Monika Silarska
Justyna Niewiora
Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowie Opolskim


Wartościowe i inspirujące spotkania w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowie Opolskim


„Tarnowianki” w bibliotece
W dniu 24 stycznia br. gościliśmy Koło Gospodyń Wiejskich „Tarnowianki” z Tarnowa Opolskiego. Na wstępie dyrektor Monika Silarska przywitała wszystkie Panie przybyłe na to pierwsze w bibliotece spotkanie, które miało na celu zapoznanie z biblioteką oraz zachęcenie Pań do częstego korzystania z jej księgozbioru. W tym celu pani Jolanta Zdero, w formie prezentacji, pokazała Paniom poszczególne działy biblioteki, przybliżyła zgromadzone w niej zbiory, objaśniła zasady korzystania z księgozbioru w katalogu online, a przede wszystkim usiłowała zachęcić do częstego odwiedzania naszej biblioteki. Nasza biblioteka jest miejscem szczególnej aktywności lokalnej. Mogą spotkać się tu różni ludzie o rożnych poglądach i zainteresowaniach. Osoby uczestniczące w naszych spotkaniach mogą być obserwatorami różnorodnych działań, stawiać na samokształcenie i rozwój intelektualny, czerpać przyjemności z aktywnego udziału w życiu kulturalnym naszej gminy.

„Lepiej nie oceniać treści książek po okładkach, a jednak budzą one w czytelnikach żywe emocje: od zachwytu do odrazy, od ciekawości po niechęć”. Spotkanie autorskie z Agnieszką Kiszką
15 lutego br. na spotkanie do biblioteki przyszła klasa IV z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tarnowie Opolskim wraz z wychowawczynią mgr Urszulą Hueniger, a gościem dzisiejszego spotkania autorskiego była mgr Agnieszka Kiszka. Na wstępie dyrektor Monika Silarska przywitała wszystkich przybyłych na to spotkanie i wprowadziła w temat. Nasz gość, pani Agnieszka, miłośniczka gór i autorka książki pt. „O Puchaczu Franiu z Andrzejówki” opowiedziała o swojej debiutanckiej książce. To pełna przygód opowieść opisująca przyjaźń i odwagę głównego bohatera - Puchacza Frania, który zamieszkuje w górach Suchych. Książka uczy również, jak należy prawidłowo zachowywać się w lesie i jak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy. Podczas spotkania uczniowie kolorowali Puchacza, a po przeczytanej przez panią Agnieszkę bajeczce uczniowie mieli okazję zadawać pytania, na które autorka chętnie odpowiadała. Na zakończenie autorka obdarowała uczniów słodkościami, a w imieniu biblioteki i uczniów otrzymała podziękowania i kwiaty. Pani Agnieszce bardzo dziękujemy za to przemiłe spotkanie.


(Fot. archiwum GBP w Tarnowie Opolskim)


(Fot. archiwum GBP w Tarnowie Opolskim)

Ferie w bibliotece
Za nami pierwszy tydzień ferii zimowych w naszej bibliotece, w których uczestniczyło codziennie około 20 dzieci. Miniony tydzień upłynął nam na wspaniałej zabawie, wspólnym czytaniu książeczek, pracach plastycznych i przeróżnych zabawach.

Już pierwszego dnia ferii w tarnowskiej bibliotece poprzez rozmowę oraz gry i zabawy ruchowe mogliśmy się bliżej poznać. Nie zabrakło również uwielbianych przez wszystkich kolorowanek oraz prac plastycznych, podczas których przy pomocy wacików kosmetycznych oraz innych przydatnych akcesoriów wykonywaliśmy kolorowe bałwanki. Został również ogłoszony konkurs plastyczny pt. „Babcia i Dziadek oczami dziecka”. Dzieci dowolną techniką wykonały portret babci i dziadka. Na wykonanych przez dzieci pracach można było zobaczyć, jak swoich dziadków widzą dzieci, na co zwracają uwagę w ich wyglądzie oraz z czym im się kojarzą. Wyniki konkursu zostaną podane do wiadomości ostatniego dnia ferii, podczas którego wszystkie dzieci uczęszczające w zajęciach zostaną nagrodzone. Prace dzieci, można zobaczyć na wystawie w naszej bibliotece.

Podczas środowego spotkania odwiedzili nas w strojach karateków prezes Klubu Karate Kyokushin Torii Zygmunt Pietruszka wraz z Arkadiuszem Małachowskim, którzy przygotowali dla dzieci pokaz podstawowych chwytów karate, omówili także rodzaje pasów, ich kolory oraz technikę i zasady walk. Dzieci były zachwycone pokazem i miały również możliwość wykazania się swoją sprawnością. Kto wie, może po spotkaniu przybędzie do Klubu nowych członków?

W dniu 17 stycznia przypada Światowy Dzień Pizzy. Z tej okazji w naszej bibliotece odbył się prawdziwy festiwal pizzy. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób i z jakich składników powstaje pizza. Następnie zrobiliśmy pizzę z papieru z dużą ilością dodatków.

Podczas piątkowego spotkania w tym tygodniu odbyły się warsztaty plastyczne. Tematem przewodnim był zbliżający się Dzień Babci i Dziadka. Na zajęciach dzieci wykonały kalendarze, wazoniki i kwiatki. Dzieci zrobiły z papieru kalendarze na rok 2024 z wizerunkiem babci i dziadka oraz wazoniki, które wykonano z plastikowych butelek, a także ozdoby i kwiatki. Samodzielnie wykonany prezent przez wnuków na Dzień Babci i Dziadka to zawsze niezwykła pamiątka i ogromna radość dla wszystkich dziadków.

W drugim tygodniu ferii zimowych w tarnowskiej bibliotece odbyły się spotkania, podczas których dzieci wykazały się kreatywnością, niezwykłymi umiejętnościami manualnymi oraz zacięciem czytelniczym. Rozpoczęliśmy od spotkania, podczas którego dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Za dużo zimowych zabaw” Katy Hudson, by następnie kreatywnie podejść do tematu „Zimowa kraina w słoiku”. Za pomocą kolorowego papieru, szyszek, gałązek choinki czy sztucznego śniegu powstała piękna zima zamknięta w szkle.

We wtorkowe popołudnie odbyło się spotkanie dla sympatyków gier planszowych. Była rywalizacja, wielkie emocje i świetna zabawa. Oprócz gier planszowych rozwiązywaliśmy także rebusy i zgadywanki oraz układaliśmy puzzle. Na zakończenie zagraliśmy w kalambury.

W kolejnym dniu tworzyliśmy zimowe krajobrazy poprzez wydzieranki i wyklejanki. Celem takich ćwiczeń plastycznych jest nie tylko rozwijanie wyobraźni czy kształtowanie poczucia piękna, ale też wzmacnianie mięśni dłoni i sprawności manualnej. Podczas spotkania chętne dzieci czytały książeczki swoim kolegom i koleżankom.

Kolejny dzień zaczęliśmy od zaproszenia dzieci na teatrzyk Kamishibai zatytułowany „Jaś i Małgosia.” Dzieci przy wejściu musiały okazać specjalny bilet, który otwierał drzwi do naszej sali teatralnej. Następnie przy relaksującej muzyce dzieci kolorowały zimową mandelę oraz inne wybrane przez siebie kolorowanki. Na zakończenie spotkania Dyrektor Monika Silarska przeczytała bajeczkę pt. „Duże troski małych zwierzątek” Katarzyny Wierzbickiej, której dzieci chętnie wysłuchały.

W ostatnim dniu tegorocznych ferii zimowych nasza czytelniczka Milena przeczytała książeczkę pt. „Mroźne przygody Bąbli” Moniki Kamińskiej. Po wysłuchaniu bajki bibliotekarka Justyna wręczyła wszystkim uczestnikom ferii pamiątkowe dyplomy oraz nagrody za udział w konkursie plastycznym „Babcia i Dziadek oczami dziecka” oraz za systematyczne uczestnictwo podczas zajęć w naszej bibliotece. Opowieść zawarta w przeczytanej ww. książce stanowiła doskonały wstęp do dalszych zabaw związanych z zimą: rzucania kulką do bałwana, układania puzzli z zimowymi obrazkami i inscenizacji śnieżnej poprzez podrzucanie białych kulek imitujących śnieg w rytm piosenki „Zima, zima, pada śnieg.”

Minione dwa tygodnie ferii były pełne pozytywnych wrażeń. Mamy nadzieję, że wszystkie dzieci wspaniale się bawiły oraz że na długo zapamiętają nasze spotkania.

„Dzień z książką: Książka, którą warto przeczytać.”
Moderator spotkania, Jacek Boczar, leśniczy, przeprowadził w bibliotece spotkanie „Dla przyrody, dla ludzi, dla gospodarki – funkcje lasów i ich znaczenie”.

Lasy stabilizują równowagę środowiska i różnorodność biologiczną nie tylko ekosystemu leśnego, ale także obszarów otaczających, chronią glebę przed erozją, regulują obieg wody, zwiększają retencję wodną, są środowiskiem życia zwierząt, pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen i zatrzymują zanieczyszczenia. O tych i wielu innych cennych walorach oraz znaczeniu lasów bardzo ciekawie opowiedział zaproszony gość. Słodkości na spotkanie ufundowała Pani Waltrauta Salla, za co serdecznie dziękujemy.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska