Mariusz Antoniak
Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 67 im. Janusza Korczaka w Łodzi
Monika Wójcik-Bednarz
WBP Opole – Biblioteka Austriacka


Rozstrzygnięcie I Ogólnopolskiego Konkursu z języka niemieckiego na komiks na temat "Osterbräuche in Deutschland, Österreich und der Schweiz“ / „Zwyczaje wielkanocne w Niemczech, Austrii i Szwajcarii"


W styczniu 2024 r. Biblioteka Austriacka w Opolu została zaproszona przez współpracy w zorganizowaniu I Ogólnopolskiego Konkursu z języka niemieckiego na komiks na temat "Osterbräuche in Deutschland, Österreich und der Schweiz“ / „Zwyczaje wielkanocne w Niemczech, Austrii i Szwajcarii". Konkurs odbył się w ramach „24. Wiosny Austriackiej”. Regulamin rozpisanego konkursu dostępny jest na stronie: www.ba.wbp.opole.pl/article.php?Id=76

Koordynatorami konkursy byli: Mariusz Antoniak z Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 67 im. Janusza Korczaka w Łodzi oraz Monika Wójcik-Bednarz z Biblioteki Austriackiej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.



Celem konkursu było promowanie języka niemieckiego, rozbudzanie i pogłębianie zainteresowania krajami niemieckojęzycznymi: Niemcami, Austrią i Szwajcarią i popularyzowanie wiedzy o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych w krajach niemieckojęzycznych. Ponadto tworzenie sytuacji do bycia otwartym i tolerancyjnym na inne kultury i zwyczaje, doskonalenie kompetencji kluczowych oraz cyfrowych, tworzenie sytuacji do sprawdzania swojej wiedzy i umiejętności uczniów poprzez udział w konkursie.

Przedmiotem Konkursu było przygotowanie komiksu promującego tradycje i zwyczaje wielkanocne na terenie krajów niemieckojęzycznych, a prace wykonane w języku niemieckim. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas I-VIII każdego typu szkół podstawowych publicznych, niepublicznych, specjalnych, także uczniowie w edukacji domowej/Szkoły w Chmurze. Uczestnik konkursu miał za zadanie przygotowanie komiksu w formacie A4, wykorzystując do tego dowolny program lub wykonując pracę odręcznie, zachowując podany format, dowolną techniką. Do konkursu można było zgłaszać jedynie prace nigdzie dotąd niepublikowane i nienagradzane, których autorem jest uczeń. Praca mogła być przygotowana i zgłoszona indywidualnie lub parach.

Konkurs został ogłoszony w styczniu i zakończył się w marcu 2024 r. Na konkurs wpłynęły 134 prace uczniów klas I-VIII z całej Polski w podziale wiekowym:
Klasy I-III – 9 prac
Klasy IV-VI – 45 prac
Klas VII-VIII – 80 prac

Prace oceniło jury w składzie:
1. Przewodniczący Mariusz Antoniak – nauczyciel języka niemieckiego, oligofrenopedagog w Integracyjnej Szkole Podstawowej nr 67 im. Janusza Korczaka w Łodzi oraz dydaktyk w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
2. Monika Wójcik-Bednarz – kierownik Biblioteki Austriackiej – Österreich-Bibliothek Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, inicjatorka projektu kulturalnego „Wiosna Austriacka” organizowanego od 2000 r., 24 edycji konkursu wiedzy „Austria – kraj i mieszkańcy”, członek komisji licznych konkursów dla dzieci i młodzieży, nauczyciel języka niemieckiego.
3. Joanna Cichosz – absolwentka studiów na kierunku historia sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Inicjatorka Artystycznego Klubu TEKA przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu, Pracownik Działu Wspomagania Procesów Bibliotecznych.
4. Danuta Cholewa – nauczycielka i tłumaczka języka niemieckiego. W dotychczasowej karierze zawodowej pracowała na wszystkich etapach edukacyjnych nauczając dzieci, młodzież jaki i dorosłych. Członkini Zarządu Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego w Opolu.
5. Agnieszka Kabzińska – tłumacz biznesowy, od czterech lat przekłada teksty motoryzacyjne i marketingowe.

Laureaci:
Komisja konkursowa wyłoniła laureatów I Ogólnopolskiego Konkursu z języka niemieckiego na Komiks na temat "Osterbräuche in Deutschland, Österreich und der Schweiz / Zwyczaje wielkanocne w Niemczech, Austrii i Szwajcarii". Dnia 20 marca 2024 r. ogłoszono wyniki konkursu:
Kategoria klas I-III
I miejsce - Michalina i Zuzanna Paszko – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gosławicach.
II miejsce - Marcelina Kleist – Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Wałdowie.
III miejsce - Emilia Klabis – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ciasnej.

Kategoria klas IV-VI
I miejsce - Anna Kiełb – Szkoła Podstawowa im. W. Kojdra w Grzęsce.
II miejsce - Jagoda Stawarz – Zespół Szkół Społecznych w Wołowie.
III miejsce - Lilia Waligóra – Waldorfska Szkoła Podstawowa im. Cypriana Kamila Norwida w Bielsku-Białej.

Kategoria klas VII-VIII
I miejsce - Nikola Dziewanowska – Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Korczaka w Garwolinie.
II miejsce - Antonina Koszycka – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 12 w Gliwicach.
III miejsce - Zuzanna Lewandowska – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Zgorzelcu.

Nagrody rzeczowe dla laureatów ufundowali:
Ambasada Szwajcarii w Polsce / Schweizerische Eidgenossenschaft;
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi – partner strategiczny i fundator nagród;
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży / Deutsch-Polnisches Jugendwerk;
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej / Haus der Deutsch-Polnischen Zusammenarbeit
Łatwiej z Niemieckim! / Einfach mit Deutsch!

Wyróżnienia przyznano:
Kamil Kukla – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Chałupkach;
Jakub Cichy – Szkoła Podstawowa nr 42 w Łodzi im. Stanisława Staszica;
Oliwia Błaszczok – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Gen. Stanisława Maczka we Wrocławiu;
Martyną Skalska – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Chałupkach;
Hanna Rogocz – Zespół Szkolno-Przedszkolny Stowarzyszenia PRO LIBERIS SILESIAE Szkoła Podstawowa w Raszowej.
Maria Tyszkiewicz – Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II Ciechanowie.
Emilia Nowak – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Konstantego Damrota w Lubecku;
Kasandra Andruszkiewicz – Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II Ciechanowie.

Laureaci I, II i III miejsca oraz osoby wyróżnione otrzymały dyplomy. Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplom za udział. Wyniki i nagrodzone prace dostępne są na stronie: www.ba.wbp.opole.pl/article.php?Id=101



                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska