Martyna Stanowska
Gminna Biblioteka Publiczna w Strzeleczkach


Podsumowanie działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzeleczkach – IV kwartał 2024


Ostatni kwartał roku był dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzeleczkach i jej filii wyjątkowo aktywny i różnorodny. Za nami fantastyczny, pełen literackich przygód czas. Realizowaliśmy zarówno cykliczne, jak i jednorazowe wydarzenia skierowane do dzieci, młodzieży, seniorów oraz miłośników literatury.

Jesienny sezon wydarzeń zainaugurowaliśmy Dniem Głośnego Czytania, który zgromadził młodych czytelników wokół literatury pełnej przygód. Pogoda w tym roku spłatała nam figla i przedszkolaki nie dotarły do nas, jednak deszcz nie ostudził zapału bibliotekarek, które spakowały ze sobą mnóstwo książek, kosze pełne soczystych jabłek i odwiedziły przedszkole w Strzeleczkach. We wspólne czytanie i radosną zabawę włączył się także Pan Burmistrz Marek Pietruszka.




Spotkania Grupy Aktywni 60+
Cykliczne spotkania Grupy Aktywni 60+ obfitowały w ciekawe warsztaty. Seniorzy uczyli się dbać o skórę, malować farbami na płótnie oraz poznali technikę haftu diamentowego. W ramach tych działań zorganizowaliśmy wycieczkę do Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach, gdzie uczestnicy wzięli udział w warsztatach malowania tradycyjnego opolskiego wzoru na porcelanie.




Warsztaty detektywistyczne z okazji Nocy Bibliotek
W Oddziale dla dzieci Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzeleczkach zebrali się najlepsi mali detektywi z okolicy i wspólnymi siłami pomogli bibliotekarkom rozwikłać tajemnicę zaginionej kapibary. Oj, nie było łatwo! Podejrzanych było wielu, zeznania świadków często wyprowadzały naszych detektywów na manowce, a zaszyfrowane wiadomości trudno było odczytać. Na szczęście po zapoznaniu się z listą podejrzanych, młodzież przystąpiła do dokładnego analizowania dowodów. Za pomocą metod fizykochemicznych przebadali ślady piasku, przyjrzeli się pozostawionym przez porywacza odciskom palców, odkryli ukryte zapachowe wskazówki i odnaleźli na mapie właściwą drogę do tajemniczych skrytek. Mali detektywi wykorzystali swój spryt oraz entuzjazm i łamanie kodów do skrytek było już tylko formalnością. W niedługim czasie odnaleziony został sejf, a w nim… Kapibara i do tego w towarzystwie swojej koleżanki… Dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu małych śledczych nasza ulubienica jest już bezpieczna i czeka na czytelników w bibliotece.

Pomocą w odkrywaniu śladów i rozwiązywaniu zagadek służyła naszym czytelnikom doktor Monika Ciechomska – chemiczka sądowa, pasjonatka tworzenia scenariuszy zabaw detektywistycznych i śledztw.




Zakończenie wyzwania czytelniczego
W listopadzie zakończyliśmy wielką „Podróż z książką” – wyzwanie czytelnicze trwające od marca. W tej literackiej przygodzie wzięło udział mnóstwo odważnych podróżników, którzy śmiało ruszyli na podbój świata książek. Jednak, jak to w podróży bywa, nie wszyscy dotarli do mety.
Ostatecznie cel osiągnęli najbardziej wytrwali: 31 dzieci, 8 nastolatków i 15 dorosłych, którzy nie tylko przetrwali, ale z powodzeniem zakończyli wyzwanie. A łatwo nie było! Przeczytać 50 książek w ciągu 8 miesięcy? To wymagało prawdziwego zapału, konsekwencji i nieustannego „przerzucania stron”. Finał tej niezwykłej podróży odbył się 6 grudnia, w Mikołajki, co tylko dodało wydarzeniu uroku. Pod choinką czekały nagrody dla tych, którzy dotarli do celu. Uczestnicy, odbierając nagrody, z uśmiechem na ustach zapowiedzieli, że w przyszłym roku znów planują wyruszyć w tę książkową przygodę!
Całość wyzwania była przepełniona radością, śmiechem i…dumą. Dzieci szczyciły się swoimi listami książkowych zdobyczy, nastolatki udowodniły, że książki mogą być równie pasjonujące co smartfony, a dorośli potwierdzili, że na literacką przygodę z biblioteką nigdy nie jest za późno.




Konkurs recytatorski „W ten zimowy, świąteczny czas”
Konkurs recytatorski „W ten zimowy, świąteczny czas” odbył się już po raz trzeci i zgromadził przedszkolaków oraz uczniów klas 1-3 z terenu gminy Strzeleczki, dzięki którym zimowa magia zagościła w naszej bibliotece. Mali artyści zachwycili jury swoimi interpretacjami, świetnym przygotowaniem i zaangażowaniem. Komisja stanęła przed niełatwym zadanie. Poziom recytacji był tak wysoki, że wyłonienie zwycięzców wymagało dość długiej i chwilami burzliwej narady. Na szczęście udało się wyłonić zwycięzców na których czekały nagrody ufundowane przez organizatorów.




Spotkania autorskie
W grudniu odbyły się aż dwa wyjątkowe wydarzenia!
W ramach akcji „Zaczytane Opolskie” w filii w Zielinie dzieci miały okazję spotkać się z Justyną Bednarek, autorką bardzo lubianej przez najmłodszych czytelników serii o przygodach skarpetek. Z kolei 16 grudnia odbyło się spotkanie z Krystyną Mirek, które przyciągnęło wielu miłośników literatury. Pani Krystyna, uwielbiana przez nasze czytelniczki zapewniła zebranym popołudnie pełne emocji i inspiracji.




Twórcze warsztaty, spotkania i zabawy w bibliotece
We wszystkich oddziałach bibliotecznych organizowaliśmy liczne zajęcia pełne zabawy, śmiechu i kreatywnej aktywności, podczas których maluchy mogły przenieść się do magicznego świata baśni. W trakcie zajęć dzieci m.in. brały udział w "Bajkowym Bingo" – grze polegającej na odgadnięciu z jakiej książki pochodzi prezentowany fragment. To wyzwanie dostarczyło uczestnikom wiele emocji i radości, rozwijając przy okazji ich znajomość bajkowych opowieści i zachęcając do sięgania po kolejne tomy. Następną atrakcją było zgadywanie tytułów bajek po kadrach z filmów, co sprawiło, że dzieci mogły sprawdzić swoją pamięć i wiedzę o bohaterach znanych animacji. Nie brakowało też zajęć ruchowych i plastycznych. W ramach wizyt odbyło się także oprowadzanie po bibliotece. Dzieci poznały różne działy księgozbioru, dowiedziały się, gdzie mogą znaleźć ulubione książki i jak z nich korzystać. To była doskonała okazja, by przybliżyć im świat literatury i zasady funkcjonowania biblioteki.

Z początkiem grudnia w naszych bibliotekach zagościła prawdziwa magia świąt podczas zajęć plastycznych dla najmłodszych. Tym razem dzieci miały okazję puścić wodze fantazji i wykonać wyjątkowe dekoracje – dziadka do orzechów z rolek po ręcznikach papierowych. Efektem ich pracy są barwne, oryginalne ozdoby, które na pewno wprowadzą do ich domów wyjątkowy świąteczny klimat. Z wielkim zaangażowaniem dzieci malowały, wycinały i kleiły elementy swoich postaci. Powstawały różnorodne „Dziadki do orzechów” – jedne miały tradycyjne mundury i wysokie czapki, inne zaskakiwały kreatywnymi wzorami i kolorami. Każda dekoracja była pełna dziecięcej wyobraźni i radości tworzenia.




Zimowe spektakle dla dzieci
17 grudnia, z okazji zbliżających się świąt, w oddziale dla dzieci Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzeleczkach oraz w filii w Racławiczkach odbył się wyjątkowy spektakl teatru Kokon z Krakowa pt. „Nietrafiony prezent”. W wydarzeniu wzięły udział przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3, którzy z entuzjazmem zasiedli, by obejrzeć przygotowane przedstawienie.
Przedstawienie było pełne humoru, wzruszeń i świątecznej magii. Aktorzy od samego początku wciągnęli dzieci w niezwykłą opowieść o poszukiwaniu idealnego prezentu. Dzięki dynamicznej akcji, barwnej scenografii i radosnym piosenkom młodzi widzowie byli aktywnie zaangażowani w przebieg wydarzeń. Aktorzy chętnie zapraszali dzieci do wspólnej zabawy i interakcji, co spotkało się z dużą radością. Atmosfera była niezwykle udana – kolorowe dekoracje, wesołe dźwięki oraz świąteczny klimat sprawiły, że zarówno mali widzowie, jak i towarzyszący im opiekunowie poczuli magię Świąt Bożego Narodzenia. Śmiechy, brawa i żywe reakcje dzieci potwierdziły, że spektakl był dla nich prawdziwą przyjemnością.
Organizatorzy oraz uczestnicy zgodnie podkreślili, że takie wydarzenia są świetnym sposobem na wspólne przeżywanie świątecznego czasu.




Ostatni kwartał roku był pełen różnorodnych wydarzeń, które łączyły edukację z zabawą, integrując społeczność lokalną. Dzięki zaangażowaniu pracowników biblioteki oraz licznych uczestników udało się stworzyć wyjątkową atmosferę i zakończyć rok z mnóstwem niezapomnianych wspomnień. Już teraz planujemy kolejne wydarzenia, które mamy nadzieję, równie mocno zachwycą naszych czytelników!

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska