Marcin Sawicki
Dział Gromadzenia, Opracowania i Katalogów WBP w Opolu


Patroni w bibliotece


Sugestie, polecenia czy pomysły bibliotekarzy na to, co wypożyczyć, wyrażone na profilach w mediach społecznościowych bibliotek czy bezpośrednio przy bibliotecznej ladzie to nieoceniona pomoc nie tylko dla niezdecydowanych czytelników. By sięgnąć po książkę nie trzeba szukać pretekstów, ale też i nie zaszkodzi połączyć przyjemnego z pożytecznym. Wydawnictwa dbają, by nie zabrakło nam bibliotekarzom nowości, a ich liczbę częściej można rozpatrywać w kategorii „klęski urodzaju” utrudniającej wybór tego, co kupić do zasobów naszych bibliotek. Tak więc o popyt na nowości nie trzeba się martwić. Warto jednak spytać o książki, które swoje premiery miały nie lata, a całe dekady temu. Oczywiście nie wszystkie, ale wiele z nich to nadal bardzo dobre pozycje czytelnicze i warto je polecać. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w roku 2023 Sejm i Senat RP wybrały patronów na obecny rok 2024. Choć lista tegorocznych nazwisk jest przyczynkiem do dyskusji o miejsce i liczbę kobiet podczas takich wyborów (Wiktoria Ulm to jedyna kobieta, lecz nienominowana indywidualnie, ale jako członkini rodziny Ulmów), to mimo wszystko warto przyjrzeć się owej liście.

Marek Hłasko – pisarz codzienności, do której przemycał sporo egzystencjalnych przemyśleń. Debiutował w połowie lat 50. ubiegłego wieku, bezkompromisowy wobec komunizmu. Zmarł w wieku 35 lat, lecz pozostawił po sobie spory dorobek artystyczny, w skład którego wchodzą scenariusze filmowe, ale przede wszystkim zbiory opowiadań takie jak Pierwszy krok w chmurach, Szukając gwiazd i powieści Sowa, córka piekarza czy Następny do raju. Wszystkie wymienione tytuły w swoim repertuarze posiada Wydawnictwo Iskry, z klimatycznymi czarno-białymi fotografiami zdobiącymi okładki.

Witold Gombrowicz – w 120. rocznicę urodzin pisarza warto wrócić do jego najbardziej znanych tytułów takich jak Ferdydurke czy Trans-Atlantyk, ale na przykład w formie audiobooków. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazały się powyższe tytuły właśnie w formie książki mówionej, a pisarski kunszt mistrza podkreślają swoimi głosami Wojciech Pszoniak (Trans-Atlantyk) i Maciej Stuhr (Ferdydurke).

Czesław Miłosz – laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury, autor głośnego Zniewolonego umysłu, poeta. Na stronie Senatu RP czytamy: „Wiersze Czesława Miłosza są intelektualne, a metafory, jakich używa – sugestywne. Jego twórczość z lat trzydziestych XX w. przesycona jest katastrofizmem. (…)Wiele utworów Miłosza z późnego okresu twórczości stanowi przykład pisarstwa sylwicznego, komponowanego na pograniczu wypowiedzi poetyckiej, eseistycznej i prozatorskiej”. W 2021 roku Wydawnictwo Znak wydało czwarte, uzupełnione wydanie Wierszy wszystkich.

Przy okazji tegorocznych patronatów można spodziewać się wznowień czy wydań krytycznych dzieł wyżej wymienionych autorów, których twórczość bez wątpienia to ciekawy, choć może obecnie nie pierwszy wybór czytelniczy.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska