Joanna Tomalik
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu


Książka elektroniczna.
Witamy w świecie przyszłości.


Rzeczywistość wywiedziona z wizji futurystów niepostrzeżenie nas dopadła. Książki w formie "kryształków z utrwaloną treścią" odczytywane na jednostronicowym urządzeniu, jak w 1961 roku opisywał je Stanisław Lem w powieści Powrót z gwiazd, są dziś do naszej dyspozycji na czytnikach lub smartfonach.

Początek rynku książki elektronicznej (z ang. e-booka) w Polsce datuje się na rok 2010. Zapowiadany wówczas kres książki papierowej co prawda się nie wydarzył, lecz od tego momentu oba te media koegzystują ze sobą i zgodnie z danymi corocznych raportów Biblioteki Narodowej liczba czytelników zgłębiających lekturę za pomocą urządzeń elektronicznych powoli, lecz konsekwentnie rośnie. Możliwość zyskania dostępu do książki bez konieczności wychodzenia z domu to dopiero początek listy zalet, jakie oferują e-booki. Jedną z nich jest także mniejszy od książki papierowej rozmiar nośnika (telefonu czy czytnika), co może stanowić szczególny atut w podróży. Użytkownicy książek elektronicznych cenią sobie również kwestię zaoszczędzonej tym sposobem przestrzeni domowej, co umożliwia im pochłanianie kolejnych wirtualnych tomów, nie ograniczając się rozmiarami domowej biblioteczki. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt dostosowania książki elektronicznej do indywidualnych preferencji, jak zmiana rozmiaru czcionki czy natężenia jasności tła urządzenia.

Propozycję w tym względzie dla osób czytających regularnie stanowią serwisy internetowe będące bibliotekami cyfrowymi, takie jak Legimi czy IBUK Libra. Obie platformy oferują bazę e-booków oraz audiobooków w ramach miesięcznego abonamentu. IBUK Libra w szczególności docenią studenci lub osoby uczące się języków obcych z uwagi na bogatą ofertę podręczników, ale również ze względu na możliwość korzystania z Bazy Wiedzy PWN objaśniającej nieznane pojęcia. Natomiast Legimi może zainteresować amatorów literatury pięknej oraz czytelników, którzy chętnie obcowaliby z książką elektroniczną nie tylko w zaciszu domowym, ale słuchając jej treści np. prowadząc samochód – co umożliwia synchrobook, czyli płynne przełączanie pomiędzy e-bookiem a audiobookiem. Należy nadmienić, iż korzystanie z obu platform z założenia jest płatne, jednakże udając się po kod do Wypożyczalni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. E. Smołki w Opolu zyskuje się darmowy, miesięczny dostęp do pokaźnych zasobów stanowiących pole dla nieskrępowanych literackich poszukiwań. Zwłaszcza że bibliotek w województwie opolskim, które dotąd zdecydowały się przyłączyć do konsorcjum Legimi, jest pięćdziesiąt dwie, a liczba ta wciąż może się powiększyć.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska