Zebrała i opracowała
Katarzyna Ostrowska-Pałyga
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu


Kronika działalności bibliotek publicznych w woj. opolskim w 2023 r.


I. Podstawowe dane liczbowe
W 2023 r. w województwie opolskim działało 300 bibliotek publicznych i ich filii. W bibliotekach zarejestrowano 131 485 czytelników, tj. o 5102 więcej niż w roku 2022, którzy wypożyczyli na zewnątrz i na miejscu 2 940 746 jednostek inwentarzowych, tj. o 33 320 więcej niż w 2022 r.

II. Współpraca międzynarodowa WBP w Opolu w 2023 r.
W dniach 17-18 maja 2023 r. Tadeusz Chrobak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu uczestniczył w otwarciu Czerwonego Kościoła, nowej agendy Biblioteki Naukowej w Ołomuńcu.

W dniach 22-25 maja 2023 r. delegacja Wojewódzkie Biblioteki Publicznej w Opolu uczestniczyła w corocznej konferencji dla bibliotekarzy i informatyków TLib 2023 organizowanej przez Bibliotekę Naukową w Bańskiej Bystrzycy.

W dniach 30 maja – 1 czerwca 2023 r. z wizytą studyjną przyjechali do Opola bibliotekarze z Biblioteki Naukowej w Ołomuńcu.

W dniach 9-12 czerwca 2023 r. Violetta Łabędzka, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu wraz z delegacją Samorządu Województwa Opolskiego odwiedziła zaprzyjaźnione miasto Székesfehérvar w związku z obchodami 25-lecia działalności Polskiego Samorządu Narodowości Polskiej w Székesfehérvar, 35-lecia działalności Klubu Polonia, oddziału Terenowego w Województwie Fejér Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema na Węgrzech oraz wręczenia Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej – klasy IV Andrzejowi Straszewskiemu, który od wielu lat jest tłumaczem podczas wyjazdów studyjnych bibliotekarzy z Biblioteki Komitatu im. Vörösmarty Mihálya oraz bibliotekarzy z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

W dniach 12-16 czerwca 2023 r. z wizytą w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu przebywali bibliotekarze z Obwodowej Biblioteki Publicznej im. Iwana Franka w Iwano-Frankiwsku w Ukrainie.

W dniach 11-15 września 2023 r. z wizytą w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu przebywała delegacja bibliotekarzy z Biblioteki Komitetu w Székesfehérvar, na Węgrzech.

W dniach 25-29 września 2023 r. gościli w Opolu bibliotekarzy z Państwowej Biblioteki Naukowej w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji.

W dniach 29 listopada – 1 grudnia 2023 r. gościli w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu bibliotekarze ze Środkowoczeskiej Biblioteki Naukowej z Kladna w Czechach.

III. Szkolenia
W 2023 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki była organizatorem 38 szkoleń o zróżnicowanej tematyce, mających na celu wzrost kompetencji zawodowych pracowników bibliotek publicznych w województwie opolskim. Zorganizowano szkolenia w formie tradycyjnej, tj. wykładów i warsztatów. Zorganizowano również szkolenia online.

Ciekawsze działania podjęte przez WBP w Opolu w zakresie doskonalenia zawodowego to m.in.:
– cykl szkoleniowy „Wykorzystanie robotów Photon do pracy z czytelnikiem”, „Kodowanie w bibliotece”.
– szkolenia:
„Perspektywy rozwoju usług bibliotecznych w obliczu nowych technologii w systemie Sowa”
„Prawne aspekty działalności bibliotek publicznych”
„Powieść dla młodych dorosłych Young Adult”
„Rewolucyjne zmiany w kodeksie pracy”
„Legimi. Depozyt biblioteczny”
„System biblioteczny Mak+”.
„Excel dla poczatkujących”.
– Kurs dla pracowników nowo zatrudnionych w bibliotekach publicznych.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu skorzystała z zadania nr 1 „Szkolenia dla bibliotekarzy zatrudnionych w bibliotekach publicznych” w ramach projektu „Partnerstwo dla książki” i przygotowała projekt „Opolskie biblioteki dla każdego. Od juniora do seniora” Głównym celem szkoleń było przygotowanie bibliotekarzy do pracy z grupami specjalnymi w bibliotece tj. dziećmi i młodzieżą, seniorami, osobami z niepełnosprawnościami oraz z grupą tzw. użytkowników trudnych. Podczas szkoleń bibliotekarze zdobyli kompetencje w zakresie tworzenia nowej, atrakcyjnej oferty dla wskazanych grup czytelników. Wypracowana podczas szkoleń nowa oferta przysłużyła się zwiększeniu aktywności grup specjalnych w bibliotekach. Na realizację zadania Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu otrzymała 12 000 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 9000 zł z budżetu Województwa Opolskiego.

W ramach zadania zrealizowano 5 szkoleń:
„Przez zabawę po książkę. Biblioteka dla najmłodszego użytkownika”
„Millenialsi i pokolenie „Z” w bibliotece. Oferta dla nowych pokoleń”
„Biblioteka dla seniora”
„Trudny użytkownik w bibliotece. Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach”
„Użytkownik ze specjalnymi potrzebami w bibliotece”.

V. Wystawy objazdowe
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu udostępniła 65 wystaw objazdowych:
„A jak już będę tam, na górze, to czasem tu do was na ziemię zejdę…” Wystawa prezentuje życie i twórczość Agnieszki Osieckiej – polskiej poetki, znanej przede wszystkim jako autorki tekstów piosenek. Życie i działalność bohaterki wystawy prześledzić można na podstawie zdjęć oraz wspomnień samej Agnieszki Osieckiej oraz jej przyjaciół. Wystawa była eksponowana w GBP w Popielowie.

„Adam Mickiewicz w kręgu rodziny i przyjaciół”. Wystawa fotograficzna starająca się przybliżyć Adama Mickiewicza w sposób odmienny od przyjętego w podręcznikach szkolnych – nie jako wieszcza, ale człowieka „prywatnego”. Na wystawie przedstawiono krąg osób, rodziny i przyjaciół, bliskich Adamowi Mickiewiczowi w różnych okresach jego życia. Jednocześnie na tym tle przedstawiono bohatera wystawy jako człowiek niepozbawionego wad, ze słabościami, skomplikowanym życiem osobistym. Wystawa była eksponowana w GBP w Gogolinie, MiGBP w Prudniku.

„Agatha Christie – królowa zbrodni”. Wystawa „Agatha Christie – królowa zbrodni” w sposób chronologiczny przedstawia życie osobiste i rozwój kariery literackiej tej wyjątkowej angielskiej pisarki. O jej niezwykłym zmyśle obserwatorskim i poczuciu humoru mogą zaświadczyć cytaty z „Autobiografii”, które dopełniają teksty wystawy. Wystawa była eksponowana w Oleskiej Bibliotece Publicznej, M-GBP w Niemodlinie.

„Bruno Schulz. Kro(ni)ki pieskie”. Bruno Schulz (1892-1942) uważał, że warto w sylwetkach ludzi dopatrywać się rysów upodabniających ich do zwierząt lub ptaków. Swoją narzeczoną Józefinę Szelińską przyrównywał do antylopy, siebie natomiast do psa. Wystawa pt. „Bruno Schulz. Kro(ni)ki pieskie” prezentuje obsesyjny motyw psa, który pojawia się z natrętną wręcz częstotliwością w Schulzowskim dziele jako jeden ze znaków „antyhumanizmu” artysty, czyli odrzucenia przezeń antropocentrycznej wizji świata oraz przekonania o (rzekomej) wyższości człowieka nad światem natury. W „pełnych zwierzęcych spojrzeń i szmerów” utworach Schulza dochodzi do zakwestionowania antropocentrycznej narracji, kapitulacji ludzkiego („wszystko unifikującego”) rozumu oraz podważenia granicy między tym, co ludzkie a tym, co nieludzkie. Zdaniem Magdaleny Jarnotowskiej, autor „Sklepów cynamonowych” „naprowadzając na rozważania o zwierzętach komplikował prawdę o człowieku”, „za pomocą zwierzęcych porównań ponawiał niepokojące pytanie: ile zwierzęcia w człowieku, ile człowieka w człowieku, a ile zwierzęcia”. Wystawa była eksponowana w MiGBP w Ozimku, M-GBP w Niemodlinie, MiGBP w Prudniku.

„Charles Dickens – pisarz, Boże Narodzenie i kolęda prozą”. Wystawa przybliża postać i twórczość angielskiego pisarza. Motywy świąteczne, rozważania moralne, tradycje czy nawet typowe dla tego okresu potrawy często pojawiają się w utworach Dickensa. O tym, jak mocno pisarz utożsamiany jest z okresem Bożego Narodzenia, świadczy niegasnąca popularność „Opowieści wigilijnej”. Wystawa pokazuje tzw. Świąteczne opowieści pisarza w perspektywie typowego dla Brytyjczyków sposobu spędzania Bożego Narodzenia. Wystawa była eksponowana w MiGBP w Ozimku.

„Gdzie teraz jesteście dzieci kochane...? – Muzycznie o Powstaniu Warszawskim” Powstanie Warszawskie było i wciąż jest źródłem inspiracji dla wielu twórców. Do dziś ten heroiczny zryw ma wielki wpływ na artystów – powstają inspirowane Powstaniem filmy, dramaty, powieści, a także utwory muzyczne. Współcześnie teksty i muzykę o Powstaniu tworzą i śpiewają zespoły oraz soliści polscy oraz zagraniczni wywodzący się z wielu różnych gatunków muzycznych: rocka, popu, piosenki literackiej, a nawet rapu, hip-hopu czy muzyki alternatywnej np.: Lao Cze, Sabaton, Marduk czy Hemp Gru. Wystawa była eksponowana w M-GPB w Niemodlinie.

„Gore gwiazda – kolędy i pastorałki”. Wystawa przybliża mniej znane polskie kolędy i pastorałki, których teksty oprócz głoszenia chwały nowonarodzonemu Dzieciątku w malowniczy sposób odzwierciedlają polską wieś i jej mieszkańców. Utwory te charakteryzują się zarówno wyjątkową plastycznością opisów, jak i dużą dozą humoru. Niektóre śpiewane były wyłącznie w kościele, inne towarzyszyły kolędnikom w ich corocznych wędrówkach. Różnorodność kolęd i pastorałek (pod względem muzycznym i literackim) świadczy o bogactwie polskiej twórczości artystycznej związanej z Bożym Narodzeniem. Wystawa była eksponowana w MiGBP w Namysłowie.

„Harry Duda”. Poeta, publicysta, społecznik. Z wykształcenia nauczyciel polonista, laureat kilkudziesięciu konkursów literackich. Opublikował ponad czterdzieści książek: zbiory poezji, poetyckie ujęcia ksiąg biblijnych, książki z pogranicza literatury i nauki, reportaże o Golgocie Wschodu. Jest wielce zasłużoną postacią dla opolskiego środowiska literackiego; wieloletnim prezesem Oddziału ZLP w Opolu, inicjatorem kilkudziesięciu plenerów poetyckich, współautorem audycji radiowych, kronikarzem opolskiego życia literackiego, wydawcą i redaktorem ponad sześćdziesięciu literackich książek opolskich autorów w założonej i kierowanej przez siebie Oficynie Literackiej „Wers”. Wystawa była eksponowana w GBP w Gogolinie.

„Hauptmann Böhmer. Z historii fotografii w Opolu”. Wystawa prezentuje unikatową galerię zdjęć ze zbiorów Bogusława Szybkowskiego, opolskiego kolekcjonera i wydawcy. Bogusław Szybkowski odkrył dla Opola jednego z najważniejszych niemieckich artystów fotografii – Alfreda Böhmera, który pod koniec XIX w. mieszkał w Opolu. Alfred Böhmer zasłynął na przełomie XIX i XX w. ze świetnych pejzaży i portretów, czym na stałe zapisał się w historii światowej fotografii. Wystawa była eksponowana w MiGBP w Prudniku.

„Jan Goczoł”. Droga do poezji Jana Goczoła była ciekawa i niełatwa. Urodził się w roku 1934 w Rozmierzy pod Strzelcami Opolskimi. Podczas okupacji uczęszczał do szkoły niemieckiej. W czwartej klasie szkoły podstawowej zaczął uczyć się języka, w którym będzie później tworzył swoją poezję. Po maturze nie stać go było na studia, z nakazem pracy wylądował jako księgowy w pegeerze, potem, jako pomocnik maszynisty parowozu, magazynier w fabryce obuwia. Wreszcie upomniało się wojsko. Tu zaproponowano mu pracę w redakcji „Żołnierza Ludu”. Pojawiły się pierwsze wiersze, pierwsze kontakty z pisarzami. Był już na tyle znany, że zainteresowało się nim środowisko literackie Opola. W Opolu ukończył polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Pod koniec studiów zaproponowano mu pracę w redakcji „Poglądów”, którą tworzyli Wilhelm Szewczyk, Bolesław Lubosz, Tadeusz Kijonka i wielu innych tuzów dziennikarstwa. A potem był miesięcznik społeczno-kulturalny „Opole”, którego Goczoł był współzałożycielem i przez 15 lat redaktorem naczelnym. Współpracował również z redakcjami „Regionów”, „Stron”, stale publikował w „Trybunie Opolskiej”. Równolegle działał w Opolskim Towarzystwie Kulturalno-Oświatowym, jako konsultant literacki w Teatrze im. J. Kochanowskiego. Przez dwie kadencje posłował do Sejmu PRL. Pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Instytutu Śląskiego. Od 1995 roku do rozwiązania kierował Opolskim Towarzystwem Kulturalno-Oświatowym. Debiutował w 1956 roku na łamach miesięcznika „W marszu”. Wiersze, fragmenty prozy felietony, recenzje literackie i tłumaczenia poezji publikował m.in. w „Odrze”, „Tygodniku Kulturalnym”, „Życiu Literackim”, „Miesięczniku Literackim”, „Poezji”, „Sycynie”. Do tej pory ukazało się 9 tomików poetyckich Jana Goczoła oraz zbiór felietonów „Na brzozowej korze”. Swój niepokój o Śląsk i Ślązaków wyraża Jan Goczoł w najwspanialszym cyklu wierszy o Starym Ślązaku, stanowiącym esencję śląskości. Świat, w którym wszystko było na swoim miejscu, gdzie tradycja była pielęgnowana a praca święta, odchodzi. Wiesław Myśliwski napisał „w poezję swoją wgarnął Jan Goczoł całą tradycję i całą tragiczność dziejów swojej śląskiej ziemi”. Wystawa była eksponowana w GBP w Gogolinie.

„Kisiel” (Stefan Kisielewski). Stefan Kisielewski to jedna z najbarwniejszych powojennych osobistości w Polsce i niekwestionowany autorytet moralny. Jego przypadająca na okres PRL działalność publiczna obejmowała twórczość kompozytorską, literacką, publicystyczną i dziennikarską; był też działaczem społecznym i politycznym. Jego bezkompromisowa postawa naraziła go wielokrotnie na represje komunistycznych władz, łącznie z pobiciem przez tak zwanych „nieznanych sprawców”. Wystawa była eksponowana w MiGBP w Prudniku.

„Lem – pisarz z planety Ziemia”. Wystawa poświęcona jest Stanisławowi Lemowi, polskiemu pisarzowi science fiction, prekursorowi tego gatunku w naszej rodzimej literaturze. W 1940 roku we Lwowie Lem rozpoczął studia medyczne, które kontynuował później w Krakowie po akcji repatriacyjnej. Lem posiadł ogromną wiedzę z dziedzin nauk przyrodniczych, co odróżniało go od innych autorów SF i zaowocowało arcydziełami gatunku. Dużo pisarskiej radości sprawiało Lemowi pisanie parodii gatunku, mocno podlanych ironią i szlachetnym poczuciem humoru. Stanisław Lem był błyskotliwym myślicielem, który celnie potrafił wypunktować nasze lęki czy nadzieje. Traktował fabuły jako nośniki do zobrazowania problemów całych społeczeństw. Budził kontrowersje, bo jego ocena gatunku ludzkiego, który uważa siebie za najdoskonalszy byt, daleka była od optymizmu. Wystawa przybliża sylwetkę pisarza-filozofa i przedstawia przekrój jego twórczości, która na stałe wpisała się w kulturę nie tylko polską, ale i światową. Wystawa była eksponowana w MiGBP w Prudniku, MiGBP w Namysłowie.

„Miasto królewskie Székesfehérvár – pocztówki ze zbioru Vörösmarty Mihály Könyvtár”. Wystawa prezentuje pocztówki przedstawiające ważne zabytki Székesfehérvár – najstarszego miasta na Węgrzech, które przez 500 lat było siedzibą królewską i pierwszą historyczną stolicą Węgier. Wystawa była eksponowana w GBP w Dobrzeniu Wielkim.

„Miron Białoszewski – kabaret kici…tyci” przedstawia życie osobiste i rozwój kariery literackiej pisarza. Biografia Mirona Białoszewskiego (1922-1983) przypomina katalog Hiobowych nieszczęść. Doświadczenie gwałtu w dzieciństwie. Trauma wojennego terroru. Wywózka do obozu pracy. Życie w skrajnej nędzy w okresie stalinowskim. Głodowanie. Brak możliwości publikowania. Problemy zdrowotne. Tragiczna śmierć partnera życiowego. Uporczywa dyskryminacja z powodu orientacji seksualnej. Prześladowania ze strony PRL-owskiego aparatu władzy, łącznie z oskarżeniem o możliwy współudział w tajemniczym morderstwie syna jednego z politycznych dygnitarzy. Nie dziwi, że poecie, który „wciąż musiał przeżywać ciężkie czasy” niewiele było potrzeba do szczęścia. Jak wspomina Anna Sobolewska, wystarczało mu „trochę ciepła, dostatku i spokoju”. Białoszewski do perfekcji opanował sztukę życiowego minimalizmu, bo „wszystko pomniejszyć, to wszystko wytrzymać”. Artysta był mistrzem akceptacji przeciwności losu i życiowych ograniczeń („tego, w czym się jest”), a za sprawą jedynej w swoim rodzaju wyobraźni poetyckiej, „najgorsze umiał przemienić w znośne”, zwyczajne w niezwykłe, minimum życiowe w „maksymalnie udaną egzystencję”. „Nie myślcie, że jestem nieszczęśliwy” – zapewniał poeta w „Autoportrecie radosnym”, a w innym wierszu przekonywał, że znakomitym powodem do radości, zabawy, tańca, „poetyckich szołomień” i „kabaretowania” może być nawet puste miejsce po piecu, który wskutek finansowych tarapatów zmuszony był sprzedać. Wystawa była eksponowana w M-GBP w Niemodlinie.

„Moje Camino”. Moje Camino – fotografie Małgorzaty Durkalec-Żytyńskiej związanej z Opolskim Towarzystwem Fotograficznym oraz należącej do ZPAP PSU. Prezentowane na wystawie fotografie zostały wykonane w Hiszpanii, na trasie Santiago de Compostela–Fisterra–Muxia. Zdjęcia są osobistą refleksją na temat drogi, ludzkiego trudu, pokazują piękno katedry w Santiago, a także wyjątkowy nastrój panujący na szlaku. Opracowanie graficzne Grażyna Kasprzak. Wystawa była eksponowana w GBP w Tarnowie Opolskim.

„Na umrzyka skrzyni – literackie portrety ludzi morza”. Wystawa przedstawia najbardziej charakterystyczne postaci ludzi morza obecne w literaturze i sztuce. Ukazuje piratów, marynarzy, jak i wielorybników z wybitnych powieści marynistycznych. Komentarz do omawianych tekstów stanowią fragmenty szant i pieśni żeglarskich. Wystawa była eksponowana w Oleskiej Bibliotece Publicznej.

„Nigdy nie chadzał w wieńcu sławy”. Wystawa jest prezentacją życia i twórczości Bolesława Prusa, któremu rodacy wypisali na nagrobku słowa: "Serce serc". Żaden inny pisarz takiego dowodu uznania od współczesnych nie uzyskał. Wystawa przedstawia postać autora, którego współczesny obraz nie odpowiada jego rzeczywistej randze. Wystawa była eksponowana w MiGBP w Prudniku.

„Obrazki z przeszłości w akwafortach Kajetana Wincentego Kielisińskiego”. Kajetan Wincenty Kielisiński na małych formach graficznych ukazał życie codzienne mieszkańców XIX w. polskich miast i wsi. Na akwafortach zarejestrował stroje monarchów, obrzędy, panoramy miast, zamki lub ich ruiny. Wystawa była eksponowana w GBP w Dobrzeniu Wielkim.

„Papierowe światy – literackie portrety książek, bibliotekarzy i bibliotek”. Wystawa poświęcona znanym powieściom, które w ciekawy i barwny sposób przedstawiają czytelników, książnice i ich pracowników. Pisarze niejednokrotnie z przymrużeniem oka łamią stereotypy dotyczące bibliotekarzy oraz ich pracy, a jednocześnie podkreślają wagę książek w życiu jednostki. Różnorodność gatunków literackich zaprezentowana na wystawie odzwierciedla kreatywność autorów w ujęciu tematu. Wystawa była eksponowana w GBP w Dąbrowie, MiGBP w Namysłowie.

„Płoną izby drzewka blaskiem” – Święta Bożego Narodzenia w poezji”. Wystawa przedstawia wybór wierszy polskich poetów dotyczący tego szczególnego okresu świątecznego. Pojawiają się w nich opisy ciepła rodzinnych spotkań, suto zastawionych świątecznych stołów i blasku przystrojonych choinek. Poetyckie, przepełnione magią wizje opatrzone zostały ilustracjami zaczerpniętymi z dawnych bożonarodzeniowych pocztówek. Wystawa była eksponowana w MiGBP w Ozimku.

„Polscy laureaci literackiej Nagrody Nobla”. Wystawa przybliża sylwetki i twórczość polskich noblistów – Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Wystaw była eksponowana w MiGBP w Prudniku, MiGBP w Prudniku.

„Portret pięknej kobiety – fotografie ze zbiorów Bogusława Szybkowskiego”. Wystawa przedstawia portrety pięknych kobiet od 1850 do 1900 r. w modnych kobiecych strojach. Stanowi ona zbiór przedwojennych fotografii ze zbiorów Bogusława Szybkowskiego, kolekcjonera, wydawcy i miłośnika fotografii. Rzemieślnicza praca opolskich fotografów jest na bardzo wysokim światowym poziomie, czego dowodzi prezentowana kolekcja. Werniaż odbył się w marcu 2019 r. w Czytelni WBP. Wystawa była eksponowana w Pałacu w Rozkochowie.

„Edward Pochroń – Benefis”. Wystawa prezentująca dorobek Edwarda Pochronia – najstarszego czynnego dziennikarza naszego regionu – związanego z „Trybuną Opolską”, współzałożyciela i pierwszego red. naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Opole”. Wieloletniego prezesa Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, pomysłodawcy konkursów dziennikarskich. Po rozstaniu z „Trybuną Opolską” współtworzył i był red. naczelnym czasopism: „Gazeta Opolska”, „Echo Gmin”, „Strzelec Opolski”, „Panorama Opolska”. Wystawa była eksponowana w MiGBP w Prudniku.

„Tatry i Pieniny. Śladami pierwszych turystów i fotografów. Jarek Majcher”. Jarek Majcher, fotografik (Związek Polskich Artystów Fotografików), dwukrotny laureat (I nagroda i Złoty Medal FIAP) oraz juror Międzynarodowego Konkursu Fotografii Górskiej im. Jana Sunderlanda, krajoznawca, członek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, autor kilkunastu albumów o najciekawszych regionach Polski. Pierwsze wydanie albumu „Tatry. Śladami pierwszych turystów i fotografów” zostało wyróżnione nagrodą Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich na XXIII Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej w Poznaniu w 2014 roku. Wystawa ukazuje Tatry i Pieniny, takimi jakimi widzieli je odkrywcy i dawni turyści, podążający za wskazówkami pierwszych przewodników, drukowanych w XIX wieku. To impresja o przemijaniu, porównanie przeszłości odległej i tej nieco bliższej z teraźniejszością. Możliwa tylko, dlatego, że za turystami wyruszyło w góry kilkunastu fotografów, którzy wykonali pionierską pracę dokumentacyjną i artystyczną. Uzupełnieniem starych zdjęć są odpowiednio dobrane cytaty z dawnych opracowań naukowych, wspomnień, powieści, listów i materiałów prasowych. Czasem udaje się połączyć dwie linie pamięci – obraz i tekst – w jeden kształt. Współczesne fotografie górskie Jarka Majchera są materiałem porównawczym dla starych zdjęć i jednocześnie autorską wizją Tatr z różnych okresów. Stąd obok fotografii cyfrowej obecność fotogramów wykonanych techniką kolorowanej odbitki bromowej lub sepiowanej, a także zdjęć w podczerwieni, ukazujących świat gór w niewidocznej dla ludzkiego oka szacie półtonów. Pozostaje, więc porównać stare i współczesne zdjęcia. To jak podróż w czasie. Wystawa była eksponowana w GBP w Pakosławicach, Oleskiej Bibliotece Publicznej, MiGBP w Kluczborku.

„W obiektywie Bogusława Szybkowskiego”. Bogusław Szybkowski całym swym życiem związany jest ze Śląskiem Opolskim. Urodził się w Głuchołazach, dzieciństwo i młodość spędził w Prudniku, a od 1965 roku mieszka w Opolu. W 1997 roku założył firmę wydawniczą pod nazwą Wydawnictwo MS. Wydawnictwo, początkowo specjalizujące się w albumach prezentujących starą pocztówkę czy fotografię, wraz z rozwojem poszerzyło swoją ofertę o książki z zakresu malarstwa, historii oraz opracowania monograficzne, reprinty i wydania bibliofilskie i in. Wydało ponad 200 tytułów książek. Publikacje Wydawnictwa MS stały zawsze na najwyższym poziomie edytorskim, zdobywały nagrody i wyróżnienia na wystawach i targach książek. Obok działalności edytorskiej i kolekcjonerstwa interesowała go fotografia i jej dzieje. Szybkowski jest również autorytetem filatelistyki polskiej, znawcą w dziedzinie filokartystyki (kolekcjonerstwo widokówek) i numizmatyki. W kręgu jego zainteresowań zawsze była fotografia artystyczna. Zdjęcia prezentowane na wystawie przenoszą widza z szarej miejskiej przestrzeni do magicznego i barwnego świata przyrody, część wykonana została techniką podczerwieni. Wystawa była eksponowana w M-GBP w Niemodlinie.

„Wielkanoc na dawnej pocztówce”. Wystawa prezentuje 90 najstarszych przedwojennych pocztówek wielkanocnych pochodzących z wydawnictw polskich, niemieckich, francuskich, rosyjskich oraz węgierskich. Kartki te zdumiewają swoją tematyczną różnorodnością i motywami, na co z pewnością niemały wpływ miał fakt, że ich projektem zajmowali się niejednokrotnie znani rysownicy oraz ilustratorzy. Wszystkie pocztówki pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Wystawa była eksponowana w GBP w Murowie.

„Wieś opolska na dawnej pocztówce. Ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu”. Na wystawie prezentujemy 170 przedwojennych kart pocztowych z widokami opolskich wsi. Zobaczyć na nich można nie tylko okazałe zamki oraz rezydencje, czyli najbardziej reprezentacyjne obiekty. Pocztówki śląskich wsi, często wielowidokowe, ukazują budynki, z których społeczność lokalna była najbardziej dumna, a więc kościoły, szkoły, sklepy, gospody czy urzędy. Rozwój gospodarki oraz przemysłu spowodował nobilitację obiektów przemysłowych, dlatego na widokówkach nie brak lokalnych zakładów, fabryk czy gmachów dworców kolejowych. Wystawa była eksponowana w MiGBP w Kluczborku, GBP w Murowie, MiGBP w Ozimku, GBP w Dobrzeniu Wielkim, Oleskiej Bibliotece Publicznej.

„Wisława Szymborska. Porady dla niewinnych panienek”. Wystawa przedstawia uobecniający się w poezji Noblistki motyw dziewczynki. Twórczość Poetki ma bowiem swe źródło w czysto dziecięcej ciekawości, chęci wnikliwego poznania świata oraz nieustannym nim zadziwieniu, a także w żarliwej niezgodzie na „okropną” sytuację „wzbronionej możliwości”, niewzruszonej nudy, niepodważalnego „pokornego stąd – dotąd”, o których czytamy w wierszu „Wywiad z dzieckiem”. Dziewczynka Szymborskiej przypomina małą psotnicę (trochę w stylu Pippi Långstrump), która uwielbia płatać światu figle i zarazem bardzo pragnie wolności, kwestionując skostniałe konwencje społeczne i utarte schematy poznawcze. Poezja noblistki stanowi, więc faktycznie „poezję mądrości i doświadczenia”, ale takich, które zdobywa i którymi hojnie dzieli się ktoś, kto dorasta, dojrzewa i często nabija sobie przy tym guza... Wystawa była eksponowana w GBP w Tarnowie Opolskim w filii Przywory, MiGBP w Prudniku, MiGBP w Namysłowie, GBP w Komprachcicach.

„Wisława Szymborska i Kornel Filipowicz”. Wystawa prezentuje poetkę oraz pisarza, z którym nasza noblistka była związana ponad 20 lat. Ciekawostki z życia obojga twórców, ich zwyczaje, żartobliwe teksty, ciekawe informacje oraz zdjęcia – to wszystko znalazło się na dwunastu planszach wystawy. Wystawa była eksponowana w GBP w Dąbrowie, MiGBP w Namysłowie, GBP w Komprachcicach, MiGBP w Ozimku.

„Władysław Stanisław Reymont (1867-1925)”. Wystawa Władysław Stanisław Reymont (1867-1925) dotyczy jednego z bardziej rozpoznawalnych pisarzy polskich. Życiorys autora „Chłopów” obfituje w niezwykle intrygujące wydarzenia, a jego spektakularnym zwieńczeniem jest przyznana w 1924 roku Nagroda Nobla. Celem wystawy jest prezentacja ciekawszych wątków z życia i twórczości pisarza, które mogą zainspirować do sięgnięcia po jego utwory, nie tylko z racji szkolnego obowiązku. Wystawa była eksponowana w MiGBP w Prudniku.

„Z kresowego albumu – pocztówki”. Wystawa prezentuje kolekcję przedwojennych pocztówek miast i miasteczek kresowych, pochodzących ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Podziwiać można karty pocztowe ukazujące architekturę i widoki m.in. Lwowa, Stanisławowa, Kołomyji, Brzeżan, Stryja, Wilna, „kresowej Oklahomy”, czyli Borysławia i Drohobycza, miejscowości turystycznych jak Jaremcze, Worochta, Zaleszczyki oraz uzdrowiska – Truskawca czy Lubienia Wielkiego. Wystawa była eksponowana w MiGBP w Namysłowie.

„Zamki i Pałace Śląska Opolskiego”. Wystawa przedstawia zamki i pałace znajdujące się na Śląsku Opolskim w początkach dwudziestego wieku. Fotograf Robert Weber utrwalił urok niejednokrotnie nieistniejących już dziś czy popadających w ruinę obiektów. Wystawa była eksponowana w Oleskiej Bibliotece Publicznej, Tułowickim Ośrodku Kultury. Bibliotece Publicznej w Tułowicach.

VI. Spotkania autorskie
W 2023 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zorganizowała 98 spotkań autorskich w tym: 24 w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki, 73 w ramach „Zaczytanego Opolskiego” i 1 inne.

Zorganizowano spotkania autorskie z: Andrzejem Grabowskim, Joanną Concejo, Krystyną Mirek, Janem Englertem, Stanisławem Nicieją, Zbigniewem Rokitą, Emilią Padoł, Magdaleną Majcher, Pauliną Reiter, Radosławem Rakiem, Łukaszem Drozdem, Magdaleną Witkiewicz, Maciejem Siembiedą, Dionisosem Sturisem, Anną Bikont, Maxem Czornyjem, Jarosławem Wasikiem, Filipem Springerem, Anną Matusiak, Gabrielą Kańtor, Ziemowitem Szczerkiem, Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, Joanną Jax, Arturem Andrusem, Katarzyną Dowbor, Radosławem Sikorskim, Magdaleną Schatt-Skotak, Magdaleną Grzebałkowską, Barbarą Supeł, Adamem Wajrakiem, Michałem Koterskim, Marcinem Szczygielskim, Justyną Bednarek i Laurą Łącz.

VII. Programy, projekty i zadania
W 2023 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zrealizowała następujące projekty:
1. „Dyskusyjne Kluby Książki 2023”. Zadanie „Dyskusyjne Kluby Książki 2023 w woj. opolskim” jest finansowane ze środków Instytutu Książki.
2. „Zaczytane Opolskie” Akcja miała za zadanie popularyzację polskiej literatury poprzez organizację w bibliotekach publicznych woj. opolskiego spotkań z pisarzami i ludźmi kultury. Spotkania zorganizowano na obszarze całego województwa, we wszystkich jego powiatach. Pomysłodawcą i fundatorem zadania był Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Koordynatorem „Zaczytanego Opolskiego” była Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, a partnerami biblioteki publiczne działające na Opolszczyźnie.
3. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych Priorytetu 1. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 w ramach Kierunku interwencji 1.1.
4. „Konserwacja XVI-wiecznych zabytków piśmiennictwa ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu – kontynuacja”. Zadanie realizowane przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków w ramach programu dotacyjnego „Wspieranie działań muzealnych”.
5. „Biblioteka pełna emocji”. Zadanie realizowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Partnerstwo dla książki”.
6. „Opolskie biblioteki dla każdego. Od juniora do seniora”. Zadanie realizowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Partnerstwo dla książki”.
7. „Literackie peregrynacje”. Zadanie realizowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Promocja czytelnictwa”.
8. „Spotkania z historią”. Zadanie realizowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Partnerstwo dla książki”.
9. „Modernizacja infrastruktury sieciowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu”. Zadanie realizowane przez MKiDN w ramach programu dotacyjnego „Infrastruktura kultury”.
10. „Spotkania z literaturą”. Zadanie realizowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Promocja czytelnictwa”.
11. „Opole, Pałacyk na Wyspie Pasieka (XIX w.): remont i konserwacja elewacji budynku”. Zadanie realizowane przez MKiDN w ramach programu dotacyjnego „Ochrona zabytków”.
12. „Cool-turalnie [kulturalnie] i z pasją przez cały rok”. Zadanie realizowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu dotacyjnego „Edukacja kulturalna.

Analiza Funkcjonowania Bibliotek
Analiza Funkcjonowania Bibliotek jest projektem realizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przy współpracy Konferencji Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych, Konferencji Dyrektorów Bibliotek Pedagogicznych oraz Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich. Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie jednolitych metod oraz narzędzi systematycznej oceny działania bibliotek naukowych, pedagogicznych i publicznych opartych na analizie i porównaniach danych statystycznych oraz wskaźników funkcjonalności w obrębie poszczególnych typów bibliotek, włączając w to badania satysfakcji odbiorców usług bibliotecznych. W projekcie uczestniczą wszystkie 73 biblioteki publiczne z województwa opolskiego.

Dyskusyjne Kluby Książki
W województwie opolskim w 2023 r. działało 60 Dyskusyjnych Klubów Książki. Kluby funkcjonowały przy bibliotekach publicznych w: Baborowie, Dobrzeniu Wielkim, Głubczycach (Wypożyczalnia i Oddział dla Dzieci), Głuchołazach, Gogolinie (DKK dla dorosłych i DKK dla dzieci), Kamieniu Śląskim (filia GBP w Gogolinie), Choruli (filia GBP w Gogolinie), Grodkowie, Jemielnicy, Piotrówce (filia GBP w Jemielnicy) Kędzierzynie-Koźlu, Kluczborku, Krapkowicach, Lewinie Brzeskim, Łubnianach, Dobrzyniu (filia GBP w Lubszy), Kościerzycach (filia GBP w Lubszy), Jasienicy Dolnej (filia GBP w Łambinowicach), Murowie, Namysłowie, Niemodlin, Nysie, Białej Nyskiej (filia MiGBP w Nysie), Oleśnie, Olszance, Pogorzela (filia GBP w Olszance), Opolu: WBP Biblioteka Austriacka, MBP – Wypożyczalnia Centralna, Fantastyczny Klub Dyskusyjny, Filia nr 7, Filia nr 18, Oddział Dziecięcy, Otmuchowie, Kałkowie (filia BP w Otmuchowie), Dylakach (MiGBP w Ozimku), Kamienicy (filia BP w Paczkowie) Paczkowie, Pakosławicach, Gościęcinie (GBP w Pawłowiczkach), Prusinowicach (filia GBP w Pakosławicach), Pokoju (DKK dla dorosłych i DKK dla dzieci), Popielowie, Karłowicach, (filia GBP w Popielowie), Starych Siołkowicach (filia GBP w Popielowie), Łące Prudnickiej (MiGBP w Prudniku), Strzelcach Opolskich – w filii miejskiej, Zielinie (filia GBP w Strzeleczkach), Przyworach (filia GBP w Tarnowie Opolskim), Raszowej (filia GBP w Tarnowie Opolskim), Tułowicach, Walcach, Zębowicach, Zdzieszowicach, Żyrowej (filia MiGBP w Zdzieszowicach).

Konsorcjum Legimi
Wojewódzka Biblioteka Publiczna jest liderem utworzonego w grudniu 2020 r. Konsorcjum Legimi. Tym samym 50 bibliotek publicznych województwa opolskiego umożliwia czytelnikom dostęp do bazy zawierającej ponad 60 000 e-booków. Do projektu przystąpiły:
1. Gminna Biblioteka Publiczna w Baborowie
2. Gminne Centrum Kultury w Białej. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna
3. Miejska Biblioteka Publiczna im. Ks. Ludwika I w Brzegu
4. Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna w Byczynie
5. Gminna Biblioteka Publiczna w Dąbrowie
6. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna w Dobrodzieniu
7. Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach 8. Centrum Kultury im. Kawalerów Orderu Uśmiechu Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach
9. Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie
10. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzowie Śląskim
11. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Grodkowie
12. Gminny Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna w Kamienniku
13. Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu
14. Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu
15. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku
16. Gminna Biblioteka Publiczna w Komprachcicach 17. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korfantowie
18. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach
19. Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji. Biblioteka Publiczna w Leśnicy
20. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim
21. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, Biblioteka Publiczna w Lubszy
22. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Łambinowicach
23. Łubniański Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna w Łubnianach
24. Namysłowski Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna w Namysłowie
25. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Niemodlinie
26. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Wł. Broniewskiego w Nysie
27. Oleska Biblioteka Publiczna
28. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, Biblioteka Publiczna w Olszance
29. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu
30. Miejsko-Gminny Dom Kultury. Biblioteka Publiczna w Otmuchowie
31. Dom Kultury w Ozimku. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna
32. Biblioteka Publiczna im. Jana Brzechwy w Paczkowie
33. Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowiczkach
34. Gminna Biblioteka Publiczna w Pokoju
35. Gminna Biblioteka Publiczna w Polskiej Cerekwi
36. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Praszce
37. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Prudniku
38. Gminna Biblioteka Publiczna w Radłowie
39. Gminna Biblioteka Publiczna w Reńskiej Wsi
40. Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu 41. Strzelecki Ośrodek Kultury, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Strzelcach Opolskich
42. Gminna Biblioteka Publiczna w Strzeleczkach
43. Gminna Biblioteka Publiczna w Świerczowie
44. Tułowicki Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna
45. Gminna Biblioteka Publiczna w Turawie
46. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Ujeździe
47. Gminna Biblioteka Publiczna w Wilkowie
48. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Jakuba Kani w Wołczynie
49. Biblioteka i Kultura w Zawadzkiem
50. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Zdzieszowicach

Konsorcjum Opolskie Biblioteki Publiczne
Od 15 grudnia 2012 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im E. Smołki w Opolu działa Konsorcjum Opolskie Biblioteki Publiczne, które oferuje swoim czytelnikom darmowy dostęp do książek elektronicznych znajdujących się na platformie IBUK Libra należącej do Wydawnictwa PWN. W 2023 r. w konsorcjum uczestniczyło 14 bibliotek publicznych województwa opolskiego a ich czytelnicy mieli bezpłatny dostęp do ponad 6400 publikacji elektronicznych z zakresu: nauk ekonomicznych, humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych, społecznych oraz informatyki, medycyny, prawa i literatury faktu. Aby skorzystać z oferty czytelnicy mogą się zgłaszać do bibliotek po indywidualne kody aktywacyjne dostępu do platformy IBUK Libra.

W projekcie uczestniczą:
1. Miejska Biblioteka Publiczna w Brzegu
2. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna w Głogówku
3. Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie
4. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Grodkowie
5. Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu
6. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku
7. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Niemodlinie
8. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie
9. Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
10. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
11. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Biblioteka Publiczna w Rudnikach
12. Gminna Biblioteka Publiczna w Turawie
13. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołczynie
14. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Zdzieszowicach

Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2023 r.
Celem programu było zapewnienie zrównoważonego dostępu do technologii teleinformatycznych i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca poprzez wyposażenie bibliotek w tych gminach w nowoczesny sprzęt komputerowy. W województwie opolskim tylko jedna biblioteka otrzymały środki na zakup sprzętu komputerowego.
1. Gminna Biblioteka Publiczna w Turawie

VIII. Systemy biblioteczne w bibliotekach publicznych województwa opolskiego
System biblioteczny MAK+ jest elektronicznym, zintegrowanym systemem bibliotecznym, stworzonym i rozwijanym przez Instytut Książki. System umożliwia tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeń i udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej. Praca odbywa się poprzez przeglądarkę internetową. Jednolity, centralny system komputerowy MAK+ oferowany jest wszystkim bibliotekom bez względu na formę organizacyjną.

W 2023 r. w woj. opolskim z systemu MAK + korzystało 32 biblioteki główne1
1. Ośrodek Kultury Biblioteka Publiczna w Byczynie
2. Gminna Biblioteka Publiczna w Chrząstowicach
3. Gminny Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna w Cisku
4. Gminna Biblioteka Publiczna w Dąbrowie
5. Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach
6. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna w Głogówku
7. Centrum Kultury. Biblioteka Publiczna w Głuchołazach
8. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna w Kietrzu
9. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kolonowskiem
10. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korfantowie
11. Gminna Biblioteka Publiczna w Lasowicach Wielkich
12. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim
13. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Biblioteka Publiczna w Lubszy
14. Gminny Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna w Łambinowicach
15. Łubniański Ośrodek Kultury
16. Namysłowski Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna
17. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Biblioteka Publiczna w Olszance
18. Miejsko - Gminny Dom Kultury. Biblioteka Publiczna w Otmuchowie
19. Dom Kultury w Ozimku. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Ozimku
20. Biblioteka Publiczna w Paczkowie
21. Gminna Biblioteka Publiczna w Pakosławicach
22. Gminna Biblioteka Publiczna w Pokoju
23. Gminna Biblioteka Publiczna w Polskiej Cerekwi
24. Gminna Biblioteka Publiczna w Popielowie
25. Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu
26. Gminna Biblioteka Publiczna w Strzeleczkach
27. Gminna Biblioteka Publiczna w Świerczowie
28. Tułowicki Ośrodek Kultury Biblioteka Publiczna w Tułowicach
29. Gminna Biblioteka Publiczna w Turawie
30. Gminna Biblioteka Publiczna w Wilkowie
31. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Zawadzkiem
32. Gminny Ośrodek Informacji Kultury i Czytelnictwa w Zębowicach

System biblioteczny SOWA występujący w wersjach SowaSQL Standard i SowaSQL Premium (wcześniej, jako SOWA2/MARC21 i SOWA2SQL) został zaprojektowany, jest rozwijany oraz dystrybuowany przez SOKRATES-software. Jest pierwszym polskim systemem bibliotecznym, skierowanym do bibliotek zarówno o prostej, jak i o rozbudowanej strukturze, pozwalającym na pracę z centralną bazą danych, umożliwiającym wielodostępną pracę w środowisku sieciowym. System jest wykorzystywany w różnych rodzajach bibliotek2.

W 2023 r. w woj. opolskim z systemu bibliotecznego Sowa korzystało 28 bibliotek głównych.
1. Gminna Biblioteka Publiczna w Baborowie
2. Miejska Biblioteka Publiczna w Brzegu
3. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna w Dobrodzieniu
4. Gminny Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna w Dobrzeniu Wielkim
5. Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie
6. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna w Gorzowie Śląskim
7. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Grodkowie
8. Urząd Gminy Izbicko Referat ds. Bibliotek
9. Gminna Biblioteka Publiczna w Jemielnicy
10. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku
11. Gminna Biblioteka Publiczna w Komprachcicach
12. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach
13. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Niemodlinie
14. Oleska Biblioteka Publiczna
15. Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
16. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Praszka
17. Ośrodek Kultury i Sportu. Biblioteka Publiczna w Prószkowie
18. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Prudniku
19. Gminna Biblioteka Publiczna w Radłowie
20. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Biblioteka Publiczna w Rudnikach
21. Powiatowa Biblioteka Publiczna Powiatowego Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich
22. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Strzelcach Opolskich
23. Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowie Opolskim
24. Miejsko-Gminny Ośrodek Działalności Kulturalnej. Biblioteka Publiczna w Ujeździe
25. Gminna Biblioteka Publiczna w Walcach
26. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołczynie
27. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Zdzieszowicach
28. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu

System biblioteczny Mateusz służy do katalogowania różnych rodzajów materiałów bibliotecznych z zachowaniem standardu MARC21, rejestracji wypożyczeń, prowadzenia i utrzymywania centralnej bazy danych czytelników zarejestrowanych w bibliotece i jej placówkach filialnych, wspomagania innych operacji towarzyszących (np. przeprowadzanie skontrum, obsługa czytelni, prowadzenie kwitariusza itp.)3.

W 2023 r. w woj. opolskim z systemu bibliotecznego Mateusz korzystało 8 bibliotek głównych.
1. Gminne Centrum Kultury. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Białej
2. Gminne Centrum Kultury i Rekreacji. Biblioteka Publiczna w Bierawie
3. Gminna Biblioteka Publiczna w Branicach
4. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głubczycach
5. Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji. Biblioteka Publiczna w Leśnicy
6. Gminna Biblioteka Publiczna w Murowie
7. Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowiczkach
8. Gminna Biblioteka Publiczna w Reńskiej Wsi

System biblioteczny Prolib zaprojektowany i wykonany przez informatyków z firmy Max Elektronik SA z Zielonej Góry. Prolib jest zintegrowanym, kompleksowym systemem przeznaczonym dla różnej wielkości bibliotek, wspomaga wszystkie czynności związane z wprowadzaniem, udostępnianiem dokumentów, rejestracją i kontrolą czytelników, kontrolą zwrotów dokumentów oraz planowaniem i statystyką pracy biblioteki4.

W 2023 r. w woj. opolskim z systemu bibliotecznego Prolib korzystały 2 biblioteki główne.
1. Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu
2. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie

Trzy biblioteki publiczne w województwie opolskim nie posiadały systemu bibliotecznego.
1. Gminny Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna w Kamienniku
2. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Biblioteka Publiczna w Lubrzy
3. Ośrodek Kultury Gminy Skoroszyce z siedzibą w Sidzinie

IX. Jubileusze bibliotek
maj 2023 r. - Obchody 75-lecia Biblioteki Publicznej w Dobrodzieniu
maj 2023 r. - Obchody 60-lecia Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Ozimku
czerwiec 2023 r. - Obchody 60-lecia Filii bibliotecznej w Piotrówce Gminnej Biblioteki Publicznej w Jemielnicy
październik 2023 r. - Obchody 10-lecia Powiatowego Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich.

X. Nagrody dla bibliotek
Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie – Dyrektor Ewa Wiora – Wyróżnienie dla Animatorów i Twórców Kultury przyznane przez Marszałka Województwa Opolskiego.
Gminna Biblioteka Publiczna w Murowie – II miejsce w konkursie fotograficznym DKK przyznane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczna w Opolu.
Namysłowski Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna w Namysłowie – Wyróżnienie za akcję „Noc Bibliotek” przyznane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Niemodlinie, Filia Gracze – Nagroda w konkursie „Strefa Małej Książki w Twojej bibliotece” przyznana przez Instytut Książki w Krakowie.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Niemodlinie – Nagroda w konkursie „Karpionalia” przyznana przez Ośrodek Kultury w Niemodlinie.
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu – Ikona Architektury przyznana przez „Gazetę Wyborczą”.
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu – Za pomoc uchodźcom z Ukrainy „Solidarni z Ukrainą” przyznana przez Miasto Opole.
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Oddział Dziecięco-Młodzieżowy – Biblioteka przyjazna dzieciom przyznana przez Przystanek Rodzinka.
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu – Nagroda specjalna za najlepiej przeprowadzony Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w 2023 r. przyznana przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom.
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu – Wydarzenie Roku dla 20. Opolskiej Jesieni Literackiej, przyznana przez Prezydenta Miasta Opola.
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Beata Orel – kierownik Filii bibliotecznych nr 8 i 15 – Nagroda za osiągniecia w dziedzinie kultury, w kategorii ochrona dziedzictwa kulturowego, za wyróżniające dokonania w zakresie opieki i ochrony dóbr kultury przyznane przez Prezydenta Miasta Opola.
Gminna Biblioteka Publiczna w Tułowicach – Wyróżnienie w konkursie DKK „Uchwyceni przy czytaniu”.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu – Wyróżnienie „Solidarni z Ukrainą” przyznane przez Prezydenta Miasta Opole.

XI. Wybrana działalność promocyjna bibliotek. Realizowane projekty.
Gminne Centrum Kultury. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Białej
luty - Wesołe Ferie z GCK – stacjonarnie.
maj - Spotkanie autorskie z Piotrem Pilarskim – stacjonarnie.
maj - Spotkanie autorskie z Magdaleną Zarębską – stacjonarnie.
październik - Noc Bibliotek, spotkanie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim – stacjonarnie.
październik - Noc Bibliotek, projekcja filmu animowanego pt. „Moja mama Gorylica” – stacjonarnie.
listopad - Dzień postaci z bajek w przedszkolu w Śmiczu.
listopad - Rozpoczęcie projektu „Mała książka – wielki człowiek”.
grudzień - Spotkanie autorskie z Marcinem Szczygielskim – stacjonarnie.
grudzień - Mikołajki w bibliotece – stacjonarnie.

Gminna Biblioteka Publiczna w Branicach
wrzesień - Spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim.
wrzesień - Spotkanie autorskie z Roksana Jędrzejewską-Wróbel.

Miejska Biblioteka Publiczna w Brzegu
Realizacja projektu „Do Brzegu” w ramach programu Blisko 2022-2023.
luty - Ferie w bibliotece.
luty - Walentynki w bibliotece.
marzec - Spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim - „Zaczytane Opolskie”.
marzec - Wystawa kolaży Małgorzaty Glaser-Witek.
kwiecień - Spacer z doktorem Romualdem Nowakiem, brzeskim regionalistą i historykiem.
maj - Spotkanie z Radosławem Wiśniewskim, poetą, krytykiem literackim oraz współzałożycielem Stowarzyszenia Żywych Poetów.
maj - XI Turniej Szachowy o Puchar Biblioteki.
czerwiec - Cykl „Spotkania wśród książek przy planszy” realizowany w ramach Konkursu na realizację inicjatyw edukacyjno-animacyjnych.
czerwiec - Warsztaty z kosmetyków naturalnych.
lipiec–sierpień – Wakacje w bibliotece.
wrzesień - Zajęcia edukacyjne dla dzieci o Księciu Jerzym II „Zamkowa herbatka”.
wrzesień - Warsztaty fotograficzne – Stare fotografie, Nowa rzeczywistość.
wrzesień - Narodowe Czytanie.
wrzesień - Spotkanie edukacyjne z możliwością adopcji kota.
wrzesień - Spotkanie z Arturem Andrusem.
wrzesień - Noc w bibliotece.
wrzesień - Spotkania z Michałem Książkiem, poetą, reportażystą, kulturoznawcą, ornitologiem, autorem książki „Atlas dziur i szczelin”.
wrzesień - Spotkanie z cyklu „Wartalk w bibliotece!” z Jędrzejem Korbalem, historykiem, autorem ponad 200 publikacji na temat sprzętu i uzbrojenia II RP.
wrzesień - Jesienny Kiermasz Książki.
październik - IV Międzynarodowa edycja VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie – „Przerwa na czytanie”.
październik - Wystawa prac uczestników warsztatu zadania „Do Brzegu”.
październik - Spotkanie z Mirosławem Czoppem i Tadeuszem Jurkiem, autorami turystycznego przewodnika pt. „Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach pod Brzegiem”.
październik - Pogaduchy o … Dniu Dyni.
październik - Koncert „Lubię Jesień” w wykonaniu zespołu „Utewianki”.
październik - Warsztaty z decoupage w Filii nr 1.
październik – „Z latarkami wśród książek – W poszukiwaniu pór roku” w Oddziale dla Dzieci, III edycja wydarzenia.
listopad - Spotkanie z pszczelarzem Jackiem Kaczmarskim, właścicielem Pasieki EkoMiód z Pakosławic.
listopad - Komputerowy Klub Seniora.
listopad - Spotkanie Klubu Szachowego.
grudzień - „Wiedźmin” wystawa prac uczniów z Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu.
grudzień - „Nowa twarz książki – Sleeveface” wystawa pokonkursowa nagrodzonych prac uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu.
grudzień - „Pogaduchy o… świątecznych zapachach, czyli pieczemy pierniczki z Jadzią Pętelką”. Spotkanie z czytelnikami w Oddziale dla dzieci.
grudzień - Warsztaty ze stroików świątecznych - Filia nr 1.

Gminna Biblioteka Publiczna w Chrząstowicach
styczeń - Niepełnosprawność – sposoby komunikacji i przemieszczania się – lekcja biblioteczna.
luty - Gry, układanie puzzli i zabawy z książką w czytelni.
luty - Zaksiążkowani seniorzy – lekcja biblioteczna.
luty - Przeglądanie literatury i zapisy uczestników Klubu Seniora.
marzec - Marian Wantoła z okazji 10. rocznicy śmierci – wystawa własna.
marzec - Gminny Konkurs Kroszonkarski.
kwiecień - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2023 – Teatrzyk Podspodek + wystawa własna.
kwiecień - Wspólne kolorowanie jaj oraz obrazków wielkanocnych.
maj - Tydzień Bibliotek. Jesteś jednym z nas. – lekcja biblioteczna, grupa przedszkolna „starszaki”.
maj - Tydzień Bibliotek. Zajęcia dla dzieci i rodziców. Teatrzyk Kamishibai i Smerfy.
maj - Wtorkowe zajęcia dla rodziców z dziećmi - Gry, układanie puzzli i zabawy z książką w czytelni.
lipiec - Smerfy. Obchody 65. urodzin. – Wystawa własna.
sierpień - Na 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej – wystawa multimedialna na stronie internetowej.
wrzesień - Narodowe Czytanie 2023 – wystawka własna.
wrzesień - Tydzień Kropki w bibliotece.
wrzesień - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – lekcja biblioteczna, grupa przedszkolna „maluchy”.
październik - Światowy Dzień Zwierząt – lekcja biblioteczna z przedszkolakami na koniec zbiórki karmy dla schroniska w Opolu.
listopad - Dzień Tolerancji i Empatii – lekcje biblioteczne dla uczniów klas szkoły podstawowej.
listopad - Dzień Pluszowego Misia – lekcja biblioteczna, grupy przedszkolne.
grudzień - Jan Matejko – wystawa własna.
grudzień - Światowy Dzień Empatii i Tolerancji – wystawa własna.
grudzień - Promocja projektu „Mała Książka – wielki człowiek” – wystawa własna.
grudzień - Święta w Europie – wystawka własna.

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna w Dobrodzieniu
Cykliczne głośne czytanie książek w przedszkolu.
styczeń - Pogadanka „Prawdziwi przyjaciele” poparta literaturą dla młodzieży – Dobrodzień.
styczeń - Dzień Kubusia Puchatka – biblioteka w Pludrach.
styczeń - Czytanie zimowych bajek z prawdziwym bałwankiem w przedszkolach gminy Dobrodzień.
luty - Zajęcia biblioteczne z przedszkolakami – czytanie „Kici Koci. Zima” – Myślina.
luty - Zajęcia podczas ferii w Klubie – kreatywne zajęcia biblioteczne, czytanie tekstu o czekoladzie, zabawy z czekoladą – Myślina.
luty - Ferie – LEGO w bibliotece – Dobrodzień.
luty - Reksio nasz przyjaciel – biblioteka Pludry.
luty - Zajęcia biblioteczne z przedszkolakami – czytanie „Weekendowego Bałwanka”, rozmowa o zimie – Myślina.
marzec - Zajęcia z przedszkolakami – czytanie książki „Kubuś Puchatek” o czterech porach roku, rozmowa – Myślina.
marzec - Rozmowy o książkach przy kawie – biblioteka Pludry.
marzec - Z Kicią Kocią w żłobku – Dobrodzień.
marzec - Zajęcia biblioteczne w szkole – praca z książką, tworzenie origami – Myślina.
marzec - Wiosenne warsztaty z Kicią Kocią – 3 grupy w przedszkolu w Gosławicach- Dobrodzień.
marzec - „Co słonko widziało” – biblioteka Pludry.
marzec - Spotkanie z książką w bibliotece – Dobrodzień.
marzec - Miś Dokiś w przedszkolu w Błachowie – Dobrodzień.
kwiecień - Zabawa z Reksiem zajęcia – biblioteka Pludry.
kwiecień - Zajęcia przyrodnicze w IV klasie w ZSP w Gosławicach – Dobrodzień.
kwiecień - Zajęcia o uczuciach – Przedszkole w Główczycach – Dobrodzień.
kwiecień - Samochodzik Franek i ekologia – biblioteka Pludry.
Kwiecień - Dlaczego wielcy odpowiadają na pytania dzieci – biblioteka Pludry.
kwiecień - Zajęcia w bibliotece pt. „Prawdziwi przyjaciele” – PSP klasa IV Dobrodzień.
maj - Czytanie bajki o zdrowym odżywianiu w żłobku – Dobrodzień.
maj - Zajęcia biblioteczne z dobrodzieńskimi przedszkolakami – Dobrodzień.
maj - Kreatywne zajęcia biblioteczne w Klubie w Myślinie – Dzień Bibliotekarza – Myślina.
maj - Dzień Bibliotekarza.
maj - Spotkanie z pisarzem Krzysztofem Nowakowskim.
maj - Teart Ekostudnio oraz prelekcja.
maj - Zajęcia biblioteczne – różnice między ludźmi – rozmowa z uczniami ZPE.
maj - Zajęcia w przedszkolu – czytanie książki „ Kicia Kocia. Wiosna” oraz „ Kicia Kocia na pikniku” – Myślina.
maj - Zajęcia biblioteczne o emocjach – Przedszkole Gosławice.
maj - Zajęcia w przedszkolu w Gosławicach – robienie przypinek.
maj - Spotkanie autorskie z Sabiną Sworeń.
maj - Zakończenie programu Kicia Kocia zmienia maluchy w zuchy.
maj - Zajęcia biblioteczne: czytanie książki oraz robienie laurek dla mamy – Przedszkole Główczyce.
maj - Zajęcia z przedszkolakami – czytanie „Franklin chce mieć hulajnogę”.
maj - Biblioteka Miejska w Praszce – spotkanie z pisarką Magdaleną Witkiewicz.
czerwiec - Dzień Dziecka z przedszkolem.
czerwiec - Kreatywne zajęcia biblioteczne w Klubie – robienie lemoniady i slime'ów.
czerwiec - Zajęcia biblioteczne z klasa III PSP Dobrodzień.
czerwiec - Zajęcia z przedszkolakami – czytanie „Franklin sadzi drzewo”.
lipiec - „Wielkie gotowanie na ulicy Przejazdowej”.
lipiec - Kreatywne zajęcia biblioteczne w Klubie – Kwiaty, ogród, drzewo.
lipiec - Spacer po zabytkowym parku w Dobrodzieniu i poznanie roślinności.
lipiec - Zajęcia ekologiczne i ozdabianie kamieni oraz spacer po Dobrodzieniu.
lipiec - Co to jest biblioteka i co możemy w niej znaleźć? – biblioteka Pludry.
lipiec - Zajęcia ekologiczne – spacer na „Leszcz”.
sierpień - Wakacje z biurem Detektywistycznym Lassego i Mai.
sierpień - Podsumowanie wakacji – wspólne wykonanie lemoniady i sałatki owocowej oraz lodów.
wrzesień - Zajęcia w bibliotece „Tata też czyta”.
wrzesień - Jesień w bibliotece, pogadanka.
październik - Noc Bibliotek dla dorosłych.
listopad - Dzień postaci z bajek.
listopad - Spotkanie z rodzicami przedszkolaków w Myślinie. Prelekcja na temat wpływu czytania na dzieci.
listopad - Zajęcia biblioteczne, bajkoterapia – bajka o szczęściu.
listopad - Wizyta w przedszkolu „Kicia Kocia się złości”.
listopad - Zimowe zajęcia biblioteczne w Klubie – robienie ozdób świątecznych.
grudzień - Wizyta w przedszkolu. Czytanie „Kici Koci”, wspólna zabawa.
grudzień - Czytanie opowieści adwentowych publikowanych na YouTubie.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna w Głogówku
luty - Walentynkowa akcja „Randka w ciemno z książką”.
marzec - „Święto kobiet z książką” – spotkanie przy kawie oraz promocja nowości wydawniczych.
maj - Spotkania autorskie dla dzieci z Magdaleną Zarębską.
maj - Festiwal podróżniczy.
czerwiec - Festyn z okazji Dnia Dziecka.
wrzesień - Festyn na zakończenie lata.
październik - Noc Bibliotek.
październik - Spotkanie autorskie z Magdalena Schatt-Skotak.
listopad - Dzień Pluszowego Misia – gry i zabawy.
grudzień - Jarmark świąteczny.

Gminny Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna w Dobrzeniu Wielkim
luty - Spotkanie autorskie z Niką Kardasz.
maj - Spotkanie autorskie z Magdaleną Majcher w ramach DKK.
wrzesień - Spotkanie autorskie z Arturem Andrusem w ramach „Zaczytanego Opolskiego”.
październik - Spotkanie autorskie dla dzieci z Katarzyna Kowalską – Noc Bibliotek.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach
Cykliczne spotkania z poezją przy kawie.
Cykliczne spotkania Młodzieżowego Klubu Książki.
luty - Event Walentynkowy „Zakochaj się w kulturze”.
kwiecień - Kiermasz Wielkanocny.
maj - Wernisaż wystawy Pavla Ramerta w ramach współpracy z biblioteką w Sumperku „PaRedoilia”.
maj - Spotkania autorskie z Krzysztofem Nowakowskim.
wrzesień - Spotkanie z dr. Łukaszem Sasułą „Co czytali twórcy gier – literatura a współczesne media”.
listopad - „Gdzie jest Anżej?” gra detektywistyczna.
grudzień - Wystawa ilustracji do książki „Jezderkusie”.
grudzień - Jarmark świąteczny.

Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie
styczeń - podczas inauguracji obchodów 800-lecia Gogolina dyrektor biblioteki w Gogolinie Ewa Wiora odebrała z rąk Przewodniczącego Rady Miejskiej Piotra Czoka uchwałę o nadaniu imienia Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie. Biblioteka otrzymała nazwę: Gminna Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Gogolinie
styczeń - Spotkanie z dr Ewą Lisowską – archeologiem z Uniwersytetu Wrocławskiego pt. "Słowianie na Śląsku we wczesnym średniowieczu".
10 lutego uruchomiono książkomat z wyrzutnią.
luty - Spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim w ramach „Zaczytanego Opolskiego”.
marzec - Spotkanie z prof. dr. hab. Franciszkiem Markiem pt. „Śląscy nobliści".
marzec - Spotkanie z Rafałem Franią, autorem książek, sportowcem.
maj - Tydzień Bibliotek pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka w Gogolinie”.
maj - Ekstreme Run – bieg z przeszkodami dla dzieci.
czerwiec - Spotkanie autorskie z Gabrielą Anną Kańtor w ramach DKK w Kamieniu Śląskim.
czerwiec - Noc Kupały.
sierpień - Festyn Rodzinny „Pożegnanie wakacji” w Owocowym Ogrodzie Miejskim w Gogolinie.
wrzesień - Narodowe Czytanie.
październik - Noc Bibliotek „Z latarkami między regałami”.
październik - Dzień Drzewa. Wykłady prof. dr. hab. Arkadiusza Nowaka oraz dr. hab. Grzegorza Kuszy, prof. UO.
październik - „Poetycki Ogród Pamięci" - poezja i muzyka – wieczór wspomnień.
listopad - Spotkanie autorskie z Edytą Świętek.
listopad - Spotkanie z Adamem Wajrakiem.
grudzień - „Podróż drogą do świąt” – świąteczne spotkanie dla rodzin.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna w Gorzowie Śl.
marzec - Gminny Konkurs Recytatorski szkół podstawowych „WIERSZEM I PROZĄ”. maj - XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.
maj - Spotkanie autorskie z Wojciechem Cesarzem.
lipiec - Półkolonie letnie w bibliotece.
wrzesień - Spotkanie autorskie z Zofią Stanecką.
październik - Spotkanie autorskie z Agnieszką Zakrzewską.
październik - Noc Bibliotek.
listopad - Narodowe Święto Niepodległości.
grudzień - Jarmark Bożonarodzeniowy.
grudzień - Spotkanie opłatkowe u seniorów.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Grodkowie
Cykliczne spotkania Klubu Szachowego.
Cykliczne zajęcia - „Popołudnie z biblioteką” – zajęcia literacko-edukacyjne dla dzieci w filii w Kolnicy.
Cykliczne zięcia - „Zgrana biblioteka” – gry planszowe i edukacyjne dla dzieci.
Cykliczne zajęcia - „Plastyka w bibliotece, czyli jak dzięki książce możemy bawić się sztuką i rozwijać wyobraźnię”. Cykliczne zajęcia - „Cała Polska czyta dzieciom” – oddział przedszkolny z Kolnicy.
styczeń - Dzień Babci i Dziadka – zajęcia czytelniczo-plastyczne w Oddziale dla Dzieci.

styczeń - Otwarcie wystawy „Drgania“ – wystawa prac fotograficznych Bartłomieja Warowego.
luty - Spotkanie w Klubie Senior+, promocja czasopism.
luty - Zajęcia z grami planszowymi w Klubie Seniora+.
luty - Hejt w szkole i w Internecie – spotkania profilaktyczne z dziećmi i młodzieżą.
luty - Ferie w bibliotece w Kolnicy.
luty - Szachoterapia – zajęcia dla dzieci 7-10 lat.
luty - Gry planszowe, szachy, puzzle, programowanie
luty - Spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem.
luty - Warsztaty scrapowe „Bullet Journal“ w filii w Kolnicy.
marzec - „Zwiastuny wiosny” zajęcia biblioteczne – filia w Gnojnej.
marzec - Poznajemy zasady działania biblioteki – lekcja biblioteczna – filia w Gnojnej.
marzec - Spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych.
marzec - Poznajemy czasopisma – zajęcia biblioteczne – filia w Gnojnej.
marzec - Pierwszy dzień wiosny w Czytelni (gry planszowe i kalambury).
marzec - „Warsztaty zdobienia jaj“.
marzec - Odwaga – zajęcia czytelnicze z elementami biblioterapii (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy).
marzec - Utworzenie w bibliotece klubu szachowego dla dzieci i młodzieży (odbyło się 14 spotkań).
marzec - „Wiosna, wiosna, ach to ty...” zajęcia czytelniczo-plastyczne – filia w Gnojnej.
kwiecień - „Wiosenne poezjowanie” – zajęcia literackie.
kwiecień - Dźwiękoterapia – wykład z sesją terapeutyczną.
kwiecień - Konkurs regionalny dla klas siódmych „Z przeszłości i teraźniejszości miasta i gminy Grodków”.
kwiecień - Europejski Dzień Integracji Międzypokoleniowej – międzypokoleniowe warsztaty plastyczne dla seniorów i dzieci.
kwiecień - „Posprzątajmy wspólnie Grodków“ – akcja sprzątania miasta z okazji Dnia Ziemi.
maj - Kiermasz Książki – przed grodkowskim ratuszem.
maj - II Bicie Rekordu Czytania.
maj - Konferencja Bibliotek Publicznych Powiatu Brzeskiego.
maj - Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem.
maj - Z dziećmi o emocjach – strach. Zajęcia biblioterapeutyczne z uczniami SOSzW w Grodkowie.
maj - Otwarcie wystawy „Pszczoły“.
maj - Spotkanie autorskie z Maciejem Siembiedą.
maj - Wykłady Piotra Szafrańskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych o tematyce pszczelarskiej.
maj - Warsztaty plastyczne dla dzieci „Budowa ula”.
maj - Wykład Piotra Szafrańskiego „Pszczoły”.
maj - Warsztaty dla dzieci „Świeca z wosku pszczelego”.
czerwiec - „Spotkanie z bajkami”- głośne czytanie na dywanie – filia w Kolnicy.
czerwiec - Dzień Dziecka z Działem Edukacji Regionalnej – zwiedzanie miasta z mapką „Zagadkowy Grodków”.
czerwiec - Warsztaty plastyczne dla dzieci „Budowa ula” (plus wystawa).
czerwiec - Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – filia w Gnojnej.
czerwiec - Warsztaty plastyczne „Pszczele kostki” (plus wystawa).
czerwiec - V edycja akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.
czerwiec - Dźwiękoterapia.
czerwiec - Bookcrossing.
czerwiec - Spotkanie dla uczniów z grodkowskimi pszczelarzami (plus wystawa).
czerwiec - Warsztaty dla dzieci „Świeca z wosku pszczelego“ (plus wystawa).
czerwiec - Warsztaty plastyczne dla dzieci „Pszczele kostki“ (plus wystawa).
czerwiec - Warsztaty „Od ziarenka do bochenka” – Muzeum Wsi Opolskiej (Kultura Dostępna).
czerwiec - Uroczyste rozdanie nagród dla uczestników konkursu „Życie pszczół“ (plus wystawa).
czerwiec - Obraz, rzeźba, płaskorzeźba – muzealne ABC – (warsztaty plus zwiedzanie) – Muzeum Narodowe we Wrocławiu (Kultura Dostępna).
Całe wakacje - gry planszowe, puzzle, kalambury, programowanie z zestawami Scottie Go!
lipiec - Garncarstwo. Muzeum Wsi Opolskie (Kultura Dostępna).
sierpień - Zajęcia wakacyjne „Travel Journal“.
sierpień - Zajęcia wakacyjne „Kwietna łąka“.
sierpień - Zajęcia wakacyjne „Dzień z pszczołą“.
wrzesień - Spotkanie autorskie z Hanną Greń.
wrzesień - Narodowe Czytanie – Biblioteka Główna z udziałem czytelników z filii.
wrzesień - Wyjazd do Teatru Polskiego we Wrocławiu, spektakl „Czego nie widać” (Kultura Dostępna).
wrzesień - Jesień, jesień dary niesie – warsztaty i zwiedzanie – Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu (Kultura Dostępna).
wrzesień - Uroczyste otwarcie wystawy „Harcerstwo“.
wrzesień - „Jak dzieci rozwijają zdrowe poczucie własnej wartości?” – seminarium z Katarzyną Kubiczek.
wrzesień - „Życie mimo wszystko, rozmowy o samobójstwie” – spotkanie z dr Halszką Witkowską.
wrzesień - „Jakiego przywództwa potrzebują dzieci?” – seminarium z Katarzyną Kubiczek.
wrzesień - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – filia w Gnojnej.
wrzesień - „Harcerska sobota“ - spotkanie dla dzieci i młodzieży z grodkowską drużyną harcerską.
październik - „Agresja. Niebezpieczne tabu?” – seminarium z Katarzyną Kubiczek.
październik - Noc Bibliotek październik - „Sztuka mówienia NIE z czystym sumieniem” – seminarium z Katarzyną Kubiczek.
październik - „Rodzice jako para” – seminarium z Katarzyną Kubiczek.
październik - Maraton czytania.
październik - Warsztaty scrapowe „Leśny album“.
październik - „Dziecko w szkole” – seminarium z Katarzyną Kubiczek.
październik - „Nastolatek – kiedy kończy się wychowanie?” – seminarium z Katarzyną Kubiczek.
listopad - „Kto Ty jesteś…?, czyli słów kilka o Niepodległości”- zajęcia w filii w Gnojnej.
listopad - „Światowy Dzień Pluszowego Misia” - zajęcia w filii w Gnojnej.
listopad - „Harcerska sobota”.
listopad - „Oblicza problemu” – spotkanie z terapeutą uzależnień Wojciechem Fijałkowskim.
listopad - „Menopauza w ujęciu ajurwedy” z cykl spotkań pn. Ajurweda na urodę.
grudzień - Turniej szachowy dla dzieci i młodzieży o puchar Burmistrza Grodkowa.
grudzień - Warsztaty scrapowe „Świąteczny shadow box“.
grudzień - „Mikołajki“ - spotkanie z Mikołajem i warsztaty świąteczne.
grudzień - „Mikołajki w bibliotece” – zajęcia plastyczne dla dzieci w filii w Gnojnej.
grudzień - „Mikołajki z książką” - zajęcia czytelnicze w filii w Kolnicy.
grudzień - Warsztaty świąteczne dla dzieci „Bożonarodzeniowe kartki”.
grudzień - Spotkanie autorskie dla dzieci z Tiną Oziewicz.
grudzień - Warsztaty świąteczne dla dzieci „Bożonarodzeniowe kartki”
grudzień - Zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce i na świecie” – zajęcia biblioteczne.
grudzień - „Kolędowanie pod Ratuszem”.

Referat ds. Bibliotek w Izbicku
marzec - Spotkanie autorskie z Krzysztofem Rallą, autorem książki „Wspomnienia do ocalenia”.
marzec - Warsztaty literackie z Moniką Sawicką.
czerwiec - Warsztat „Nasza mydlarnia”.
czerwiec - Teatr Edukacji i Profilaktyki MASA – spektakl „Wielka ucieczka”.
październik - Spotkanie z Przemysławem Supernakiem „Opolskie na rowerze”.
listopad - Podsumowanie konkursu plastycznego – wręczenie nagród.

Gminna Biblioteka Publiczna w Jemielnicy
lipiec–grudzień - Cykl spotkań „Popołudnia z grą planszową”.
lipiec - Ekogra.
wrzesień - Warsztaty „Nauka i gra – para na 102!”.
wrzesień - Spotkanie autorskie z Krystyną Mirek.
październik - Konkurs „Moja gra w stylu eko”.
listopad - Warsztaty „Nauka”.

Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu
styczeń - Ekologiczne warsztaty pn. „Gipsowy zielnik”.
styczeń -Wykład i warsztaty pn. „Człowiek w czasach Wielkiej Zmiany” prowadzone przez Małgorzatę Szyszkę.
luty–marzec - Wystawa prac malarskich Zbigniewa Solorza.
luty – Eko Ferie w bibliotece.
kwiecień - Szukając Inspiracji – wernisaż wystawy prac plastycznych uczniów II Liceum Ogólnokształcącego.
kwiecień - Pszczoły miodne i niemiodne – spotkanie dla dzieci z Justyną Kierat.
Kwiecień - Zaproś wiosnę do domu – warsztaty ekorękodzieła z okazji Światowego Dnia Ziemi.
kwiecień - Nasz ogródek – kwiatowe kompozycje – warsztaty ekorękodzieła z okazji Światowego Dnia Ziemi.
kwiecień - Spotkanie autorskie z Anną Paszkiewicz.
kwiecień - Dobre zwyczaje mieszkańców stajni – ekologiczne warsztaty rodzinne.
maj - Wieczór poezji i malarstwa Ewy Kity.
maj - Wykład Jacka Pelczara pt. „Motywy słowiańskie we współczesnej literaturze i popkulturze” w oparciu o książkę „Tryzna. Antologia słowiańska”.
maj - Spotkanie autorskie z Ewą Chotomską.
maj - Warsztaty projektowania wielkoformatowej gry planszowej.
maj - Spotkanie autorskie z Filipem Springerem.
czerwiec - Targi Książki Nad Odrą.
czerwiec - Spotkanie autorskie z Edytą i Radosławem Zarębskimi – dla przedszkolaków.
czerwiec - Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel – dla szkół podstawowych.
czerwiec - Spotkanie z Urbex History.
czerwiec - Spotkanie autorskie z Markiem Gaworskim.
czerwiec - Spotkanie autorskie z Radosławem Gajdą.
czerwiec - Spotkanie autorskie z Magdaleną Krauze.
czerwiec - Spotkanie autorskie z Małgorzatą Starostą.
czerwiec - Spotkanie autorskie z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją.
czerwiec - Watra – spektakl Teatru Ognia.
czerwiec - Akcja „Płynne Czytanie” – literackie rejsy po rzece Odrze z Arturem Pontkiem.
czerwiec - Wystawa obrazów Zbigniewa Grzonki.
czerwiec - 50 Twarzy szkła – wernisaż wystawy.
czerwiec - Spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych.
czerwiec - Spotkanie autorskie z Ewą Nowak.
czerwiec - Spotkanie autorskie z Agnieszką Antosik.
czerwiec - Warsztaty tworzenia książki tunelowej na podstawie książki pt. „Przygody Baltazara Gąbki”.
czerwiec–sierpień - Eko wakacje w bibliotece.
czerwiec - Premiera wielkoformatowej gry planszowej pt. „Podróż za jeden uśmiech. Wakacje na gapę”.
lipiec - Akcja „Z nurtem Odry” – rejsy po rzece Odrze połączone z wykładem na temat lokalnej nadbrzeżnej bioróżnorodności.
lipiec - Zbuduj hotel dla zapylaczy – warsztaty rodzinne w MBP oraz filiach.
sierpień - Jeździeckie Warsztaty Szkoleniowe.
sierpień - Spotkanie autorskie z Jarosławem Kretem na Art Cup.
wrzesień - Narodowe Czytanie – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
wrzesień - „Dary lasu – zrozumieć las” wykład i warsztaty.
wrzesień - Otwarcie Filii nr 8 w Sławięcicach po modernizacji.
wrzesień - Spotkanie autorskie z Markiem Gaworskim – premiera książki pt. „Pałac w Sławięcicach”.
wrzesień - Jestem na pTAK – ekowykład i warsztaty.
październik - Wystawa prac malarskich Olka Nowackiego pt. „Esprit – początek”.
październik - Noc Bibliotek.
październik - Wernisaż wystawy malarstwa Zbigniewa Grzonki.
październik - 6. Konferencja online dla bibliotekarzy i nauczycieli pt. „Sztuczna inteligencja i nowe technologie w promocji biblioteki i czytelnictwa”.
listopad - Spotkanie autorskie dla dzieci z Sandrą Langer.
listopad - Spotkanie autorskie z Barbarą Saczko-Bombą na temat książki pt. „Luminatorka”.
listopad - Wystawa Agnieszki Lechickiej pt. „Wyjście z cienia”.
listopad - Spotkanie dla dzieci z Justyną Bednarek.
listopad - Spotkanie autorskie z Aleksandrą Rams – Hold on to me – premiera.
listopad - Spotkanie z Jackiem Pelczarem, kierownikiem Schroniska dla bezdomnych zwierząt.
listopad - Spotkanie podróżnicze z Dawidem Markiewiczem.
listopad - Spotkanie autorskie z Joanną Brodzik.
listopad - Spotkanie przyrodnicze z Dawidem Popończykiem – Leśnym Kawalerem.
listopad - Rodzinny wyjazd do Palmiarni w Gliwicach.
listopad - Kurs pn. Trener edukacji ekologicznej.
listopad - Barwy Naszych Myśli – wernisaż.
grudzień - Spotkanie autorskie z Joanną Olech.
grudzień - Spotkanie autorskie z Navalem.
grudzień - Opowieści i tradycje bożonarodzeniowe mieszkańców Sławięcic.
grudzień - „Boże Narodzenie – cała prawda” – świąteczny wykład ks. Łukasza Libowskiego.
grudzień - Wspólne kolędowanie.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku
marzec - Spotkanie poetów Ziemi Kluczborskiej.
marzec - Poli Kala – smak życia na Krecie, spotkanie i promocja książki kulinarnej.
marzec - Wystawa ze zbiorów WBP w Opolu „Tatry i Pieniny. Śladami pierwszych turystów i fotografów”.
kwiecień - Spotkanie autorskie z Krystyną Mirek, „Zaczytane Opolskie”.
maj - Odjazdowy Bibliotekarz.
maj - Przegląd Booktalking.
czerwiec - Wystawy z okazji 770-lecia Kluczborka – „Przeszłość Kluczborka w drukach ulotnych”, „Pozdrowienia z Kluczborka” (archiwalne pocztówki).
czerwiec - Zamknięcie Kapsuły Czasu z okazji jubileuszu 770-lecia Kluczborka.
wrzesień - Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” na kluczborskim Rynku.
wrzesień - Wystawa pokonkursowa „Bioróżnorodność województwa opolskiego w obiektywie”.
październik - Noc Bibliotek.
październik - Spotkanie autorskie z Lidią Czyż (współpraca z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Kluczborku).
październik - Wystawa z WBP „Wieś opolska na dawnej pocztówce”.
grudzień - Wystawa „Świat tysięcy historii” – obrazy z puzzli, które ułożył Stanisław Pszenica.
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korfantowie.
marzec - Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania – etap gminny.
maj - Gminny Konkurs Recytatorski „Majowe Spotkania z Poezją”.
maj - Spotkanie autorskie z Krzysztofem Nowakowskim.
wrzesień - Narodowe Czytanie.
listopad - Spotkanie autorskie z Barbarą Supeł.
grudzień - Gminny Konkurs Recytatorski „Boże Narodzenie w Poezji”.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach
luty - Ferie zimowe –„Biała zima z książką”.
marzec - „Tuwim ciekawy dla małych i dużych” – spotkania czytelnicze, warsztaty biblioteczne.
kwiecień - „Mikołaj Kopernik – człowiek, który wstrzyma słońce” – imprezy czytelnicze połączone z wystawą.
maj - „Łączy nas pamięć – Powstanie w getcie Warszawskim” spotkanie czytelnicze.
maj - Spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz.
maj - Majowe spotkania z książką i czytelnikiem – prelekcje, pogadanki, lekcje biblioteczne.
lipiec–sierpień - „Książka dobra na wszystko” – wakacyjne zajęcia biblioteczne.
wrzesień - Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej (przy współpracy z nieformalnym stowarzyszeniem „Kreatywne Umysły”, Uniwersytet III Wieku, Warsztat Terapii Zajęciowej).
listopad - „Symbole Narodowe” – cykl zajęć dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.
listopad - „Andrzejkowe tradycje” – zabawy z książką obrazujące tradycje andrzejkowe, zorganizowane dla wszystkich grup dzieci przedszkolnych oraz uczniów klas od I-IV.
grudzień - „Tradycje i zabawy z Mikołajem” – zabawy z książką dla dzieci najmłodszych i ich rodziców.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim
Cykliczne spotkania w ramach DKK.
Cykliczne spotkania w ramach Klubu Mądrego Przedszkolaka
luty - Kreatywne ferie w Skorogoszczy.
luty - Dla Babci i Dziadka.
marzec - Warsztaty mydlarskie dla dorosłych w Łosiowie.
marzec - Spotkanie z Trenerem Jackiem Chochorowskim.
kwiecień–maj - II tura spotkań "Przedszkolaki – zaczytane dzieciaki".
kwiecień - Gra dla młodych detektywów.
maj - Biblioteka "pod gwiazdami" w ramach Tygodnia Bibliotek.
maj - Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem.
maj - „Niektórzy lubią poezję” – XIV Gminny Konkurs Recytatorski.
maj - Warsztaty "Sztuka Fun" w bibliotece.
czerwiec - Warsztaty fotograficzne w Łosiowie.
czerwiec - Wszystko o pszczołach „Poznajemy i szanujemy pszczoły”.
czerwiec - Otwarcie Biblioteki Publicznej w Przeczy.
lipiec - Wycieczka do Torunia.
lipiec–sierpień - Wesołe Wakacje w Bibliotece w Lewinie Brzeskim.
sierpień - Kreatywne wakacje z Biblioteką w Strzelnikach.
wrzesień - Narodowe Czytanie 2023 w Lewinie Brzeskim.
wrzesień - Kropkowa loteryjka w Światowy Dzień Kropki.
wrzesień - Europejskie Dni Dziedzictwa w Skorogoszczy.
wrzesień - Dzień Głośnego Czytania.
październik - Dzień Dyni w Bibliotece w Lewinie Brzeskim.
listopad - Bajkowe Koło Fortuny w Oddziale dla Dzieci w Lewinie Brzeskim.
listopad - Jesienne zajęcia czytelnicze dla przedszkolaków w Lewinie Brzeskim,
Dzień Młodzieży.
listopad - Warsztaty z malowania ceramiki w Lewinie Brzeskim.
listopad - Andrzejki 2023 w Bibliotece w Łosiowie.
grudzień - Ekokosmetyki. Warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie "Brzesko-Oławska Wieś Historyczna" w ramach programu „Dobre bo Lokalne II”.
grudzień - Warsztaty bożonarodzeniowe w Przeczy.
grudzień - Warsztaty dla dorosłych z wykonywania wieńców świątecznych zorganizowane przez Stowarzyszenie "Brzesko-Oławska Wieś Historyczna".
grudzień - DIY zrób to sam, zajęcia w Skorogoszczy.
grudzień - „Aniołki” tworzą aniołki. Makrama w filii Łosiów.

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Łambinowicach. Gminna Biblioteka Publiczna
luty - Ferie w bibliotece.
luty - Podsumowanie czytelnictwa.
marzec - Konkurs na najładniejszą laurkę z okazji Dnia Kobiet.
marzec - Wieczór zabaw i układania puzzli.
marzec - Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania.
czerwiec - Piknik z kulturą.
lipiec–sierpień - Wakacje w bibliotece.
wrzesień - „Nocne podchody z książką”
wrzesień - Narodowe Czytanie.
październik - Jesienna biesiada z seniorami przy muzyce.
listopad - „Droga do wolności”. Przedstawienie z okazji Święta Niepodległości.
listopad - IX Powiatowy Konkurs Recytatorski „Humoru i satyry”.
grudzień - Wieczerza wigilijna dla osób samotnych.

Łubniański Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna w Łubnianach
kwiecień - Spotkanie autorskie z Arturem Andrusem.
maj - Spotkanie autorskie z Jackiem Fedorowiczem.
maj - Spotkanie autorskie z Dionizosem Sturisem.
czerwiec - Spotkanie autorskie z Maxem Czornyjem.
czerwiec - Spotkanie z Anną Czerwińską.
czerwiec - Spotkanie z Olgą Bończyk.
wrzesień - Spotkanie z Arturem Barcisiem.
październik - Spotkanie autorskie z Adamem Faberem.
październik - Spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią.
listopad - Spotkanie z Tadeuszem Chudeckim.

Namysłowski Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna w Namysłowie
luty - Powiatowy Konkurs Recytatorski dla Przedszkolaków – stacjonarnie.
maj - II Namysłowski Festiwal Fantastyki.
czerwiec - Akcja Cała Polska Czyta Dzieciom.
czerwiec - Realizacja projektu EDUKO – Edukacja Kulturowa Opolszczyzny.
wrzesień - Spotkanie autorskie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel w ramach „Zaczytane Opolskie”.
październik - Noc Bibliotek.
grudzień - Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „O Różę Karoliny” oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej Karoliny Turkiewicz-Suchanowskiej.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Niemodlinie
(akcja trwała przez cały rok) – „Mała książka – wielki człowiek”
luty - Ferie w bibliotece.
marzec–kwiecień - Noc z Andersenem.
kwiecień - Udział w akcji „Żonkile”.
maj - Tydzień Bibliotek.
maj - Spotkanie autorskie ze Stanisławem S. Nicieją.
maj - XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.
czerwiec - Piknik Rodzinny„ Bezpieczne Wakacje” – warsztaty czytelnicze.
lipiec - Wakacje w Bibliotece.
wrzesień - Narodowe Czytanie „ Nad Niemnem”.
wrzesień - Spotkanie autorskie z Joanną Jax.
wrzesień - Piknik dla Zdrowia – warsztaty czytelnicze.
listopad - Spotkanie autorskie z Aleksandrą Paszkowską-Witkowską.
listopad - Spotkanie autorskie z Ewą Bardon-Lewandowską.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie
Cykliczne spotkania w ramach DKK.
styczeń–luty - Wystawa ilustrująca stroje ludowe i ich elementy z dwudziestu pięciu regionów Polski ze szczególnym uwzględnieniem Opolszczyzny pn. „Folklor polski”.
styczeń - Wykład pt. „Strój nyski” poprowadzony przez Adrianę Zalewską-Wąsowicz.
styczeń - Wernisaż z serduchem – nyscy artyści dla WOŚP. W programie: występ chóru Gaudeamus, licytacja prac lokalnych artystów, kiermasz książki oraz słodki poczęstunek.
luty–marzec - Wystawa Art Karla Kraft – Wierszobrazy, symbioza malarstwa Karoliny Krawiec oraz poezji Iwony Kupś-Król.
luty - Spotkanie autorskie dla dzieci z Markiem Michalakiem.
marzec - Spotkanie z cyklu Rodzice na Start – Wprowadzenie w świat chustonoszenia z Dagmarą Stolarczyk.
marzec - Wykład pt. „Historia makijażu w kulturze” wygłoszony przez Teresę Aranowicz.
marzec - Warsztaty Kroszonki Opolskiej poprowadzone przez Opolskie Dziouchy.
marzec - Etap gminny Konkursu Pięknego Czytania.
marzec - Finisaż wystawy Art Karla Kraft – Wierszobrazy, symbioza malarstwa Karoliny Krawiec oraz poezji Iwony Kupś-Król.
marzec - Spotkanie autorskie ze Stanisławem Dzierniejko – autorem książki „Mój pierwszy seans filmowy”.
kwiecień - Spotkanie poetyckie z Małgorzatą Bobak-Końcową.
kwiecień - Spotkanie podróżnicze z Piotrem Wnukiem „Włóczęga po Azji Południowo-Wschodniej” dla dwóch klas z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Nysie.
kwiecień - Spotkanie podróżnicze z Piotrem Wnukiem „Laos – opowieść o Katu, Akha oraz Khmou. Animizm oraz ludowe zwyczaje i przesądy".
kwiecień - „Łączy nas pamięć” – obchody upamiętniające 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
kwiecień - Spotkanie z cyklu Rodzice na start – Jedzenie a emocje – jak wpływać na emocjonalny stan dziecka w trudnych sytuacjach przy stole, poprowadzone przez Katarzynę Smoczyńską-Ogłudek.
kwiecień - Wystawa „Trochę kultury… z lektury!” składająca się z 12 wielkoformatowych zdjęć przedstawiających młodego czytelnika do tego stopnia zaczytanego w książce, że przenosi się on do świata literackiego.
maj - Spotkanie autorskie z Robertem Małeckim w ramach XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
maj - Teatrzyk kukiełkowy „Urodziny Królewny.
maj - Warsztaty kreatywnego pisania z Robertem Małeckim w ramach XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
maj - Spotkanie z cyklu Rodzice na Start – Kreatywne smyki: od baletu do muzyki.
maj - Warsztaty tworzenia świec sojowych.
czerwiec - Odjazdowy Bibliotekarz – rajd rowerowy Nysa – Biechów.
maj - Wystawa ,,Ku naprawie Rzeczypospolitej”.
czerwiec - Spotkanie z cyklu Rodzice na Start – Jak sprawić, by podróż minęła szybko, łatwo i przyjemnie? Zabijamy nudę zabawami w podróży – dla niemowlaka i przedszkolaka.
czerwiec–lipiec - Wystawa podróżnicza Michała Raczyńskiego.
lipiec - Wernisaż wystawy pn. „Segment” Moniki Kamińskiej.
lipiec–sierpień - Wystawa malarstwa Moniki Kamińskiej pn. „Segment”.
wrzesień - Spotkanie poetyckie Krystyny Wawrzkiewicz-Dąbrowskiej wraz z promocją tomiku wierszy „Nysa w poezji”.
wrzesień - Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” w Parku Miejskim przy Stawie Sekuta.
wrzesień - Spotkanie autorskie z Mieczysławem Gorzką.
wrzesień - Piknik na zakończenie wakacji „W roli głównej…….książka”.
wrzesień - Spotkanie autorskie z Joanną Jax.
wrzesień - Spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim w ramach „Zaczytanego Opolskiego”.
wrzesień - Wystawa ,,Dom Wagi Miejskiej".
październik - Promocja tomiku wierszy Janiny Łopuch ,,Złociste nyskie arabeski".
październik - Spotkanie autorskie z Barbarą Sadurską.
październik - Plenerowa wystawa fotografii Elżbiety Dzikowskiej „Różne oblicza piękna. Co robią kobiety, żeby się podobać?” eksponowana na ul. Emilii Gierczak, przy Szkole Podstawowej nr 5.
październik - Spotkanie autorskie dla dzieci z Anną Paszkiewicz.
październik - Wernisaż wystawy malarskiej „W krainie ognia i lodu” Justyny Janek oraz minirecital Agnieszki Świderskiej.
październik–listopad - Wystawa malarska Justyny Janek pn. „W krainie ognia i lodu”.
listopad - Spotkanie promujące wydanie miniatury literackiej Ireny Sidoni-Rup „Powrót do krainy Goszen”.
listopada - Wystawa ,,Rok 1918. Wszystko dla silnej Polski”.
listopad –grudzień - Poplenerowa wystawa prac Klubu Malarskiego i Klubu Rękodzieła działających przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie.
grudzień–styczeń 2024 r. Wystawa prac uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy pn. „Barwy duszy”.
grudzień - Spotkanie autorskie dla dzieci z Justyną Bednarek.
grudzień - Spotkanie poetyckie z Anną Tlałką pt. ,,Poetyckie wędrowanie”.
grudzień - Wernisaż wystawy prac uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy pn. „Barwy duszy”.

PROJEKT NCK „BLISKO”
wrzesień - Spotkanie robocze w ramach projektu BLISKO.
wrzesień - Wizyta studyjna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu oraz w Gminnej. Bibliotece Publicznej w Łubnianach, uczestnictwo w spotkaniu autorskim z Arturem Barcisiem w ramach projektu BLISKO.
październik - Szkolenie w ramach Projektu BLISKO „Nasze miejsce - biblioteka. W jaki sposób zaangażować czytelników w sprawy biblioteki i sprawić, by stali się naszymi ambasadorami?".
październik - Nocna impreza "Na szlaku literackich tajemnic" – spotkanie z podróżnikiem Jackiem Pałkiewiczem, gra terenowa „Nysa pod lupą” stworzona przez Karola Baranowskiego, poczęstunek przygotowany przez KGW Hajduki Nyskie.
październik - Szkolenie dla bibliotekarzy „Z młodzieżą czy dla młodzieży” przeprowadzone przez Karola Baranowskiego w ramach projektu BLISKO.
październik - Warsztaty pn. „Drugie życie książki”, które poprowadziła firma Kalander – Czerpalnia Papieru dla dzieci i seniorów w ramach projektu BLISKO.
październik - Warsztaty pn. „Drugie życie książki” poprowadzone przez Karolinę Paluch i Katarzynę Szober w ramach projektu BLISKO, podczas których uczestnicy wykonywali prace przestrzenne z książek przeznaczonych na makulaturę.
październik - Wizyta studyjna w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu.
październik - Szkolenie ,,Biblioteka jako trzecie miejsce - jak zorganizować przestrzeń i działania biblioteki, aby stała się ona przyjazną przestrzenią dla różnych grup wiekowych i społecznych” w ramach projektu BLISKO.
październik - Konferencja pn. „Budowanie partnerstw w bibliotece” w ramach projektu BLISKO
październik - Spotkanie robocze w ramach projektu BLISKO.

CENTRUM DZIAŁAŃ WSPÓLNYCH
styczeń - Lekcja biblioteczna „Pod zimową kołderką” – przedszkole Bajkowy Świat.
styczeń - Lekcja biblioteczna „Pod zimową kołderką”– przedszkole Zaczarowany Ołówek.
luty - Warsztaty walentynkowe – tworzenie kartek oraz serduszek dekoracyjnych – Klasa 0 ze Szkoły Podstawowej nr 2.
marzec - Warsztaty decoupage – zdobienie naczyń – Klub Senior +, Klub Senior+ II, Klub Senior+ III.
marzec - Warsztaty wielkanocne – tworzenie pisanek z wykorzystaniem techniki quilling – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Nysie kl. IV.
marzec - Warsztaty wielkanocne – tworzenie pisanek z wykorzystaniem techniki quilling – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Nysie kl. V i VI.
kwiecień - Mobilna gra terenowa „Tomek na tropie nyskiej tajemnicy” – Klub Senior +, Klub Senior+ II.
czerwiec - Warsztaty tworzenia kwiatów z bibuły - Klub Senior +, Klub Senior+ II.
listopad - Warsztaty „Kosmetyki naturalne” poprowadzone przez Edytę Plachę – wykonywanie kuli i soli do kąpieli, sprayu i rollona na dobry sen – Stowarzyszenie Diabetyków Nysa, Rada Seniorów z Jesenika.

Oleska Biblioteka Publiczna
styczeń - Wystawa „Wieś opolska na dawnej pocztówce”.
styczeń - Spotkanie z żywym słowem dla WTZ.
luty - Rozpoczęcie akcji czytelniczej Książkowy Niekalendarz.
luty - Ferie w bibliotece – zajęcia dla dzieci.
luty - Wystawa „Słowa jak kwiaty”.
marzec - Spotkanie autorskie z Teodozją Świderską.
marzec - Lekcja biblioteczna „Tradycje wielkanocne w literaturze i rzeczywistości”.
kwiecień - Wystawa „Śladami pierwszych turystów i fotografów – Tatry i Pieniny”.
kwiecień - Spotkanie autorskie z Krystyną Mirek.
kwiecień - Wystawa „Agatha Christie – królowa zbrodni”.
maj - Lekcje biblioteczne „Książkowy escaperoom”.
maj - Spotkanie dla mam „Mamy czas” w ramach Międzynarodowego Tygodnia. Godnego Porodu „O wadze pierwszego kontaktu”.
lipiec - Wystawa „Na umrzyka skrzyni. Literackie portrety ludzi morza”.
lipiec - Czytanie na dywanie.
lipiec–sierpień - Kolorowe wakacje w bibliotece – zajęcia dla dzieci.
wrzesień - Wystawa „Józef Wilkoń – ilustracje”.
wrzesień - Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”.
wrzesień - Warsztaty literacko-plastyczne „Józef Wilkoń i ilustracje”.
październik - Wystawa „Zamki i pałace Śląska Opolskiego”.
październik - Noc Bibliotek „Absurd nie czytać”.
październik - Pokaz filmu „Pamiętniki tatusia Muminka”.
październik - Piknik PCPR w bibliotece.
październik - Pokaz filmu „Moja mama Gorylica”.
październik - Piknik w bibliotece – lekcja dla SP Wachów.
październik - Spotkania autorskie z Renatą Piątkowską.
listopad - Wystawa „Pszczoły Piotra Sochy”.
listopad - Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kopcem.
listopad–grudzień - (Ty)dzień pluszowego misia – spotkania dla przedszkoli.
listopad - Spotkanie autorskie z Danutą Gmur.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Olszance. Biblioteka w Pogorzeli
Cykliczne spotkania w ramach DKK
Całoroczny konkurs „CZYTAMY KSIĄŻKI NA LITERKĘ S”
luty – Ferie w bibliotece (zajęcia edukacyjne, warsztaty, wycieczka).
maj - Tydzień Bibliotek (Dzień Szachowy, zajęcia otwarte, grywalizacja).
czerwiec - Dzień Dziecka (warsztaty balonowe, zabawy, turniej).
czerwiec - Akcja czytelnicza „Jak nie czytam, jak czytam”.
lipiec - Wakacje w bibliotece (zajęcia, warsztaty, wycieczka, biblioteka w plenerze).
lipiec–grudzień - Konkurs Lisek i Tajna misja BÓBR.
październik - Dzień Miłośników Paluszaków.
listopad - „Dziady” i inne obrzędy na świecie, zajęcia z wieczornym czytaniem lektury „Dziady” A. Mickiewicza.
grudzień - Spotkanie autorskie z Marcinem Szczygielskim.
grudzień - Mikołajki w bibliotekach. Przedstawienie „Księżniczka na ziarnku grochu”.
grudzień - Seminarium dla dzieci z udziałem sołtysów z Gminy Olszanka pt. „Choinka w kulturze polskiej”.

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
AMERYKA W TWOJEJ BIBLIOTECE
styczeń - Skateboarding, czyli odmienne stany świadomości. Wystawa retro deskorolek, Spotkanie z Bartoszem Adamowskim.
luty - Calluna Trip – Ogórkiem wokół Ameryki Północnej – spotkanie podróżnicze.
Let’s talk about… Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
marzec - Poznajemy Stany Zjednoczone – zajęcia edukacyjne.
lipiec - Wystawa Yellowstone National Park w Galerii MBP Zamostek.
wrzesień - Legendy amerykańskiego gamedevu, czyli pierwsza wojna konsol, narodziny Steama i naczelny hejter Mario – spotkanie z Kacprem Pusztukiem.

19. DNI LITERATURY DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ ph. Oksiążkuj sobie świat - 31.03–29.04. 2023 r.
Noc z Andersenem w bibliotece.
lii nr 3.
Złe królowe, niegodziwcy i szubrawcy – najlepsi przyjaciele każdego herosa – podcast.
Spotkania autorskie z Marcinem Koziołem w Wypożyczalni dla Dzieci i Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym.
Przyjaciel Północy – dwa spotkania autorskie z Iloną Wiśniewską, polonistką, fotografką, reportażystką w Wypożyczalni dla Dzieci i Filii nr 17.
Międzypokoleniowe czytanie bajek w Filii nr 7.
Bajki Andersena muzycznie – zajęcia muzyczno- literackie w Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym.
Spotkania autorskie z Marcinem Mortką. Trzy spotkania z autorem odbyły się: w Filii nr 5 i w Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym.
Klasycznie dla dzieci – poznajemy wiersze Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i Wandy Chotomskiej. Międzyprzedszkolna Zabawa Literacka w Wypożyczalni dla Dzieci.
Spotkania autorskie z Adamem Faberem w Wypożyczalni dla Dzieci i Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym.
Gala podsumowująca 19. Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. Warsztaty z Joanną Krzyżanek.
4 STRONY MARZEŃ – cykl rodzinnych spotkań podróżniczych 22-26.05.2023 w Filii nr 4.
Włóczykij w podróży – głośne czytanie „Muminków” i warsztaty plastyczne dla dzieci.
Od dziecka w podróży. Polska, Portugalia, Słowenia + cały świat! – spotkanie z podróżnikiem Michałem Brezdeniem.
Zimno, zimniej, najzimniej! – głośne czytanie i warsztaty plastyczne dla dzieci.
Mieszkańcy Dalekiej Północy – spotkanie z podróżnikiem Mateuszem Świstakiem.
Etnowarsztaty Dzieci świata, prowadzenie Anna Maciąg, podróżniczka i pedagożka.
Hola! Czyli warsztaty hiszpańskie – spotkanie z podróżniczką Anną Maciąg.
Świat pełen muzyki – warsztaty plastyczno-muzyczne Natalii Szaramet.
Pokaz filmu animowanego dla dzieci „Yuku i magiczny kwiat”.
Podróż pachnąca lasem i łąką – spotkanie z zielarką Dominiką Bujarą.

FESTIWAL KSIĄŻKI 2023 2-4.06.2023 r.
Konferencja branżowa „Ochrona środowiska w branży poligraficznej i wydawniczej”.
Komiksowe adaptacje literatury dziecięcej – warsztaty z tworzenia postaci komiksowych.
Spotkanie autorskie z Magdaleną Rigamonti.
Spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik – dlaczego warto się buntować?
Marek Kamiński – rozmowa o wyprawach ekstremalnych i samorozwoju.
Joanna Opiat-Bojarska – jak łączyć akcję i wrażliwość społeczną w kryminale?
Wojciech Chmielarz – czego boi się autor kryminałów?
Zbrodnia na pokładzie. Marek Stelar – kryminał nocą – rejs statkiem Opolanin.
Warsztaty z Aleksandrą Zając, ilustratorką książek Tiny Oziewicz „Co robią uczucia?”.
Spotkanie autorskie z Małgorzatą Czyńską, autorką książki Kobiety z obrazów.
Weronika Marczak – autorka „Rodziny Monet” o pisaniu na Wattpadzie i nie tylko.
Marcel Moss – między powieścią kryminalną a młodzieżową.
Remigiusz Mróz – jak zostać królem kryminałów?
Maria Peszek – afirmacja życia i szczęścia w każdych okolicznościach.
Jak powstaje książka dla dzieci? Warsztaty o tworzeniu książek dla dzieci.
Spotkanie autorskie z Juliuszem Machulskim.
Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kulikiem (w języku śląskim).
Dlaczego szkoła cię wkurza i jak ją przetrwać? Warsztaty z Mikołajem Marcelą.
Cuda wianki – spotkanie z Anetą Jadowską.
Stulecie winnych – spotkanie z Ałbeną Grabowską.
Siła kobiet i literackie inspiracje – spotkanie z Barbarą Wysoczańską.
Dobre myślenie i życiowe przemiany – spotkanie z Beatą Pawlikowską.
Czy można pogodzić się ze światem na własnych warunkach? Spotkanie z Manuelą Gretkowską.
Spotkanie z Igorem Brejdygantem, rozmowa o mrocznych zakamarkach kryminału.

XXII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM ph. Książka to ogród 2-12.06.2023 r.
Mieszkańcy łąki – warsztaty plastyczne połączone z czytaniem książki w Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym.
Rozkwitanie przez granie – XIX Spotkania Teatralne Przedszkolaków w Wypożyczalni Dla Dzieci.
Czytanie na trawie – piknik literacki w Filii nr 17.
Międzypokoleniowe czytanie – zajęcia biblioteczne w Filii nr 10.
O sklepie z babciami i babie Jadzi z parteru – dwa spotkania autorskie z Dominika Gałką w Wypożyczalni dla Dzieci oraz Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym.
Zakręcona Ciocia Jadzia – XIII Ogólnopolski Maraton Czytania w Filii nr 1 i nr 2 Dziecięcej.
Rozkwitamy, bo czytamy – warsztaty florystyczne w Wypożyczalni Dla Dzieci.
„Yuku i magiczny kwiat” – poranek z kinem Meduza w Wypożyczalni dla Dzieci.
Ogrodowe czytanie w Filii nr 17 – zajęcia dla przedszkolaków.

NOC KULTURY 23.06.2023 r.
Morderstwo w Bibliotece vol. 13 Muślinowy Sztylet – gra.
Magia książek – przez okno wyobraźni – gra terenowa dla dzieci.
Projekcja filmu „Adam Śmietański – zawód fotograf” – projekcja filmu + spotkanie.
Są kwiaty piękne jak książki – warsztaty z Opolskimi Dziouchami.
Warsztaty kreatywnego tworzenia i szycia bajkowych pluszaków.

NARODOWE CZYTANIE 15.09.2023 r., Plac Wolności
Fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” były czytane przez zawodników i zawodniczki z opolskich klubów sportowych reprezentujących różne dyscypliny sportowe, a także trenerów, działaczy sportowych oraz przedstawicieli Urzędu Miasta Opola.

NOC BIBLIOTEK ph. Absurd nie czytać 7.10. 2023 r.
Bez tabu – spotkanie z seksuologiem.
Gra terenowa w Wypożyczalni dla Dzieci „Absurd nie czytać”.
Kącik kreatywny.
Mediateczny Questroom – pokój zagadek.
Jesieniarska Wymianka – w Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym.
Grzybobranie w bibliotece – w Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym – gra terenowa à la kalambury.

21. OPOLSKA JESIEŃ LITERACKA 7-31.11. 2023 r.
„Kryniccy, to przecież dla Was! Listy, karteczki i dedykacje 1966-2011”. Spotkanie z Ryszardem Krynickim.
Sierotka – spotkanie z Marcinem Świetlickim.
Stramerowie – spotkanie z Mikołajem Łozińskim.
Jezus umarł w Polsce – spotkanie z Mikołajem Grynbergiem.
Jestem Żydówką – spotkanie z Miriam (Marią) Synger.
Mrożek. Biografia – spotkanie z Anną Nasiłowską.
Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem – spotkanie z Maxem Cegielskim.
Fjaka. Sezon na Chorwację – spotkanie z Aleksandrą Wojtaszek.
Akuszerki – spotkanie z Sabiną Jakubowską.
Ciężar skóry – spotkanie z Małgorzatą Rejmer. Rzeki, których nie ma – spotkanie z Maciejem Robertem.
Na stykach iskrzy: literackie konteksty – spotkanie ze Sławomirem Kuźnickim.
Tylko z jednej, jesiennej strony– spotkanie z poetami ze Związku Literatów Polskich.
Dom ojców / Koncertina– spotkanie ze Andrzejem Muszyńskim.

WYDARZENIA PROJEKTOWE/CYKLICZNE:
PRZEZ KOMIKS DO LITERATURY – program realizowany i współfinansowany w ramach programu MKiDN Partnerstwo dla książki.
wrzesień - Spotkanie z Małgorzatą Kaczarowską, redaktorką i tłumaczką powieści.
wrzesień - Warsztaty kaligrafii Wasshoi, prowadzenie Bartosz Jankoś.
październik - Warsztaty rysunku mangowego pod kierunkiem Karoliny Saletnik.
październik - Spotkanie z Pawłem Dybałą „Z obcego na nasze – jak tłumaczy się mangę?”.
październik - Spotkanie z Eweliną Sobolewską „Manga i anime – jak rozwijać zainteresowania czytelnicze u dzieci”. Spotkanie (nie tylko) dla rodziców.
listopad - Spotkanie z Aleksandrą Siemiradzką z wydawnictwa Waneko.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
Niemieckojęzyczny Dyskusyjny Klub Książki
Cykliczne spotkania Muzyka w Galerii.
styczeń – „Wiersze pachnące jedliną”, sala konferencyjna (Spotkania z literaturą MKiDN).
styczeń - Dzień grania RPG.
styczeń - Spotkanie z Magdaleną Mikołajczyk, matkojedyna.
styczeń - Wystawa świąteczna „Bo nie jest światło...”.
styczeń - Wystawa „Śmierć na Nilu”.
luty - Wernisaż wystawy „0 Euro”.
marzec - Spotkanie z Anną Goc, promocja książki „Głusza”.
marzec - Spotkanie z Grzegorzem Piątkiem. (Spotkania z historią MKiDN).
marzec - Wernisaż wystawy „Pan Wyrazisty", spotkanie z Joanną Concejo.
marzec - Tydzień Języka Francuskiego i Krajów Frankofońskich.
marzec–kwiecień - Wystawa „Co Wanda Rutkiewicz poza górami mogła widzieć w Austrii?''. Prace konkursowe uczniów Szkoły Podstawowej nr 81 im. Wandy Rutkiewicz we Wrocławiu – wystawa Biblioteki Austriackiej.
kwiecień - Wystawa prac pracowników WBP „Razem” – II edycja.
kwiecień - Spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim – Między Kuryłówką, Kalnikiem a Tymoszówką. Ukraina końca XIX i początku XX wieku w biografiach Paderewskiego, Szymanowskiego i Iwaszkiewicza (Spotkania z historią MKiDN).
kwiecień - Spotkanie z prof. S.S. Nicieją, promocja XIX tomu „Kresowej Atlantydy”.
kwiecień - Spotkanie z Janem Englertem (inauguracja „Zaczytanego Opolskiego”).
maj - Tydzień Bibliotek. „Moja – Twoja – Nasza Biblioteka!”.
maj - Wernisaż wystawy malarskiej „Różnorodność w malarstwie” – wystawa prac Teresy Besz, Władysławy Dobrzyńskiej, Danuty Płonki, Anny Świerc, Haliny Veres.
maj - Wykład dr. Stanisława Niewińskiego „Model rozwojowy ChRL - blaski i cienie" – RODM.
maj - Spotkanie z Agatą Tuszyńską, promocja książki „Czarna torebka”.
maj - Seans z audiodeskrypcją filmu „Zdążyć przed Panem Bogiem" (dla członków Fundacji "Szansa dla Niewidomych").
maj - Utz Rachowski, spotkanie autorskie. Biblioteka Austriacka – spotkanie autorskie w języku niemieckim.
maj - Spotkanie z Elżbietą Lisak-Dudą, promocja tomiku wierszy „Cień babiego lata” (Spotkania z literaturą MKiDN).
maj - Spotkanie z Ryszardem Sobieszczańskim, promocja książki „Klątwa Caipirinhi. Historia krnąbrnego jachtu, który nie chciał płynąć na Bałtyk” (Literackie peregrynacje MKiDN).
maj - Za-BOOK-uj się - akcja wymiany książek. Biblioteka Obcojęzyczna.
Maj - Prezentacja zbiorów zabytkowych WBP w Opolu po konserwacji przeprowadzonej w latach 2017-2019. Dni Otwarte Funduszy Europejskich.
maj - Spotkanie z Emilią Padoł, promocja książki „Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza”.
maj - Wernisaż wystawy zbiorów zabytkowych WBP w Opolu „Polonica ze zbiorów biblioteki – druki z XVI i XVII w.” (Spotkania z historią MKiDN).
maj - Spotkanie z Pauliną Reiter autorką książki „Samotne oceany”. (Zaczytane Opolskie).
maj - Opolskie Spotkania Fantastyczne.
- wykład dr Magdaleny Mączyńskiej poświęcony J.R.R. Tolkienowi,
- wykład Piotra W. Cholewy poświęcony Terry’emu Pratchettowi,
- spotkanie autorskie z Michałem Gołkowskim,
- spotkanie z Radkiem Rakiem,
- spotkanie z Łukaszem Drozdą, promocja książki „Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce”.
maj - Dzień Matki i Dziecka dla uchodźców z Ukrainy.
maj - „Różnorodność w malarstwie”.
maj - „Ze starej drukarni” – polonica ze zbiorów WBP – druki z XVI i XVII w.
czerwiec - Spotkanie z Anną Bikont.
czerwiec - Muzyka w Galerii, czyli Galeria Muzyki. Koncert uczniów PSM w Opolu.
czerwiec - Spotkanie z Marcinem Matychem, Dr. Nerwica, autorem poradnika „Jak żyć z lękiem”. (Biblioteka pełna emocji MKiDN).
czerwiec - Spotkanie z Małgorzatą Gołotą, autorką książek „Żyletkę zawsze noszę przy sobie" oraz „Jak być dobrym rodzicem? Książka o rodzicielstwie w czasach social mediów, opresyjnych szkół i samotności". (Biblioteka pełna emocji MKiDN).
czerwiec - Spotkanie z Jarosławem Wasikiem, promocja książki "Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Przemiany, wyobrażenia, rzeczywistość". („Zaczytane Opolskie”).
czerwiec - Spotkanie z Filipem Springerem, promocja książki „Mein Gott, jak pięknie”, („Zaczytane Opolskie”).
czerwiec - Spotkanie z Ewą Furgał, promocja książki „Autentyczna w spektrum”. Podpisanie umowy o współpracy między WBP a Stowarzyszeniem na Rzecz Autyzmu „Uczymy się żyć razem”, wystawa „Kot”. (Biblioteka pełna emocji MKiDN).
czerwiec - Konkurs recytatorski dla dzieci w języku angielskim.
czerwiec - Spotkanie z Piotrem Mulawką, autorem książki „Kraftwerk i muzyczna rewolucja. Mała encyklopedia muzyki electro i electro-funk”.
czerwiec - Spotkanie z Katarzyną Groniec, piosenkarką, aktorką, debiutującą autorką książki, „Kundle". Noc Kultury.
czerwiec - Spotkanie z Sylwią Górą, autorką książki „Kobiety, których nie ma. Bezdomność kobiet w Polsce”. (Biblioteka pełna emocji MKiDN).
czerwiec - Wernisaż wystawy „Pięć oblicz Stanisławowa”. Wykład Tomasza Kuby Kozłowskiego. (Spotkania z historią MKiDN).
czerwiec - Debata Odra Zdrowa Rzeka, zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyrodniczo-Kulturalne „Pod Prąd" oraz Fundację Hektary Dla Natury.
czerwiec - Wystawa „Ze starej drukarni” - polonica ze zbiorów WBP – druki z XVI i XVII w. (Spotkania z historią MKiDN).
lipiec - XI Dni Kresowe.
lipiec - Spotkanie kultur, debata polsko-niemiecko-ukraińska, (org. Fundacja Gringo). Udział wzięły: Agnieszka Łukasińska – koordynatorka Centrum Aktywizacji Społecznej (PL); Beata Czech – nauczycielka, polityk CDU, przewodnicząca Unii Kobiet Tetlow-Fläming (DE); Yuliia Ukolova – wolontariuszka punktu recepcyjnego (UA).
sierpień - Wernisaż wystawy „Takie jest Opolskie, Prudnik 2023”, wystawa fotograficzna FotoKlubu Opole.
sierpień - Spotkanie poetyckie „Ciężar pyłu. Haiku dla Ukrainy”. (organizator: Konsulat Honorowy Ukrainy w Opolu).
sierpień - Wernisaż wystawy „Pełno ich nigdzie”. (projekt Pełno ich nigdzie, Muzeum Polin).
sierpień - Spotkanie z Tomaszem Piątkiem. (organizator: Koło Aktywności Obywatelskiej PO w Opolu).
sierpień - Spotkanie z Konstantym Gebertem. (projekt Pełno ich nigdzie, Muzeum POLIN).
sierpień - Niewinność.
sierpień - Spotkanie Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy.
sierpień - Pokaz filmu „Mojżesz”. (Muzeum POLIN).
sierpień - Marek Edelman ... i była miłość w Getcie. Opolskie Lamy (projekt Pełno ich nigdzie, Muzeum POLIN).
sierpień - Spotkanie z Moniką Braun, finisaż wystawy Miry Żelechower-Aleksiun.(projekt Pełno ich nigdzie, Muzeum POLIN).
sierpień - „Słodki szarlatan - Konstanty Ildefons Gałczyński”.
wrzesień - Spotkanie z Julią Fiedorczuk. (Biblioteka pełna emocji, MKiDN).
wrzesień - Spacer po żydowskim Opolu. (w ramach projektu Pełno ich nigdzie).
wrzesień - „Terapeutyczna moc kolorów” – wernisaż wystawy prac pacjentów (Specjalistyczny Szpital im. Księdza bp. Józefa Nathana w Branicach oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu).
wrzesień - Spotkanie z Przemysławem Kossakowskim.
wrzesień - Spotkanie autorskie z Wojciechem Tochmanem. (Spotkania z literaturą MKiDN).
wrzesień - Spotkanie autorskie z Ziemowitem Szczerkiem. („Zaczytane Opolskie”).
wrzesień - Warsztaty dla seniorów z Piotrem Łąckim. (Biblioteka pełna emocji, MKiDN).
wrzesień - Spotkanie autorskie z Walterem Pyką.
wrzesień - Spotkanie z Magdaleną Żelazowską: Nowy Jork.
wrzesień - Spotkanie autorskie z Zośką Papużanką, promocja książki „Żaden koniec”. (Spotkania z literaturą, MKiDN).
wrzesień - Spotkanie autorskie z dr. Sławomirem Kuźnickim, promocja książki „Na stykach iskrzy. Literackie konteksty rocka”. (Spotkania z literaturą, MKiDN).
wrzesień - Spotkanie autorskie z Jurijem Andruchowyczem, promocja książki „Radio Noc”. Po spotkaniu projekcja filmu „Dom „Słowo”. Niedokończona opowieść”. (w ramach wydarzenia „Ukraina! Festiwal filmowy” – współorganizacja Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, Opolskie Lamy).
wrzesień - X Konferencja genealogiczna, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu (Stowarzyszenie Opolscy Genealodzy).
wrzesień – 7. Festiwal Kultur i Języków Świata.
wrzesień - Spotkanie z Andrzejem Kohutem, promocja książki „Ameryka. Dom podzielony”, (Literackie peregrynacje - MKiDN).
wrzesień - Spotkanie z Mariuszem Łapińskim i Magdaleną Gumowską DobrzePojechane autorami książek „Zwrotnik dzioborożca” oraz „Jak nie dać się zjeść Australii”.
wrzesień - Spotkanie z Aleksandrą Wojtaszek, autorką książki „Fjaka, Sezon na Chorwację”. (Literackie peregrynacje - MKiDN).
wrzesień - Spotkanie z Sylwią Izabelą Schab, autorką książki „Dania, Tu mieszka spokój”. (Literackie peregrynacje, MKiDN).
wrzesień - Piknik zamykający 7. Festiwal Kultur i Języków Świata.
wrzesień - Spotkanie z prof. dr. hab. Dariuszem Gwiazdowiczem, naukowcem, (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), akarologiem, podróżnikiem, autorem książki „Podróże nieudacznika. Poznawanie świata po swojemu”.
wrzesień - Koncert szantowy – występ zespołu „Ryczące Dwudziestki” (Literackie peregrynacje, MKiDN).
wrzesień - „Peregrynacje” – wystawa fitografii Jakuba Łabędzkiego.(Literackie peregrynacje, MKiDN).
październik - XX Dni Kultury Niemieckiej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Współpraca z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim.
październik - Wystawa książek i ilustracji Nadia Budde „Jeden dwa trzy psy” we współpracy z Goethe-Institut Kraków.
październik - Takie są Niemcy. Wykład Moniki Wójcik-Bednarz z okazji Dnia Jedności Niemiec.
październik - Tradycje śląskie i niemieckie. Podobieństwa i różnice / Schlesische und deutsche Traditionen. Gemeinsamkeiten und Unterschiede. Prelekcja w języku niemieckim Anna Klimek (Uniwersytet Opolski).
październik - Obchody 30-lecia działalności Biblioteki Austriackiej – Österreich-Bibliothek.
październik - Międzynarodowa konferencja naukowa „Okno na współczesną niemieckojęzyczną literaturę z Austrii, Liechtensteinu Szwajcarii i Niemiec”.
październik - Wystawa „Spojrzenie przez otwarte okna na „młodą” literaturę niemieckojęzyczną. Z próbkami tłumaczeń opolskich studentów. „Geöffnete Fenster in die junge deutschsprachige Literatur. Mit Übersetzungsproben Oppelner Studenten“.
październik - Spotkanie autorskie w języku niemieckim – Irena Brežna (Słowacja/Szwajcaria).
październik - Koncert zespołu TRIO IMMERSIO (Austria).
październik - Spotkanie literacko-językowe dla dzieci „Najważniejsze, że się pogodziliśmy”.
październik - Warsztaty literacko-językowe w j. niemieckim i polskim (dla dzieci w wieku 6-12 lat). Niemiecki z baśniami Grimmów (do wyboru: Królewna Śnieżka, Jaś i Małgosia, Pani Holle).
październik - Dzień z małą czarownicą Otfried Preußler (1923-2013 ) z okazji 100. rocznicy urodzin i 10. rocznicy śmierci autora.
październik - Kresy – spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim. (Spotkania z historią, MKiDN).
październik - Spotkanie autorskie z Mateuszem Borkowskim, autorem książki „Wieniawski".
październik - Spotkanie autorskie z Markiem Gaworskim, promocja książki „Zamki i pałace województwa opolskiego”. (Literackie peregrynacje, MKiDN).
październik - Finisaż wystawy „Terapeutyczna moc kolorów” połączony z aukcją prac prezentowanych na wystawie prac pacjentów – Specjalistycznego Szpitala im. Księdza bp. Józefa Nathana w Branicach oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu.
październik - Opolski Festiwal Gór.
październik - Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Piotrowiczem, promocja książki „Sudeckość” (Spotkania z literaturą, MKiDN).
październik - Spotkanie z Rafałem Fronią, promocja książki „Skalny pielgrzym” (Literackie peregrynacje, MKiDN).
październik - Wernisaż wystawy „Nie ma rzeczy tak zmiennej jak miasto”. (Spotkania z historią, MKiDN).
październik - Spotkanie autorskie z Aleksandrą Suławą, promocja książki „Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji”. (Spotkania z historia MKiDN).
październik - Spotkanie z Anną J. Dudek, promocja książki „Znikając”. (Biblioteka pełna emocji, MKiDN).
listopad - Spotkanie z Andrzejem Chwalbą, promocja książki „Wisła. Biografia rzeki”, (Spotkania z historią, MKiDN).
listopad - Dni Litwy na Opolszczyźnie – „Wilno. Rodzinna historia smaków" – spotkanie z Ewą Wołkanowską-Kołodziej.
listopad - Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, promocja książki „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych”. (Spotkania z historią, MKiDN).
listopad - Spotkanie z Piotrem Lipińskim, promocja książki „Wasilewska. Czarno-biała”. (Spotkania z historią, MKiDN).
listopad - „Jak Feniks z popiołów” – wernisaż wystawy prezentującej zbiory zabytkowe WBP w Opolu po konserwacji.
listopad - Spotkanie autorskie z Agnieszką Szpilą.(Spotkania z literaturą, MKiDN).
listopad - Spotkanie z Adrianem Rykowskim – Dzieci z Księżyca, Dzieci z Oceanu. (Spotkania z literaturą, MKiDN).
listopad - Spotkanie z Anną Matusiak-Rześniowiecką. (Spotkania z literaturą, MKiDN).
listopad - Spotkanie z Urszula Honek. (Spotkania z literaturą MKiDN).
listopad - Spotkanie z Marianem Buchowskim (jubileusz 80-lecia). (Spotkania z literaturą, MKiDN).
listopad - Spotkanie autorskie z Kają Gucio.(Spotkania z literaturą, MKiDN).
grudzień - Spotkanie z Tomaszem Spellem. (Spotkania z literaturą, MKiDN).
grudzień - Spotkanie z dr. Stanisławem Niewińskim poświęcone polityce zagranicznej ChRL.
grudzień - Pokaz filmu „Zamki i Pałace Opolszczyzny. Odcinek III".
grudzień - WIGILIA SŁOWIAŃSKA w ramach projektu Polsko-Ukraiński Dialog Tradycji (SWPW).

Dom Kultury w Ozimku. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Ozimku
marzec - „Mały OKR 2023” – Konkurs Recytatorski dla uczniów szkół podstawowych – eliminacje miejsko-gminne.
marzec - Konkurs Recytatorskiego w języku niemieckim pn. „Jugend trägt Gedichte vor – Młodzież recytuje poezję” – eliminacje miejsko-gminne.
maj - Gminny Dzień Bibliotekarza.
maj - Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Stańczakiem.
maj - spotkanie autorskie ze Zbigniewem Rokitą.
maj - „Mistrz Pięknego Czytania” – gminny konkurs czytelniczy dla uczniów klas drugich.
maj - Spotkania z Krzysztofem Piersą, terapeutą uzależnień.
czerwiec - Spotkania autorskie z Magdaleną Zarębską.
czerwiec - „Czytam z Mamą – Czytam z Tatą” – konkurs czytelniczy dla przedszkolaków trwający osiem miesięcy, z uroczystym podsumowaniem podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
czerwiec - „Konkurs Wiedzy o Ozimku” adresowany do uczestników Dni Ozimka.
wrzesień - Narodowe Czytanie Nad Niemnem – impreza plenerowa.
wrzesień - Spotkanie autorskie z Krystyną Mirek.
październik - Gminny Konkurs Recytatorski dla Przedszkolaków ph. „Zwierzęta w poezji”.
październik - Spotkanie autorskie z Panem Poetą.
grudzień - Spotkania autorskie z Anielą Cholewińską-Szkolik.

Gminna Biblioteka Publiczna w Pakosławicach
styczeń - Spotkanie kolędowe i Jasełka w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Prusinowicach.
styczeń - Wystawa z okazji Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka. „Taki to Miś, taki to Miś” – spotkanie dla dzieci.
luty - „Oto jest Kasia” – lekcja biblioteczna.
luty - Ferie w bibliotece (m.in. Dzień Norweski, zaproszony gość Magdalena Lewandowska, wycieczka do Hydropolis i Zoo Wrocław, spotkanie z weterynarz Darią Złośnik, spotkanie z redaktor „Nowin Nyskich” Agnieszką Groń).
luty - Walentynki w bibliotece ,,Zakochaj się w książce”.
luty - Dzień Kota w bibliotece, znajdź go w swojej ulubionej bajce.
marzec - IV Gminny Konkurs Pięknego Czytania.
marzec - XVIII Powiatowy Konkurs Poezji Dziecięcej.
marzec - Konkurs na ,,Makietę do wybranej lektury szkolnej”.
marzec–kwiecień - Gminny konkurs na kartkę wielkanocną.
kwiecień - Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – wystawa
kwiecień - Wieczornica z okazji 18. rocznicy śmierci Ojca Św. Jana Pawła II. Montaż słowno-muzyczny wykonali Czytelnicy Biblioteki.
kwiecień - ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ - W 80. ROCZNICĘ POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM – wspólnie z uczniami i nauczycielami uczciliśmy to wielkie historyczne wydarzenie. Uczestnicy spotkania poznali losy Żydów z ulicy Magnolii opisanej w książce Justyny Bednarek „Historia z pewnej ulicy”. Był czas na rozmowę i zapaliliśmy osiem symbolicznych lampionów. Uczniowie wykonali papierowe żonkile. Pamięć Ofiar Getta uczciliśmy minutą ciszy. Młodsze dzieci wysłuchały książki „Pamięć Drobinek” Zofii Staneckiej.
kwiecień - biblioteki gminy Pakosławice w sali OSP Prusinowice zorganizowały podsumowanie konkursu, wręczenie nagród i otwarcie wystawy "MAKIETA DO LEKTURY.
maj - Tydzień Bibliotek przebiegał pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza Biblioteka”.
Wystawa „Śladami pierwszych turystów i fotografów- Tatry i Pieniny”.
maj - Spotkanie dla uczniów kl. II-IV ze Zbigniewem Surowieckim, leśniczym Leśnictwa Biechów.
maj - Spotkanie dla Czytelników z Anetą Lubczyńską, Bartoszem i Felkiem Kwiczalami – „Na górskich szlakach Tatr i Pienin”.
maj - XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – głośne czytanie dla przedszkolaków i grupy dzieci 3-6 lat.
czerwiec - Udział w Ogólnopolskiej Akcji „Jak nie czytam, jak czytam” akcja przeprowadzona wspólnie ze Szkołą w Prusinowicach.
czerwiec - „PIKNIK Z TATĄ” z okazji Dnia Ojca.
czerwiec - Współorganizacja XII Gminnego Rodzinnego Rajdu Rowerowego.
czerwiec - Spotkanie dla przedszkolaków w ramach akcji #Tata TeżCzyta.
lipiec - „Wakacje w bibliotece”.
wrzesień - „Narodowe Czytanie”. W tym roku zaproszeni Goście czytali "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
wrzesień - Spotkanie autorskie z Joanną Jax.
wrzesień - Powakacyjna wystawa „Zabytki i przyroda na dziecięcej fotografii”.
wrzesień – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
październik - „Kartoflana Biesiada 2023" . Spotkanie czytelników i sympatyków biblioteki. październik - Udział w Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek - tegoroczne ph. „Absurd nie czytać” – czytanie, gra terenowa, zabawy.
październik - Spotkanie autorskie Magdaleną Schatt-Skotak. „Zaczytane Opolskie”.
październik - III Gminny Bal Seniora.
październik - Spotkanie Małych Czytelników z pielęgniarką Weroniką Gancarz.
październik - IV MARSZ ŚWIĘTYCH.
listopad - Wystawa „Niepodległa”.
listopad–grudzień - Kiermasz książek dla dzieci.
listopad - „Roczniaki w Bibliotece” od piętnastu lat zapraszamy do Biblioteki Roczne Dzieci wraz z rodzicami.
listopad - Dzień Pluszowego Misia, gry, zabawy oraz prezentacja książki "Miś" W. Piaseckiej.
grudzień - Mikołajki dla dzieci i prezenty dla seniorów.
grudzień - Spotkanie autorskie z Magdaleną Schatt-Skotak.

Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowiczkach
marzec - Spotkanie z Renatą Piątkowską i Malwiną Kożurno.
marzec - Wieczór poezji Krystyny Bernackiej.
kwiecień - Spotkanie autorskie z Ewą Kassalą.
kwiecień - Spotkanie z Magdaleną Drozdowską-Kosiak.
czerwiec - Odjazdowy Bibliotekarz.
wrzesień - Narodowe Czytanie.
wrzesień - Wernisaż malarski „Tajemnica Wiary” Adriana Ruma.
październik - Spotkanie autorskie z Magdaleną Schatt-Skotak.
listopad - Spotkanie autorskie z Edytą Świętek.

Gminna Biblioteka Publiczna w Pokoju
marzec - Konkurs recytatorski.
marzec - Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem.
maj - Piknik z biblioteką.
maj - Konkurs wiedzy historycznej.
czerwiec - Spotkanie autorskie z Maxem Czornyjem.
czerwiec - Dzień Dziecka.
czerwiec - Teatrzyk plenerowy o tematyce ekologicznej.
wrzesień - Spotkanie autorskie z Arturem Andrusem.
październik - Dzień krajobrazu.
grudzień - Teatrzyk dla dzieci KRAK –ART. Spotkanie z Mikołajem.

Gminna Biblioteka Publiczna w Polskiej Cerekwi
maj - Spotkanie autorskie z Magdaleną Majcher.
listopad - Spotkanie autorskie z Ewą Kassalą.
listopad - Spotkanie autorskie z Michałem Koterskim.

Gminna Biblioteka Publiczna w Popielowie
styczeń - WOŚP. Udział w imprezie. Warsztaty literacko-plastyczne.
marzec - „Ruch-Słowo-Przyjaźń” zakończenie projektu.
marzec - Noc z Andersenem w bibliotece.
czerwiec - Dzień Dziecka w bibliotece w Karłowicach.
czerwiec - Piknik w Ładzy. Zakończenie projektu. Warsztaty literacko-plastyczne.
lipiec - Jubileusz Starych Siołkowic.
wrzesień - Narodowe Czytanie.
wrzesień - Spotkanie autorskie z Joanną Jax.
październik - Noc Bibliotek.
październik - Uroczyste obchody „Święta Karpia” w Niemodlinie.
październik - Zakończenie konkursu literackiego w ramach projektu „ Ginące zawody”.
październik - „Dynia wieczorowa porą” impreza czytelnicza.
listopad - Jubileusz Waltera Pyki.
grudzień - Spotkanie autorskie z Marcinem Szczygielskim.

Ośrodek Kultury i Sportu. Biblioteka Publiczna w Prószkowie
marzec - Spotkanie z Wacławem Zdziebłowskim.
kwiecień - Spotkanie z Moniką Sawicką.
maj - Spotkanie z Magdaleną Witkiewicz.
czerwiec - Spotkania z Joanną Grzymkowską-Podolak i Jarkiem Podolakiem.
czerwiec - Spotkanie ze strażakami o pierwszej pomocy.
lipiec - Noc w bibliotece.
październik - Spotkanie z Wacławem Zdziebłowskim.
listopad - Pochód św. Marcina.
grudzień - Konkurs Mikołajkowy.
grudzień - Kalendarz na rok 2024 dla czytelników biblioteki.
grudzień - Kiermasz bożonarodzeniowy.

Prudnicki Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Prudniku
luty - Organizacji akcji ,,Spoko Ferie’’ – centrala i filie.
luty - „Literackie Love story” – Walentynki w bibliotece.
marzec - IV Prudnickie Międzyszkolne Dyktando.
marzec - Akcja ,,Zabierz poezję do domu”.
marzec - Konkurs literacki „Wyprawa do Śródziemia…Nieoczywisty konkurs tolkienowski”.
maj - II Prudnickie Majówkowe Czytanie – ,,Zemsta” A. Fredry.
maj - Konkurs plastyczny dla dzieci ,,W świecie bajek i wierszy Aleksandra Fredry”.
maj - Biblioteczny Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży ,,Gambit Królowej”.
maj - Spotkanie autorskie z Beatą Dżon-Ozimek oraz Michałem Olszewskim.
maj - VI Prudnicka Konferencja dla bibliotekarzy.
czerwiec - Akcja ,,Literacki Dzień Dziecka”.
czerwiec - II Biblioteczny Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży ,,Gambit Królowej”.
czerwiec - Warsztaty Komiksu ,,MaRkowe spotkanie komiksowe’’ z Markiem Doskoczem.
lipiec–sierpień - Akcja ,,Lato w mieście”.
lipiec - Udział biblioteki w XVI Jazz Prudnik Festival.
wrzesień - Narodowe Czytanie ,,Nad Niemnem” E. Orzeszkowej.
wrzesień - Delegacja bibliotekarzy z Węgier oraz WBP w Opolu.
wrzesień - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
październik - Noc Bibliotek.
październik - Spotkanie autorskie dla dzieci z Magdaleną Schatt-Skotak.
październik - Spotkanie poetyckie ,,Poezja smaku’’ z Gwidonem Hefid.
październik - Spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską, „Zaczytane Opolskie”.
listopad - Konkurs fotograficzny dla młodzieży ,,Moje miejsce, a w nim …”
listopad - Konkurs regionalny dla młodzieży, „Znam Opolskie”.
listopad - Wykład historyczny ,,Jagiellonowie. Biografia nieoczywista”.
grudzień - Warsztaty świąteczne dla dzieci ,,Magia Świąt”.
grudzień - Spotkanie autorskie dla młodzieży z Tomaszem Sobanią.

Gminna Biblioteka Publiczna w Radłowie
luty - Pasowanie na czytelnika kl. I szkół podstawowych w Kościeliskach i Sternalicach.
marzec - Konkurs recytatorski w języku niemieckim dla klas I-VIII szkół podstawowych gm. Radłów.
kwiecień - Pasowanie na czytelnika kl. I szkoły podstawowej w Radłowie.
maj - Konkurs czytelniczy pt. „Nasze spotkanie z lekturą: „Jak Wojtek został strażakiem” dla klas I szkół podstawowych gm. Radłów.
Konkurs czytelniczy pt. „Moje ulubione baśnie Charles’a Perraulta” dla klas II-III szkół podstawowych gm. Radłów.
Konkurs czytelniczy pt. „Nasze spotkanie z lekturą: Akademia Pana Kleksa” dla klas IV-VI szkół podstawowych gm. Radłów.
czerwiec - Spotkanie autorskie z Maxem Czornyjem dla czytelników dorosłych.
wrzesień - Spektakle edukacyjne pt. „Tajemnica skarbca Sułtana” dla przedszkolaków gm. Radłów.
listopad - Pasowanie na czytelnika kl. I Szkoły Podstawowej w Sternalicach.
Warsztaty rękodzieła dla klas I-VIII szkół podstawowych gm. Radłów:
grudzień - Konkurs plastyczny pt. „W krainie baśni H. Ch. Andersena” dla klas I szkół podstawowych gm. Radłów.
Konkurs czytelniczy pt. „Nasze spotkanie z lekturą: Dziecię Elfów” dla klas II-III szkół podstawowych gm. Radłów.
Konkurs czytelniczy pt. „Życie i twórczość Wisławy Szymborskiej” dla klas VII-VIII szkół podstawowych gm. Radłów.

Gminna Biblioteka Publiczna w Reńskiej Wsi
marzec - Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską.
kwiecień - Warsztaty z czytelnikiem GOSiR w Zakrzowie podczas jarmarku Wielkanocnego.
maj - Spotkanie autorskie z Krzysztofem Nowakowskim.
Czerwiec - ,,Piknik z książką”.
sierpień - Rejs statkiem po Odrze w ramach projektu ,,Opolskie jestem stąd, TU jest moja, mała, piękna ojczyzna”.
sierpień - Wycieczka na Górę św. Anny i do Parku Miniatur w Olszowej w ramach projektu.
wrzesień - Narodowe Czytanie.
wrzesień - Spotkanie z czytelnikami na pikniku ,,Gotuj z Utopcem”.
wrzesień - Rajd rowerowy śladami historii terenu w ramach projektu Eduko.
wrzesień - Spotkanie autorskie z Katarzyną Dowbor w ramach „Zaczytanego Opolskiego”.
wrzesień - Warsztaty etnograficzne w ramach projektu Eduko.
wrzesień - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
październik - Słodki konkurs czytelniczy w klasach I-IV.
grudzień - Konkurs recytatorski – Wisława Szymborska.

Gminna Biblioteka Publiczna w Rudnikach
Cykliczne lekcje biblioteczne.
maj - Spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz.
wrzesień - Narodowe Czytanie.
październik - Noc Bibliotek.

Powiatowa Biblioteka Publiczna Powiatowego Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich
kwiecień - Międzyszkolny konkurs wiedzy o Powiecie Strzeleckim „Co wiecie (o)powiecie”.
czerwiec - Spotkanie autorskie z Marią Matusiak.
październik - 111 minut z Książką – zajęcia z biblioterapii dla osób dorosłych ze szczególnymi potrzebami.
październik - Zajęcia dla dzieci „W świecie baśni braci Grimm”.

Gminna Biblioteka Publiczna w Strzeleczkach
styczeń - Aktywni 60+ wykład o tradycji parzenia herbaty.
styczeń - Dzień Kubusia Puchatka.
styczeń - Prezenty dla Babci i Dziadka – zajęcia warsztatowe.
styczeń - „Dzień, w którym babcia popsuła Internet” – spotkanie DKK dla dzieci.
luty - Biblioteczne Bingo – wyzwanie czytelnicze dla dzieci i młodzieży (do 30.11.2023)
luty - Zero nudy z biblioteką – zajęcia kreatywne dla dzieci.
luty - Spektakl dla dzieci „Trzy życzenia” – filia w Dobrej.
luty - Zimowe harce z biblioteką – powitanie ferii zimowych.
marzec - Wykład + warsztaty dla seniorów – domowe kosmetyki na bazie naturalnych składników.
marzec - Konkurs recytatorski dla uczniów kl. 4-8.
marzec - Wiosenna biblioteka: warsztaty la seniorów oraz cykl zajęć dla dzieci.
marzec - Międzynarodowy Dzień Teatru – spektakle dla dzieci.
marzec–kwiecień - Konkurs literacki – Wiosną uwolnij wiersze z szuflady.
kwiecień - Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci – spotkania z czytelnikami.
kwiecień - Tola i przedszkolaki – cykl spotkań z książką dla przedszkolaków.
kwiecień - Dzień Ziemi – ekologiczna biblioteka – zajęcia edukacyjne oraz warsztaty.
kwiecień - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – zajęcia językowo- literackie we wszystkich filiach bibliotecznych.
maj - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek – zaczytane poranki w bibliotece – spotkania czytelnicze z przedszkolakami.
maj - Totalnie wszystko o dinozaurach - spotkanie DKK w Zielinie.
maj - Biblioteczny Escape Room.
maj - Książka na warsztat”, czyli jak powstaje książka.
maj - NICK VIKTORIA – spektakl dla młodzieży i warsztaty z psychologiem na temat hejtu w Internecie i jak sobie z nim radzić.
maj - Mamy czas dla rodziny – edukacyjne zajęcia międzypokoleniowe dla dzieci i rodziców dotyczące tradycji obchodzenia Dnia Matki i Ojca na Śląsku.
maj - Dzień Dziecka z biblioteką – spektakle dla dzieci.
czerwiec - Spotkania autorskie z Marcinem Koziołem.
czerwiec - Biblioteka pod chmurką – festyn.
czerwiec - Aktywni 60+ - plenerowe zajęcia edukacyjne dla seniorów dotyczące zdrowego żywienia i biesiada przy muzyce – tradycyjne pieśni i piosenki śląskie.
czerwiec - Powitanie wakacji – festyn dla czytelników dziecięcych.
lipiec i sierpień - „Odjazdowe wAKaCJE w bibliotece” – cykl zajęć, spotkań warsztatów dla dzieci.
lipiec - Strażnicy podwodnego królestwa, czyli Eko-biblioteka – spektakl + warsztaty dla dzieci dotyczące segregowania odpadów.
lipiec - wycieczka dla seniorów do Głuchołaz.
sierpień - Magiczne pożegnanie wAKaCJI w bibliotece – impreza w Mosznej.
sierpień - Nie tylko woda, czyli prawidłowe nawadnianie organizmu – spotkanie, wykład dla seniorów.
wrzesień - Narodowe Czytanie – filia w Zielinie.
wrzesień - Las w słoiku – kreatywne zajęcia aktywizujące seniorów podtrzymujące sprawność manualną – Aktywni 60+.
wrzesień–październik - Zajęcia, spotkania i warsztaty z okazji Dnia Głośnego Czytania
październik - Z kulturą na TY – wycieczka dla seniorów – Istebna, Koniaków, Ustroń
październik - Straaasznie fajny wieczór w książkowym labiryncie – wieczorna impreza dla dzieci i spektakle teatralne.
październik - „Piaskowy wilk” – spotkanie DKK.
listopad - Dzień Postaci z Bajek.
listopad - Wykład dla seniorów na temat szkodliwych substancji w żywności.
listopad - Pomcia Lewandowska – spotkanie DKK w Zielinie.
listopad - Kolor ma znaczenie – wykład na temat prawidłowego segregowania odpadów oraz warsztaty – Aktywni 60+.
listopad - Spotkania autorskie z Katarzyną Ryrych.
grudzień - Spotkanie autorskie z Marcinem Szczygielskim. grudzień - Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Jesteśmy stąd” – na projekt znaczka pocztowego z gminy Strzeleczki.
grudzień - „W ten zimowy, świąteczny czas” – konkurs recytatorski dla przedszkolaków i uczniów kl. 1-3.
grudzień - Spotkanie autorskie z Dorotą Milli.
grudzień - Mikołajkowo-świąteczne spotkania dla czytelników – spektakle i zabawy „Pomocnicy Mikołaja”.
grudzień - Tradycje bożonarodzeniowe na Śląsku – warsztaty dla dzieci.
grudzień - Zimowe muzykowanie – kolędy, pastorałki oraz zimowe piosenki w polskiej tradycji i kulturze – spotkanie dla seniorów. Wykład oraz wspólne śpiewanie.
Wystawa z okazji odzyskania praw miejskich przez Strzeleczki – „Strzeleczki dawniej i dziś”.
Ponadto przez cały rok, cyklicznie odbywały się zajęcia dla dorosłych „O książkach i nie tylko”, warsztaty literacko-teatralne dla dzieci i młodzieży oraz edukacyjne spotkania dla seniorów w ramach działalności grupy Aktywni 60+.

Gminna Biblioteka Publiczna w Świerczowie
wrzesień - Spotkanie autorskie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel.
listopad - Spotkanie autorskie z Anną Matusiak-Rześniowiecką.
Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowie Opolskim
Cykliczne spotkania DKK.
styczeń - Jubileusz 60-lecia w filii Przyworach.
styczeń - Wystawa „Dziedzictwo światowe UNESCO”.
styczeń - Popołudnie z bajką „Trenujemy nasz mózg”.
styczeń - Wystawa prac plastycznych Agnieszki Chojnowskiej.
styczeń - Przyjaciele biblioteki „Dzień Babci i Dziadka”.
styczeń - Popołudnie z bajką „W świecie bajek z babcią i dziadkiem”.
styczeń - Dzień z książką „Zachwyt nad ziarnkiem piasku”.
luty - Lekcja szkolna w bibliotece „Metryczka książki”.
luty - Lekcja biblioteczna „Rok Wisławy Szymborskiej”.
luty - Popołudnie z bajką „Karnawałowe zabawy w bibliotece”.
luty - Ferie w bibliotece (gry, zabawa, konkursy).
luty - Walentynki w bibliotece.
luty - Dzień Kota.
luty - Zakończenie ferii.
luty - „Cała Polska czyta dzieciom”.
luty - Bal przebierańców.
luty - Zajęcia z Decupage.
luty - Warsztaty kulinarne – makaron (w świetlicy).
luty - Dzień z książką „Budowanie pewności siebie”.
marzec - Popołudnie z bajką „Kolorowe kwiaty na Dzień Kobiet”.
marzec - Wystawa prac plastycznych Agnieszki Chojnowskiej.
marzec - Lekcja biblioteczna „Rok 2023 – rokiem Wisławy Szymborskiej”.
marzec - Spotkanie autorskie z Agatą Suchocką.
marzec - Mały teatrzyk „Brzydkie kaczątko”.
marzec - Otwarcie wystawy „Panorama miast śląskich”.
kwiecień - Spotkanie autorskie z Aleksandrem Sową.
kwiecień - Otwarcie wystawy „Dziedzictwo światowe UNESCO”.
maj - Pasowanie na czytelnika.
maj - Dzień z książką „Twoja wewnętrzna moc…”, „Siła kobiet z getta warszawskiego…”.
czerwiec - Spotkanie autorskie z Gabrielą Kańtor.
czerwiec - Lekcja biblioteczna „Mały teatrzyk zaczarowanej krainy dwójki dzieci „Jaś i Małgosia”.
sierpień - Lekcja biblioteczna „Ilustracje w książkach”.
sierpień - Wernisaż wystawy „Wikoń Józef. Ilustracje”.
wrzesień - Warsztaty z Pawłem Dobrzeleckim „Co w trawie piszczy”.
wrzesień - Spotkanie autorskie z Joanną Jax.
wrzesień - Pasowanie na czytelnika.
październik - Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Stańczakiem.
październik - Otwarcie wystawy ,,Moje Camino”.
październik - Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Jackowskim.
październik - Otwarcie wystawy „Sławni Opolanie”.
listopad - Lekcja biblioteczna „Treny i fraszki J. Kochanowskiego”.
listopad - Przyjaciele biblioteki „Andrzejki”.
grudzień - Przyjaciele biblioteki „Listy do Świętego Mikołaja”.
grudzień - Konkurs plastyczny „Święty Mikołaj widziany oczami dziecka”.
grudzień - Wystawa prac „Święty Mikołaj widziany oczami dziecka”.
grudzień - Popołudnie z bajką „Świąteczne inspiracje w bibliotece”.

Tułowicki Ośrodek Kultury. Biblioteka Publiczna w Tułowicach
maj–sierpień - Tydzień Bibliotek.
maj - Spotkanie autorskie z Maciejem Siembiedą.
wrzesień - Narodowe Czytanie.
listopad - Spotkanie z pszczelarzem.

Gminna Biblioteka Publiczna w Turawie
styczeń - „Krowa jeździe do weterynarza”- kl. 1-3, współorganizowane z gabinetem weterynaryjnym – czytanie książki i odwiedziny u pana weterynarza – filia Zawada.
luty - Prelekcja Jerzego Farysa na temat budowy i powstania Jeziora Turawskiego – GBP Turawa.
marzec - Spotkanie autorskie z lokalnym pisarzem z Niwek na temat książki „Odyseja Marianny” – GBP Turawa.
maj - Teatr Maska „Kto w bibliotece gości i kradnie mądrości” – pasowanie na czytelnika kl. 1– filia Ligota Turawska i GBP Turawa.
czerwiec - „Jak nie czytam, jak czytam” – uczniowie kl.2 i 3 czytali na trawie ulubione książki.
czerwiec - Projekt „Książka mojego dzieciństwa” wspólnie ze Szkołą Podstawową w Zawadzie – dzieci wykonały prace plastyczne w plenerze – wystawa w parku w Zawadzie – filia Zawada.
sierpień - „Wakacje z przygodą z Biblioteką dookoła świata” – zajęcia wakacyjne dla dzieci od 6 do 10 lat – GBP Turawa.
wrzesień - Spotkanie autorskie z Joanną Jax – GBP Turawa. październik - Narodowe Czytanie, współorganizator Gmina Turawa.

Miejsko – Gminny Ośrodek Działalności Kulturalnej w Ujeździe
2023 - Rok Jubileuszowy 800 lat Miasta Ujazd.
luty - Sympozjum poświęcone pracom badawczo-naukowym wzgórza zamkowego, kościoła parafialnego i fortyfikacji miejskich w Ujeździe.
luty - Ferie zimowe – cykl zajęć dla dzieci ze szkół podstawowych.
marzec - Dzień Motyla w bibliotece – cykl lekcji dla przedszkolaków.
marzec - Młodzież recytuje poezję ­– konkurs.
kwiecień–maj - Ujazd w jubileuszowej poezji i prozie – konkurs literacki.
marzec – Warsztaty i Konkurs kroszonkarski.
kwiecień - Plener malarski „Ujazd”.
maj - Wystawa poplenerowa „Ujazd”.
maj - Jubileusz 800-lecia Miasta Ujazd.
czerwiec - Lekcje biblioteczne dla przedszkolaków w oparciu o książkę „Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepke.
lipiec–sierpień - Cykl zajęć wakacyjnych dla dzieci ze szkól podstawowych.
lipiec - Wystawa zdjęć „800 wspomnień na 800 lecie Ujazdu”.
październik - Konkurs plastyczny „Skarpetkowa maskotka” (w oparciu o książki Justyny Bednarek).
październik - Koncert „Legendy rocka" oraz występy uzdolnionej muzycznie młodzieży z gminy Ujazd.
październik - Książkowe spotkanie z przedszkolakami: Justyna Bednarek „Niesamowite przygody 10 skarpetek”.
listopad - Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek.
listopad - Sympozjum „Partnerstwo dla dziedzictwa” – Dywany Kwietne (Obchody Święta Bożego Ciała w Gminie Ujazd).

Gminna Biblioteka Publiczna w Walcach
styczeń - Nietuzinkowa postać Kubusia Puchatka – Konkurs.
styczeń - Ulepimy dziś bałwana – konkurs plastyczny na bałwana z recyklingu.
luty - Walentynki w Bibliotece – poczta Walentynkowa.
luty - Z baśnią i legendą po Polsce – konkurs na najlepszą legendę.
marzec - Dzień Poezji – konkurs na napisanie wiersza.
marzec - Dzień czytania Tolkiena – spotkanie z uczniami.
kwiecień - Dzień Książki Dla Dzieci – spotkania z przedszkolakami ph. Mój bohater bajkowy.
maj - Cykl spotkań „Majowe spotkania z książką” – Bajkowe koło fortuny.
Czerwiec - Baśniowy Dzień Dziecka w Gminie Walce.
lipiec - „W świecie baśni” cykl spotkań.
sierpień - Ale w koło jest wesoło – konkurs z gier planszowych.
wrzesień - Narodowe Czytanie w Gminie Walce.
październik - Dzień pisania listów – konkurs na najlepszy list.
październik - W świecie Minecraft.
listopad - Witajcie w naszej bajce – przedstawienie.
listopad - Dzień Pluszowego Misia.
grudzień - Portret św. Mikołaja – konkurs rysunkowy.
grudzień - Tradycje na Śląsku – konkurs.
Biblioteczny Kalendarz Adwentowy – zadania na każdy dzień.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołczynie
wrzesień - Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”.
grudzień - Spotkanie autorskie z Joanną Jax.
grudzień - Spotkanie autorskie z Marcinem Szczygielskim.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Zdzieszowicach
Cykl spotkań z przedszkolakami promujących książki i czytelnictwo.
„Z książką na start” – kontynuacja projektu.
Cykl spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki.
styczeń - Konkurs na Czytelnika Roku.
luty - Ferie z książką.
marzec - „Miej odwagę cieszyć się życiem” – warsztaty dla seniorów.
maj - „Dania z dzikich roślin” - warsztaty kulinarne prowadzone przez dietetyka, zielarza, fitoterapeutę.
maj - „Skarpetkowe historie w bibliotece” – cykl warsztatów dla przedszkolaków.
lipiec - Wakacje w bibliotece.
sierpień - Wakacje w bibliotece.
sierpień - Konkurs fotograficzny „ Z książką na wakacje”.
wrzesień - Narodowe Czytanie.
październik - „Międzypokoleniowe warsztaty wypieku kołocza śląskiego” – cykl warsztatów kulinarnych.
październik - Współorganizacja „Gminnego dnia Seniora”.
październik - Warsztaty tworzenia biżuterii.
listopad - Spotkanie autorskie z Adamem Wajrakiem.

Gminna Biblioteka Publiczna w Zębowicach
Cykliczne spotkania w ramach DKK.
styczeń - Spotkanie z przedszkolakami „Dzień Babci i Dziadka”.
styczeń - Spotkania cykliczne z przedszkolakami czytanie bajek i opowiadań.
marzec - „Światowy dzień poezji” i „Witaj Wiosno” – czytanie wierszy o wiośnie.
maj - Spotkanie z podopiecznymi DPS w Radawie w ramach Tygodnia Bibliotek.
czerwiec - Cała Polska czyta dzieciom pod hasłem: „Książka jest jak ogród” spotkanie
z przedszkolakami w bibliotece.
wrzesień - Spotkanie autorskie dla dorosłych z Joanną Jax.
wrzesień - Spotkanie autorskie dla dzieci przedszkolnych z Zofią Stanecką.
-


[1] Analiza działalności bibliotek publicznych w mieście – gminie w roku 2023 r. Materiały własne Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu
[2] System biblioteczny Sowa [online] [dostęp: 2 lutego 2024] Dostępny w Internecie

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska