- Nr 2-3/2024 (LXVIII)
- ISSN 2083-7321
Renata Kudełka
Biblioteka Publiczna w Dobrodzieniu
Komiksowe zajęcia biblioteczne z dziećmi
Komiksy to wyjątkowa forma sztuki łącząca obraz i tekst. Opowiadają historie w sposób wizualny, często z humorem lub dramatyzmem. Popularne są w różnych gatunkach, od superbohaterskich po autobiograficzne. Dzięki ilustracjom przyciągają czytelników w każdym wieku. Wiele z nich zdobywając status kultowych, ma wpływ na inne media. 28 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów i z tej okazji podczas trwającego dyżuru wakacyjnego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gosławicach przeprowadziłam krótkie komiksowe spotkanie z przedszkolakami.
Komiksy są dobrym materiałem do zajęć bibliotecznych, ponieważ łączą wizualne i literackie elementy, co ułatwia przyswajanie treści. Dodatkowo przyciągają uwagę młodych czytelników, rozwijają wyobraźnię oraz zachęcają do dyskusji na różnorodne tematy.
Chciałabym podzielić się z Państwem bardzo prostym scenariuszem zajęć, który jednocześnie angażuje dzieci w wieku przedszkolnym. Zachęcam do inspirowania się, jak również wykorzystania podczas własnych zajęć, niekoniecznie w przedszkolu.
SCENARIUSZ
Przed rozpoczęciem zajęć:
Przygotuj różne rodzaje i tytuły dziecięcej literatury – książki z twardymi kartkami, z dużą liczbą obrazków i tekstu, książki większe i małe, komiksy przeznaczone dla dzieci oraz komiks, który będziesz czytać. Jeśli posiadasz, możesz również przygotować maskotki bajkowych bohaterów np. Kubusia Puchatka, Świnkę Peppę, Dinozaura. Zabierz również dużą kartkę białego papieru i kolorowe flamastry.
1. Wprowadzenie do tematu.
• Zacznij od rozmowy. Usiądźcie w kole. Wprowadź dzieci w temat komiksów. Opowiedz o tym, że w bibliotece znajdziemy różne książki dziecięce (książki z twardymi okładkami, dużą ilością tekstu, małe i większe formaty itd.). Pokaż kilka przykładów prostych komiksów i zapytaj, co widzą. Powiedz o tym, że bohaterowie w komiksach mogą być bardzo różni (maskotki).
• Wyjaśnij podstawowe pojęcia. Omów, czym jest komiks, jakie ma elementy (np. panele, dymki, bohaterów).
2. Inspiracja.
• Przeczytaj krótki komiks. Wybierz prosty komiks, który jest odpowiedni do wieku i przeczytaj go razem z dziećmi. Zwróć uwagę na fabułę, postacie, kolory.
• Porozmawiaj o bohaterach komiksu. Zadaj pytania dotyczące postaci i ich uczuć w danej sytuacji. Jakie decyzje by podjęły? Jak się czują? Zadaj pytanie, co robią i gdzie są bohaterowie komiksu.
3. Planowanie własnego komiksu.
Przygotuj kartkę i flamastry.
• Zachęć dzieci do pomysłu. Poproś dzieci, aby wymyśliły, o czym chciałyby stworzyć komiks. Podzielcie go na kilka ważnych wydarzeń, które będą miały miejsce w komiksie. Może to być historia o ich ulubionej zabawie, przygodzie, roślinie lub wymyślonej postaci. Dzieci chętnie mówią o tym, co znają i jest względnie łatwe do wyobrażenia. Ja podsunęłam przedszkolakom pomysł rosnącego słonecznika na polanie, a one wymyśliły, że spadnie deszcz (wtedy słonecznik urośnie duuuży). Nasz rosnący kwiatek poznał motylka i ptaszka, z którymi się zaprzyjaźnił.
• Rozrysowanie fabuły: Podziel kartkę na kilka pól (miejsca, w których narysujecie przygody waszego bohatera). Możesz pozwolić dzieciom malować lub samodzielnie wykonać rysunki (to zależy od wieku i umiejętności dzieci). Słuchaj uważnie pomysłów i podpowiedzi dzieci. Rysuj! Rysujcie! Bawcie się!
4. Prezentacja.
• Pokazanie pracy. Po zakończeniu pozwól dzieciom nacieszyć się wspólną pracą – niech dotkną, dokładnie zobaczą jej efekt. Możecie zrobić zdjęcie pamiątkowe.
• Dyskusja grupowa. Zachęć dzieci do czytania komiksów. Zaproś do Biblioteki. Zapytaj, co im się podoba? Co ich zaskoczyło?
Dodatkowe pomysły
• Możesz zorganizować zajęcia cykliczne, gdzie każda lekcja będzie poświęcona innemu elementowi komiksu (np. tworzenie postaci, rozwijanie fabuły).
• Możesz też wykorzystać proste narzędzia cyfrowe, jeśli masz dostęp do tabletów lub komputerów.
Zajęcia z komiksem to nie tylko świetna zabawa, ale także sposób na rozwijanie wyobraźni i umiejętności komunikacyjnych u dzieci!
Zdjęcia zamieszone w artykule pochodzą z archiwum BP w Dobrodzieniu