego spotkania. Dzieci nie tylko poznały cykl rozwojowy motyla, ale także samodzielnie wykonały ilustracje przedstawiające kolejne etapy rozwoju tego pięknego owada. Następnie, słuchając opowieści, karmiły bohaterkę jabłkami, gruszkami, śliwkami i wieloma innymi potrawami, a na koniec przygotowały piękne, kolorowe motylki, które pofrunęły z nimi do domów.







Ostatnie w tym roku spotkanie miało świąteczny charakter. Maluchy dekorowały pierniczki, ubierały choinkę, poznały także bożonarodzeniowe zwyczaje. Na koniec wysłuchały opowieści „Czy to już święta?”.

Kolejną naszą aktywnością był przygotowany wspólnie z Działem Udostępniania dla Dorosłych cykl warsztatów pod wspólną nazwą „Rodzice na Start”. W ramach spotkań odbyły się zajęcia: „Świat chustonoszenia”, w trakcie których rodzice poznali zasady noszenia niemowląt i małych dzieci w chustach, „Jedzenie a emocje – jak wpływać na emocjonalny stan dziecka w trudnych sytuacjach przy stole", „Czym zająć dziecko w podróży” – rodzice mogli zapoznać się z zabawami, które umilą czas w podróży oraz z zabawkami, które warto ze sobą spakować, by podróż przebiegała spokojnie i radośnie. Cykl warsztatów zakończyły Kreatywne smyki: od baletu do muzyki – zajęcia umuzykalniające dla dzieci, które wraz z rodzicami mogły zapoznać się z niesamowitym światem dźwięków, a przy okazji świetnie bawić się w rytm muzyki.







Oczywiście to nie wszystko, co Oddział Dziecięcy przygotował dla mieszkańców gminy Nysy. Odwiedzaliśmy przedszkola i szkoły podstawowe, czytając najmłodszym zabawne opowieści, wzruszające historie oraz wiersze. Zorganizowaliśmy kilkadziesiąt lekcji bibliotecznych. Maluchy obejrzały także dwa przedstawienia kukiełkowe: „Urodziny królewny” (maj) i „Zimowa przygoda” (grudzień). Oprowadzaliśmy po wystawie prezentującej polski folklor ludowy i nyski strój miejski. Zaprosiliśmy firmę Kalander, która przeprowadziła warsztaty czerpania papieru. Bogatą ofertę zaproponowaliśmy w czasie ferii zimowych i wakacji. Po kilkuletniej przerwie wznowiliśmy Konkurs Pięknego Czytania (etap gminny i powiatowy). Uczestniczyliśmy także w ogólnopolskich akcjach: Mała Książka Wielki Człowiek, Jak nie czytam, jak czytam, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, a także w akcji organizowanej przez wydawnictwo Jaguar pn. „Zwiadowcy są światu potrzebni”.





MiGBP w Nysie była także partnerem ogólnopolskiego projektu Family Spot dedykowanego rodzinom. Jedno ze spotkań zrealizowanych w ramach tego projektu poprowadzili pracownicy biblioteki, a dotyczyło ono zachęcenia najmłodszych do czytania książek.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska