Martyna Stanowska
Gminna Biblioteka Publiczna w Strzeleczkach


Kreacja i… rywalizacja w bibliotece w Strzeleczkach


Pierwszy kwartał 2024 roku upłynął czytelnikom GBP w Strzeleczkach na dobrej zabawie, interesujących spotkaniach, kreatywnych warsztatach i… rywalizacji.

W Nowy Rok weszliśmy z przytupem, ponieważ już w sylwestrową noc, podczas plenerowej zabawy mieszkańcy mogli oglądać przygotowaną przez bibliotekarzy wystawę zatytułowaną „Strzeleczki dawniej i dziś”. Tego samego wieczoru miało miejsce rozdanie nagród laureatom konkursu „Jesteśmy stąd”, zorganizowanego we współpracy Urzędu Gminy oraz GBP w Strzeleczkach z okazji odzyskania przez miejscowość praw miejskich. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie znaczka pocztowego prezentującego gminę Strzeleczki. Młodzi artyści wykazali się niezwykłym talentem, a jurorzy mieli spory problem podczas oceniania nadesłanych rysunków. Po długich obradach, udało się wyłonić zwycięzców, a najładniejsze prace, zostały wydane przez Pocztę Polską w formie pamiątkowego znaczka.



Niedługo po przerwie świątecznej i karnawałowych szaleństwach rozpoczęły się uwielbiane przez najmłodszych ferie zimowe, podczas których w Oddziale dla dzieci oraz wszystkich filiach bibliotecznych przygotowaliśmy szereg zajęć i warsztatów. Mimo zimowej aury za oknem, w naszych placówkach było ciepło, radośnie i kolorowo, a uczestnicy nie mogli narzekać na nudę. Dzieci miały m.in. okazję obejrzeć spektakl pt. „Detektyw lisek na tropie zimy”, przygotować niespodzianki na Dzień Babci i Dziadka, wykonać maski karnawałowe oraz balonikowe zwierzaki, poznawać podstawy kodowania i wyruszyć w kosmiczną podróż w mobilnym planetarium. Ponadto z dużym entuzjazmem świętowaliśmy obchodzony 18 stycznia Dzień Kubusia Puchatka oraz przypadający 19 stycznia Dzień Popcornu. Nie mogło też zabraknąć czasu na wspólne brykanie w rytm muzyki, gry planszowe, uwielbiane przez wszystkich zabawy ruchowe takie jak Podłoga to lawa itp. oraz co oczywiste, chwil na wspólne czytanie i opowiadanie ciekawych historii.



Zimowa przerwa od nauki dobiegła końca, a nasi czytelnicy wypoczęci i pełni sił powrócili do szkolnych ławek. Jednak zadania czekały na nich nie tylko w czasie lekcji. Bibliotekarze także przygotowali dla nich kilka wyzwań – tym razem językowych. Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który obchodziliśmy 21 lutego, w filii w Komornikach odbyła się „Biblioteczna corrida”. Pani Aldona ogłosiła dzień walki z bykami. Do biblioteki zostali zaproszeni uczniowie klas 4-7, a tam czekało na nich przerażające i karkołomne wyzwanie – dyktando! Młodzież podeszła do zadania ambitnie, ale z humorem. Każdy znalazł dla siebie dogodne miejsce i pozycję, by pobudzić swoje szare komórki i jak najlepiej poradzić sobie z przygotowanym tekstem. Nie trzeba było długo czekać, a dzieci z zapałem przystąpiły do pisania. Niektórym zadanie nie sprawiło żadnych trudności, inni musieli chwilkę pogłówkować, ale wszyscy bardzo dobrze się bawili i opuszczali bibliotekę z uśmiechem na twarzy. Do wspólnej zabawy językiem zostali zaproszeni także czytelnicy filii w Zielinie. W tym roku warsztaty poświęcone zostały dialektom i gwarom funkcjonującym w Polsce. Zadaniem dzieci było m.in. dopasowanie polskich wyrazów do ich gwarowych odpowiedników. Wyzwanie przygotowane przez panią Joannę okazało się bardzo trudne i sprawiło uczestnikom niemało kłopotu. Nawet słowa w gwarze śląskiej przyprawiły niektórych o ból głowy… Na szczęście wspólnymi siłami udało się rozwiązać „zagadki” przygotowane przez panią bibliotekarkę. Oj, ale łatwo nie było…



W swoich działaniach nie zapominamy także o naszych dorosłych czytelnikach. Uczestniczki spotkań grup „Aktywni 60+” oraz „O książkach i nie tylko…” zainspirowały nas do przeprowadzenia warsztatów florystycznych. Panie goszczące na spotkaniach 22 lutego miały okazję wykonać pod okiem pani Julii przepiękne dekoracje do swoich domów. Wspierając się wskazówkami florystki oraz fachową literaturą, wykorzystując gałązki wierzbowe, winobluszcz oraz mech stworzyły małe arcydzieła, które niewątpliwie stały się ozdobą ich domów a także naszej Biblioteki.



Podczas gdy dorośli rozwijali swoje zdolności manualne, nasza młodzież zdecydowanie skupiała się na trenowaniu swojej pamięci i pobudzaniu szarych komórek, ponieważ 1 marca w Bibliotece Głównej odbył się XIII Gminny Konkurs Recytatorski zorganizowany we współpracy Szkoły Podstawowej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzeleczkach. Impreza tradycyjnie cieszyła się dużym zainteresowaniem nastolatków. Hasłem przewodnim była miłość i przyjaźń w polskiej poezji. Uczestnicy wykazali się niesamowitym talentem i dużą kreatywnością w doborze repertuaru. Swoje umiejętności zaprezentowało 22 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych. Wszyscy doskonale przygotowali się do wyzwania, a jurorzy mieli bardzo trudne zadanie, by wyłonić zwycięzców, ostatecznie, po obradach, zgodnie wybrali laureatów. Na wszystkich uczestników tradycyjnie czekał drobny upominek, a na zwycięzców fantastyczne nagrody.



Za nami także kolejne spotkanie z cyklu „O książkach i nie tylko…”. Tym razem gościliśmy u siebie Kamila Sobika. Młody autor powieści sensacyjnych uchylił przed zebranymi rąbka tajemnicy na temat funkcjonowania rynku wydawniczego, opowiedział o kulisach powstawania swoich książek, trudnych początkach w branży oraz dążeniu do spełnienia swoich literackich ambicji. Pan Kamil zabawnie i wyczerpująco odpowiadał na pytania uczestników dotyczące jego pracy. czym zaskarbił sobie ich sympatię. Nie zabrakło też czasu na autografy i wspólne zdjęcia.



Wraz z nadejściem wiosny zaprosiliśmy czytelników by wyruszyli z nami w pełną niesamowitych przygód biblioteczną „Podróż z książką”. W naszej zabawie mogą wziąć udział zarówno dzieci jak i dorośli. Wyzwanie potrwa od 21 marca do 29 listopada. W tym czasie wszyscy chętni będą zbierać pieczątki oraz naklejki za przeczytane książki. Każda z nich przybliża naszych czytelników do wyznaczonego celu. Doskonale wiemy, że ta „podróż” nie będzie łatwa i nie każdemu uda się ją ukończyć, ale warto podjąć wysiłek, bo na najwytrwalszych, u celu będą czekać nagrody…



                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska