Nr 3/2019 (LXIII) ISSN 2083-7321
Od Redakcji


Czy jesteśmy skazani na nieczytanie? O tym, dlaczego warto czytać, a dlaczego nie pisze Anna Jańdziak. I właśnie tekstem o czytaniu rozpoczynamy letni numer „Bibliotekarza Opolskiego”. A że czytać warto i co najważniejsze każdy ma do tego prawo, stąd nie powinny istnieć żadne przeszkody uniemożliwiające komukolwiek wzięcie książki do ręki i zanurzenia się w jej treść. Dlatego Biblioteka Publiczna w Prudniku, budująca swoją markę na idei bycia miejscem otwartym dla każdego czytelnika, od dłuższego czasu pozyskuje zbiory przeznaczone dla osób niewidomych. Jak to robi i jakie wiążą się z tym koszty możemy przeczytać w artykule Łukasza Kluzy Czytanie jest dla wszystkich, czyli o zbiorach pisanych Braille’m.

Książki łączą ludzi, czyli Speed Dating w bibliotece, Bibliotekarska taktyka na zaciekawienie smyka to tylko niektóre tytuły wystąpień w ramach Giełdy pomysłów, działania organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu. W tym roku odbyła się VI edycja tego wydarzenia, a o przedstawianych w jego trakcie najciekawszych inicjatywach podejmowanych przez opolskie biblioteki pisze Katarzyna Ostrowska-Pałyga.

Drugi kwartał to również wiele interesujących wydarzeń czytelniczych. Na początku kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyły się Dni Tischnerowskie. W kwietniu też dużo ciekawego działo się w trakcie Opolskiej 19. Wiosny Austriackiej. Maj to przede wszystkim Opolskie Spotkania Fantastyczne. Ich gościem był Robert M. Wegner, jeden z najważniejszych polskich autorów piszących fantasy, który dla naszego czasopisma zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań. Z kolei w czerwcu w Opolu miał miejsce 4 Festiwal Książki (tekst Beaty Śliwińskiej Publikacje Archiwum Państwowego w Opolu na IV Festiwalu Książki (7-9.06.2019) – w wyborze).

8 maja w ramach Tygodnia Bibliotek odbyło się uroczyste podsumowanie III edycji konkursu „O tytuł najlepszej wiejskiej filii bibliotecznej woj. opolskiego”. Zainteresowanych relacją z tego wydarzenia odsyłamy do artykułu Łukasza Brudnika.

Życzymy miłej lektury!


Redakcja Bibliotekarza Opolskiego

   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska