Kamilla Wójt
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu


Działalność Dyskusyjnych Klubów Książki woj. opolskiego w IV kwartale 2024 r.


Ostatni kwartał 2024 r. rozpoczął się dla niektórych moderatorów opolskich DKK w nietypowy, ale bardzo atrakcyjny jak sądzę sposób. W piękny jesienny dzień, 9 października 2024 r. pojechaliśmy do Wrocławia, aby w siedzibie Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego spotkać się przedstawicielami Kół tamtejszego województwa oraz z pracownikami Działu Instrukcyjno-Metodycznego i Badań Czytelniczych. Można powiedzieć, że „patronem” tej niecodziennej wycieczki był Marek Krajewski, a raczej jego twórczość. Najpierw w przemiłej atmosferze i przy poczęstunku przygotowanym przez Koleżanki z DBP we Wrocławiu dyskutowaliśmy o kryminale retro na podstawie książki Pomocnik kata wspomnianego autora, a następnie udaliśmy się w fascynującą podróż tropami zbrodni zaginionego Breslau, bo tak śmiało można nazwać długi i arcyciekawy spacer po nieoczywistych zakątkach Wrocławia, które stały się tłem akcji powieści o komisarzu Mocku. Naszą przewodniczką byłą Pani Małgorzata Urlich-Kornacka, prawdziwa specjalistka w tej tematyce, która swą wspaniale przedstawioną narracją przeniosła nas niemal nie tylko na uliczki, do zakątków i budynków znanych z kart kryminałów Marka Krajewskiego, ale szerzej – do międzywojennego, tętniącego wielokulturowym i wielonarodowym życiem miasta. Na zakończenie tej podróży zjedliśmy wspólnie smaczny obiad, dzieląc się „na gorąco” swoimi emocjami, a te były bardzo pozytywne. Moderatorki zwracały uwagę na walory dyskusji o książce w większym i innym niż zazwyczaj gronie, na odświeżającą i pouczającą moc wymiany myśli, na ładunek edukacyjny takiej wyprawy oraz na wspaniale spędzony czas w bardzo miłym gronie, co ogromnie nas, organizatorów, cieszy. Jeszcze raz dziękuję opolskim i dolnośląskim moderatorkom DKK za przygotowanie i obecność, a także wszystkim, którzy przyczynili się do uczynienia tego wyjazdu niezapomnianą przygodą. Zachęcam do zapoznania się z umieszczoną pod artykułem fotorelacją autorstwa Pani Jolanty Miluć, moderatorki DKK przy Filii bibliotecznej nr 18 w Opolu (Pani Jolu, dziękujemy za zdjęcia!).

Pod hasłem „Rodzina w literaturze” 11 grudnia 2024 r. odbyła się VII Opolska Dyskusja Moderatorów (online), podczas której opiekunowie DKK wraz z koordynatorami wojewódzkimi omawiali książkę Wrony Petry Dvořákovej, czeskiej autorki nagrodzonej prestiżową Magnesia Litera już za swój debiut w 2006 r. Trudno pozostać obojętnym przy lekturze Wron i innych powieści tej pisarki, o czym zaświadczyły uczestniczki dyskusji. Wstrząsająca jest nie tylko sama opowieść zawarta w fabule, ale ogrom cierpienia dziecka i naszej wściekłości oraz bezradności na taki stan rzeczy. No właśnie – czy na pewno jesteśmy jako społeczeństwo bezradni, widząc i słysząc o aktach przemocy wobec najsłabszych, dziejących się czasem niemal za ścianą naszych mieszkań?... Moderatorki porównały sytuację głównej bohaterki do współcześnie nam znanych realnych dramatów dzieci w rodzinach.

Zakończenie czwartego kwartału 2024 r. miało charakter uroczysty i radosny, bowiem podsumowaliśmy dwa konkursy zorganizowane dla opolskich Kół. Wykazać się można było literacko i plastycznie, tworząc „lepieja” – krótki wierszyk o przewadze czytania i należenia do DKK, a także malując, szyjąc, lepiąc czy wycinając Książkożercę – maskotkę opolskich Dyskusyjnych Klubów Książki. Nadesłane liczne prace zachwyciły specjalnie powołane Komisje. Nie można było (choć powinno się) nagrodzić wszystkich dzieł. Poświęcimy im przynajmniej osobny artykuł w następnym „Bibliotekarzu Opolskim”. Po gorących i wielogodzinnych naradach Komisje przyznały następujące nagrody oraz wyróżnienia dla Klubów biorących udział w tych konkursach:
„Książkożerca – maskotka opolskich DKK”
DKK dla dorosłych

Miejsce I DKK w Pogorzeli
Miejsce II DKK w Dobrzeniu Wielkim
Miejsce III DKK w Piotrówce
Wyróżnienie DKK w Oleśnie

DKK dla dzieci i młodzieży
Miejsce I DKK W Tarnowie Opolskim
Miejsce II DKK w Karłowicach
Miejsce III DKK w Zielinie

„Czytelniczy lepiej”
DKK dla dorosłych
Miejsce I DKK w Kamieniu Śląskim
Miejsce II DKK w Zdzieszowicach
Miejsce III DKK w Piotrówce

DKK dla dzieci i młodzieży
Nagroda Główna DKK w Zielinie

Komisja konkursowa uznała, iż z racji na ogromny, wyrównany potencjał literacki, edukacyjny i poziom żartu przesłanych lepiejów (od dorosłych i dzieci) wszystkie pozostałe Kluby, które zgłosiły swoje miniwierszyki otrzymają równorzędne wyróżnienia. Bardzo dziękujemy za udział i serdecznie wszystkim gratulujemy! A już niebawem ogłosimy nowy konkurs, tym razem związany – tyle mogę teraz zdradzić – z patronami roku 2025.













                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska