Monika Wójcik-Bednarz
WBP Opole – Biblioteka Austriacka – Österreich-Bibliothek


Spotkanie z pisarką austriacką Marie Gamillscheg


Współczesna pisarka austriacka Marie Gamillscheg spotkała się 24 października 2024 r. z grupą studentów Uniwersytetu Opolskiego w Bibliotece Katedr Języka Niemieckiego i Literatury Niemieckojęzycznej. Spotkanie prowadziła dr Małgorzata Jokiel, adiunkt w Katedrze Języka Niemieckiego Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego. Pisarka przyjechała do Opola na zaproszenie WBP Opole – Biblioteki Austriackiej dzięki wsparciu Austriackiego Forum Kultury w Warszawie w ramach akcji promocji czytelnictwa „Austria czyta. Spotkajmy się w bibliotece”.

Marie Gamillscheg urodziła się w 1992 r. w Grazu (Austria). Studiowała komunikację interkulturową (języki francuski i rosyjski) tamże, a potem obroniła magisterium ze studiów wschodnioeuropejskich na Freie Universität w Berlinie. Mieszka i pracuje w Niemczech jako niezależna dziennikarka i autorka. Jej teksty ukazywały się w licznych antologiach i czasopismach. W 2022 r. została nominowana do Niemieckiej Nagrody Książkowej za swoją drugą powieść „Aufruhr der Meerestiere”. To właśnie ta jej najnowsza książka, jak i debiutancka powieść „Alles was glänzt“ były przedmiotem żywej i ciekawej rozmowy pisarki z moderatorką oraz publicznością.



Jej powieść „Aufruhr der Meerestiere” opowiada o biolożce morskiej Luise, fascynującej się gatunkiem meduzy powszechnie postrzeganej jako inwazyjny, a także bohaterki problemach osobistych i rodzinnych, takich jak presja konkurencji w pracy, zaburzenia odżywiania i chłodny związek z ojcem. Teraźniejszość i przeszłość łączą się, pojawiają się pytania o znaczenie, odpowiedzi pozostają bez odpowiedzi. W jej literackim debiucie „Alles was glänzt” Marie Gamillscheg przenosi czytelnika w świat, który stopniowo zanika. Autorka opowiada o życiu małej wspólnoty w cieniu wielkiej góry, o przemianach strukturalnych i braku równowagi w przyrodzie, o świetności upadku i nowym początku.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska