Beata Stępniak
Dział Bibliografii, Informacji WBP w Opolu


Nowości o Śląsku Opolskim –
propozycje do księgozbioru podręcznego


Śląsk Opolski i jego tożsamość : dyskursy - aspekty społeczno-polityczne - prasa regionalna / Monika Czok. Opole : Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, 2023. - 387 s. : wykres ; 24 cm.

Czy istnieje taki obszar jak Śląsk Opolski? Czy mieszkańcy tego obszaru mają być nazywani Ślązakami, Ślązakami Opolskimi, czy Opolanami, czym jest „opolskość”? Jak wyodrębnia się on z obszaru Górnego Śląska (niem. Oberschlesien). To pytania, które nasuwają się, gdyby zastanowić się nad tożsamością wspomnianego terenu… Wciąż bowiem sporna jest kwestia owej tożsamości. Wśród badaczy występują rozbieżne opinie, co do zasadności stosowania określenia „Śląsk Opolski”, oraz traktowania tegoż obszaru jako samodzielnego, odrębnego od Górnego Śląska, stanowiącego region sam w sobie.

Książka Moniki Czok Śląsk Opolski i jego tożsamość. Dyskursy – aspekty społeczno-polityczne – prasa regionalna, która jest tłumaczeniem monografii opublikowanej w 2020 r. w języku niemieckim (Das Oppelner Schlesien. Die Region, ihre Bewohner und ihre Identität), porusza kwestię tego, czym właściwie jest Opolszczyzna, jak określać ów teren i jak rozumieć jego specyfikę. Pozycja ta przygląda się także ewolucji podejścia do regionalizmu na przestrzeni lat, również przez pryzmat regionalnej prasy.

Temat regionalizmu to wciąż temat żywy, aktualny, ciągle poddawany dyskusji na polu naukowym , społecznym, a także politycznym. Autorka w różnych ujęciach przygląda się problemom związanym z opolską tożsamością z perspektywy polskiej oraz niemieckiej.

Album głubczyckich rodzin kresowych. Cz. 2 / [pod redakcją Arkadiusza Szymczyny] ; Powiat Głubczycki. Głubczyce : Głubczycka Oficyna Historyczna, 2022. - 499, [1] s. : faksymilia, fotografie, portrety ; 31 cm.

W dwa lata po publikacji pierwszej części Albumu głubczyckich rodzin kresowych pod redakcją Arkadiusza Szymczyny, ukazała się druga część tego dzieła. Album jest zbiorem wspomnień zabużańskich rodzin związanych z Ziemią Głubczycką, ukazuje życie na Kresach, deportacje na Syberię i do Kazachstanu oraz moment przesiedleń i życie powojenne.

Jest to zbiór doświadczeń lokalnych Kresowian. Z ich wspomnień, zachowanych dokumentów i starych fotografii - powstała swego rodzaju opowieść o społeczności splecionej jednym losem. Jest to bardzo ciekawa pozycja, będąca ukłonem w stronę głubczyckich środowisk Kresowych, stanowiąca ciekawe źródło dla miłośników historii.

Przy pracach nad drugą częścią albumu wzięła udział grupa złożona z badaczy i pasjonatów historii, kultury, sztuki, prezesów stowarzyszeń, oraz co ważne osoby, które podzieliły się rodzinnymi pamiątkami. Dzięki wspomnianemu bogatemu materiałowi ikonograficznemu i ciekawie opracowanej treści mamy szansę zagłębić się w historię głubczyckich Kresowian i ich rodzin od czasów sprzed przesiedleń, poprzez ich doświadczenia wojenne, samą repatriację, ich osiedlanie się na obszarze głubczyckim, gdzie przyszło im na nowo budować swoje życie.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska