Katarzyna Ostrowska-Pałyga
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu


„Opolskie biblioteki trzecim miejscem, czyli jak wykorzystać innowacje w bibliotece”. Podsumowanie Projektu.


W 2023 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło kolejny nabór do programu „Partnerstwo dla książki 2024”, który podobnie jak w latach poprzednich posłużył finansowaniu czterech rodzajów zadań. Strategicznym celem programu było wsparcie zadań o charakterze niekomercyjnym, które przyczyniają się poprawie dostępu do książki w jej wszystkich formatach, jak i wzmocnieniu kulturotwórczej roli księgarń i bibliotek.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu skorzystała z zadania nr 1 „Szkolenia dla bibliotekarzy zatrudnionych w bibliotekach publicznych” i przygotowała projekt „Opolskie biblioteki trzecim miejscem, czyli jak wykorzystać innowacje w bibliotece”. Głównym celem szkoleń było wsparcie merytoryczne, jak również rozwój osobisty i zawodowy pracowników bibliotek prowadzący do efektywniejszego zarządzania zespołem, sobą, czasem, przestrzenią twórczą i technologią SI. Dobrze wyszkolony bibliotekarz uzyskał pewność siebie na sprawowanym stanowisku, motywację do pracy oraz będzie postrzegany jako profesjonalista, który nie tylko nadąża za zmieniającymi się potrzebami czytelników i rozwijającą się technologią, ale przede wszystkim posiada odpowiednie narzędzia, aby zapewnić nowoczesne, efektywne i efektowne usługi biblioteczne każdemu obecnemu i przyszłemu użytkownikowi niezależnie od jego wieku i oczekiwań. Nabyte podczas szkolenia kompetencje oraz konkretna wiedza z obszaru psychologii i działań promocyjnych pomogły uczestnikom wypracować atrakcyjną ofertę spędzania wolnego czasu, która przyciągnie do bibliotek nowych użytkowników ze szczególnym uwzględnieniem tych grup, które na co dzień i z różnych przyczyn nie odwiedzają biblioteki, a nawet więcej – nie uczestniczą w życiu społecznym i kulturalnym swojej małej miejscowości. Na realizację zadania Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu otrzymała 12 000 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 9000 zł z budżetu Województwa Opolskiego.

Na zadanie składało się pięć tematów głównych, do wyboru, realizowanych w ciągu sześciu dni szkoleniowych, poruszających różnorodną tematykę związaną z rozwojem własnym i zawodowym, zastosowaniem nowoczesnych zdobyczy technologii w pracy bibliotekarza, przystosowaniem przestrzeni bibliotecznej w zależności od potrzeb mieszkańców i możliwości instytucji, szeroko rozumianą promocją działań biblioteki. Szkolenia poddane zostały badaniu ankietowego. Wykorzystano papierową ankietę audytoryjną, wypełnioną w sali, w której przeprowadzone były szkolenia i zgromadzeni zostali wszyscy uczestnicy. Oceny i opinie uczestników zostały zebrane w raport. W ankietach pytano o ocenę całego zadania w zakresie zaspokajania oczekiwań wobec szkoleń. Ocenie poddano również wiedzę trenerów prowadzących szkolenia oraz ogólną organizację szkoleń.

10 września 2024 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. E. Smołki w Opolu odbyło się pierwsze z cyklu szkolenie „Efektywne zarządzanie czasem” w ramach Programu „Partnerstwo dla książki” zadanie „Opolskie biblioteki trzecim miejscem, czyli jak wykorzystać innowacje w bibliotece” realizowane przez Martę Kostecką, edukatorkę, polonistkę i bibliotekarkę, współtwórczynię marki szkoleniowej Dobrze w Kulturze. Celem szkolenia było nabycie wiedzy o technikach, metodach i zasadach skutecznego zarządzania czasem i planowania pracy oraz przećwiczenie usprawniających ten proces poznanych narzędzi takich jak Macierz Eisenhowera, Linia czasu, technika ABC, metoda Alpen. Zdobycie wiedzy umożliwi uczestnikom szkolenia poprawę w zakresie planowania i zarządzania codziennymi obowiązkami w życiu prywatnym, a przede wszystkim podniesie efektywność pracy zawodowej.


Prowadząca Marta Kostecka i uczestnicy szkolenia
„Efektywne zarządzanie czasem” (Fot. Natalia Nosova)

16 i 17 września 2024 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. E. Smołki w Opolu odbyło się kolejne, tym razem dwudniowe szkolenie „Podstawy budowania i zarządzania zespołem bibliotecznym” w ramach Programu „Partnerstwo dla książki ” zadanie „Opolskie biblioteki trzecim miejscem, czyli jak wykorzystać innowacje w bibliotece” prowadzone przez Iwonę Habę, psychologa, doświadczonego trenera i asesora z ponad 20-letnią praktyką zawodową. Celem szkolenia było doskonalenie postaw związanych z efektywnym kierowaniem zespołem, zdobycie umiejętności motywowania pracowników, wewnętrznej komunikacji, delegowania zadań i egzekwowania wyników. Szkolenie kierowane do kadry kierowniczej nauczyło wzorcowego procesu zarządzania pracownikami, pomogło w diagnozie stylu kierowania, jaki reprezentują uczestnicy, wskazując korzyści i zagrożenia poszczególnych ich modeli.


Prowadząca Iwona Haba i uczestnicy szkolenia
„Podstawy budowania i zarządzania zespołem bibliotecznym” (Fot. K. Hermasz)

21 października 2024 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. E. Smołki w Opolu odbyło się kolejne z zaplanowanych szkoleń „Chat GPT w bibliotece” prowadzone przez Rafała Hetmana – reportera, autora książek Izbica i Las zbliża się powoli, finalistę Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. Szkolenie odbyło się w ramach Programu „Partnerstwo dla książki” zadanie „Opolskie biblioteki trzecim miejscem, czyli jak wykorzystać innowacje w bibliotece”. Celem szkolenia było prezentacja możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w pracy bibliotekarza. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, czym jest sztuczna inteligencja, jak może przyspieszyć i usprawnić naszą pracę, ale również jakie niesie zagrożenia. Podczas warsztatów uczestnicy poznali przykłady bezpłatnych narzędzi SI oraz ich wykorzystania w promowaniu czytelnictwa i zwiększeniu aktywności czytelniczej w bibliotece, dowiedzieli się również, jak inne dostępne dziś platformy wykorzystują sztuczną inteligencję poprzez np. tworzenie angażujących treści promujących bibliotekę.


Prowadzący Rafał Hetman i uczestnicy szkolenia
„Chat GPT w bibliotece” (Fot. K. Hermasz)

8 listopada 2024 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. E. Smołki w Opolu odbyło się szkolenie „Nowa biblioteczna przestrzeń pracy twórczej – makerspace” w ramach Programu „Partnerstwo dla książki” zadanie „Opolskie biblioteki trzecim miejscem, czyli jak wykorzystać innowacje w bibliotece”. Szkolenie prowadziła Agnieszka Koszowska, redaktorka serwisu www.biblioteki.org, koordynatorka projektów, trenerka, specjalistka ds. webinariów. Celem szkolenia było omówienie koncepcji ruchu makerskiego oraz jego wykorzystania w otwartej na zmiany i innowacje bibliotece. Dzięki szkoleniu bibliotekarze zapoznali się z modelami organizacyjnymi makerspace stosowanymi na całym świecie, dowiedzieli się, jakie usługi i działania mogą wprowadzić do oferty swych instytucji. Dzięki narzędziom makerspace biblioteka podtrzyma relacje z dotychczasowymi odbiorcami i otworzy sobie drogę do przyciągnięcia nowych.


Prowadząca Agnieszka Koszowska oraz uczestnicy szkolenia
„Nowa biblioteczna przestrzeń pracy twórczej – makerspace” (Fot. K. Hermasz)

18 listopada 2024 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. E. Smołki w Opolu odbyło się ostatnie już szkolenie w ramach Programu „Partnerstwo dla książki 2024” zadanie „Opolskie biblioteki trzecim miejscem, czyli jak wykorzystać innowacje w bibliotece”. Celem szkolenia „Gry miejskie – jak zaprojektować i wykorzystać je w bibliotece” prowadzonego przez Karola Baranowskiego, bibliotekarza-nauczyciela, organizatora i twórcę gier miejskich było zapoznanie bibliotekarzy z metodami projektowania, przygotowania i organizacji gier miejskich. Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzieli się, jak ważna i atrakcyjna jest ich fabuła, skąd czerpać pomysły, w jaki sposób można promować bibliotekę za pośrednictwem gry miejskiej oraz jakie akcje marketingowe najlepiej służą zachęceniu uczestników do tego rodzaju aktywności. Poznali również narzędzia, które pozwalają na tworzenie ciekawych, inspirujących zadań


Prowadzący: Karol Baranowski i uczestnicy szkolenia
„Gry miejskie – jak zaprojektować i wykorzystać je w bibliotece ” (Fot. K. Hermasz)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
„Dofinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego”



                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska