Kamilla Wójt
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu


Dwa kwartały w opolskich DKK


Ponieważ niniejszy numer „Bibliotekarza Opolskiego” jest wydaniem łączonym, przedstawiającym wydarzenia w bibliotekach publicznych Opolszczyzny w okresie od kwietnia do września 2024 r., muszę podjąć niełatwą próbę podsumowania pół roku działalności naszych Dyskusyjnych Klubów Książki. Niełatwą, bo działo się bardzo dużo, a także dlatego, że robię to pierwszy raz. Z początkiem drugiego kwartału br. z funkcją wojewódzkiego koordynatora Dyskusyjnych Klubów Książki woj. opolskiego (a także z naszym Działem Instrukcyjno-Metodycznym) pożegnał się bowiem Łukasz Brudnik, obejmując stanowisko kierownicze w Dziale Wspomagania Procesów Bibliotecznych WBP w Opolu. Łukasz oddał kawał serca naszym „dekakom”, za co wszyscy bardzo mu dziękujemy, życząc powodzenia na nowej drodze zawodowych wyzwań. Zadania koordynatora przejęłam ja, starając się jak najlepiej zrealizować założone plany (a działo się, oj działo!) i pracować nad przyszłorocznymi (zobaczymy, zobaczymy).

Drugi kwartał rozpoczęliśmy tradycyjnie spotkaniem organizacyjnym na platformie Zoom z moderatorami DKK (12.04.br.), w trakcie którego omówiona została działalność Klubów w 2023 r. oraz przedstawiono plan działań na rok bieżący. Był to dobry wstęp do nadchodzących wydarzeń, które – jestem przekonana – poszerzyły wiedzę słuchaczy, pozwalając także spojrzeć głębiej na tematykę, wydawać by się mogło, znajomą. A posłużyły temu wykłady szkoleniowe, które odbyły się stacjonarnie w siedzibie WBP w Opolu, a skierowane były do moderatorów Klubów, ich członków i zainteresowanych bibliotekarzy. Dr Łukasz Sasuła – historyk, literaturoznawca, naukowo zajmujący się narracyjnością gier, adiunkt na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Opolskiego wygłosił wykład zatytułowany „Literatura a gry”, rozwijający ciekawą tezę, że gry mogą wzbogacić rozmowy o książkach lub stać się wiodącym tematem w takiej dyskusji (19.04.br.). Dr hab. Anita Has-Tokarz, prof. UMCS, literaturoznawczyni, nauczyciel akademicki, kierownik Katedry Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej UMCS w Lublinie wygłosiła wykład „Literatura kryminalna dla dzieci” (13.05.br.). Bardzo ciekawym i inspirującym wydarzeniem była także Konferencja moderatorów DKK (7.06.br.), w trakcie której moderatorzy z wybranych Klubów przedstawili ich działalność. Dla jak najszerszego obrazu opolskich DKK z prezentacjami wystąpili przedstawiciele Klubów dla dorosłych, Klubu dziecięco-młodzieżowego, a także omawiającego wyłącznie fantastykę.


Konferencja moderatorów DKK woj. opolskiego (fot. K. Wójt)

Było to doskonałym wstępem do dalszych dyskusji w kuluarach. W drugiej części konferencji wykład szkoleniowy „Literatura New Adult” wygłosiła Biserka Čejović – polonistka, bibliotekoznawczyni, biblioterapeutka, badaczka literatury, pasjonatka książek dla dzieci i młodzieży, współpracująca z dwumiesięcznikiem „Książki. Magazyn do czytania” oraz z „Biblioteką w szkole”.


Wykład „Literatura New Adult” (fot. K. Wójt)

Większości z nas raczej mało znany obszar geograficzno-literacki przybliżyła dr hab. Renata Diaz-Szmidt, prof. UW – adiunkt w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, kierowniczka Zakładu Interdyscyplinarnych Badań nad Krajami Języka Portugalskiego, wykładowczyni również na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego (PTAfr), szefowa Ośrodka Badań Portugalistycznych im. Pauliny Chiziane na UW, autorka i redaktorka licznych książek poświęconych literaturom afrykańskim pisanym w językach europejskich. Pani Profesor przeprowadziła szkolenie „Literatura afrykańska wydawana w Polsce” (28.06.br.).


Wykład „Literatura afrykańska wydawana w Polsce” (fot. Dział Promocji WBP w Opolu)

Jak zawsze zainteresowaniem i sympatią cieszyły się spotkania autorskie zorganizowane specjalnie dla członków opolskich DKK, choć – przypominam – wydarzenia te mają i powinny mieć formę otwartą. Warto zapraszać na nie także słuchaczy niezrzeszonych w Klubach, bo to nie tylko wyjątkowa możliwość, aby posłuchać na żywo ulubionego autora czy autorki, ale także okazja do promocji działalności Klubu, biblioteki i szerzej – czytelnictwa. Wojciech Chmielarz GBP spotkał się z czytelnikami w GBP im. Heleny Buchner w Łubnianach (07.05.br.).


Wojciech Chmielarz w DKK w Łubnianach (fot. K. Wójt)


Wojciech Chmielarz w DKK w Łubnianach (fot. K. Wójt)

Lubiana autorka Agnieszka Olejnik opowiedziała o swej twórczości w GBP w Pakosławicach Filii w Prusinowicach (20.05.br.), w MiGBP w Ozimku Filii w Dylakach (21.05.br.) oraz w Tułowickim Ośrodku Kultury GBP w Tułowicach (22.05.br.).


Agnieszka Olejnik w DKK w Dylakach (fot. K. Wójt)


Agnieszka Olejnik w DKK w Dylakach (fot. K. Wójt)

Niezapomniane spotkania autorskie miały także miejsce za sprawą wybitnych Gości w GBP w Gogolinie (10.06.br.) i GBP w Baborowie (11.06.br.), które to książnice odwiedził Jarosław Mikołajewski oraz Marta Abramowicz, która spotkała się z czytelnikami M-GBP w Głuchołazach (13.06.br.).


Jarosław Mikołajewski w DKK w Baborowie (fot. E. Ratuś)

Nie mogło w minionych kwartałach zabraknąć także konkursów, a ogłoszone zostały aż dwa – do wyboru, do koloru i do rymowania!:
• na „Czytelniczego lepieja”, czyli jednozdaniowy, groteskowy wierszyk, którego pierwszy wers opisuje jakieś zazwyczaj przykre w skutkach zdarzenie, drugi natomiast stwierdza, że jest ono i tak lepsze od czegoś innego, pozornie nieszkodliwego. Dla realizacji idei DKK i konkursu zadaniem uczestników było ułożenie lepieja, który w swojej wymowie będzie jednoznacznie pozytywnie promował czytanie książek, walory obcowania z literaturą, należenie do DKK.
• na „Książkożercę – opolską maskotkę DKK”, czyli wizualizację pożeracza książek, z którym kojarzyć będą się opolskie Kluby. Wyniki naszej zabawy nie są jeszcze znane, ale mogę już powiedzieć, że prace, które napłynęły (zarówno plastyczne, jak i literackie) są piękne, kreatywne i emanują ogromnym poczuciem humoru. Dziękuję wszystkim członkom Klubów, którzy włożyli tyle serca w swoją konkursową twórczość.

Przed nami ostatni kwartał tego roku i ostatnie zaplanowane wspólne wydarzenia. Prawie wszystkie zamówione do omawiania przy klubowym stoliku w tym i przyszłym roku książki są już dostarczone do bibliotek. Życzę moderatorom i członkom opolskich DKK udanego czwartego kwartału, któremu przyjrzymy się w następnym numerze „Bibliotekarza Opolskiego”. Życzę Państwu wszelkiej bibliotekarskiej i klubowej pomyślności.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska