Nr 2/2019 (LXIII) ISSN 2083-7321
Od Redakcji


Styczeń, luty, marzec to od dawna w bibliotekarstwie czas statystyk i analiz. Podsumowań wyników z minionego roku i zestawiania ich z wynikami z ostatnich lat. Mamy więcej czytelników czy mniej? Są spadki w wypożyczeniach czy wzrost? Jak kolejne podejmowane inicjatywy wpływają na efekty czytelnicze? Tym i podobnym pytaniom nie ma końca. O istotnych wydarzeniach w opolskich bibliotekach publicznych przypomniała Katarzyna Ostrowska-Pałyga w opracowaniu „Kronika działalności bibliotek publicznych w województwie opolskim w 2018 r.”.

6-7 czerwca pod hasłem „Czytelnik – użytkownik – klient” odbędzie się w Krakowie kolejna edycja „Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Pedagogicznych”. Czym jest forum, jakie tematy oraz problemy podejmowane są w trakcie jego trwania możemy przeczytać w artykule Dagmary Kawoń-Nogi „Spektrum działań, osiągnięć i wartości bibliotekarstwa pedagogicznego w programach Nowego Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Pedagogicznych”.

W ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” we wrześniu 2018 roku ruszył projekt pilotażowy skierowany do dzieci z rocznika 2015. W trakcie jego trwania każdy trzylatek, który został zapisany do biblioteki biorącej udział w programie, otrzymywał specjalnie przygotowaną dla niego „Wyprawkę Czytelniczą”. Spośród blisko 800 bibliotek publicznych uczestniczących w projekcie swojego przedstawiciela miała też Opolszczyzna. Jak przebiegała akcja w Prudniku dowiemy się z tekstu Izabeli Mazur „Biblioteka w Prudniku rozdaje wyprawki czytelnicze dla trzylatków!”.

Zapraszamy również do przeczytania wywiadu z Mariuszem Szczygłem. Autor popularnych w Polsce reportaży zgodził się opowiedzieć na łamach naszego czasopisma między innymi o swojej ostatniej książce „Nie ma”.

Zapraszamy do lektury!


Redakcja Bibliotekarza Opolskiego

   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska