Nr 4/2019 (LXIII) ISSN 2083-7321
Od Redakcji


Przygotowując najnowszy numer „Bibliotekarza Opolskiego”, chcieliśmy, aby był on poświęcony przede wszystkim młodemu czytelnikowi. Dzieci oraz młodzież stanowią w bibliotekach bardzo ważną grupę czytelniczą i wiele nieoczywistych inicjatyw podejmowanych jest z myślą właśnie o nich. Zwłaszcza, że dziś młodego człowieka trudno zachęcić do odwiedzenia biblioteki. Niełatwo przekonać go do wartości książki samej w sobie. A przecież, jeżeli złapie bakcyla i polubi czytanie, to jest duża szansa, że stanie się naszym czytelnikiem na lata.

Coraz częściej w bibliotekach udostępniane są gry planszowe. Można przyjść ze znajomymi i w taką grę zagrać, spędzając przy okazji mile czas. Można ją wypożyczyć i w zaciszu domowym z najbliższymi toczyć zażarte boje. Czy to wyłącznie forma rozrywki? Estera Kwasik w artykule „Dlaczego warto grać z dzieckiem w gry planszowe” przekonuje, że nie.

Patrycja Mynarek przedstawia bibliotekę jako miejsce spotkań z pasjami. Przestrzeń, w której młody człowiek może być jednocześnie aktywnym i odbiorcą, i twórcą kultury. Paweł Pawlik z kolei na przykładzie mangowego klubu Shinigami pokazuje korzyści płynące ze współpracy z ludźmi, mającymi pomysł, energię oraz pasję.

O współpracy, tym razem z przedszkolem, w efekcie której zrealizowany został cykl zajęć edukacyjno-warsztatowych dla przedszkolaków „Mały artysta”, pisze Beata Gwozdecka. Iwona Głowacka wspólnie z Barbarą Kopką podsumowują dziesięć lat inicjatywy „Słucham, czytam, tworzę”. Jest to działanie interesujące, tym bardziej że biorą w nim udział zarówno młodzi czytelnicy, jak i ich rodzice.

Poza blokiem poświęconym najmłodszym warto zapoznać się również z podsumowaniem konserwacji zabytkowego zbioru Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu w latach 2017-2019.

Izabela Mazur proponuje spacer po Prudniku na podstawie powieści Harry'ego Thürka „Lato umarłych snów” – książki, której akcja dzieje się właśnie w Prudniku, krótko po zakończeniu II wojny światowej.

Nie mogło zabraknąć też ciekawych wywiadów. W tym numerze naszymi rozmówcami są: ceniona autorka książek dla młodzieży Joanna Jagiełło, podróżnik Piotr Milewski oraz z tłumacz książek naukowych dr n. med. Magdalena Golachowska.


Redakcja Bibliotekarza Opolskiego

   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska