POLECAJKI Grażyny Zielińskiej


Dobrych książek – mnóstwo, wolnego czasu – niewiele. W obliczu takich okoliczności wielu z nas zmaga się z dylematem: co powinienem/powinnam przeczytać? Owszem, znamy listę nowości wydawniczych, zapoznaliśmy się z licznymi recenzjami, mamy nawet już przygotowane „kupki wstydu” (dla niezorientowanych: stosiki książek do przeczytania czekających na swoją kolej). Ostatecznie jednak i tak pozostajemy z owym dylematem, bo czasu niewiele, a tytułów tyle itd. …

Mamy nadzieję, że POLECAJKI pomogą naszym Czytelnikom w tych trudnych wyborach. Polecających daną książkę(-i) prosimy bowiem nie o krytycznoliterackie wywody, a o podzielenie się płynącymi z serca emocjami, jakie wywołała dana lektura, także bardzo prywatnymi przemyśleniami. Czasem może będzie to potok rozentuzjazmowanych słów, kiedy indziej – trzy zdania. Zawsze jednak możecie liczyć na bardzo szczere POLECAJKI „Bibliotekarza Opolskiego”. Czy pokryją się z Waszą opinią? Warto sprawdzić.

Dziś o swoich literackich odkryciach opowie Grażyna Zielińska, pracownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WBP w Opolu:

Donato Carrisi, Dom świateł, tł. Anna Osmólska-Mętrak, Warszawa: Wydawnictwo Albatros 2024
Trzecia już część w cyklu Pietro Gerber o psychologu dziecięcym zwanym usypiaczem dzieci, ponieważ leczy swoich pacjentów metodą hipnozy. Po głośnym skandalu z jego udziałem nie ma pacjentów, dopóki w jego gabinecie nie pojawia się Maja Salo – opiekunka dziesięcioletniej Evy, z którą mieszka samotnie w willi na wzgórzu. Dziecko cierpi na agorafobię i nie chce opuścić domu, w którym się urodziło. Pietro niechętnie zgadza się nią zająć i po pierwszej sesji wie, że będzie tego żałować, ponieważ przez pacjentkę przemawia jej wymyślony przyjaciel, który zna skrzętnie ukrywaną przeszłość terapeuty. Niezrównany Carrisi ponownie zachwyca i prześciga samego siebie. Świetna lektura na jesienne wieczory.

Mika Nousiainen, Korzenie. Powieść genealogiczno-stomatologiczna, tł. Sebastian Musielak, Wrocław: Wydawnictwo Książkowe Klimaty 2024
Ekscytująca podróż braci, którzy poznali się w gabinecie dentystycznym. Młodszy, Pekka – pacjent. Starszy, Esko – dentysta. Obaj o tym samym nazwisku, postanawiają odszukać ojca. Fascynująca powieść, zabawna i pełna humoru, ale pozostawia jednak ważne przesłanie. W każdym zakątku świata należy dbać o zęby.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska